Obywatele Kultury

06-12-2010
08-12-2017
Pat dla kultury
Dialog środowiska twórców z resortem kultury od dawna przypomina dyskusję mówcy z mimem. Artyści wysyłają petycje i zwołują kongres za kongresem, politycy poprzestają na obietnicach, a lista spraw do załatwienia przez ministerstwo rośnie z kadencji na kadencję - pisze Konrad Wojciechowski w Dzienniku Gazecie Prawnej.
19-02-2014
Warszawa. Premier spotkał się z zespołem ds. Paktu dla Kultury
Edukacja kulturalna w szkołach, współpraca ministerstw w tej sprawie i bieżące, robocze kontakty z Obywatelami Kultury to m.in. kwestie poruszane podczas wtorkowego spotkania premiera Donalda Tuska z członkami Zespołu ds. Paktu dla Kultury.
13-11-2013
Szczecin. Urząd organizuje Kongres Kultury
To mają być dwa dni intensywnych dyskusji o szczecińskiej kulturze. W piątek, 15 listopada rozpoczyna się Kongres Kultury.
12-07-2013
Olsztyn. Powstaje Społeczna Rada Kultury
Trwają prace nad powołaniem społecznej rady, która pomogłaby zatroszczyć się o rozwój kultury w mieście. Pracujący przy tym projekcie Obywatele Kultury Olsztyna poszukują osób i organizacji, które pomogą m.in. stworzyć strategię związaną z tą dziedziną życia.
13-05-2013
Warszawa. Co się dzieje z 3 mld zł przeznaczonymi na kulturę?
Szef SLD Leszek Miller zapowiedział dziś, że jego klub wystąpi z wnioskiem o informację rządu w Sejmie na temat realizacji Paktu dla Kultury. Na co rząd marnuje 3 mld złotych przeznaczone w budżecie na kulturę? - pytał lider Sojuszu.
25-01-2013
Warszawa. Michał Boni proponuje reset w dyskusji o otwartych zasobach
Przystępujemy do nowej fazy debaty o otwartych zasobach. Proponuję, żeby po 5 lutego, kiedy formalnie zakończy się ta faza konsultacji założeń do ustawy o otwartych zasobach, sukcesywnie spotykać się, dyskutować punkt po punkcie, przedstawiać argumenty i słuchać głosów ze wszystkich stron - mówił szef MAC Michał Boni 24 stycznia na spotkaniu z twórcami i Obywatelami Kultury.
24-01-2013
Warszawa. W Sejmie o realizacji zapisów Paktu dla Kultury
W 2013 r. resort kultury będzie dysponować budżetem 3,1 miliarda zł - to 0,88 proc. nakładów na kulturę w budżecie państwa. Do osiągnięcia postulowanego w Pakcie dla Kultury 1 procenta brakuje ok. 400 mln zł - mówił w Sejmie minister kultury.
24-12-2012
Bytom. List otwarty Obywateli Kultury do prezydenta miasta
Piszemy do Pana w trosce o przyszłość Śląskiego Teatru Tańca, który od początku swojego istnienia związany jest z Bytomiem. Jak donoszą media i strona www urzędu miasta Bytom, władze Bytomia biorą pod uwagę zlikwidowanie Śląskiego Teatru Tańca - piszą twórcy do prezydenta Damiana Bartyli.
19-11-2012
Potoroczyn: Obywatele Kultury mają przyszłość w UE
Obywatele Kultury, ruch zabiegający o podniesienie nakładów na kulturę do 1 proc. polskiego budżetu, ma przyszłość w UE - sugerował podczas debaty "Więcej Europy" szef Instytutu Adama Mickiewicza Paweł Potoroczyn. UE przeznacza na kulturę 0,05 proc. budżetu.
22-10-2012
Wrocław. Panel o sytuacji kultury i artystów
Ogólnopolski Związek Zawodowy Inicjatywa Pracownicza ma przyjemność zaprosić na otwarty panel dyskusyjny "Odroczmy ten wyrok, czyli zmierzch kultury w Polsce", współorganizowany przez komisję Inicjatywy Pracowniczej działającą przy Teatrze Polskim.
18-07-2012
Chmiel: Obywatele kultury to jest proces
Ruch Obywateli Kultury jest czasami porównywany z ruchami "oburzonych". Chcielibyśmy, żeby oburzyli się też obywatele nauki i obywatele edukacji. Demokracja nie jest dla miłych pań i uprzejmych panów. Rozmowa z BEATĄ CHMIEL i HANNĄ WRÓBLEWSKĄ w dwutygodniku.com
04-06-2012
Warszawa. Będzie nowy skład zespołu ds. Paktu dla Kultury przy KPRM
Premier Donald Tusk ma powołać nowego przewodniczącego i nowy rządowy skład zespołu ds. Paktu dla Kultury przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Skład zespołu ma zostać poszerzony m.in. o reprezentantów resortu administracji i cyfryzacji.
23-05-2012
Kraj. Dzień bez sztuki - w czwartek strajk galerii i muzeów
Muzea Narodowe w Krakowie, we Wrocławiu i w Warszawie, warszawska Zachęta i Muzeum Sztuki w Łodzi - to niektóre instytucje, które zapowiedziały udział w czwartkowym strajku. Niektóre instytucje zamkną się tego dnia, aby zwrócić uwagę na problemy artystów.
23-05-2012
Mencwel i Hausner w rocznicę Paktu dla Kultury
Wzywamy Obywateli Kultury, aby stanowczo przypomnieli i twardo przy tym obstawali, że idzie nie o urzędnicze korekty polityki kulturalnej, lecz o źródłową zmianę jej społecznej treści - piszą profesorowie Jerzy Hausner i Andrzej Mencwel w manifeście napisanym rok po powstaniu Paktu dla Kultury.
23-05-2012
Mencwel: Wszyscy jesteśmy Medyceuszami
Mija rok od podpisania "Paktu dla kultury", w którym władza publiczna zobowiązała się do realizacji postulatów dotyczących finansowania i organizowania życia kulturalnego. Ile z jego postanowień udało się zrealizować? Na co jeszcze poczekamy? - z prof. Andrzejem Mencwelem rozmawia Roman Pawłowski z Gazety Wyborczej.
22-05-2012
Kraj. Dzień bez sztuki, czyli artystyczny strajk
Polscy artyści organizują jednodniowy strajk - na 24 maja zapowiadają zamknięcie niektórych galerii i muzeów. Akcja ma zwrócić uwagi rządu i opinii publicznej na problemy artystów; popierają ją m.in. Muzeum Narodowe w Krakowie i warszawska Zachęta.
22-05-2012
Kraj. Strajk artystów
W dniu 24 maja artyści ogłosili swój strajk - dzień bez sztuki. W geście solidarności z artystami tego dnia większość galerii i muzeów w całej Polsce pozostanie zamknięta dla publiczności.
18-05-2012
Warszawa. 1 proc. budżetu państwa na kulturę prawdopodobnie w 2014
Postulowany w podpisanym rok temu Pakcie dla Kultury 1 proc. budżetu państwa na kulturę zostanie osiągnięty prawdopodobnie już w 2014 roku - prognozują w wydanym w piątek wspólnym komunikacie Obywatele Kultury i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
17-04-2012
Kraków. Obywatele Kultury rozpoczęli debatę o Krakowie
Jaka jest kondycja kultury w Krakowie? O jej dobrych i złych stronach dyskutowali w niedzielę mieszkańcy Krakowa na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego. Pomysłodawcami debaty byli członkowie inicjatywy "Obywatele Kultury Krakowa".
10-04-2012
Kraków. Spotkanie Obywateli Kultury Krakowa
Chcesz zabrać głos w sprawie kultury w Krakowie i mieć wpływ na jej kształt? Zależy Ci na jakości debaty kulturalnej w naszym mieście? Pragniesz współuczestniczyć w tworzeniu obywatelstwa w krakowskiej kulturze?
28-02-2012
Warszawa. W ministerstwie kultury powstanie zespół ds. prawa autorskiego
Zespół ekspertów, który ma zająć się przygotowaniem założeń do dyskusji o prawie autorskim, zostanie powołany w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W ramach spotkań z Obywatelami Kultury w marcu odbędzie się dyskusja o prawach własności intelektualnej.
31-10-2011
Warszawa. Rozpoczął działalność ruch Warszawscy Obywatele Kultury
W sobotę po raz pierwszy w tak szerokim gronie spotkali się ludzie, którym warszawska kultura nie jest obojętna.
28-10-2011
Warszawa. Spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury
Poprawić dostęp do kultury dla mieszkańców Warszawy - to jeden z celów Warszawskich Obywateli Kultury, których spotkanie założycielskie zaplanowano na sobotę. Ruch ma skupiać m.in. działaczy organizacji pozarządowych i przedstawicieli placówek kulturalnych.
27-10-2011
Warszawa. Zostań Warszawskim Obywatelem Kultury
Społeczny ruch Obywatele Kultury już pokazał, że potrafi wywrzeć presję na rządzących. Powstają teraz jego lokalne odpowiedniki. W sobotę (29 października) w Pałacu Kultury rozpoczną działalność Warszawscy Obywatele Kultury.
27-10-2011
Warszawa. Drugi cykl seminariów "Kultura i rozwój"
"Sympatyczny Lewiatan" - tak zatytułowano pierwsze spotkanie z drugiej serii seminariów o problemach polskiej kultury, organizowanych przez ruch społeczny Obywatele Kultury. Do końca roku odbędą się jeszcze trzy sesje.
21-10-2011
Warszawa. Spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury
29 października (sobota) o godz. 14 w Sali im. Kisielewskiego, PKiN odbędzie się spotkanie założycielskie Warszawskich Obywateli Kultury.
04-10-2011
Artyści kontra politycy
Debatę między artystami a politykami w studiu telewizyjnej Dwójki wygrali bezapelacyjnie ci ostatni. Z łatwością odpierali zarzuty artystów, byli bardziej kompetentni i wyjątkowo nie skakali sobie do oczu, często przyznając rację swoim politycznym przeciwnikom - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
03-10-2011
TVP. Po debacie artystów i polityków o kulturze
1 proc. budżetu państwa z przeznaczeniem na kulturę powinno zapewnić jej sensowne finansowanie - uznali uczestnicy niedzielnej debaty polityków i twórców w TVP. Różnice dotyczyły głównie tego na co i jak wydawać te pieniądze.
28-07-2011
Wrocław buduje, a Warszawa? Tylko obiecuje
Wrocław wyraźnie postawił na kulturę i to się sprawdza. A my w Warszawie wciąż musimy ćwiczyć - pisze Agnieszka Kowalska w Gazecie Wyborczej - Stołecznej.
27-07-2011
Sopot. Więcej kultury
Trzydniowa konferencja WIĘCEJ KULTURY - WE ARE MORE organizowana jest w ramach projektu Otwarty Kurort Kultury, realizowanego jako część Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji, oraz ogólnoeuropejskiej kampanii WE ARE MORE prowadzonej przez sieć Culture Action Europe reprezentującą ponad pięćdziesiąt tysięcy organizacji kulturalnych w Europie.
25-07-2011
Gdańsk. Marszałek Struk odpowiada Inicjatywie Indeks 73
Dziękuję za list w sprawie wypowiedzi Władysława Zawistowskiego, dyrektora Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego - Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, odpowiada inicjatywie Indeks 73 w sprawie Teatru Wybrzeże.
16-07-2011
Bydgoszcz. Powstanie Monitor Kultury Miast Polskich
Powstanie Monitor Kultury Miast Polskich, czyli strona internetowa poświęcona realizacji zapowiedzi i deklaracji miast uczestniczących w konkursie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) 2016.
07-07-2011
Warszawa. Przy kancelarii premiera powstał Zespół ds. Paktu dla Kultury
5 lipca 2011 roku ukonstytuował się Zespół do spraw Paktu dla Kultury, będący organem pomocniczym Prezesa Rady Ministrów. Powstał on na mocy zarządzenia Prezesa Rady Ministrów, będącego konsekwencją podpisania Paktu dla Kultury.
06-07-2011
Bydgoszcz. Paweł Łysak w Radzie ds. Paktu dla Kultury
Dyrektor bydgoskiego teatru Paweł Łysak znalazł się wśród 20 osób, które będą decydować o polskiej kulturze. Wczoraj minister Michał Boni powołał go do Rady Zespołu ds. Paktu dla Kultury.
29-06-2011
Warszawa. Podsumowano konsultacje społeczne Programu Rozwoju Kultury
Kilkadziesiąt osób wzięło udział w konsultacjach społecznych, dotyczących Programu Rozwoju Kultury w Warszawie do 2020 r. Większość postulatów dotyczyła poszerzenia dostępu do tworzenia kultury i korzystania z niej. We wtorek podsumowano konsultacje.
27-06-2011
Obywatele Kultury tworzą "Monitor kultury polskich miast"
Wrocławowi gratulujemy, inne miasta wzywamy do działań na rzecz kultury. Zakładamy "Monitor kultury polskich miast", powołujemy zespół, który będzie monitorował władze samorządowe i wspierał mieszkańców miast w wywiązaniu się ze złożonych podczas konkursu obietnic - piszą w otwartym liście Obywatele Kultury
22-06-2011
Obywatele Kultury nie tylko o 100 milionach
Donald Tusk podpisał z Obywatelami Kultury umowę społeczną, czyli Pakt dla Kultury. I jeszcze nie zdążono powołać Zespołu przy KPRM ds. realizacji Paktu, a tu już awantura... Minister Bogdan Zdrojewski zdecydował się ogłosić, że przeznaczy 100 mln zł na inwestycje infrastrukturalne we Wrocławiu - pisza Beata Stasińska i Piotr Frączak w Krytyce Politycznej.
