Wilno. Rozpoczął się festiwal "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej"

Siedem polskich zespołów teatralnych z Litwy, Polski, Ukrainy, Kanady i Austrii bierze udział w siódmej edycji międzynarodowego festiwalu teatralnego "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej", który rozpoczął się w Wilnie.

«Jest to jedyny festiwal teatrów polonijnych na świecie.

W ciągu trzech dni festiwalowych w Wilnie i na Wileńszczyźnie zostanie zaprezentowanych osiem przedstawień, odbędą się warsztaty teatralne dla polskiej młodzieży w wieku szkolnym. W sobotę festiwal zakończą obchody 55-lecia działalności Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie - organizatora imprezy.

- Wileńskie spotkania teatralne - to wspaniała inicjatywa - mówi Beata Maciejczuk-Paluch, kierownik wiedeńskiego teatru "AA Vademecum". Wskazuje, że "jest to wymiana doświadczenia, możliwość zademonstrowania swego dorobku, pokazania, że Polacy na świecie spotykają się nie tylko podczas zawodów sportowych, przy lampce wina, ale też prowadzą działalność kulturalną".

Pierwsza edycja festiwalu "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" miała miejsce w 1994 roku z inicjatywy Lilii Kiejzik, kierowniczki i reżyserki Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie.

- Kiedyś uczestniczyliśmy w festiwalu polskich teatrów amatorskich w Krakowie. Kiedy zabrakło krakowskich spotkań, pomyślałam: czym Wilno jest gorsze od Krakowa i zorganizowaliśmy festiwal - mówi Lilia Kiejzik.

Pomysł się udał. Według Kiejzik polonijne teatry z chęcią biorą udział w wileńskim festiwalu. - To nie tylko chęć spotkania się i wymiany doświadczeń. Wilno przyciąga swą magią, poza tym festiwal odbywa się m.in. na scenie historycznego Teatru na Pohulance, dzisiaj Litewskiego Rosyjskiego Teatru Dramatycznego. Zagranie na tej scenie jest marzeniem każdego aktora - mówi kierownik wileńskiego zespołu.

Międzynarodowy festiwal teatralny "Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej" odbywa się co drugi rok. Wzięły w nim udział dziesiątki polonijnych zespołów. Stałymi uczestnikami festiwalu są polskie zespoły teatralne ze Lwowa i Żytomierza. Uczestniczą w nim również teatry z USA, Niemiec, Austrii, Czech, Polski, Kanady, Węgier, Rosji.

Tegoroczna edycja festiwalu jest szczególna, gdyż w jego ramach odbędą jubileuszowe obchody 55-lecia działalności Polskiego Studia Teatralnego. Z tej okazji wileński zespół zaprosi przyjaciół i gości festiwalu na tegoroczną swą premierę, spektakl muzyczny "Próba kabaretu. Raz jeszcze Osiecka".

Polskie Studio Teatralne w Wilnie założyła w listopadzie 1960 roku pod nazwą Polski Zespół Dramatyczny przy Klubie Pracowników Łączności Janina Strużanowska, znana wileńska lekarka, przedstawicielka polskiej przedwojennej inteligencji. Była to pierwsza taka placówka w powojennym Wilnie, której zadaniem było m.in. propagowanie języka polskiego i krzewienie polskości wśród młodzieży.

W ciągu 55 lat Polskie Studio Teatralne wystawiło niezliczoną liczbę spektakli, było organizatorem wielu spotkań z aktorami i reżyserami, organizowało warsztaty teatralne. Przez teatr przewinęło się kilkaset osób. Dzisiaj zespół liczy blisko 100 osób, które występują na scenie, a także wykonują prace zakulisowe.

Zespół współpracuje z zawodowymi polskimi reżyserami: Cezarem Morawieckim, Sławomirem Gaudynem. Repertuar zespołu jest bogaty i różnorodny: bajki, dramaty, spektakle muzyczne, a także programy patriotyczne. Na Wileńszczyźnie działa kilka polskich zespołów teatralnych. Polskie Studio Teatralne jest zaliczane do najbardziej widocznych i płodnych zespołów. - Każdego roku przygotowujemy co najmniej dwie premiery - mówi reżyser Lilia Kiejzik.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego