powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Rezydencja / Premiera 2016 - nabór

Klub Żak ogłasza nabór do projektów Gdańskiego Festiwalu Tańca 2016 - rezydencja/premiera 2016. Projekt spektaklu z dziedziny szeroko pojętego tańca współczesnego.

Celem konkursu jest wspieranie i promocja tańca współczesnego (contemporary dance/contemporary ballet). Wyróżnione projekty zostaną zrealizowane w Klubie Żak w okresie od lutego do kwietnia 2016 roku.

Wyróżnieni tancerze otrzymają środki na realizację zgłoszonego spektaklu, pomoc techniczną (akustyka i oświetleniowca), przedpremierową promocję, możliwość skorzystania z przestrzeni do prób oraz przez dwa tygodnie będą pracować pod okiem trenera - cenionego tancerza oraz choreografa. Rezydencja zakończy się pokazami premierowymi wybranych spektakli.

W 2016 roku coachami będą Orly Portal z Izraela oraz Mate Meszaros z Węgier.

Termin składania aplikacji mija 21.12.2015 roku o g.16.00.

Regulamin oraz formularze do pobrania na stronie: www.gdanskifestiwaltanca.pl

Wyniki naboru zostaną ogłoszone 21.01.2016r.

***

Máté Mészáros

Urodzony na Węgrzech ukończył Węgierską Akademię Tańca w Budapeszcie. W trakcie studiów dołączył do Szeged Contemporary Dance Company, czołowego zespołu tanecznego na Węgrzech. Otrzymał wiele nagród w trakcie swojej czteroletniej kariery w tej grupie: nagrodę Keresztes Maria (1999), nagrodę dla najlepszego tancerza na IV National Art. Festival (2001) oraz nagrodę Zoltan Imre (2002).

Wiosną 2003 roku dołączył do Carte Blanche, a w 2004 roku tańczył w eksperymentalnej hiszpańskiej grupie Lanonima Imperial, tańczył także w spektaklach Ultima Vez i Zero Visibility Copr. Tworzy także własne projekty, z których jeden będziemy mieli możliwość obejrzeć na Gdańskim Festiwalu Tańca 2016.

Orly Portal (na zdjęciu)

Choreografka, tancerka, pedagog, choreoterapeutka z dwudziestopięcioletnim doświadczeniem. Swoją pracę opiera na wieloletnich badaniach nad ciałem. Łączy taniec współczesny, partnerowanie, improwizacje, metodę Feldenkraisa i taniec brzucha, uzyskując unikalne połączenie delikatności i siły; przekładając język tańca klasycznego na współczesny.

Portal ukończyła Jerusalem Academy of Music and Dance, tańczyła w izraelskich "Kol Udmama (Sound and Silence) Company i Batsheva Ensemble. W ciągu ostatnich 15 lat rozwinęła dwie unikalne metody: taniec brzucha jako środek w terapii oraz ATM - Awarness Through Movement - połączenie techniki Feldenkraisa i improwizacji.

Orly Portal prowadzi zajęcia i warsztaty w Izraelu i na całym świecie, występowała z wieloma artystami międzynarodowej rangi na licznych festiwalach. Jest również założycielką, choreografem oraz menagerem Orly Portal Dance Company.