Inowrocław. Podwójny jubileusz Teatru Stop

18 grudnia w Teatrze Miejskim w Inowrocławiu odbędzie się 600. przedstawienie "Dealera" Teatru Stop z Koszalina. Spektakl grany jest w tej samej obsadzie od 18 kwietnia 1998 roku. Dzisiejsze przedstawienie łączy się z 35-leciem Teatru Stop.

Siedemnaście lat po premierze spektaklu "Dealer" Teatr Stop doczekał się jego 600 realizacji. Jest to zjawisko na niespotykaną skalę, ponieważ rzadko zdarza się w teatrach taka sytuacja, że przedstawienie grane jest przez wiele lat w niezmienionym składzie aktorskim.

Trzech wykonawców prezentuje go od 18 kwietnia 1998 roku, kiedy to u Jaromira Szroedera w Parchowie na Kaszubach, odbyła się nieoficjalna premiera. Miesiąc później - 19 maja w Silnie (Gmina Chojnice) miała już miejsce premiera oficjalna. To właśnie włodarze tej Gminy namówili aktorów do współpracy i zamówili produkcję programu.

Przez siedemnaście lat w spektaklu uczestniczyło około 100 tysięcy widzów zarówno w kraju jak i poza granicami. Największą liczbą prezentacji poszczycić się może Słupsk (98) w którym teatr powstał i w którym jest najbardziej rozpoznawalny.

Tak się składa, że benefisowe przedstawienie łączy się z 35-letnią historią zespołu. Jego początki sięgają 1979 roku, ale pierwsze przedstawienie pojawiło się w 1980 i tę datę można przyjąć za rok narodzin grupy.

Cichy jubileusz Teatru Stop dokona się na deskach inowrocławskiego Teatru Miejskiego nieprzypadkowo. Współpraca z Urzędem Miasta Inowrocław sięga 2009 roku. Do tej pory odbyło się 15 teatralnych realizacji. W tym roku dojdą kolejne trzy.

Teatr Stop dziękuje wszystkim osobom, instytucjom i urzędom, które przez ten czas wspierały i nadal wspierają edukacyjno-artystyczne działania Teatru.

***

"Dealer"

Dealer Młodszy - Daniel Kalinowski

Dealer Starszy - Mirosław Gliniecki

Ojciec - Mieczysław Giedrojć

Dziewczynka od wiersza - Marta Gliniecka

Muzycy (wymiennie)

Andrzej Anderman

Marta Gliniecka

Jaromir Szroeder

Waldemar Tomaszewski

Opracowanie dramy - dr Lucyna Maksymowicz

Prowadzenie dramy - Mirosław Gliniecki

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego