powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Bałtycki Teatr Tańca w Teatrze Studio w Warszawie

W niedzielę 10 stycznia o godz. 19 Bałtycki Teatr Tańca zaprezentuje dwa spektakle Izadory Weiss w Teatrze Studio. W ramach Sceny Tańca Studio pokazane zostaną spektakle "Śmierć i dziewczyna" oraz "Fedra".

"Śmierć i dziewczyna" (na zdjęciu) Izadory Weiss z muzyką Franza Schuberta to opowieść o dziewczynie, która sądziła, że oswoiła i przebłagała Śmierć, ale nie wiedziała, że zostanie oszukana i ugodzona w najmniej spodziewany sposób przez tę, której przebłagać ani oswoić się nie da.

Jeffery Taylor po obejrzenie spektaklu napisał na łamach "Sunday Express": "Weiss odkryła swój własny język tańca - jedno z tych marzeń, które dla tak wielu wielbicieli tańca szukających nowych talentów stawało się koszmarem."

"Fedra" Izadory Weiss, z librettem na podstawie dramatu Jeana Baptiste'a Racine'a z muzyką Gustawa Mahlera to opowieść o tragicznej miłości macochy do młodego pasierba, to przejmujący spektakl o miłości niemożliwej, o poczuciu winy i bezradności wobec namiętności rodzących się w nas z niepojętych źródeł, o kłamstwach i śmierci, która jest jedynym wyjściem z ich przeklętej pułapki.

"Weiss obejmuje wiele elementów. Patrzy przez pryzmat żywiołowości obrazu, łączy wnikliwą wrażliwość muzyczną z dużym naciskiem na narrację i charakterystykę emocjonalną. Ale głównym nośnikiem tego wszystkiego jest to, co robi ona z tańcem" - pisał Donald Hutera na brytyjskim portalu LondonDance.com.

Spektakl miał premierę w Gdańsku 7 listopada. 26 listopada pokazywany był na scenie teatru The Place w Londynie.