powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych. Wielcy Inni II u Szaniawskiego

8 stycznia wałbrzyska premiera 2. odsłony stand-upu teatralnego "Wielcy Inni II: Deperesje. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka" napisanego i wyreżyserowanego przez Jacka Kozłowskiego. Spektakl miał premierę na tegorocznym festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

Trzy kolejne monologi, trzej kolejni bohaterowie polskiej świadomości zbiorowej: Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm parodii ironicznego podejścia do rzekomych świętości.

Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret "polskich super-bohaterów". Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej - odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości - bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami, z patriotyzmem na czele.