powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Zbigniew Bogdański odznaczony Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej

Zbigniew Bogdański, aktor, reżyser, pedagog, twórca i wieloletni kierownik artystyczny działającego od ponad 15 lat na Ursynowie Teatru Kontrapunkt został uhonorowany odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej. Medal odebrał z rąk zastępcy burmistrza dzielnicy Ursynów - Łukasza Ciołko podczas Jubileuszu 65-lecia pracy artystycznej.

Uroczystość odbyła się w niedzielę, 6 grudnia, w Natolińskim Ośrodku Kultury. Wieczór rozpoczął spektakl "Letni dzień" Sławomira Mrożka w reżyserii Jubilata i wykonaniu aktorów Teatru Kontrapunkt. Część oficjalna miała charakter kameralny i niesłychanie rodzinny. Wśród osób składających życzenia i gratulacje znaleźli się m. in. prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Wyżyny", do której należy Natoliński Ośrodek Kultury - Krzysztof Gosławski oraz wybitny aktor Ignacy Gogolewski - przewodniczący Kapituły Członków Zasłużonych ZASP i wieloletni przyjaciel Zbigniewa Bogdańskiego. Niespodziewany, sceniczny występ Jubilata udowodnił, że nie brakuje mu energii do dalszego teatralnego rozwoju. Wieczór zakończył się przy lampce wina i torcie serwowanych w otoczeniu wystawy "Zbigniew Bogdański. Aktor, reżyser, pedagog" prezentującej najważniejsze role Jubilata.

Zbigniew Bogdański ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, gdzie uzyskał również dyplom reżysera dramatu. Podczas studiów, w latach 1975/58 wraz z kolegami - Wiesławem Gołasem, Jerzym Dobrowolski, Mieczysławem Czechowiczem i Jerzym Leśniakiem tworzył kabaret Koń. Jako aktor zadebiutował na deskach warszawskiego Teatru Polskiego w "Dziadach" Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Wiele lat spędził w Gdańsku, w Teatrze Wybrzeże grając m. in. Chrystusa w "Historyi o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim" Mikołaja z Wilkowiecka, Papkina w "Zemście" Fredry oraz Hitlera w "Zmierzchu demonów" Brandstaettera. Zdobył także uznanie jako inscenizator sztuk Aleksandra Fredry, Witkacego i Sławomira Mrożka. Będąc dyrektorem Teatru Dramatycznego w Gdyni promował szczególnie polski repertuar wystawiając m. in. "Rodzinę" Słonimskiego, "Króla Jelenia II" Korzeniewskiego oraz "Policję" Mrożka.

Zainteresował się także operą i musicalem. Pełnił funkcję I reżysera w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w latach 70. był pedagogiem w Studium Wokalno-Aktorskim przy Teatrze Muzycznym w Gdyni, a w latach 80. i 90. w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej w Warszawie.

Od lat osiemdziesiątych mieszka w Warszawie, gdzie współpracował z większością teatrów. Dziś oglądać go możemy na deskach Teatru Narodowego ("Śluby panieńskie" Fredry) oraz Wielkiego ("Krakowiacy i górale" Bogusławskiego). Pojawiał się także na ekranie filmowy i telewizyjnym grając m.in. w ekranizacji "Nad Niemnem" czy teatrze TV "Bigda idzie" w reżyserii Andrzeja Wajdy.

W 2000 roku stworzył na Ursynowie Teatr Kontrapunkt. Kontrapunkt mający początkowo charakter warsztatów teatralnych dla młodzieży, dzięki systematycznej pracy Zbigniewa Bogdańskiego i jego profesjonalizmowi przekształcił się w niezależny teatr ze stałym repertuarem i zespołem. Teatr gra regularnie na deskach Natolińskiego Ośrodka Kultury spektakle w reżyserii Zbigniewa Bogdańskiego oraz wychowanych przez niego młodych reżyserów.