powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wałbrzych-Kraków. Nowy teatralny stand-up z premierą na Boskiej Komedii

5 grudnia na III Międzynarodowym Festiwalu Boska Komedia w Krakowie swoją premierę będzie miała druga odsłona wałbrzyskiego stand-upu teatralnego "Wielcy Inni II: Deperesje. Szymborska, Rymikiewicz, Bielicka" napisanego i wyreżyserowanego przez Jacka Kozłowskiego

Spektakl powstał w razem koprodukcji Teatru im. Szaniawskiego w Wałbrzychu oraz Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Wisława Szymborska, Jarosław Marek Rymkiewicz, Hanka Bielicka. Wybrani z bogatego pejzażu narodowych mitologii i symboli, ludzie-idiomy zabierają głos. Trzech aktorów, trzech bohaterów i trzy monologi. Przekraczając granice przyzwoitości i dobrego smaku, biograficzne szczegóły zostają tutaj wykorzystane, by uruchomić precyzyjny mechanizm zasadzający się na parodii i ironicznym podejściu do rzekomych świętości. Kolejne żarty i opowieści, prezentowane przez komików, składają się na prześmiewczy, ostry portret "polskich super-bohaterów".

Umożliwiając z jednej strony intymne obcowanie z ważnymi dla rodzimej kultury figurami, z drugiej - odzierając je z patosu, powagi i wzniosłości - bez wątpienia ulubionych zjawisk z rezerwuaru polskiego historycznego imaginarium. Szymborska, Rymkiewicz, Bielicka ukazani zostaną w depresji. Doświadczenie rozczarowania, znudzenia rozpoznanym światem, daje się odnaleźć w trzech, indywidualnych, zamkniętych i kompletnych językowych przestrzeniach. Równocześnie odmienne stylistyki, właściwe dla trzech artystów, wyznaczają różne modele podejścia do opisu i diagnozowania rodzimej rzeczywistości. Każdy z nich natomiast zostanie wzięty w ostry, komiczny nawias i posłuży jako pretekst do szalonej zabawy zbiorowymi wyobrażeniami, kulturowymi normami i wielkimi hasłami.

Premiera wałbrzyska spektaklu już w nowym roku, 8 stycznia na scenie kameralnej Teatru Dramatycznego im. Szaniawskiego.