powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. List otwarty Daniela Olbrychskiego do Nikity Michałkowa

List otwarty członka Polskiej Akademii Filmowej, Daniela Olbrychskiego ws. reżysera Olega Sencowa, do znanego rosyjskiego reżysera, Nikity Michałkowa.

Drogi Mój Nikita,

Próbowałem skontaktować się z Tobą przed pierwszą rozprawą w procesie Olega Sencowa w Rostowie. Prosiłem, byś się do mnie odezwał Twoją żonę Tanię, Twoją produkcję, wreszcie Twojego asystenta, który odbierał Twój telefon komórkowy. Nie odezwałeś się. Byłeś podobno w Chinach. Uważam, że sprawa jest tak ważna, że przed obecną rozprawą, która odbędzie się 24 listopada w Moskwie, próbuję się kontaktować z Tobą jeszcze raz. Tym razem w formie listu otwartego.

Nasza prawie pięćdziesięcioletnia braterska przyjaźń upoważnia mnie do tego. Jesteś nie tylko jednym z największych twórców współczesnego kina, ale byłeś dla mnie zawsze wspaniałym, głębokim i mądrym człowiekiem. Moim rosyjskim bratem.

Nie wierzę byś myślał i czuł inaczej niż wszyscy wspaniali twórcy wielu krajów podpisani pod listami do prezydenta Putina w sprawie naszego ukraińskiego kolegi. Okrucieństwo wyroku pierwszej instancji przywodzi na myśl najczarniejsze wyroki z przeszłości naszej wspólnej cywilizacji i kultury. Apeluję do Ciebie i błagam, jako Twój polski brat, zrób coś. Jesteś najbliższy z nas wszystkich i Twojego Prezydenta i tej sprawy.

Świetnie wiesz, że zostaje po nas naprawdę tylko to, co zrobimy bezinteresownie dobrego dla innych.

Twój Daniel

Warszawa, 17 listopada 2015 roku

***

List jest prośbą o wstawiennictwo w sprawie Olega Sencowa, ukraińskiego reżysera, który w sierpniu br. został skazany przez rosyjski sąd w Rostowie nad Donem na 20 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze.

We wtorek 24 listopada, w Sądzie Najwyższym Federacji Rosyjskiej w Moskwie, odbędzie się rozprawa apelacyjna w sprawie Olega Sencowa.

Polska Akademia Filmowa prowadziła protest przeciwko uwięzieniu Sencowa, a potem przeciw bezprecedensowemu wyrokowi skazującemu reżysera na 20 lat. Pod wspólnym z Europejską Akademią Filmową listem skierowanym do prezydenta Federacji Rosyjskiej Putina podpisało się ponad ponad 1000 znanych twórców filmowych i ludzi kultury z całej Europy, z czego ponad 250 podpisów złożyli Polacy.

Oleg Sencow był zaangażowany w demonstracje na Majdanie, a potem protestował przeciwko aneksji przez Rosję rodzinnego Krymu, gdzie mieszkał wraz z żoną i dwójką dzieci. Ponad półtora roku temu został aresztowany przez Federalną Służbę Bezpieczeństwa Rosyjskiej Federacji (FSB) w swoim domu w Symferopolu na Krymie, oskarżony o terroryzm i wywieziony do Rosji, gdzie był więziony bez wyroku przez kilkanaście miesięcy w moskiewskim więzieniu Lefortowo, bity i torturowany. Nigdy nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, a oskarżenie zostało oparte na zeznaniach dwóch świadków, którzy zostali skazani wcześniej na więzienie w tym samym procesie.

Wyrok na Sencowa zapadł mimo, iż główny świadek oskarżenia przed sądem odwołał swoje zeznania obciążające Sencowa jako złożone pod presją i przymusem.