18-06-2011
Pakt dla kultury
Celem Paktu jest wskazanie najważniejszych wartości i działań, które powinny być realizowane poprzez celową politykę kulturalną angażującą władze państwowe i samorządowe, twórców i animatorów oraz wszystkich uczestników i użytkowników kultury. Kultura Współczesna przedstawia zapis dyskusji o Pakcie, która odbyła się 1 lutego br. w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie.
15-06-2011
Zamach na Biuro Kultury
- Miasto na przykład utrzymuje dziewiętnaście teatrów. Nie wiem, czy to jest dobre. Z jednej strony to jest szpan, że mamy dziewiętnaście teatrów. Z drugiej budżet na kulturę się parę lat temu zasadniczo zwiększył, ale od tamtego czasu się co roku zmniejsza - mówi Grzegorz Lewandowski w rozmowie z Jasiem Kapelą.
07-06-2011
Gdynia. Obywatelski Kontener Kultury
Projekt Obywatelski Kontener Kultury rozpoczął się w poniedziałek w Gdyni. W specjalnie zaadaptowanym, wypożyczonym z portu kontenerze, przez sześć dni odbywać się będą wystawy i spotkania z artystami.
06-06-2011
Gdynia. Spotkania w Obywatelskim Kontenerze Kultury
Obywatelski Kontener Kultury stanie w Gdyni na Skwerze Rady Europy podczas 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Będą tam organizowane spotkania z artystami i zbierane podpisy poparcia dla Paktu dla kultury.
18-05-2011
PO: nasz rząd ma liczne zasługi na rzecz kultury
Podpisanie Paktu dla Kultury, wzrost nakładów na tę dziedzinę, skuteczna walka z piractwem czy budowa Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku - to w ocenie polityków PO - niektóre z dokonań rządu Donalda Tuska w dziedzinie wsparcia i rozwoju kultury.
18-05-2011
Warszawa. Pakt dla Kultury w zbiorach Biblioteki Narodowej
Pakt dla Kultury został przekazany w środę do wieczystej archiwizacji Bibliotece Narodowej. Podpisany przez premiera i przedstawicieli ruchu Obywatele Kultury dokument znalazł się wśród najważniejszych w historii Polski dokumentów w Pałacu Rzeczypospolitej.
17-05-2011
Holland: Paktu trzeba przypilnować
- Tym razem udało się stworzyć pewne porozumienie wokół paktu. Udało się też poradzić sobie z najbardziej destrukcyjnym argumentem: że ten 1 procent pójdzie na artystów-darmozjadów, którzy jeżdżą dwoma mercedesami, jak jeszcze do niedawna mówił Donald Tusk. Gorzej wyszło z samym kongresem, to znaczy merytorycznie był on ciekawy, ale nie dopisała frekwencja - mówi Agnieszka Holland, reżyserka, sygnatariuszka Paktu dla kultury, w rozmowie z Agatą Szczęśniak z Krytyki Politycznej.
17-05-2011
Prezydent Komorowski zapewnił o wsparciu Paktu dla Kultury
Prezydent Bronisław Komorowski zapewnił podczas spotkania z przedstawicielami ruchu Obywatele Kultury o swoim wsparciu dla Paktu dla Kultury, niezależnie od wyniku wyborów parlamentarnych. Pakt przewiduje zwiększenie do 2015 r. wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa.
17-05-2011
Warszawa. Prezydent spotkał się z Obywatelami Kultury
Prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z przedstawicielami ruchu Obywatele Kultury, inicjatorami Paktu o zwiększeniu do 2015 r. wydatków na kulturę do co najmniej 1 proc. budżetu państwa. W spotkaniu udział wzięli m.in. Agnieszka Holland, Agnieszka Odorowicz, Jerzy Hausner.
17-05-2011
Warszawa. Przekazanie Paktu dla Kultury do Biblioteki Narodowej
W środę 18 maja o godz. 14 nastąpi uroczyste przekazanie Paktu dla Kultury do Biblioteki Narodowej.
17-05-2011
Prymusiki
Stojąc na schodach w hallu Muzeum Narodowego i czekając na swoją kolej przy podpisywaniu Paktu dla kultury, po raz pierwszy od dawna czułem się we właściwym miejscu i we właściwym czasie - pisze Maciej Nowak w Krytyce Politycznej.
16-05-2011
"Pakt dla kultury" podpisany. Jak zmieni polską kulturę?
