powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spotkanie z Maciejem Nowakiem w IT

Dziś o godz. 19 Mike Urbaniak porozmawia w Instytucie Teatralnym z Maciejem Nowakiem w ramach cyklu spotkań z wybitnymi ludźmi teatru "Moja historia".

"Maciej Nowak jest bez wątpienia jedną z najbarwniejszych postaci polskiego życia teatralnego. Wielu twierdzi, że najbarwniejszą. Urodził się w 1964 roku w Warszawie i warszawskie życie, z krótszymi i dłuższymi przerwami, prowadzi do dzisiaj. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, ale studiów nie skończył, bo porwał go wiatr ustrojowych przemian rodzącej się III RP.

Publikował najpierw w "Teatrze", potem w "Pamiętniku Teatralnym", by szybko zostać twórcą i redaktorem naczelnym najpierw "Gońca Teatralnego", potem "Ruchu Teatralnego". Ukoronowaniem jego redaktorskiej kariery była funkcja szefa działu kulturalnego wszechpotężnej wówczas "Gazety Wyborczej".

Dzisiaj Maciej Nowak pisze nadal, bo pisać umie wyśmienicie. Jest mistrzem arcytrudnej formy zwanej felietonem. Na stałe publikuje w "Stołecznej" i "Co Jest Grane". W tym pierwszym tytule eksploruje Warszawę, w tym drugim - warszawskie knajpy, siejąc postrach wśród restauratorów. Od dwóch lat jest także jurorem w popularnym programie telewizyjnym "Top Chef", więc szerokiej publiczności znany jest głównie jako "pan od obiadów".

Jednak jego największą miłością i pasją jest teatr, w którym, swego czasu, uznawano go za najbardziej wpływowego człowieka. Był Maciej Nowak między innymi dyrektorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, współtwórcą i dyrektorem Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, reaktywatorem i dyrektorem Warszawskich Spotkań Teatralnych, a obecnie jest szefem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu.

Niemożliwym jest wymienienie wszystkich aktywności Macieja Nowaka w telewizji, radiu i prasie, jego pomysłów, inicjatyw i odkrytych przez niego talentów. Być może uda się to zrobić na spotkaniu z cyklu "Moja historia", które będzie połączone z premierą, wydanej przez Czarne, książki Olgi Święcickiej "Mnie nie ma. Rozmowa z Maciejem Nowakiem". Gorąco zapraszam!" Mike Urbaniak

"Mnie nie ma" to książka, w której pada bardzo wiele niepopularnych opinii i szczerych komentarzy. To odważna opowieść o samotności i zabawna historia o odrębności. W szczerej i bardzo osobistej rozmowie Maciej Nowak opuszcza swoje ciało, by spojrzeć na siebie z ironicznym dystansem.

Autorką książki jest Olga Święcicka (ur. 1987) - z wykształcenia krytyczka teatralna, z zawodu dziennikarka. Absolwentka Instytutu Reportażu i Krakowskiej Szkoły Scenariuszowej. Publikowała m.in. w "Wysokich Obcasach", "Art&Business", "Przekroju", "Kukbuku", "Ruchu Muzycznym", "Aktiviście" i na portalu dwutygodnik.com. Współpracuje z Programem II Polskiego Radia.

Spotkanie z Maciejem Nowakiem poprowadzi Mike Urbaniak - dziennikarz kulturalny, gospodarz cyklu "Moja historia", który prezentuje najwybitniejszych artystów teatru, ludzi różnych specjalności i zawodów. Biograficzna opowieść bohatera opatrzona jest materiałami ikonograficznymi - zdjęciami, filmami i nagraniami radiowymi.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.