powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Walka postu z karnawałem na Scenie Tańca Studio

W dniach 8, 9, 10 stycznia odbędzie się piąta odsłona projektu Scena Tańca Studio, realizowanego przez Teatr Studio oraz Instytut Muzyki i Tańca. Program styczniowego spotkania z tańcem w ramach Sceny Tańca Studio jest inspirowany postem i karnawałem, z jednej strony - zabawą, z drugiej - skupieniem i namysłem nad przemijaniem.

"Nowy rok to nie tylko czas przełomu, ale i czas powrotu, powtarzania kolejnych obietnic, błędów, zachowań. Kumulujemy doświadczenia, dodajemy do nich nowe, a mimo to powracamy do starych nawyków.

"RE//akumulacja" Ramony Nagabczyńskiej inspirowana słynną "Akumulacją" amerykańskiej choreografki pokolenia twórców tańca postmodern Trishy Brown, jest właśnie takim dodawaniem - zaczynamy jak w nowym roku od jednego kroku, od jednego poruszenia nadgarstkiem... W 2016 roku będziemy prezentować tych samych artystów w różnych ich utworach, czasami zupełnie kontrastowych, czasami kontynuujących ich twórcze poszukiwania. Ramona Nagabczyńska pokaże także spektakl inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a szczególnie koncepcją ur-materii. W swoim solo "pURe" podejmuje temat naturalności ciała.

Nowy rok urozmaici program STS najnowszym spektaklem Bałtyckiego Teatru Tańca - "Fedrą" Izadory Weiss, która dzielić będzie scenę z inną pracą tej choreografki, zatytułowaną "Śmierć i dziewczyna". Spektakle przyniosą gorące namiętności i namysł nad przemijaniem w typowej dla artystki dynamicznej formie ruchowej. Namysł nad tym, co spotka każdego z nas podejmuje także Renata Piotrowska w swojej interpretacji średniowiecznego motywu "tańca śmierci" - niepozbawionym humoru filozoficzno-anatomicznym moralitecie "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje".

Dzieci wraz z artystami Wrocławskiego Teatru Pantomimy będą mogły wejść tym razem w magiczny świat przygód Calineczki. Widowisko "Mikrokosmos" jest tak różnorodne wizualnie i atrakcyjne, że i dorośli z duszą dziecka będą mogli znaleźć przyjemność w jego obejrzeniu. A tym, którzy chcieliby się poruszać w karnawałowych rytmach proponujemy warsztaty z tańca jazzowego, które poprowadzą Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak, dyrektorzy Kieleckiego Teatru Tańca.

Nowy rok przywita nas zatem wesołymi rytmami i barwnymi kostiumami rodem z gorącej Brazylii. Gdy krew gorąca, budzą się namiętności, które mogą prowadzić nawet do zbrodni lub śmierci. Warto zatem zastanowić się także nad sensem życia i pogodzić się z myślą o przemijaniu, ale póki co karnawał trwa!"

Jadwiga Majewska

***

Program

piątek, 8 stycznia

godz. 18:00, Duża Scena

Kielecki Teatr Tańca, ok. 80'

"Stymulacja ciała" chor. Elżbieta Szlufik-Pańtak, Grzegorz Pańtak, 30'

"Tak to my" chor. Mateusz Pietrzak, 11'

"Jazz Dance Back and Forth", ok. 35'

godz. 20.00, Malarnia

Ramona Nagabczyńska

"pURe", 35'

***

sobota, 9 stycznia

godz. 12.00-15.00, Modelatornia

Warsztaty: prowadzenie: Elżbieta Szlufik-Pańtak i Grzegorz Pańtak

Cały ten jazz (warsztaty)

godz. 17:00: Duża Scena

Wrocławski Teatr Pantomimy

"Mikrokosmos" na motywach "Calineczki" Hansa Christiana Andersena, 65'

godz. 18.30, Malarnia

Ramona Nagabczyńska

"RE//akumulacja", 45'

***

niedziela, 10 stycznia

godz. 19:00, Duża Scena

Bałtycki Teatr Tańca

"Śmierć i dziewczyna", 20'

"Fedra", 30'

godz. 21.00, Malarnia

Renata Piotrowska-Auffret

"Śmierć. Ćwiczenia i wariacje", 55'

***

Bilety

Karnet jednodniowy - 25 zł

Bilet na jeden spektakl - 20 zł

Bilety do nabycia w kasie teatru lub poprzez stronę www teatru.

Scena Tańca Studio to program regularnej prezentacji najciekawszych spektakli tanecznych z całej Polski, zrealizowanych przez polskich artystów i zespoły lub twórców działających na stałe w Polsce. Przez trzy dni każdego miesiąca Studio będzie przestrzenią dedykowaną wyłącznie wydarzeniom tanecznym - w programie znajdą się wydarzenia pokazujące różnorodność form i stylów tańca współczesnego.

Scena Tańca Studia realizowana jest przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.