powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Bałkańska rzeczywistość uchodźców na wystawie w XS

30 października o godz. 18.00 w przestrzeni XS przy ul. Narbutta 27a zostanie otwarta wystawa "Jesteśmy tam teraz: relacja z bałkańskiego szlaku uchodźczego".

Wystawa "Jesteśmy tam teraz: relacja z bałkańskiego szlaku uchodźczego" to relacja piątki młodych osób, które na początku października postanowiły pojechać na Bałkany pomagać uchodźcom na trasie ich wędrówki do Europy. Maciej Bulanda, Zuzanna Leniarska, Monika Prończuk, Terka Teleżyńska w ciągu kilku dni zorganizowali zbiórkę ubrań oraz pieniędzy i wyruszyli na pogranicze serbsko-chorwackie, gdzie spędzili kolejny tydzień. Na miejscu dołączył do nich Maksymilian Hryniewicki, młody fotograf z Warszawy, studiujący obecnie w Zagrzebiu. Każdej doby, przez prowizoryczny obóz na zielonej granicy, w którym pracowali, przechodziło od 4 do 8 tysięcy uchodźców. Przez 7 dni minęło ich ok. 47 tysięcy ludzi.

Wystawa jest tworzona na bieżąco. Na początku listopada, w trakcie jej trwania, ze względu na pogarszający się kryzys uchodźczy na Bałkanach, cała grupa wyjeżdża ponownie, tym razem już w kilkanaście osób. Relację z ich wyjazdu będzie można śledzić na żywo w XS. Składać się na nią będą fotografie wykonywane z trzech różnych granic Chorwacji - serbskiej, węgierskiej i słoweńskiej oraz historie uchodźców spisywane przez wolontariuszy.

"Pracujemy nad tym, żeby w każdych warunkach nasz system działał jak w zegarku - czy jesteśmy we trójkę, w piątkę czy w siódemkę. Jak najefektywniej nalewać herbatę, żeby nie wystygła, a jednocześnie żeby każda z kilku tysięcy osób dziennie przechodzących przez nasz namiocik mogła się szybko ogrzać. Wymyślamy na chłodno system jak decydować, komu się należą skarpetki, a komu nie, bo dla wszystkich nie starczy. Widzisz dziecko - daj soczek i banana. Zobacz czy jest ubrane. Ma czapkę, skarpetki, buty? Sweterki 0-3 lat na prawo. Sweterki 4-7 lat na lewo. Batonów o 18. nie wydawać, bo najzimniej jest o 4 w nocy i wtedy będą bardziej potrzebne (...).

Dzisiaj rozwieszaliśmy plandeki nad ludźmi, którzy w ulewie czekali, aż przyjmie ich chorwacka policja. Podaj scyzoryk, daj tu ten sznurek, do tamtego krzaka go pociągnij, mocniej napnij. Chłopaki z Syrii zaraz do nas skoczyli i zaczęli pomagać, razem wbijaliśmy pałąk w ziemię, a tam błoto, drzewa wykarczowane przez Serbów, żeby nikt nie mógł uciec. Tłum ruszył, chorwacka policja zaczęła wpuszczać uchodźców do pilnie strzeżonej Unii Europejskiej".

***

30 października (piątek), godz. 18:00 - otwarcie wystawy

19 listopada (czwartek), godz. 19:00 - spotkanie z autorami, finisaż wystawy

Reportaż: Maciej Bulanda, Zuzanna Leniarska, Monika Prończuk, Terka Teleżyńska

Zdjęcia: Maksymilian Hryniewicki

Kurator: Wojtek Ziemilski

Produkcja: Angelika Topolewska-Pleskot

Wystawa czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00-17:00.

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawy - Dzielnica Mokotów