powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Poskromienie złośnicy" z Teatru Bolshoj w Kinie Praha

W niedzielę, 24 stycznia o godz. 15:45 w Kinie Praha odbędzie się transmisja przedstawienia baletowego prosto z moskiewskiego Teatru Bolszoj - "Poskromienie złośnicy" w choreografii Jean-Christophe Maillota.

Dyrektor i główny choreograf Baletu Monte Carlo Jean-Christophe Maillot specjalnie dla baletu Teatru Bolszoj stworzył swoją taneczną wersję Szekspirowskiej komedii "Poskromienie złośnicy". Bogaty mieszczanin Baptista ma dwie córki na wydaniu: miłą i dobrze wychowaną Biankę oraz pełną temperamentu złośnicę Katarzynę. Liczni wielbiciele chętnie wzięliby Biankę za żonę, ale ojciec stawia warunek - najpierw musi się znaleźć mąż dla Katarzyny. Tymczasem panna swoimi fochami potrafi zniechęcić każdego. Czy Petruchio z Werony poradzi sobie z nieznośną Kasią? Maillot przenosi historię miłości i walki o dominację w związku w nieokreślony czas, a dzięki uwspółcześnionym kostiumom podkreśla uniwersalną wymowę komedii Szekspira. Atutem spektaklu jest także zmieniająca się w okamgnieniu mobilna scenografia. To prawdziwa nowość w repertuarze Bolszoj. Premiera odbyła się w lipcu 2014 roku, a spektakl i jego wykonawców nagrodzono prestiżową Złotą Maską.

Przedstawienie trwa około 2 godzin.

Zespół baletowy moskiewskiego Teatru Bolszoj cieszy się ogromną i niesłabnącą sławą. Na jego występy melomani wszystkich największych miast świata czekają z ogromną niecierpliwością. Kino Praha jako jedyne w Warszawie prezentuje balet z najsłynniejszego moskiewskiego Teatru Bolszoj.

Przed każdym spektaklem słowo wstępu wygłosi Katarzyna Gardzina-Kubała. Krytyk muzyczny i baletowy. Publikuje w programach teatralnych do spektakli baletowych oraz w prasie lokalnej. Administrator baletowego internetowego forum dyskusyjnego balet.pl. W 2008 roku wraz z gronem krytyków tańca podjęła próbę reaktywacji kwartalnika "Taniec". Współautorka serii książek dla dzieci "Bajki baletowe" i autorka baletowego bloga "Na czubkach palców". W latach 2008-2010 pracowała na stanowisku sekretarza literackiego Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Od 2010 jest stałym współpracownikiem Instytutu Muzyki i Tańca.

***

Teatr Bolszoj. Historia moskiewskiego baletu sięga czasów carskiej Rosji (1776). W XX wieku zespół wypracował swój własny, niepowtarzalny, wręcz sportowy styl. Wirtuozeria solistów stoi na najwyższym poziomie. Balet Teatru Bolszoj przygotowuje przedstawienia, które wciąż są niedoścignionym wzorem dla innych zespołów baletowych, nawet tych zaliczających się do najwybitniejszych na świecie.

Zapraszamy na "Bolshoi Ballet Live 2015/2016" w Kinie Praha.

Cena biletu na transmisje - 50 zł

Cena biletu ulgowego - 45 zł

Karnet (7 transmisji) - 40 zł

Na przedstawienia baletowe kino nie prowadzi rezerwacji biletów.

***

Program "Bolshoi Ballet Live 2015/2016" w Kinie Praha:

"Poskromienie złośnicy"

24 stycznia, niedziela, godz. 15:45 - transmisja live

muzyka: D. Szostakowicz, choreografia: J. Maillot

***

"Spartakus"

13 marca, niedziela, godz. 15:45 - retransmisja

muzyka: A. Chaczaturian, choreografia: J. Grigorowicz

***

"Don Kichot"

10 czerwca, niedziela, godz. 16:45 - transmisja LIVE

muzyka: L. Minkus, choreografia: A. Fadejeczew

***

Informacja: Kasa Kina Praha, ul. Jagiellońska 26, tel. 22 343 03 10