Rok 2010 - podsumowania

22-12-2010
31-01-2011
Szczyt Kultury 2010: Teatr
Nagród, przyznawanych w dziedzinie kultury jest w naszej okolicy mnóstwo. Przyznają je środowiska artystyczne, struktury samorządowe, publiczność. Nagradza się muzyków, aktorów, docenia sztuki plastyczne i filmowe, wyróżnia dobre i ważne książki. My również, co roku przyznajemy nasze wyróżnienia - "Szczyty Kultury" dla najlepszych pozycji kulturalnych minionego roku. Dziś prezentujemy nominacje w kategorii TEATR - podaje g-punkt.pl.
05-01-2011
2010 na lubelskich scenach
Ciekawych spektakli w 2010 roku nie brakowało. Najciekawsze typuje Andrzej Z. Kowalczyk w Polsce Kurierze Lubelskim.
04-01-2011
Artystyczne spełnienia i zamierzenia
Twórcy o tym, co udało się w 2010 r., i o tym, co zamierzają w 2011 r.
04-01-2011
Jaki był 2010 rok, jaki będzie 2011?
- To był z pewnością bardzo udany rok dla nas, bo po kilkunastu latach starań udało nam się doprowadzić do remontu teatru. Mamy duży apetyt na teatralną robotę, z którą ostatnio z oczywistych względów mieliśmy mniejszy kontakt - mówi DARIUSZ MIKUŁA, szef Teatru Kana.
04-01-2011
Kulturalny Wrocław 2010
Z jednej strony imprezy i instytucje, które od lat są kulturalną wizytówką miasta, z drugiej - wiele przechodzących bez większego echa festiwali i niedocenianych talentów. Wniosek jest prosty i pasujący nie tylko do tej dziedziny kultury - Wrocław ma potencjał, ale nie do końca potrafi go wykorzystać - pisze Ewa Orczykowska w Gazecie Wyborczej - wrocław.
03-01-2011
Siedem grzechów poznańskiej kultury
Rok temu pisałem w tym miejscu, że w Poznaniu model dworski w zarządzaniu kulturą trzyma się mocno. Wydawało mi się wtedy, że starania miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury i wybory samorządowe zaowocują wielką zmianą - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
03-01-2011
Sukces, który spędza sen z powiek
Rok wielkiego sukcesu - awansu w krajowej rozgrywce o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zarazem rok bardzo ważnych nowych pytań i problemów, które dopiero zdecydują o obliczu kultury Lublina i regionu na najbliższą dekadę - pisz Grzegorz Józefczuk w Gazecie Wyborczej - Łódź.
03-01-2011
Teatralna Łódź 2010
Łódź rzadko współpracuje z najważniejszymi polskimi reżyserami, scenografami czy aktorami. Jako jedno z największych miast w Polsce na mapie teatralnej kraju wyróżnia się konfliktami wokół teatrów i festiwali. O łódzkich premierach w kraju po prostu się nie mówi - piszą Marta Olejniczak i Joanna Rybus w Gazecie Wyborczej - Łódź.
31-12-2010
Minął rok, ale jak? Podsumowanie trójmiejskiej kultury AD 2010
Trójmiejskie festiwale teatralne w 2010 roku nie przeżyły dramatycznych zmian, wyjątkowych rozkwitów czy spektakularnych upadków. Poziom utrzymał Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port, który niepostrzeżenie zaczął naśladować znacznie bogatsze Warszawskie Spotkania Teatralne - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
30-12-2010
Niekulturalny rok w łódzkiej kulturze
Wypuszczenie z rąk festiwalu Camerimage i awantura wokół Camerimage Łódź Center, likwidacja Festiwalu Dialogu Czterech Kultur i uruchomienie w jego miejsce festiwalu Łódź Czterech Kultur, pogrom na finiszu starań o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Wygląda na to, że rok 2010 w łódzkiej kulturze zostanie zapamiętany głównie jako czas niekulturalnych wydarzeń - podsumowanie w Polsce Dzienniku Łódzkim.
30-12-2010
Rok w Kulturze. Cześć 2
Poznań odpada z wyścigu o ESK 2016, wiceprezydent Hinc idzie na wojnę z "Ósemkami", powstaje Sztab Antykryzysowy na rzecz poznańskiej kultury - oto drugie półrocze 2010 roku w kulturze - pisze Michał Danielewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
30-12-2010
To był rok off-u w warszawskim teatrze
Które premiery możemy uznać za "niezłe", a które okazały się jedynie "ciekawymi porażkami"? Gdzie było gorąco, a gdzie zabrakło odważnego repertuaru? Kto miał świetne entree, a kto swoje dyrektorowanie zaczął falstartem? I dlaczego mamy teraz karnawał teatrów prywatnych? Jaki był rok 2010 na warszawskich scenach? O swoich wrażeniach opowiadają Zabeli Szymańskiej z Gazety Wyborczej - Stołecznej: Joanna Szczepkowska, Maciej Nowak, Wojciech Majcherek i Tomasz Karolak.
29-12-2010
Rok w kulturze. Część 1
Cudownie odnaleziona "Plaża w Pourville" Claude'a Moneta, 20-lecie festiwalu Malta, zamknięcie kina Malta na Śródce... Te i inne wydarzenia tworzą 2010 rok w poznańskiej kulturze. Jaki był ten rok? - zastanawiają się Iwona Torbicka i Sylwia Wilczak w Gazecie Wyborczej - Poznań.
28-12-2010
Gryfino. Dobry rok Teatru Uhuru
Furorę robił w minionych miesiącach spektakl "Pierogi" gryfińskiego Teatru Uhuru. Zaprezentowany został prawie sześćdziesiąt razy, co jak na teatr amatorski jest liczbą niebagatelną. W roku 2010 przyniósł ich twórcom i teatrowi prestiżowe nagrody ogólnopolskie.
27-12-2010
List w butelce, czyli relacja z teatralnego roku 2010
Bydgoszcz z Teatrem Polskim, Wrocław z teatrami Polskim i Współczesnym, Wałbrzych z Teatrem Dramatycznym - tam w powszechnej opinii bywać warto, bo dzieje się najwięcej. Reżyserują Brzyk, Wysocka, Garbaczewski, Wodziński, Rychcik, Szczawińska, Korczakowska - nowa fala artystów mających deptać po piętach tuzom - pisze Jacek Wakar w Przekroju.
27-12-2010
Teatr 2010. Podsumowanie
Polski teatr roku 2010 to nie tylko Strzępka, Szczawińska, paru tancerzy i różne środowiskowe wojenki - a to między związkowcami a dyrektorami, a to między lewicą i oświeconymi konserwatystami, a to wreszcie między miejskimi decydentami a ludźmi, którzy chcieliby obejrzeć festiwalowe spektakle w Kaliszu za cenę mniejszą, niż wynosi czynsz za mieszkanie w Warszawie - pisze Witold Mrozek w Krytyce Politycznej.
23-12-2010
W cieniu wielkiego Fryderyka toczyło się barwne życie
Mieczysław Weinberg i jego "Pasażerka" w Operze Narodowej wydarzeniem roku, Piotr Beczała i Łukasz Borowicz są najbardziej zapracowani - podsumowuje Jacek Marczyński w Rzeczpospolitej.
23-12-2010
Na scenie
W specjalnym świątecznym numerze "Polityki" zamiast cotygodniowych not recenzyjnych - próba podsumowania życia kulturalnego w kończącym się roku. Krytycy "Polityki" przedstawiają swoje autorskie rankingi dzieł i wydarzeń. Dziesięć najlepszych przedstawień 2010 roku typuje Aneta Kyzioł.
23-12-2010
Szóstka wspaniałych
Najlepsze spektakle sezonu typują krytycy "Przekroju". Głosowali Łukasz Drewniak (I miejsce - "Dzienniki rowerowe" Piotra Cieplaka, "Sprzedawcy gumek"), Tadeusz Nyczek ("Lalka"), Jacek Sieradzki ("Migrena"), Jacek Wakar ("Babel").
22-12-2010
Zachwyty i rozczarowania teatralnego roku
Najważniejsze było "Ciało Simone" Krystiana Lupy z Małgorzatą Braunek w roli uduchowionej aktorki, która ma zagrać Simone Weil, żydowską intelektualistkę zafascynowaną Chrystusem - miniony rok w teatrze podsumowuje Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.