Poznań. Zima z wielkimi widowiskami

"Dziadek do orzechów", Carmina Burana, IX Symfonia Beethovena, Gala Strauss, muzyka filmowa - to nowy cykl wielkich imprez organizowanych przez Eurospectacles. Pierwsza już 11 grudnia.

«Eurospectacles to cykl koncertów i widowisk baletowych, które będzie można oglądać w całej Polsce, w tym również w Poznaniu. Jeszcze w tym roku zobaczymy balet Piotra Czajkowskiego "Dziadek do orzechów" oraz słynne dzieła Carla Orffa i Ludwiga van Beethovena.

"Dziadek do orzechów" to balet należący do żelaznego repertuaru każdego zespołu baletowego. Grany bywa zwykle w grudniu, w okolicy świąt Bożego Narodzenia.

Nie inaczej będzie w Poznaniu. Zobaczymy zespół Saint Petersburg Ballet. Dzień wcześniej organizatorzy zapraszają na koncert, podczas którego usłyszymy "Carminę Burana" Orffa i IX Symfonię Beethovena. Wykonawcami obu dzieł będą: Orkiestra Symfoniczna i Ukraiński Chór Narodowy. Organizatorzy nie podają jeszcze nazwisk solistów.

W koncercie zatytułowanym "Wielkie hity filmowe" słuchać będziemy muzyki z takich filmów jak: "Gwiezdne Wojny", "Władca Pierścieni", "Indiana Jones, "Piraci z Karaibów", "James Bond", "Pożegnanie z Afryką" "Lawrence z Arabii", "E.T." i wielu innych. Wykonawcą tych legendarnych już ścieżek dźwiękowych będzie Cinema Symphonic Orchestra.

W karnawale nie może zabraknąć kontaktu z muzyczną dynastią Straussów. Każdy ma ochotę na taniec. Stąd w salach koncertowych rozbrzmiewają dźwięki "Walca Cesarskiego", "Opowieści Lasku Wiedeńskiego", "Marsz Radetzkiego", polki... W XXI wieku to właśnie Straussowskie melodie przywołują atmosferę wiedeńskiego dworu z całą jego elegancją, specyficznym humorem i dozą delikatnej frywolności.

Pod koniec karnawału organizatorzy zapraszają na koncert inspirowany muzyką andaluzyjską. Największą atrakcją wieczoru będzie słynny "Concierto de Aranjuez" Joaquína Rodrigo, dwudziestowieczne arcydzieło, w którym kompozytor po mistrzowsku oddał klimat dworu Karola IV i Ferdynanda VII. Ponadto zabrzmią pełne dramatyzmu fragmenty "Carmen" Georgesa Bizeta i "El Amor Brujo" Manuela de Falla.

Solistą koncertu będzie Rolando Saad, który doskonale łączy możliwości techniczne gitary z niespotykaną wirtuozerią wykonania. Interpretował Concierto de Aranjuez ponad 900 razy, a wykonań Saada słuchało ponad 2 mln melomanów na całym świecie. Artyście towarzyszyć będzie Great Symphony Orchestra.

***

Carmina Burana Carla Orffa i IX Symfonia Beethovena, Sala Ziemi (ul. Głogowska 14), 11 grudnia, godzina 19, bilety: 140-180 zł

Dziadek do orzechów, Sala Ziemi (ul. Głogowska 14), 13 grudnia, godzina 19, bilety: 140-180 zł

Wielkie hity muzyki filmowej, Sala Ziemi (ul. Głogowska 14), 14 stycznia, godzina 19, bilety: 130-180 zł

Gala Strauss, Sala Ziemi (ul. Głogowska 14), 15 stycznia, godzina 19, bilety: 150-200 zł

Wielkie święto hiszpańskiej gitary, Aula UAM (ul. Wieniawskiego 1), 29 stycznia, godzina 19, bilety: 140-150 zł»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego