powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. "Simy na stażu" Patrycji Sawickiej w Ósemkach

2 grudnia o godz. 19 w Teatrze Ósmego Dnia odbędzie się premiera spektaklu "Simy na stażu", dotyczącego wykorzystywania stażystów na bezpłatnych stażach. Scenariusz spektaklu został nagrodzony w konkursie OFF: Premiery//Prezentacje, organizowanym przez Ósemki.

Tegorocznym hasłem konkursu było pytanie: "Gdzie jesteście dzieci wolności? Jaka jest kondycja i tożsamość pokolenia urodzonego po '89 roku?". Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka. W rolach simów zobaczyć będzie można trzech zdolnych aktorów: Ewelinę Gnysińską, Krzysztofa Brzazgonia i Marcina Zarzecznego.

"Simy na stażu" to opowieść o pokoleniu Y, pracującym na bezpłatnych stażach. Główni bohaterowie dzielą się z widzami swoimi doświadczeniami z kolejno odbywanych staży. Inspiracją do napisania spektaklu były autentyczne wydarzenia studentów, jak i niezwykle popularna, symulacyjna gra The Sims. Sytuacja, w jakiej znajdują się stażyści, jest łudząco podobna do zasad w grze: postacie regularnie otrzymują kolejne polecenia - gra nie ma końca.

Spektakl "Simy na stażu" są spektaklem społecznie zaangażowanym. To sprzeciw wobec nieuczciwości pracodawców - manifest o szacunek dla kształcącego się człowieka. Organizatorzy bezpłatnych praktyk i staży, kusząc obietnicami pracy marzeń, świadomie wykorzystują zaangażowanie młodych ludzi. To właśnie oni, w znacznej mierze są odpowiedzialni za narastającą frustrację, poczucie niższości wobec innych i brak perspektyw pokolenia urodzonego po '89 roku.

"Simy..." są obrazem smutnej rzeczywistości i konsekwencji przyzwolenia na wyzysk. W spektaklu zagrają: Ewelina Gnysińska (aktorka współpracująca z Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie), Krzysztof Brzazgoń (aktor współpracujący z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) oraz Marcin Zarzeczny (aktor Teatru Polskiego w Szczecinie, współpracujący z teatrami: Komedią, Capitol i Dramatycznym w Warszawie). Aktorzy, tak jak simy, dostali wolną wolę - są w pełni odpowiedzialni za kreowane przez siebie postaci. Autorką tekstu jest Patrycja Sawicka - animatorka społeczno-kulturalna i pedagog mediów, dla której "Simy na stażu" są debiutem.

***

"SIMY NA STAŻU"

Tekst i koncepcja: Patrycja Sawicka

W rolach simów: Ewelina Gnysińska, Krzysztof Brzazgoń, Marcin Zarzeczny

Reżyseria: zbiorowa