powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Szczecin. Promocja książki "Małe sceny wielkiego zamku"

Uroczysta premiera monografii o Teatrze Krypta i Piwnicy przy Krypcie Ryszarda Markowa i Artura Daniela Liskowackiego odbędzie się 16 grudnia z udziałem autorów.

Wydanie książki z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia Teatru Krypta i dwudziestopięciolecia Piwnicy przy Krypcie to przedsięwzięcie ważne nie tylko dla tradycji teatralnej, lecz także dla zachowania pamięci historycznej o dokonaniach artystycznych małych scen wielkiego zamku. Wyjątkowość publikacji podkreśla również fakt, że jest ona jedynym dostępnym źródłem wiedzy o scenach, które uczestniczyły aktywnie w życiu teatralnym Pomorza Zachodniego, czego owocem były tak znaczące wydarzenia artystyczne, jak Dymnalia.

Kameralne gotyckie wnętrze dawnej krypty grzebalnej książąt pomorskich stworzyło niezwykle oryginalną przestrzeń artystyczną, przestrzeń, która wręcz obligowała do artystycznych eksperymentów i aktorskich wyzwań, do poszukiwania nowych form przekazu sztuki. Krypta, najmniejsza w Polsce scena zawodowa i alternatywna, zuchwale mierzyła się z wielką klasyką, przełamując ograniczenia teatru pudełkowego. Wraz z Piwnicą stała się nietuzinkowym miejscem spotkań aktora z publicznością. Współczesna prasa nazywała zamkowe sceny teatralne ewenementem o randze międzynarodowej, miejscem, gdzie postępowanie w stosunku do klasyki, wzbogacone o pasję aktorów, pozwoliło wpisywać odbywające się tam spektakle w wyjątkową przestrzeń gotyckich podziemi Zamku i tworzyć niepowtarzalny klimat "piwnicznych" przedstawień. Wizerunek artystyczny scen Zamku Książąt Pomorskich doskonale oddają słowa Józefa Grudy, dyrektora Państwowych Teatrów Dramatycznych w Szczecinie, który trafnie zdefiniował misję teatru, określając go jako własność społeczeństwa budującego teatr na swoją miarę. To oczywiste postrzeganie funkcji teatru sprowadza się do jednego wniosku - teatr jest dobrem zbiorowym, integralnym składnikiem życia społecznego oraz odbiciem społecznych potrzeb duchowych. Taką właśnie rolę odgrywały obie, historyczne już, sceny Zamku.

Udokumentowanie historii Teatru Krypta i Piwnicy przy Krypcie ocali artystyczny dorobek obu scen oraz pamięć o tych, którzy te sceny tworzyli, co jest niezwykle istotne w momencie, gdy zostaje zamknięty pewien rozdział historii. Oba teatry - po modernizacji skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich - będą funkcjonować w jednej przestrzeni teatralnej pod wspólną nazwą Teatr "Piwnica przy Krypcie".

***

16 grudnia (środa), godz. 19.00, sala ks. Anny Jagiellonki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wstęp wolny. Dla widzów upominki - bezpłatny egzemplarz monografii.