powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Warsztaty z Pauliną Almeidą w LUB/LABie

Stowarzyszenie Upowszechniania Inicjatyw Kulturalnych Sztuka Nowa zaprasza na Workshop:Residency:Lab z Pauliną Almeidą. Warsztaty odbędą się w ramach Pracowni TF i projektu "If this was my street" w dniach 14-17 grudnia w LUB/LABie.

Tematem warsztatów będzie relacja sen-wspomnienie-obiekt. Praca będzie przygotowaniem obszaru tematycznego przed projektem "If this was my street" zaplanowanym na lato 2016. Ostatniego dnia warsztatów zaplanowano pokaz pracy oraz przedstawienie idei projektu "If this was my street".

Plan warsztatów:

14 grudnia (poniedziałek) - 16 grudnia (środa), 18:00-22:00 - warsztaty

17 grudnia (czwartek), 19:00 - pokaz pracy

Koszt udziału: 300 zł

Prowadzenie: Paulina Almeida, Dawid Żakowski, Janice Zadrozynski

Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim. W razie zapotrzebowania istnieje możliwość tłumaczenia na język polski. Zgłoszenia w formie bio i opisu motywacji prosimy przesyłać na adres: stow.sn@gmail.com. Więcej informacji na stronie stowarzyszenia.

***

Paulina Almeida urodziła się w Guimaraes w Portugalii, obecnie mieszka w Porto. Jest reżyserką, aktorką i instruktorką teatru fizycznego i tańca w przestrzeni publicznej. Studiowała balet w The Royal Academy of London (Portugal). Swój pierwszy spektakl zagrała w wieku 6 lat w teatrze miejskim w Guimaraes.

Posiada dyplom w projektowania biżuterii, tuż po studiach w 1996 roku została zaproszona przez Parlament Europejski do wyreżyserowania serii wystaw biżuterii artystycznej w Portugalii. W latach 1996-1999 uczęszczała do TUP Theatre University of Porto i ESMAE Superior School of Music and Performing Arts. W tym okresie brała udział w szeregu sztuk lokalnych grup teatralnych działających w Porto. W 1998 roku została zaproszona przez Narodowe Radio i Telewizję Portugalii do dubbingowania filmów rysunkowych dla dzieci. Wtedy też założyła teatr uliczny Kabong. Grupa podróżowała po Portugalii i reprezentowała Miasto Oporto w artystycznych imprezach

zagranicznych. W latach 1999-2001 pracowała w ACE Academy of Contemporary Performance i przyłączyła się do organizacji działań sztuki ulicy w ramach Oporto jako Europejskiej Stolicy Kultury 2001. W tych samych latach współpracowała też z innymi grupami taki jak La Fura dels Baus (Spain), Kumulus Compagnie (France), Natural Theatre Company (UK) i Friches Theater Urbain (UK / France). W 2002 roku wykładała na Uniwersytecie w Oporto. W tym roku dołączyła do zespołu niemieckiej grupy działającej w Berlinie - Grotest Maru. Razem z nimi stworzyła spektakle pokazywane w Europie, USA i Izraelu.

W 2001 roku wyjechała do Pakistanu i Afganistanu uczyć tańca, teatru i wystawiła kilka spektakli. W 2004 roku Paulina została zaproszona do wyreżyserowania spektaklu "8me Merveille" przez grupę Plasticiens Volants ze środków europejskich rozwoju basenu Morza Śródziemnego. Spektakl był prezentowany na festwalu Pan-Africa w Algierii i wielu festiwalach we Francji, Holandii, Portugalii, Hiszpanii i Anglii. W 2008 roku współpracowała z Operą Pekińską i grupą Plasticiens Volants w Chongqing w Chinach. W lecie 2008 roku została wybrana przez duński uniwersytet ISTA International School of Theater Anthropology do rozwijania kierunku antropologii teatru. Uczestniczyła w spektaklu wyreżyserowanym przez Eugenio Barbę "Małżeństwo Medei" we współpracy z Narodowym Teatrem Balinese i Odin Theatret. Od tego czasu prezentuje swoją pracę indywidualnie i we współpracy z grupami teatralnymi, artystami i organizacjami zajmującymi się sztuką w przestrzeni publicznej na całym świecie.

Wyreżyserowała spektakle: Gala Nova Era Radio w Crystal Palace w Porto, XXI World Congress of Architecture in Berlin oraz światowy festiwal w Charleville Mezieres we Francji, współreżyserowała spektakl "Meu coracao Viagem" dla Odin Theatret oraz "Feliz Idade" dla CCTAR Centre of Creation for Theatre and Street Arts w Portugalii z okazji International Festival of Street Theatre_Imaginarius.

W 2011 roku dołączyła do produkcji realizowanej z okazji 12 rocznicy przyłączenia Makau do Chin w Makau. Została też zaproszona przez francusko-niemieckie forum młodych artystów do reprezentowania Niemiec jako doradczyni zawodowa na międzynarodowym warsztacie dla menedżerów kultury i artystów z Francji, Niemiec i Egiptu. W 2012 została zaproszona przez Contemporary Art Performance Academy do wyreżyserowania spektaklu ulicznego angażującego wszystkie wydziały sztuki w Manobras do Porto w ramach festiwalu dotyczącego ludzi, idei i tożsamości miejsca.

Była gościnnym artystą na 50 rocznicy Niepodległości Kuwejtu i poprowadzi warsztaty teatru fizycznego w Niemczech i w Kalifornii (US). Wyreżyserowała otwarcie budynku Axa w Porto w koprodukcji z Porto Lazer oraz otwarcie Olicia Creatice Factory.

Od 2011 roku wraz z Dawidem Żakowskim ze Stowarzyszenia Sztuka Nowa prowadzi co roku warsztaty "Gdyby to była moja ulica" rozwijając współpracę polsko-portugalską.

***

"Gdyby to była moja ulica" to międzynarodowy projekt teatralny. Jest cyklicznym artystycznym przedsięwzięciem skierowanym do młodych artystów z Polski, Francji, Niemiec i innych krajów Europy i świata. W 2015 roku Santa Maria de Feira w Portugalii i Rennes we Francji były miastami goszczącymi projekt a Festiwal IMAGINARIUS i Festiwal Les Tombees de la Nuit organizatorami międzynarodowych spektakli finałowych. Była to już V edycja projektu, choć pierwsza uwzględniająca podróżowanie finałowego spektaklu po Europie. Od 2011 roku kolejne edycje projektu realizowane są razem przez partnerów z Niemiec, Francji, Polski i Portugalii. Stała formuła projektu "Gdyby to była moja ulica" zakłada udział grupy młodych artystów pochodzących z różnych krajów świata, którzy prowadzeni przez ekspertów tworzą spektakl w przestrzeni publicznej prezentowany w ramach dużego lokalnego festiwalu sztuki ulicy. Projekt ma na celu pogłębianie porozumienia międzykulturowego, umożliwia młodym artystom podnoszenie swoich umiejętności poprzez uczenie się od ekspertów, zakłada aktywne uczestnictwo w przygotowywaniu międzynarodowego spektaklu w przestrzeni publicznej.

***

Partnerzy: Instytut Camoes w Warszawie, LUB/LAB

Organizator: Stowarzyszenie Sztuka Nowa

Miejsce: LUB/LAB, ul. Lubelska 30/32, Warszawa