powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kielce. Trwa listopad z Białoszewskim w Kubusiu

W najbliższy wtorek, 24 listopada w Teatrze Kubuś będzie można zobaczyć spektakl "Dziady po Białoszewskim" oraz film dokumentalny o pisarzu, "W pobliżu Mirona" w reżyserii Piotra Morawskiego.

Teatr Lalki i Aktora Kubuś zaprasza na Listopad z Mironem Białoszewskim, jednym z najwybitniejszych polskich twórców awangardowych XX w. - poetą, prozaikiem, dramatopisarzem i aktorem teatralnym. Jego twórczość i barwne życie uczyniły go jednym z najoryginalniejszych polskich twórców powojennych, którego postać przybliżą:

24 listopada 2015 roku (wtorek):

* o godz. 12.00 i 17.15 spektakl "Dziady po Białoszewskim" (na zdjęciu) (Scena dla Dorosłych) - PREMIERA STUDENCKA, zrealizowany w ramach projektu "Debiuty w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jego twórcami są laureaci zorganizowanego przez teatr "Kubuś" ogólnopolskiego Konkursu dla Debiutantów. Za reżyserię odpowiada autorka konceptu i scenariusza - Anna Retoruk, za scenografię - Justyna Banasiak, a muzykę - Paweł Sowa.

"Dziady po Białoszewskim" to spektakl:

NIECODZIENNY, choć ściśle związany z banałem i codziennością. To właśnie one zachwycały wyjątkowego poetę i prozaika Mirona Białoszewskiego, który jest bohaterem spektaklu. Scenariusz powstał w oparciu o jego dziennik "Chamowo" i utwory z tomu "Odczepić się".

ORYGINALNY, nie tylko ze względu na jedyną w swoim rodzaju twórczość artysty, ale też różnorodność scenicznych form. Spektakl zabiera nas w fascynujący świat poezji Białoszewskiego i dosłownie ożywianej materii. Ruchome książki, fotografie, obiekty? Oto prawdziwy teatr przedmiotu!

MŁODY, gdyż jego twórcami są debiutanci.

Zapraszając na spektakl, zapraszamy zatem na niecodzienne "spotkanie" z Mironem Białoszewskim, w młodej, oryginalnej interpretacji.

* o godz. 18.30 film dokumentalny "W pobliżu Mirona" w reżyserii Piotra Morawskiego.

Jest to filmowy portret Mirona Białoszewskiego. Autorzy filmu dzielą się z widzami swoimi odczuciami, fascynacjami wywołanymi lekturą utworów pisarza. Przybliżają jego barwne życie, kontakty towarzysko-przyjacielskie, niezwykle ascetyczny tryb życia. Ukazują pomieszanie dnia z nocą, kolejne mieszkania, przymusowe pielgrzymki szpitalne. Uświadamiają, że Białoszewski żył po to, żeby pisać.

Dokument był prezentowany podczas X Festiwalu Filmowego i Artystycznego w Kazimierzu Dolnym.

rok produkcji: 2003

czas trwania: 49 minut

Wstęp na pokaz filmu za okazaniem zaproszenia lub biletu na spektakl "Dziady po Białoszewskim" w dniu 24 listopada o godz. 17.15.