powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraj. "Poławiecza pereł" z MET w sobotę

The Metropolitan Opera stary rok zamknęła premierą "Poławiaczy pereł" Bizeta. Teraz spektakl obejrzą widzowie kin na całym świecie. Dla polskich miłośników opery magnesem będzie występ barytona Mariusza Kwietnia.

W głównych partiach usłyszymy także inne gwiazdy światowej wokalistyki: Dianę Damrau jako Leilę i Matthew Polenzaniego w partii Nadira. Nową inscenizację dzieła Bizeta przygotowała brytyjska reżyserka Penny Woolcock. Dyryguje Gianandrea Noseda.

Zarówno cały spektakl, jak i Mariusz Kwiecień zebrał znakomite recenzje - "The New York Times" wychwala jego wiarygodną kreację wodza cejlońskiej wioski i wspaniały głos.

" Brytyjska reżyserka i filmowiec Penny Woolcock, pracując z obsadą marzeń (sopran Diana Damrau, tenor Matthew Polenzani i baryton Mariusz Kwiecień), wielkim chórem Met i wspaniałym dyrygentem Gianandreą Nosedą, zaprezentowała wizję tego dawnego operowego hitu wnikliwą i wrażliwą zarazem. Damrau wniosła do partii Leili wspaniałą zwinność koloratury, promienny dźwięk i charyzmę. Kwiecień jest idealnym Zurgą. Śpiewa olśniewającym bogatym dźwiękiem i z lirycznym wyrazem, wygląda jak prawdziwy przywódca, przystojny i pewny siebie... Polenzani wykonał arię o wspomnieniach z cudowną liryczną czułością na tle delikatnego kołyszącego akompaniamentu muzyki." - The New York Times

"Barwna inscenizacja Penny Woolcock przenosi akcje opery operę z bajkowego orientu i zacisznej wsi do tętniącego życiem portu w jednym z krajów rozwijających się. Uwspółczesnienie jest jednak wykonane z wyczuciem, tworząc serię obrazów scenicznych uderzających swym pięknem, jak "podwodny balet" zanurzonych w połyskujących wodach oceanu." - The New York Observer

W tym kontekście, centralny trójkąt miłosny nabrał nowego wymiaru. Polenzani i Kwiecień odchodzą od smętnej pieśni w stronę wyrażenia wspólnego zdecydowania w sławnym duecie przyjaciół "Au fond du temple saint", dzięki czemu mocniej odczuwamy jego energię i blask. Diana Damrau była ekscytującą, różnorodną Leilą. Kiedy przybywa okryta zasłoną z czerwieni i złota, z lekkością i delikatnością wykonuje swój koloraturowy śpiew. Gdy modli się do Brahmy i przysięga dotrzymać przysięgi czystości i posłuszeństwa wysokie wibrujące nuty odzwierciedlały tajemnicę rytuału, jaki ma dopełnić dla pomyślności wioski." - The Wall Street Journal

**

TRANSMISJA HD LIVE "POŁAWIACZE PEREŁ": SOBOTA, 16.01.2016, 18:55

Prowadzenie podczas transmisji: Patricia Racette

"Poławiacze pereł" Georgesa Bizeta

"Poławiacze pereł" to kwintesencja opery francuskiej - melodyjnej, pełnej subtelnych motywów i wpadających w ucho fragmentów, wśród których najsłynniejszym jest romans Nadira, wymagający od tenora niezwykłej lekkości i śpiewu piano. Trudno dziś zrozumieć, dlaczego opera po swej premierze w 1863 roku aż na 20 lat zeszła ze sceny. Powróciła dopiero na fali niezwykłego powodzenia innego dzieła Bizeta - "Carmen". Romantyczna historia dwóch przyjaciół zakochanych w tej samej kapłance, która ślubowała czystość, staje się pretekstem do serii barwnych obrazów na tle cejlońskiej wioski rybackiej. W rolach głównych prawdziwi wirtuozi wokalistyki: Diana Damrau jako Leila, Matthew Polenzani w partii Nadira. Postać jego przyjaciela, a zarazem rywala w miłości do Leili, będzie kreował polski baryton Mariusz Kwiecień, od kilku lat stały gwiazdor Met.

Przedstawienie trwa około 2 godzin i 45 minut (w tym 1 przerwa). Przedstawienie w języku oryginału (francuskim) z polskimi napisami.