powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Sukces Teatru ZAR w Paryżu

Trzy wieczory przy pełnej widowni w słynnym paryskim Théâtre de la Tempte, seminarium z udziałem znamienitych gości oraz koncert w ormiańskiej katedrze. Tak wyglądała wizyta Teatru ZAR w Paryżu.

Wizyta Teatru ZAR w Paryżu rozpoczęła się wieczornym koncertem pieśni w katedrze ormiańskiej (na zdjęciu). Wystąpili chórzyści z chóru AKN i aktorzy z Teatru ZAR. W programie znalazły się tradycyjne pieśni ormiańskie, wykorzystywane podczas spektaklu "Armine, Sister".

Świątynia dosłownie pękała w szwach, a koncert swoją obecnością zaszczycił sam biskup Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego w Paryżu. Słuchacze nie kryli wzruszenia. Dla wielu z nich był to jedyny kontakt z tak piękną i egzotyczną muzyką. Była to bardzo ważna chwila dla mniejszości ormiańskiej w Paryżu. Wystarczy wspomnieć, że podobne koncerty wcześniej nie miały miejsca w katedrze. Być może zapoczątkuje to nową tradycję.

Podczas trzech wieczorów w paryskim Cartoucherie (stara fabryka amunicji zamieniona w siedzibę awangardowych teatrów) spektakl "Armine, Sister" obejrzało ponad 300 osób. Wielu chętnych odeszło z kwitkiem. Bilety wyprzedały się na pniu na tydzień przed pierwszym spektaklem. Wśród gości znaleźli się też wielcy miłośnicy teatru i aktorzy, między innymi Maria Shevtsova, Georges Banu, Philippe Adrien, Bruce Myers, Eric Veaux i Ludwik Flaszen. Nie zabrakło też osób po raz pierwszy obcujących z muzycznym dramatem( takimi słowami określa swój spektakl reżyser Jarosław Fret). "Armine, Sister" jest spektaklem trudnym i niepokojącym. Opowiada o tragicznej historii Ormian wygnanych i zamordowanych w trakcie pierwszej wojny światowej. Nie można z niego wyjść obojętnym. Widzowie w ciągu godziny stawali się świadkami świadków i wielu z nich z nie znajdowało słów, by opisać swoje emocje.

Także seminarium poświęcone miejscu Jerzego Grotowskiego i jego metody we współczesnym teatrze cieszyło się ogromną popularnością. Wzięło w niej udział ponad sto osób z różnych teatralnych środowisk. Swoje wystąpienia mieli podczas seminarium Ludwik Flaszen, Eric Veaux, Jarosław Fret, Georges Banu oraz Monique Borie. Wydarzenie było ściśle powiązane z premierą nowej książki Ludwika Flaszena "Grotowski et compagnie". Fragmenty tekstu były odczytywane podczas seminarium przez młodych aktorów z paryskiej akademii, a sam autor podpisywał świeżo kupione egzemplarze książki. Seminarium zakończyło się projekcją filmu "Akropolis".

Wizyta w Théâtre de la Tempte była częścią światowego tournée Teatru ZAR. Przed Paryżem spektakl był prezentowany w Rzymie, San Francisco, Oslo, Warszawie, Wrocławiu i Szczecinie.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.