powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premiera w Teatrze Pieśń Kozła

Inspiracją do stworzenia spektaklu "Umiłowanie/Dead Walk Love" opartego na tekście Yukio Mishimy było towarzyszące zespołowi zainteresowanie kulturą Japonii, a zwłaszcza główną zasadą organizującą sztukę, czyli minimalizmem formy. Premiera 14 listopada.

Wszystkie ostatnie spektakle Teatru Pieśń Kozła charakteryzuje dążenie do oszczędności formy. Próba przetransponowania na język teatru opowiadania japońskiego autora, o prostej, choć niezwykle bogatej w interpretacje fabule, umożliwi aktorom rozwijanie autorskiej techniki koordynacji.

Para głównych bohaterów to dowódca wojskowy, który postawiony przed niemożliwym wyborem decyduje się na rytualne samobójstwo oraz jego żona, która postanawia podzielić ten sam los. Jest to opowieść o miłości, honorze, i normach społecznych, które kształtują życie ludzi.

Historia małżeństwa z opowiadania Mishimy przeniesiona na scenę, staje się metaforą niemożności ucieczki z systemu, w którym funkcjonuje człowiek, ani od kultury, z której się wywodzi.

"Umiłowanie ojczyzny" (angielski tytuł "Patriotism") jest też traktatem o patriotyzmie, o miłości do kraju i o niezwykłej sile honoru, jak również rozważaniem na temat śmierci, jako wyzwoleniu od udręki życia.