Zwiększenie wydatków na kulturę do 1 proc. budżetu do 2015 r. To główne założenie podpisanej wczoraj umowy między rządem a ludźmi kultury - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
16-05-2011
Polityka dostrzega sztukę
Premier podpisał pakt dla kultury gwarantujący jej 1 procent budżetu państwa. PiS też jest za - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
16-05-2011
Warszawa. Pakt dla kultury
Pakt dla kultury zawarty pomiędzy Radą Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej reprezentowaną przez Prezesa Rady Ministrów oraz stroną społeczną reprezentowaną przez Obywateli Kultury.
14-05-2011
Boni o Pakcie dla Kultury: stronie rządowej zależy by być wiarygodną
- Wzrost nakładów na kulturę to inwestycja - powiedział w piątek wieczorem minister Michał Boni. Jak podkreślił, przy opracowywaniu Paktu dla Kultury stronie rządowej zależało, by być wiarygodną.
14-05-2011
Kongres Obywateli Kultury: w upowszechnianiu kultury ważna edukacja
Problem nierówności w dostępie do kultury może rozwiązać przede wszystkim edukacja uwrażliwiająca na bodźce kulturowe i estetyczne - ocenili uczestnicy debaty podczas Kongresu Obywateli Kultury, który odbywa się w Warszawie.
14-05-2011
Kongres Obywateli Kultury: wydatki na kulturę to inwestycja
Dostęp do kultury powinien być łatwy, jak najszerszy i możliwie tani, a wydatki na kulturę powinno się traktować, jako inwestycję - mówili uczestnicy piątkowego panelu "Czy buty są ważniejsze od Szekspira?", zorganizowanego w ramach Kongresu Obywateli Kultury.
14-05-2011
Naukowcy i artyści o Pakcie dla kultury
Reżyser, scenarzysta Krzysztof Krauze o podpisanym w sobotę Pakcie dla Kultury: - Podpisanie Paktu dla Kultury to jak podpisanie Konstytucji 3 maja. Tam mówiło się o równości mieszczan, tu - organizacji pozarządowych.
14-05-2011
Warszawa. Tusk podpisał Pakt dla Kultury
Premier Donald Tusk podpisał w sobotę Pakt dla Kultury. Dokument, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości co najmniej 1 proc. budżetu państwa podpisali również m.in. Krzysztof Warlikowski, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze.
14-05-2011
Zdrojewski o Pakcie dla Kultury: to święto
Minister kultury Bogdan Zdrojewski o podpisanym w sobotę Pakcie dla Kultury: - Dla mnie to święto i finał także mojej pracy, w której najistotniejsze było podkreślenie znaczenia kultury dla nas wszystkich.
13-05-2011
Potrzebna jest reforma naszych głów
Kultura przestała być u nas elementem rozwojowym państwa. Jeżeli nie zainwestujemy w kulturę, to za dziesięć lat stracimy cały impet rozwojowy - mówi Beata Chmiel, aktywistka ruchu Obywatele Kultury, wicedyrektorka Muzeum Narodowego w Warszawie
13-05-2011
Warszawa. Gazeta na Kongres Obywateli Kultury
Jest już "Kurier Kultura". Gazeta przygotowana przez zespół Krytyki Politycznej w związku z Kongresem Obywateli Kultury!
13-05-2011
Warszawa. Kongres Obywateli Kultury: równy VAT na prasę
W ocenie członków debaty poświęconej barierom w rozwoju kultury, zrównanie stawki VAT na czasopisma elektroniczne i drukowane jest jednym z ważnych czynników zachowania równowagi w sferze czytelnictwa w Polsce. Debata była częścią Kongresu Obywateli Kultury.
13-05-2011
Warszawa. Na Kongresie Obywateli Kultury o mediach publicznych
Bez odpowiednio wysokiego finansowania mediów publicznych, nie będą one nośnikiem wysokiej kultury, a coraz bardziej będą się komercjalizować - uznali w piątek uczestnicy debaty zorganizowanej w ramach odbywającego się w Warszawie Kongresu Obywateli Kultury.
13-05-2011
Warszawa. Obywatele Kultury czekają na Pakt
Kongres Obywateli Kultury rozpoczął się dziś w Warszawie. Jego najważniejszym rezultatem ma być podpisanie Paktu dla Kultury - dokumentu, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 proc. budżetu państwa.
13-05-2011
Warszawa. W sobotę premier podpisze Pakt dla Kultury
Pakt dla Kultury - dokument, który mówi m.in. o podwyższeniu wydatków na kulturę do wysokości, co najmniej, 1 proc. budżetu państwa - zostanie podpisany w sobotę przed południem w Muzeum Narodowym w Warszawie. Pakt mają podpisać przedstawiciele strony społecznej i rządu.
12-05-2011
Warszawa. Kongres Obywateli Kultury jutro
Mowa będzie m.in. o Pakcie dla Kultury - dokumencie, w którym postulowane jest podwyższenie wydatków na kulturę do wysokości 1 procenta budżetu państwa. Drugiego dnia Kongresu, w sobotę, pakt ma podpisać premier Donald Tusk.
12-05-2011
Warszawa. Premier podpisze w sobotę Pakt dla Kultury
Premier Donald Tusk planuje podpisać Pakt dla Kultury - dokument, który mówi o podwyższeniu wydatków na kulturę do wysokości 1 procenta budżetu państwa. W piątek i w sobotę w Warszawie odbędzie się Kongres Obywateli Kultury.
11-05-2011
Warszawa. Ogłoszono Program Rozwoju Kultury do 2020 roku
Wypracowaniu spójnej polityki kulturalnej w Warszawie ma służyć Program Rozwoju Kultury do 2020 roku, który ogłoszono w środę w Warszawie. Jeszcze w tym tygodniu trafi on do społecznych konsultacji.
10-05-2011
Warszawa. Kongres Obywateli Kultury w TR Warszawa
13 i 14 maja odbędzie się Kongres Obywateli Kultury. Kongres organizowany jest w Warszawie przez ruch społeczny Obywatele Kultury. W różnych punktach miasta odbędą się panele tematyczne, warsztaty oraz spotkania przygotowane przez osoby i organizacje popierające idee ruchu.
09-05-2011
Przełom w budżecie kultury?
W tym tygodniu podczas Kongresu Obywateli Kultury premier Donald Tusk ma podpisać pakt dla kultury, którego najważniejszym elementem jest postulat "1 procentu". Chyba czas, aby umówić się, o jaki 1 proc. chodzi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-05-2011
Warszawa. Kongres Obywateli Kultury
Podwyższenie finansowania kultury z budżetu państwa do 1 proc. to sztandarowy postulat Paktu dla Kultury, którego założenia omawiane będą podczas Kongresu Obywateli Kultury 13 i 14 maja. O podpisanie dokumentu przez premiera Donalda Tuska apelują organizatorzy.
02-05-2011
Katowice. Miasto poparło Pakt dla Kultury
Pakt dla Kultury - propozycję porozumienia między rządem RP i stroną społeczną - poparły w piątek Katowice. Deklarację wsparcia projektu, który ma m.in. zwiększyć finansowanie kultury do 1 procenta budżetu państwa podpisał prezydent miasta, Piotr Uszok.
15-04-2011
Bydgoszcz. Dyrektorzy instytucji kultury o pakcie
Ten dokument ma zmienić sytuację w polskim życiu artystycznym. Rząd i inicjatywa społeczna "Obywatele Kultury" przygotowują specjalny pakt. O korzyściach, jakie może przynieść, rozmawiano na Bydgoskim Forum Kultury.
07-04-2011
Uwolnić sztukę z gorsetu
- Młodzi aktorzy powinni odczuć poprawę na rynku pracy w ciągu 3-4 lat. Ale zarządzanie instytucjami zmieni się na lepsze w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy. Pierwsi skorzystają na tym odważni samorządowcy. Praktycznie od razu - mówi minister kultury BOGDAN ZDROJEWSKI.
02-04-2011
Prawo ignoruje specyfikę instytucji kultury
- Nie jestem naiwny i nie łudzę się, że podpisanie Paktu przez stronę rządową załatwi sprawę i odtąd kulturze w Polsce będzie już tylko lepiej. Ale na pewno byłby to bardzo ważny gest, jakieś zobowiązanie, z którego władzę można by próbować rozliczać - mówi Jarosław Suchan, dyrektor Muzeum Sztuki w Łodzi.
29-03-2011
Miasto powinno mieć swoje flagowe instytucje
- W teatrze artystycznym może się zdarzyć eksperymentalny performance dla jednego widza. Należy wprowadzić jasne i przejrzyste, zrozumiałe dla wszystkich mechanizmy finansowo-administracyjne, które pozwoliłyby na rzetelną ewaluację działania tych instytucji - mówi Karolina Ochab, dyrektorka Nowego Teatru w Warszawie w rozmowie z Jasiem Kapelą z Krytyki Politycznej.
28-03-2011
Obywatele Kultury: Cieszy nas deklaracja premiera Tuska
Nie ma żadnego problemu, żebyśmy publicznie spotkali się z ludźmi, którzy animują Pakt dla Kultury. To, że trzeba więcej pieniędzy na kulturę, jest zrozumiałe - zadeklarował publicznie premier Donald Tusk w programie "Drugie śniadanie mistrzów" w TVN24 w sobotę 26 marca.
22-03-2011
Stoimy po stronie odbiorców kultury
Ruch Obywateli Kultury to nie jest grupa walcząca o interesy organizacji pozarządowych czy artystów. To jest ruch społeczny, który ma wytworzyć ciśnienie na rząd, żeby ten poczuł, że społeczeństwo potrzebuje kultury - mówi Michał Zadara w Krytyce Politycznej
17-03-2011
Gdańsk. Poparcie dla "Paktu dla Kultury"
Umowę o przystąpieniu Gdańska do projektu "Pakt dla Kultury", postulującego m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa, podpisał w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.
14-03-2011
Dajmy kulturze prawo do błędu
"Pakt" jest przygrywką do zmian, ale to tylko rozpęd, po którym muszą nastąpić konkretne ruchy. Czyli właśnie pisanie konkretnych poprawek do konkretnych ustaw, a może całych ustaw, praca z posłami z komisji sejmowych, praca na różnych szczeblach władz samorządowych. Coś, co pozwoli w sposób naturalny włączyć kulturę do społecznego krwiobiegu - mówi Alina Gałązka w Krytyce Politycznej, w kolejnej rozmowie o "Pakcie dla kultury"
16-02-2011
Warszawa. Trwają konsultacje w sprawie Paktu dla Kultury
Pakt dla Kultury ma połączyć tych, którzy uważają, że kultura ma dla rozwoju kraju fundamentalne znaczenie, ale też tych, którzy są przekonani, że jest ona ważna sama z siebie - mówił podczas wtorkowego spotkania w sprawie dokumentu prof. Jerzy Hausner.
11-02-2011
Warszawa. Debata "Pakt dla kultury" w MSN
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, ul. Pańska 3 zaprasza na debatę "Pakt dla kultury. Konsultacje społeczne". 15 lutego (wtorek), godz. 19.00.
10-02-2011
Warszawa. Minister Zdrojewski spotkał się z Obywatelami Kultury
Bogdan Zdrojewski spotkał się w czwartek z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Spotkanie odbyło się w siedzibie MKiDN i dotyczyło Paktu dla Kultury.
02-02-2011
Kraków. Miasto w "Pakcie dla Kultury"
Kraków przystąpił do "Pakt dla kultury". W środę prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał dokument, w którym deklaruje wsparcie dla działań, które mają doprowadzić do zwiększenia nakładów państwa na kulturę.
02-02-2011
Warszawa. Ludzie kultury za przyspieszeniem
Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów, spotka się dziś z przedstawicielami ruchu społecznego Obywatele Kultury. Będzie to kolejny etap rozmów wokół Paktu dla Kultury, projektu zawierającego propozycje gruntownych zmian w polityce kulturalnej państwa.
18-01-2011
Przekazaliśmy tyle, ile mogliśmy
- Jasne, że jestem człowiekiem kultury. To jest ta przestrzeń, w której dobrze się czuję, potrzebuję jej. Ale wiem, że łatwiej tkwić w przekonaniu, że jeśli polityk chwali się cytatem, to mu go PR-owiec napisał, z artykułów czyta tylko te na własny temat, a z książek - jedynie kolorowanki dla wnuka - mówi premier Donald Tusk w Przekroju.
10-01-2011
Wrocław. Miasto w projekcie "Paktu dla Kultury"
Umowę o przystąpieniu Wrocławia do projektu "Pakt dla Kultury" podpisał dziś prezydent miasta Rafał Dutkiewicz. Stolica Dolnego Śląska jest pierwszym miastem w Polsce, które zgłosiło akces do projektu.
03-01-2011
Do przyjaciół redaktorów
Cieszy mnie proklamowanie "Paktu dla Kultury". Proponuję rozszerzenie go o PAKT DLA STRON KULTURY DZIENNIKÓW i TYGODNIKÓW OPINII - pisze Tomasz Cyz w portalu dwutygodnik.com.
22-12-2010
Prof. Hausner o "Pakcie dla kultury"
- Szanse są umiarkowane, ale są. Nie chodzi o to, żeby wszystko zrobić od razu, ale żeby zgodzić się na pewien sposób myślenia i postępowania - mówi o negocjacjach z rządem w sprawie nowego projektu umowy społecznej jego współtwórca prof. Jerzy Hausner.
22-12-2010
Warszawa. Minister Zdrojewski: Będzie jeszcze lepiej w kuturze
- Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem "Kultura +" i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział dziś Bogdan Zdrojewski.
21-12-2010
Poznańscy Obywatele Kultury
Poznań może stać się liderem przemian dotyczących kultury, które obejmują właśnie całą Polskę. Może być wzorem dla innych samorządów. Warto podjąć to wyzwanie, bo kultura jest fundamentem nowoczesnej demokracji - piszą członkowie Sztabu antykryzysowego na rzecz poznańskiej kultury.
17-12-2010
Kultura powinna przestać być luksusem
Procent na kulturę z budżetu państwa pozwoliłby na realizację takich projektów jak odbudowa Sceny Kameralnej czy rewitalizacja Dworca Świebodzkiego, będącego świetnym miejscem na teatr, galerię, hotel. Powinniśmy podjąć taką próbę. Ale jesteśmy za słabi - podzieleni, tkwimy w gettach naszych artystycznych dziedzin - mówił dyrektor Krzysztof Mieszkowski podczas debaty na temat walki Wrocławia o ESK 2016.
16-12-2010
Polska kultura pod kreską
Warto inwestować w kulturę. Bo bez niej nie ma demokracji. Jest tylko społeczeństwo konsumentów, którym można manipulować - pisze Jacek Cieślak, publicysta "Rzeczpospolitej"
15-12-2010
Pakt i sztab dla kultury
- Trzeba przyspieszyć stworzenie propozycji paktu dla kultury Poznania. Nie raportu o stanie poznańskiej kultury! - rozmowa z SERGIUSZEM STERNĄ-WACHOWIAKIEM, prezesem Zarządu Głównego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, o Pakcie dla Kultury i Sztabie Antykryzysowym na rzecz poznańskiej kultury.
13-12-2010
Nie oszukujmy się w sprawie inicjatyw obywatelskich
Porzuciłem nadzieję, że uda się stworzyć stałe, przejrzyste mechanizmy publicznego mecenatu, w oparciu o które organizacje pozarządowe i publiczne mogłyby rozwijać swoją działalność i prowadzić programy kulturalne i edukacyjne przez wiele lat - w felietonie dla e-teatru pisze Paweł Wodziński.
13-12-2010
Warszawa. Coraz większe poparcie Paktu dla kultury
Z siłą 80 tysięcy podpisów pod petycją "1 proc. na kulturę" ruch Obywatele Kultury przedstawił w weekend zebrane w dokument propozycje dotyczące zmian w finansowaniu kultury. Odorowicz, Mencwel, Boni czy Hausner konsekwentnie upominają się o rady powiernicze i więcej pieniędzy dla sektora, które pochodziłyby od podatków.
13-12-2010
Warszawa. I ty możesz tworzyć Pakt dla kultury
Każdy może wziąc udział w pracy nad społecznym "Paktem dla Kultury". Portal Obywatele Kultury zaprasza do wspólnego redagowania dokumentu, wniosków i uwag pod adresem: http://typewith.me/AW5eqNZaWJ.
13-12-2010
Artyści uczą dialogu
- To świetna inicjatywa - mówił Michał Boni, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Spotkajmy się i zacznijmy negocjować, które postulaty można zrealizować. Ale pamiętajmy, że PKB Polski nie jest tak duży jak w Niemczech, a brakuje 80 - 100 mld zł na emerytury - o sobotnim spotkalniu obywateli kultury pisze Jacek Cieślak w Rzeczpsopolitej.
11-12-2010
Warszawa. Konstytucja dla kultury
Ludzie kultury, intelektualiści, ekonomiści i publicyści przedstawią w sobotę Pakt dla Kultury - obywatelski projekt umowy społecznej dotyczącej reformy polskiej kultury.
10-12-2010
Warszawa. 11 grudnia: Pakt dla kultury
Spotykamy się w sobotę 11 grudnia 2010 o godz. 12.00 w kinie "Kultura"
08-12-2010
Warszawa. Projekt Paktu dla Kultury
Propozycje zmian prawnych i systemowych umożliwiających równy dostęp do kultury wszystkim obywatelom mają się znaleźć w projekcie Paktu dla Kultury, który zostanie przedstawiony do publicznej debaty w sobotę w Warszawie. Dyskusję nad dokumentem zwieńczyć ma Kongres Obywateli Kultury w marcu 2011 roku.
07-12-2010
Warszawa. Powstaje "Pakt dla kultury"
W sobotę 11 grudnia o godz. 12.00 w kinie "Kultura" odbędzie się otwarte spotkanie ok. 250 liderów świata polityki, kultury i biznesu, podczas którego zostanie ogłoszony projekt PAKTU DLA KULTURY.