Poznań. Koncerty charytatywne na rzecz ofiar katastrofy na ¦l±sku

Requiem Mozarta i całkiem nowa muzyka - "Oratorium na Boże Narodzenie" zabrzmi± w najbliższych dniach w poznańskiej Auli Uniwersyteckiej. W jednym celu, by upamiętnić i pomóc ofiarom tragedii w Katowicach.

«Już dziś (w czwartek) o godz. 18 czeka nas koncert zorganizowany przez władze i studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Miał się on odbyć w poniedziałek, ale z powodu żałoby narodowej został odwołany. Pierwotnie celem koncertu było zebranie pieniędzy na rzecz niepełnosprawnych studentów. Jednak dla członków współorganizującego koncert Stowarzyszenia Studentów Niepełnosprawnych "Ad astra" oczywiste było, że jest pilniejsza potrzeba. Dochód z koncertu i aukcji prac plastycznych oraz wydawnictw będzie przeznaczony dla ofiar katastrofy budowlanej na Śląsku.

Ciekawie zapowiada się repertuar wieczoru. 2 lutego to tradycyjnie ostatni dzień, w którym śpiewa się kolędy. W auli UAM będzie można posłuchać "Oratorium na Boże Narodzenie", które składa się właśnie z autorskich kolęd. Po raz pierwszy oratorium było wykonane w grudniu w Kaliszu. Jego autorzy to poetka Katarzyna Kryśków i Fryderyk Stankiewicz współpracujący jako kompozytor m.in. z kaliskim Teatrem im. Bogusławskiego. - To bardzo przyjazna, ciepła, chwytająca za serce muzyka - mówi Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej, który będzie dyrygował na koncercie filharmoniczną orkiestrą. W wykonaniu wezmą udział także chóry kaliskich szkół. Wśród solistów jest gwiazda - Mieczysław Szcześniak, a także wokalistka Katarzyna Jagiełło, grający na fletach prostych Romuald Szałek oraz aktor Jacek Jackiewicz. Wstęp wolny.

Ofiarom tragedii hołd złoży w sobotę Filharmonia Poznańska i działający przy niej chór Poznańskie Słowiki prof. Stefana Stuligrosza. Pod jego batutą zabrzmi w sobotę chyba najbardziej znana muzyczna msza żałobna na świecie - "Requiem d-moll" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Poza Poznańskimi Słowikami i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej wystąpią: Grażyna Flicińska-Panfil (sopran), Małgorzata Woltmann-Żebrowska (alt), Wojciech Maciejowski (tenor) i Patryk Rymanowski (bas).

Bilety w cenie 35, 30 i 25 do nabycia w kasie auli w godz. 13-17 i w sobotę przed koncertem. Cały dochód z ich sprzedaży zostanie przekazany na pomoc ofiarom katastrofy. Początek koncertu o godz. 19.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego