Finansowanie kultury w 2011 roku

24-09-2010
04-10-2012
TVP. Straty, kredyty, zmiany
Prezes TVP Juliusz Braun powiedział w środę, że strata finansowa spółki może być większa niż planowane na ten rok 60 mln zł. Telewizja publiczna stara się o kredyt obrotowy na 70 mln zł. Niedługo zarząd TVP wybierze formę sprzedaży siedziby redakcji informacyjnych.
28-09-2012
Kielce. Niepokojące wyniki raportu "Wydatki na kulturę w 2011 roku"
Wydatki jednostek samorządu terytorialnego na kulturę w województwie świętokrzyskim w 2011 roku wyniosły zaledwie 155,86 zł na jednego mieszkańca. Mniej pod tym względem wydają tylko województwa śląskie i podkarpackie.
23-07-2012
Lublin. Instytucje kultury na plusie
Połowa instytucji kultury podległych województwu ma zyski. Niedługo marszałkowie zdecydują, którym dyrektorom od kultury przyznać nagrody za ubiegły rok.
27-02-2012
Łódź. Teatr księgowych? Kontrola w Powszechnym - cd.
- Wolałbym, żeby w teatrze pieniądze były przeznaczane na nagrody dla aktorów i reżysera za spektakl, którzy przyciąga widzów, a nie dla księgowych za rozliczenie bilansu rocznego, bo to jest ich obowiązek wynikający z umowy o pracę - mówi Maciej Rakowski, radny komisji kultury.
22-02-2012
Łódź. Dyr. Ewa Pilawska przed komisją kultury
We wtorek dyrektor Teatru Powszechnego, Ewa Pilawska odpowiadała na pytania radnych komisji kultury w Łodzi. Tłumaczyła, że premia w wysokości 37 tys. zł przyznana księgowej miał być zwyczajową "bilansówką".
20-02-2012
Łódź. Po kontroli w Teatrze Powszechnym
Czy to początek zmiany na stanowisku dyrektora? - pyta Ewa Majchrzak, wiceprzewodnicząca komisji kultury. Dziwi się, że jej komisja nie otrzymała dokumentów po kontroli finansów i kadr w Teatrze Powszechnym, a radni o sprawie dowiedzieli się z mediów.
16-02-2012
Łódź. Komu, ile i za co?
W Teatrze Powszechnym w sobotę zacznie się XVIII Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Ale nie festiwalowa oferta bulwersuje, lecz wysokość premii i nagród ujawnionych w Powszechnym w wyniku kontroli prowadzonej "w zakresie gospodarki finansowej, polityki kadrowej oraz umów zawieranych w ramach sponsoringu".
15-02-2012
Łódź. Kontrola finansów w teatrze
Ewa Pilawska, dyrektor Teatru Powszechnego, bezprawnie przyznawała nagrody i premie pracownikom i współpracownikom - twierdzą kontrolerzy z Urzędu Miasta Łodzi. Sama też w tym czasie dostawała nagrody - od komisarza Tomasza Sadzyńskiego i... prezydent Hanny Zdanowskiej.
29-11-2011
Wojna festiwalowa
Promocja miast - Gdynia i Gdańsk inwestują w teatr. Wrocław podwoił stawkę. W Polsce odbywa się ponad sto festiwali. Są częścią strategii autopromocji - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
23-11-2011
Warszawa. Minister Zdrojewski o wyzwaniach kultury
Kończenie najważniejszych inwestycji w sferze kultury, zwiększenie nakładów na ochronę zabytków i rozpoczęcie budowy domeny publicznej zapowiedział Bogdan Zdrojewski, rozpoczynając nową kadencję. - To będzie czas wyzwań - ocenił minister kultury.
22-11-2011
Gang, kamienice i niedoszły remont u Słowackiego
Tajemnicze zaginięcie 51-letniej Katarzyny Bączkowskiej władającej fundacją we wsi Opypy pod Grodziskiem Mazowieckim wywołało lawinę problemów w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego - piszą Ewa Kopcik, Zbigniew Bartuś w Dzienniku Polskim. .
22-11-2011
Łódź. Nie będzie Specjalnej Strefy Sztuki
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska wystąpiła do Rady Miejskiej o usunięcie Specjalnej Strefy Sztuki z wieloletniej prognozy finansowej miasta. Strefa, czyli nowoczesne centrum sztuki, miała być jednym z głównych elementów Nowego Centrum Łodzi.
21-11-2011
Warszawa. Gwiazdorskie stawki dla nieznanej śpiewaczki
Dzielnica Targówek zapłaciła 125 tysięcy złotych za dwa koncerty śpiewaczki Niny Nowak w teatrze Rampa. Za taką kwotę można zorganizować wielotysięczną imprezę plenerową z wielką polską gwiazdą. Miasto zapowiada, że przyjrzy się tym wydatkom
16-11-2011
Kraków. Fiasko partnerstwa publiczno-prywatnego u Słowackiego
Inspektorzy Urzędu Marszałkowskiego sprawdzają, czy budynkowi Teatru im. J. Słowackiego przy ul. Radziwiłłowskiej w Krakowie nie grozi katastrofa budowlana.
15-11-2011
Krakowska plajta publiczno-prywatna
Miał być kabaret oraz sala prób i pracownie Teatru im. J. Słowackiego. Jest kamienica-widmo bez dachu.Tajemnicze zaginięcie 51-letniej Katarzyny Bączkowskiej władającej fundacją we wsi Opypy pod Grodziskiem Mazowieckim wywołało lawinę problemów w krakowskim Teatrze im. Juliusza Słowackiego - pisze Zbigniew Bartuś w Dzienniku Polskim.
14-11-2011
Elbląg. Nowa Duża Scena na 35-lecie Teatru Sewruka
Dzięki modernizacji Dużej Sceny w elbląskim Teatrze im. Aleksandra Sewruka nie tylko zwiększył się komfort pracy zespołu aktorskiego i technicznego, ale również komfort odbioru sztuk przez publiczność.
12-11-2011
Elbląg. 3,5 mln zł na modernizację sceny Teatru im. Sewruka
3,5 mln zł kosztowała przebudowa dużej sceny Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Na jej otwarcie w sobotę teatr przygotował premierę spektaklu muzycznego "Skrzypek na dachu" w reżyserii Artura Hofmana.
31-10-2011
Poznań. Kończą się remonty w Wielkim i Polskim
Kończą się remonty w dwóch poznańskich teatrach. 10 listopada pierwsi widzowie zobaczą przebudowaną Malarnię (małą scenę) Teatru Polskiego, a także odmienioną widownię Teatru Wielkiego.
25-10-2011
Konfrontacje okrojone
- Program jest okrojony, musieliśmy to zrobić z bólem serca. O kłopotach ze sponsorami dowiedzieliśmy się w wakacje i wtedy podjęliśmy decyzję, by pewne spektakle np. odłożyć na następny rok. Pozostałych po prostu musieliśmy bronić - z Grzegorzem Reske, producentem festiwalu Konfrontacje Teatralne, rozmawia Paweł Franczak z Polski Kuriera Lubelskiego.
22-10-2011
Lublin. Burza o dotację dla Konfrontacji
W czwartek na sesji Rady Miasta radni musieli przyznać Konfrontacjom dodatkowe 300 tys. zł, bo pieniędzy zabrakło w budżecie festiwalu. Sprawa dotacji wywołała ogromną burzę wśród radnych.
22-10-2011
Radom. Trwa remont Teatru Powszechnego
Budynek Teatru Powszechnego im. Jana Kochanowskiego powoli się zmienia. Obecnie trwa remont w części administracyjnej, a wszystkie prace mają się zakończyć w 2012 roku.
21-10-2011
Lublin. Dotacje nie na "performance o ludzkim ciele"?
Kontrowersje wśród radnych Prawa i Sprawiedliwości wzbudziła propozycja dofinansowania przez miasto festiwalu Konfrontacje Teatralne sumą 300 tys. złotych. Radny Tomasz Pitucha dopytywał dlaczego w programie są dyskoteki i spektakle performance o ludzkim ciele.
21-10-2011
Olsztyn. Kolejne cięcia w budżtach placówek kultury
Urząd Miasta ograniczy wydatki miejskich instytucji. Dla placówek kultury to będzie już trzeci rok oszczędzania z rzędu. Dlatego ich szefowie podpisali apel do prezydenta, by ocalił tę sferę przed cięciami
20-10-2011
Łódź. Miasto musi zapłacić za projekt Specjalnej Strefy Sztuki
Ponad 6,6 mln zł ma zapłacić miasto Łódź niemieckiej firmie Moeller Architekten + Ingenieure za projekt Specjalnej Strefy Sztuki - zadecydował w czwartek Sąd Okręgowy w Łodzi. Wyrok nie jest prawomocny.
19-10-2011
Ludzie kultury pytają prezydenta o cięcia
Cięcia w budżecie miasta będą dla kultury trzykrotnie wyższe, niż średni poziom cięć, które proponuje prezydent w skali całego budżetu wydatków bieżących - wyliczyli członkowie Sztabu Antykryzysowego na Rzecz Poznańskiej Kultury. I proszą prezydenta Grobelnego o wyjaśnienia w liście otwartym.
17-10-2011
Łódź. Portal filmpolski.pl może przestać istnieć
Czy stworzona przez PWSFTviT w Łodzi internetowa baza filmpolski.pl przestanie istnieć? W czerwcu współfinansujące ją Stowarzyszenie Filmowców Polskich wycofało dotacje. Do końca roku wystarczą na pewno środki skierowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Co dalej?
07-10-2011
Lepsza fura niż kultura, czyli jak urząd kupuje auta
Anna Wasilewska z zarządu województwa tłumaczyła dziennikarzom, w jaki sposób Urząd Marszałkowski zamierza ciąć wydatki na kulturę i edukację. "Gazecie" zdradziła, dlaczego oszczędzać nie można na służbowych samochodach - pisze Marcin Wojciechowski w Gazecie Wyborczej - Olsztyn.
07-10-2011
Olsztyn. Urzędnicy tłumaczą się z decyzji ws. kultury
Takich stowarzyszeń jest w województwie prawie cztery tysiące, nie może być równych i równiejszych - tak samorządowcy wojewódzcy tłumaczą zwolnienie z pracy twórców Teatru Węgajty. W proteście artyści kilka dni temu zorganizowali happening.
07-10-2011
Ostrów Wlkp. Zabytkowa synagoga oddana do użytku
Po trwających 19 miesięcy pracach renowacyjnych oddano w czwartek w Ostrowie Wielkopolskim do użytku zabytkową mauretańską synagogę, wybudowaną w latach 1857-1860 przez Moritza Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które będzie służyć celom kulturalnym.
07-10-2011
Radomsko. Nie będzie dotacji na kolejny Różewicz Open Festiwal?
Trwa kolejny Różewicz Open Festiwal. Czy następna edycja nie dostanie dofinansowania?
04-10-2011
Kielce. Przebudują Kieleckie Centrum Kultury
Przebudowa Kieleckiego Centrum Kultury. Za ponad 6,3 mln zł jeden z najbardziej znanych kieleckich budynków zyska nowy wygląd i będzie znacznie tańszy w utrzymaniu. Ale na tle "siostry" z Gdyni będzie wyglądał dużo skromniej.
03-10-2011
Lalki to nasza wizytówka
Nasz teatr lalkowy na porządny remont czeka już kilkadziesiąt lat. I chociaż jego zespół święci sukces za sukcesem, przyciąga co sezon rzesze opolan, to ciągle przez decydentów traktowany jest jak mniej ważny, niepoważny, ot, teatrzyk kukiełek - pisze Anita Dmitruczuk w Gazecie Wyborczej - Opole.
03-10-2011
Olsztyn. Kultura idzie pod nóż
Tak uważa dyrektor Teatru im. Jaracza, który otrzymał, podobnie jak inni szefowie instytucji kulturalnych podległych marszałkowi, nakaz cięć mających przynieść 20-procentowe oszczędności w ich budżetach
01-10-2011
Olsztyn. List ws. Ośrodka Węgajty
"Zaistniała groźba zaprzepaszczenia dorobku i potencjału, jaki tkwi w miejscu, w zespołach, w środowisku" - Wacław Sobaszek pisze do ministra Bogdana Zdrojewskiego.
30-09-2011
Białystok. Miasto dofinansuje Operę Podlaską?
Prezydent Białegostoku nie wyklucza, że wesprze finansowo działalność Opery i Filharmonii Podlaskiej. Z taką prośbą wyszedł do miasta nadzorujący instytucję marszałek województwa podlaskiego.
30-09-2011
Teatr lalek zrobiony na szaro
- Nie mamy wątpliwości, że teatr należy przebudować. Ale jeżeli mam do wyboru właśnie to zadanie i budowę wiaduktu nad obwodnicą, to wybieram wiadukt - przyznaje prezydent Opola Maciej Zembaczyński.
29-09-2011
Kielce. Szkoła muzyczna w zmodernizowanej siedzibie
Uroczystym koncertem uczniowie, absolwenci i nauczyciele Państwowej Szkoły Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach zainaugurowali w środę działalność placówki w nowej siedzibie.
29-09-2011
Opole. Teatr Lalek pierwszą ofiarą kryzysu
Ratusz rezygnuje z przebudowy budynku Teatru Lalki i Aktora Imponujący projekt musi poczekać na lepsze czasy, bo w przyszłorocznym budżecie miasta nie będzie pieniędzy na realizację kosztownej inwestycji.
28-09-2011
Olsztyn. Zwolnienia dla pracowników Teatru Węgajty
Cztery osoby z Ośrodka Poszukiwań i Edukacji Teatralnej Węgajty, które dotychczas pracowały na etatach w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych, zostały zwolnione. Powodem była restrukturyzacja CEiIK.
27-09-2011
Bydgoszcz. Prezydent skontrolował swoje placówki
Na krótko przed Kongresem Kultury prezydent ujawnia nieprawidłowości w bydgoskiej kulturze. Za wysoka pensja dla zastępcy dyrektora, czy sprzątanie służbowego mieszkania za publiczne pieniądze - to zarzuty po kontroli w Teatrze Polskim.
17-09-2011
Lublin. Centrum Kultury znowu z poślizgiem
Kompleks poklasztorny przy ul. Peowiaków poczeka jeszcze na powrót budowlańców do prac przy przebudowie gmachu. Wszystko przez opóźnienia w rozstrzygnięciu przetargu na znalezienie wykonawcy robót uzupełniających.
13-09-2011
Poznań. Za droga "Turandot"
O niepokojących wynikach finansowych Teatru Wielkiego z Agatą Grendą, nową dyrektor departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego, rozmawiali w poniedziałek radni sejmikowej komisji kultury - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
06-09-2011
Łódź. 50 mln za remont Teatru Muzycznego
50 mln zł kosztował remont Teatru Muzycznego w Łodzi. Po czterech latach przebudowy i modernizacji łódzka operetka zainauguruje sezon premierą musicalu "Wonderful Town" Leonarda Bernsteina.
05-09-2011
Warszawa. WOK ogranicza wydatki
Jedną premierę i 16 wznowień zapowiada Warszawska Opera Kameralna w ciągu następnych trzech lat. Według dyrektora instytucji, Stefana Sutkowskiego, przygotowanie premier nie zmieści się w zredukowanym budżecie opery.
05-09-2011
Olsztyn. Twórcy z Warmii i Mazur debatowali o kulturze i finansach
Czy inscenizacja bitwy pod Grunwaldem lub Piknik Country może konkurować z koncertem muzyki klasycznej albo ekspozycją sztuki współczesnej - o tym dyskutowali w poniedziałek w Olsztynie artyści i twórcy podczas IV Forum Kultury Warmii i Mazur.
02-09-2011
Rzeszów. Zdrojewski: Resort kultury liderem w pozyskiwaniu środków unijnych
1,2 mld euro ze środków unijnych trafi do instytucji związanych z resortem kultury - poinformował w piątek w Rzeszowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.
25-08-2011
Łódź. Konkursy na dofinansowanie festiwali
Środowe spotkanie Jakuba Wiewiórskiego, dyrektora wydziału kultury urzędu miejskiego z organizatorami łódzkich festiwali dotyczyło nowego projektu finansowania imprez.
24-08-2011
Łódź. Ile zarabiają w kulturze
Średnio po 2,7 tys. zł brutto zarabiają osoby zatrudnione w miejskich instytucjach kulturalnych.
24-08-2011
Łódź. Nowe pomysły na finansowanie imprez
Prezydent miasta Hanna Zdanowska i dyrektor wydziału kultury Urzędu Miasta Łodzi Jakub Wiewiórski w środę o godz. 14 spotkają się z organizatorami łódzkich festiwali. Gościom przedstawią nowy projekt finansowania imprez kulturalnych z kasy miejskiej.
05-08-2011
Kalisz. Remontują Dużą Scenę
Duża Scena wraz z widownią bardziej przypominają w tej chwili plac budowy niż teatr. To kolejny etap modernizacji obiektów "Bogusławskiego". Prace zakończyć się mają przed końcem września.
04-08-2011
Łódź. Dofinansują kulturę
Prezydent Łodzi ogłosiła wyniki konkursu na "wsparcie realizacji zadań w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego", które będą realizowane od września do grudnia. Do urzędu wpłynęło 89 wniosków, z czego - jak wyjaśnia prezydent - 48 miało błędy formalne. Komisja wybrała do dofinansowania 19 ofert na łączną kwotę 696.200 zł.
02-08-2011
Łódź. Prawie 700 tys. zł z budżetu na imprezy kulturalne
Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła wyniku konkursu na wsparcie finansowe przy organizacji imprez kulturalnych w mieście. Na ten cel przekazano prawie 700 tys. zł.
26-07-2011
Legnica. Polska Miedź sponsorem Modrzejewskiej
Teatr Modrzejewskiej podpisał umowę sponsorską z KGHM Polska Miedź S.A. Miedziowy koncern wesprze finansowo produkcję i eksploatację spektaklu "Orkiestra" oraz dołoży się do sfinansowania wrześniowego Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy.
21-07-2011
Warszawa. Zakończyła się X edycja programu "Gaude Polonia"
48 twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. muzycy, konserwatorzy dzieł sztuki, tłumacze i filmowcy wzięli udział w tegorocznej edycji programu stypendialnego ministra kultury "Gaude Polonia". W czwartek w Warszawie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
20-07-2011
Kraków: sypialnia dla artystów
Mam kłopot z włączeniem się do dyskusji na temat kondycji krakowskiej kultury, którą rozpoczęły pani redaktor Agnieszka Malatyńska oraz zastępca prezydenta Krakowa pani Magdalena Sroka swoimi polemicznymi artykułami na łamach "Dziennika Polskiego". Znam obie panie, cenię, szanuję i lubię. Ale odnoszę wrażenie, że rozmawiają różnymi językami, o niezupełnie tych samych sprawach - pisze dyrektor Teatru im. Słowackiego Krzysztof Orzechowski w Dzienniku Polskim.
19-07-2011
Łódź. Nowe zasady dofinansowania festiwali
W magistracie dobiegają końca prace nad nowym systemem dofinansowania imprez kulturalnych. Zasady mają być jasne i przejrzyste, decyzje możliwie obiektywne. Organizatorzy dostaną pieniądze z wyprzedzeniem, ale będą musieli rozliczyć się z nich co do złotówki.
18-07-2011
Warszawa. Zakończenie programu stypendialnego "Gaude Polonia"
48 młodych twórców z Europy Środkowo-Wschodniej wzięło udział w tegorocznej edycji programu stypendialnego ministra kultury "Gaude Polonia". Uroczyste zakończenie X edycji programu odbędzie się w czwartek w siedzibie resortu kultury.
15-07-2011
Bytom. Modernizacja Wydziału Teatru Tańca
Aktor teatru tańca - prowadzona w Bytomiu specjalność na Wydziale Teatru Tańca krakowskiej PWST jest unikatowa nie tylko w skali kraju, ale także Europy. By zapewnić wysoką jakość i efektywność kształcenia studentów w tym zakresie niezbędne są inwestycje.
12-07-2011
Bytom. Dawna kopalnia Rozbark dla tancerzy
Dawna cechownia kopalni Rozbark w Bytomiu sprawdziła się ostatnio jako scena alternatywna Międzynarodowej Konferencji Tańca Współczesnego. Już wiadomo, że taniec się stamtąd nie wyprowadzi
11-07-2011
Kraków. Nie widzieli baletu, nie mogą zwrócić biletów?
Miłośnicy baletu nie mogli się doczekać słynnej gali baletowej "Grand Pas" , która miała się odbyć na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu. Imprezę trzeba było jednak przenieść, bo w tym dniu padało. Tancerze z najlepszych zespołów tańczyli na deskach Opery Krakowskiej.
05-07-2011
Elbląg. Wyremontują dużą scenę u Sewruka
W Teatrze im. A. Sewruka trwają przygotowania do remontu dużej sceny. Zakończenie prac remontowych, pierwszych w historii elbląskiego teatru, zaplanowano na początek października tego roku.
29-06-2011
Amfiteatr w WPKiW? Koniecznie!
Pięć z siedmiu tysięcy widzów w Dużym Kręgu Tanecznym obejrzało niedawny plenerowy spektakl Teatru Rozrywki "Jesus Christ Superstar" siedząc na ziemi lub obserwując scenę z boku. Reszta musiała zadowolić się przekazem z telebimu - pisze Łukasz Respondenk w Polsce Dzienniku Zachodnim.
28-06-2011
Poznań. Bieda w operze
W przyszłym sezonie poznański Teatr Wielki czeka zaciskanie pasa. Po kontroli w operze departamentu kultury Urzędu Marszałkowskiego okazało się, że jej przychody są niższe od zakładanych.
25-06-2011
Pomorskie. Instytucje kultury straty liczą w milionach
Gdyby Teatr Wybrzeże działał na normalnych zasadach rynkowych, za bilet na spektakl musielibyśmy płacić nie jak teraz średnio 25 zł, lecz 206 zł. Drogie bilety udaje się jednak sprzedawać tylko w Teatrze Muzycznym w Gdyni, gdzie zapowiada się kolejny hit kasowy, jakim ma być wystawienie "Shreka".
24-06-2011
Kraków. Dyr. Orzechowski o inicjatywie min. Arłukowicza
Z ogromnym zadowoleniem przyjąłem informację, że p. minister Arłukowicz zamierza organizować "czwartki dla seniora". Cieszę się tym bardziej, że wiele polskich scen od dawna prowadzi podobne akcje dla środowisk "wykluczonych" społecznie i kulturowo - pisze do e-teatru Krzysztof Orzechowski, dyrektor Teatru im. Słowackiego.
24-06-2011
Wrocław. Opera będzie większa
Opera Wrocławska powiększy się o dwa budynki i scenę letnią. Koszt rozbudowy to 103 miliony złotych. Prace mają ruszyć już po wakacjach.
24-06-2011
Wrocław. Miasto planuje więcej imprez w ramach ESK
Na razie z życia kulturalnego korzysta 7. proc. wrocławian. Teraz, po zwycięstwie w konkursie na Europejską Stolicę Kultury, chcemy tę liczbę podwoić - mówił w środę podczas konferencji prasowej w Ratuszu, prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz.
22-06-2011
Katowice. Prezydent Uszok chce informacji o dotacjach do ESK 2016
- Minister kultury powinien przedstawić publiczną informację o wszystkich środkach budżetowych i unijnych, które trafiły do miast-kandydatów do tytułu ESK - uważa prezydent Katowic Piotr Uszok. Decyzje o podziale środków zapadły ponad dwa lata temu - odpowiada resort.
21-06-2011
Warszawa. Bank Pekao Mecenasem Roku 2011
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego uhonorował Bank Pekao nagrodą Mecenasa Roku 2011. Wyróżnienie to przyznawane jest za wspieranie przedsięwzięć kulturalnych tylko jednej instytucji w każdym roku.
20-06-2011
Wakacyjne imprezy
Zbliża się lato, a wraz z nim plenerowe imprezy organizowane dla mieszkańców i turystów. Miasta wydają na nie nawet po kilka milionów złotych. Część imprez odbywa się rokrocznie i ma już swoją renomę. Niektóre pojawią się w tym roku po raz pierwszy. Wstęp na wiele z nich jest darmowy - pisze Michał Brancewicz w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
16-06-2011
Katowice. Model akustyczny nowej sali NOSPR
Dokładny model akustyczny nowej sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach będzie można oglądać od piątku w biurowcu Altus - poinformowało PAP w czwartek biuro prasowe katowickiego magistratu.
16-06-2011
Warszawa. Kultura za złotówkę dla seniorów
- Chcemy włożyć dużo wysiłku w aktywizację seniorów. Chcemy, by Polacy raz w miesiącu, spojrzeli w stronę starszych ludzi. Projekt nazywa się "czwartek seniora" to m.in. wejścia do instytucji kultury za złotówkę - mówił Bartosz Arłukowicz, przedstawiając program pełnomocnika premiera ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu miesiąc po objęciu rządowej funkcji.
16-06-2011
Wrocław. 100 mln od ministra na operę
Ministerstwo Kultury przyznało po 50 mln zł na remont wrocławskiego Pawilonu Czterech Kopuł w kompleksie Hali Stulecia oraz na rozbudowę Opery Wrocławskiej.
15-06-2011
Zamach na Biuro Kultury
- Miasto na przykład utrzymuje dziewiętnaście teatrów. Nie wiem, czy to jest dobre. Z jednej strony to jest szpan, że mamy dziewiętnaście teatrów. Z drugiej budżet na kulturę się parę lat temu zasadniczo zwiększył, ale od tamtego czasu się co roku zmniejsza - mówi Grzegorz Lewandowski w rozmowie z Jasiem Kapelą.
15-06-2011
Zmiana
W pewnym momencie zawsze pada zdanie - "z nimi się nie da". Cała wina tkwi w rządzących. Czy jednak sami aktywiści mają czyste sumienie? Dobrze oceniają własne zaangażowanie w budowę nowoczesnego miasta? - pisze Grzegorz Lewandowski w Magazynie WAW.
08-06-2011
Wrocław. Rozbudują Operę
Po 16 latach oczekiwania opera ma wreszcie szansę na rozbudowę swojego gmachu. Na tyłach obecnego budynku za 104 mln zł miałyby powstać zaplecze oraz scena letnia.
03-06-2011
Kultura zależy od gustu urzędnika
Po raz 17. w Katowicach odbędzie się festiwal teatralny A Part. Niestety, mimo ogromnego potencjału impreza utknęła w martwym punkcie, bo nie może liczyć na znaczącą pomoc miasta. Dlaczego akurat ten festiwal ma problem? Nie wiadomo, bo miasto nie opracowało jasnych zasad, według których wydaje pieniądze na kulturę.
03-06-2011
Łódź. 6 mln zł na remont Arlekina
Rada Miejska zdecydowała w czwartek o przekazaniu ponad 16 mln zł na modernizację i rewitalizację siedziby Teatru Lalek Arlekin.
02-06-2011
Łódź. Miasto weźmie kredyt na remont Arlekina
Radni bez dyskusji i dodatkowych pytań zgodzili się, by prezydent Hanna Zdanowska zaciągnęła kredyty w dwóch bankach i by miasto wyemitowało obligacje komunalne. kredyt na kwotę 200 mln zł z Banku Rozwoju Rady Europy ma być przeznaczony m.in. na budowę Nowego Centrum Łodzi, rewitalizację centrum miasta, remont Teatru Arlekin.
31-05-2011
Więcej złota w Teatrze Zdrojowym!
Trwają prace konserwatorsko-rewaloryzacyjne wnętrza przepięknej sali widowiskowej Teatru Zdrojowego w Szczawnie-Zdroju. Prace te rozpoczęły się we wrześniu ubiegłego roku, a ich zakończenie nastąpi w lipcu 2011. Sala Teatru Zdrojowego pod względem jej bogatego neorokokowego wystroju rzeźbiarskiego nie ma sobie równych w Polsce - pisze Krystyna Smerd w Tygodniku Wałbrzyskim.
20-05-2011
Źle się dzieje w kulturze
Większości miejskich instytucji kultury w Krakowie brakuje pieniędzy nie tylko na działalność, ale wręcz na przetrwanie - pisze Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz w Dzienniku Polskim.
17-05-2011
Łódź. Pieniądze na czasopisma kulturalne rozdane
Wydział Kultury Urzędu Miasta Łodzi ogłosił wyniki konkursu na dofinansowanie czasopisma kulturalnego w 2011 roku. Zwyciężyli: "Tygiel Kultury" oraz "Kultura i Biznes"
09-05-2011
Przełom w budżecie kultury?
W tym tygodniu podczas Kongresu Obywateli Kultury premier Donald Tusk ma podpisać pakt dla kultury, którego najważniejszym elementem jest postulat "1 procentu". Chyba czas, aby umówić się, o jaki 1 proc. chodzi - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
06-05-2011
Warszawa. Projekt budżetu: ponad 1,8 mld zł na kulturę
1 mld 830 mln 947 tys. zł zaplanowano w projekcie przyszłorocznego budżetu na instytucje i projekty związane z kulturą i ochroną dziedzictwa narodowego. W piątek projekt został opublikowany na stronach internetowych resortu finansów.
05-05-2011
Warszawa. Większe nakłady na kulturę
W 2012 roku nakłady na kulturę zostaną zwiększone o 140 mln złotych, aby osiągnąć poziom 0,94 proc. budżetu państwa - poinformował PAP rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński.
02-05-2011
Łódź. Nieprawidłowości w Specjalnej Strefie Sztuki
Posłanka Zdzisława Janowska domaga się od prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej odpowiedzi na pytanie co zamierza zrobić w związku wynikami kontroli Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie Specjalnej Strefy Sztuki.
02-05-2011
Wrocław. Miasto jest gotowe na stolicę kultury
Prawie 315 mln zł chce przeznaczyć Wrocław na przygotowanie i organizację wydarzeń pod szyldem Europejskiej Stolicy Kultury. Jeśli wygramy walkę o miano ESK z Gdańskiem, Katowicami, Lublinem i Warszawą, to we Wrocławiu w 2016 r. będą tysiące wydarzeń kulturalnych.
27-04-2011
Lublin. Ratusz dał 1,5 mln złotych na kulturę
Prawie 1,5 mln zł na kulturę rozdzielił ratusz, rozstrzygając "konkurs na wspieranie w 2011 r. zadań publicznych z zakresu kultury i sztuk w 2011 roku".
26-04-2011
Wrocław. Przebudowa Capitolu
19 kwietnia została podpisna umowa przebudowę Teatru Muzycznego Capitol. Przebudowę zrealizuje firma Warbud z Warszawy, ktora wygrała przetarg z ofertą na kwotę nieco ponad 127 mln zł.
23-04-2011
Wałbrzych. W kopalni powstanie Park Wielokulturowy
Na terenie Parku Wielokulturowego "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu w maju wejdą pierwsze ekipy budowlane, które rozpoczną rewitalizację obiektów byłej Kopalni Węgla Kamiennego (KWK) "Julia".
22-04-2011
Gorzów Wlkp. Obcięty budżet kultury bez zmian
Marszałek Elżbieta Polak zaproponowała pomoc finansową organizatorom ważnych zielonogórskich imprez, którym prezydent obciął budżet. W Gorzowie zawrzało, niektórzy radni i ludzie kultury są zbulwersowani. - Dlaczego nie pochylono się nad naszymi problemami, gdy los wydarzeń teatralnych lub Jazz Clubu był zagrożony? - pytają.
21-04-2011
Łódź. Będą pieniądze na SSS?
Pieniądze na Specjalną Strefę Sztuki nie przepadły - przekonuje prezydent Hanna Zdanowska. Prezydent odpowiedziała na zarzuty Dariusza Jońskiego z SLD.
20-04-2011
Gdynia. Nowa Scena w Muzycznym za pół roku
Chociaż dziś Teatr Muzyczny w Gdyni jest wielkim placem budowy, to pod koniec roku oddana do użytku powinna być jego Nowa Scena. Na jej otwarcie planowane jest wystawienie "Szalonej Lokomotywy" w reż. Krzysztofa Jasińskiego.
19-04-2011
Gdynia. Akt erekcyjny podpisany i wmurowany
19 kwietnia po godzinie jedenastej, odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod Nową Scenę Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni.
18-04-2011
Kujawsko-Pomorskie. Milion od marszałka na kulturę
Trzy wielkie imprezy kulturalne z regionu kujawsko-pomorskiego otrzymają prawie 1 mln zł wsparcia od marszałka województwa. Dotacje przypadną w udziale Operze Novej i Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy oraz toruńskiemu Teatrowi im. Wilama Horzycy.
15-04-2011
Bytom. Byłe kopalniane budynki dla tancerzy
Atrakcyjny wizerunek mogą wkrótce zyskać budynki na terenie byłej kopalni "Rozbark". Należąca do jej zasobów cechownia będzie zaadaptowana dla potrzeb działalności Śląskiego Teatru Tańca, który jest jednym z artystycznych filarów naszego miasta.
14-04-2011
Koszalin. Pieniądze dla BTD
Radni sejmiku zachodniopomorskiego zgodzili się, by Koszalin dostał 800 tys. zł na dofinansowanie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego oraz Filharmonii Koszalińskiej.
13-04-2011
Gdynia. Podpiszą i wmurują akt erekcyjny
19 kwietnia o godz. 11 odbędzie się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego Nowej Sceny Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, będącej pierwszym etapem jego rozbudowy.
08-04-2011
Teatry cenią się coraz wyżej
Nawet 220 zł trzeba zapłacić za bilet na spektakl teatralny. Czy dlatego, że miejsc dla widzów ubywa? Cena szokuje i wywołuje kontrowersje - również dlatego, że teatr, który ją podyktował, otrzymuje miejską dotację. W zeszłym roku było to ok. 9 mln zł - pisze Jacek Cieślak w Rzeczpospolitej.
07-04-2011
Sopot. Możdżer nie chce już dotacji
Znany muzyk i szef sopockiego Sfinksa, kończy polityczny spór o dotację dla klubu i rezygnuje z pieniędzy. - Mam swoją godność, nie jestem złodziejem - mówi Leszek Możdżer.
07-04-2011
Uwolnić sztukę z gorsetu
- Młodzi aktorzy powinni odczuć poprawę na rynku pracy w ciągu 3-4 lat. Ale zarządzanie instytucjami zmieni się na lepsze w ciągu zaledwie kilkunastu miesięcy. Pierwsi skorzystają na tym odważni samorządowcy. Praktycznie od razu - mówi minister kultury BOGDAN ZDROJEWSKI.
06-04-2011
Małopolska. Ponad 1 mln zł z MKiDN dla instytucji kultury
17 dotacji o łącznej wartości ponad 1 mln zł otrzymały małopolskie instytucje kultury w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najwięcej, bo 252 tys. zł, otrzyma Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" na Festiwal Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.
06-04-2011
Wałbrzych. Lalki wspierane przez ministerstwo kultury
Teatr Lalki i Aktora otrzymał 100.000 złh dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację projektu "Modernizacja wałbrzyskiego Teatru Lalki i Aktora oraz zakup wyposażenia".
05-04-2011
Warszawa. Bilet do teatru za 220 zł?
Na spektakl "Krum" w TR Warszawa bilety kosztują aż 220 zł. Dlaczego tak drogo? - zastanawia się Izabela Szymańska w Gazecie Wyborczej Stołecznej.
31-03-2011
Kraków. Koniec z darmowym przejazdem do teatru
Radni zdecydowali, że mieszkańcy miasta będą musieli zapłacić za dojazd do instytucji kulturalnych. Dla miasta oznacza to oszczędność ponad 0,5 mln zł. Tzw. bilet kulturalny otrzymał negatywne opinie komisji budżetowej oraz infrastruktury.
31-03-2011
Szczecin. Błędy w przetargach na przebudowę Opery?
Część firm, która chciała wziąć udział w przebudowie szczecińskiej Opery na Zamku, alarmuje, że dokumentacja zawierała wiele błędów. Czy to jeden z powodów kontroli projektu zleconej przez marszałka?
31-03-2011
Wizjonerzy, zapaleńcy i inni tacy
Jak to młodzi, a w dodatku niepokorni, próbowali zmieniać świat. Wiedzieli, że najlepiej to robić poprzez sztukę, bo tam żaden reżim nie mógł być pewien swego. Lektura drugiego tomu monografii Teatru 38 z lat 1960-72 "Przygody z metacodziennością" jest zapisem tych prób pisze Elżbieta Dziwisz w miesięczniku Kraków.
25-03-2011
Lublin. 49 mln na imprezy w ESK 2016
Prawie 49 mln zł w ciągu 6 lat zamierza wydać miasto Lublin na organizację imprez artystycznych, kulturalnych, społecznych i edukacyjnych jako Europejska Stolica Kultury, jeśli ten tytuł uzyska. Nad uchwałą w tej sprawie radni Lublina będą głosować w czwartek 31 marca.
24-03-2011
Warszawa-Gdańsk. Motoryzacyjne "Święto wiosny"
Bałtycki Teatr Tańca, zaprezentował w poniedziałek, na deskach Teatru Narodowego, "Święto wiosny" Igora Strawińskiego. Przy tej okazji Audi postanowiło pokazać po raz pierwszy w Polsce, nowe Audi A6.
23-03-2011
Szczecin. Podpisanie umowy na remont Opery? Nie teraz
Zarząd województwa zobowiązał we wtorek dyrektora Warcisława Kunca do wstrzymania podpisania umowy z pierwszym wykonawcą remontu Opery na Zamku.
22-03-2011
Misja TVP: prawdy i fikcje
We właśnie ogłoszonym sprawozdaniu TVP twierdzi, że w 2010 roku wydała na misję 1 mld 627 mln zł. Gdzie ta misja, skoro kanał stricte misyjny TVP Kultura dostał z tego tylko 14 mln zł? Rozmowa z Tomaszem Gobanem-Klasem, kierownikiem Katedry Komunikowania i Mediów Społecznych Uniwersytetu Jagiellońskiego
22-03-2011
Najdłużej budowany teatr w Polsce jest w Katowicach
Marudzimy, że przebudowa Śródmieścia Katowic 10. rok nie wychodzi poza koncepcje i plany. Jest jednak inna katowicka inwestycja, której koncepcja przetrwała wojnę, plan sześcioletni, stan wojenny, szalony początek lat 90. i w końcu pierwszą dekadę nowego stulecia.Mowa o Teatrze Wielkim Opery i Baletu, który miałby powstać w Katowicach.
21-03-2011
Łódź. Zdobądź stypendium artystyczne marszałka
Od 21 marca do 20 kwietnia można składać wnioski o przyznanie stypendium artystycznego marszałka województwa łódzkiego.
18-03-2011
Gdańsk. Trzy miliony dla GTS
Gdański Teatr Szekspirowski otrzyma od Banku Gospodarstwa Krajowego kredyt w wysokości 3 mln zł. Zostanie przeznaczony na budowę budynku teatru.
18-03-2011
Urząd Marszałkowski nie dyskryminuje Bydgoszczy
Miliony dla Torunia i Bydgoszczy. Marszałek Piotr Całbecki rozliczył się przed toruńskimi radnymi z podziału pieniędzy na oba miasta. - Żeby zaprzeczyć tezie, że Urząd Marszałkowski dyskryminuje Bydgoszcz - oznajmił.
17-03-2011
Gdańsk. Poparcie dla "Paktu dla Kultury"
Umowę o przystąpieniu Gdańska do projektu "Pakt dla Kultury", postulującego m.in. zwiększenie nakładów na kulturę do 1 proc. budżetu państwa, podpisał w czwartek prezydent miasta Paweł Adamowicz.
17-03-2011
Kraków. Koniec z darmowym przejazdem do opery czy teatru
Miejscy radni są przeciwni darmowym dojazdom do instytucji kulturalnych. Nie chcą ich też urzędnicy odpowiedzialni za komunikację.
17-03-2011
Łódź. Urzędnicy regulują, a festiwale czekają
Łódzka Regionalna Izba Obrachunkowa skontrolowała proces zakupu "usług promocyjnych", czyli dofinansowywania organizatorów łódzkich festiwali przez Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi.
17-03-2011
Stargard Szczeciński. Za biednie na gwiazdorski teatr
Nie dwa razy, a tylko raz wystawiony będzie dziś w Stargardzkim Centrum Kultury spektakl z Olafem Lubaszenką. Nie udało się sprzedać więcej biletów. Magia nazwiska nie zadziałała.
17-03-2011
Wrocław. Tańsza kultura dla studentów
Wrocławscy studenci od początku roku mogą częściej chodzić na spektakle teatralne czy koncerty w filharmonii. Wszystko dzięki projektowi "Studenckie Premiery" Fundacji Na Rzecz Kultury Ottenbreit.
16-03-2011
Łódź. Jak będą finansowane festiwale?
W styczniu 2011 r. Biuro Promocji Urzędu Miasta Łodzi, ustami obecnego dyrektora Bartłomieja Wojdaka, zapowiadało zmianę zasad przyznawania środków na organizację festiwali w Łodzi. Mija pierwszy kwartał nowego roku, a organizatorzy jeszcze nie wiedzą, czy mogą liczyć na środki z Biura Promocji. Dlaczego?
15-03-2011
Białystok. Do wzięcia 700 tysięcy na kulturalne inicjatywy
Białostoccy społecznicy mogą znów starać się o miejskie dotacje na organizację imprez czy działania związane z dziedzictwem kulturowym. To już drugie rozdanie w tym roku.
14-03-2011
Kraków. Lista artystycznych płac
Życie artysty tylko pozornie usłane jest różami, a historie o niepracujących pięknoduchach dawno można już włożyć między bajki. W naszej rzeczywistości - twórcy, żeby mogli przeżyć, naprawdę muszą się bardzo starać.
11-03-2011
Kraków. Salon Poezji zagrożony
Po ośmiu latach istnienia Krakowski Salon Poezji, który przyciągnął do Teatru im. J. Słowackiego ponad 50 tys. osób, dając im kontakt z najwspanialszą liryką świata, jest zagrożony. Po raz pierwszy nie otrzymał bowiem dotacji z Ministerstwa Kultury; osobliwie - nie znalazł uznania u powołanych przez ten resort ekspertów.
10-03-2011
Zielona Góra. Kogo miasto obdarowało pieniędzmi?
Prawdopodobnie nie odbędą się w tym roku VII Festiwal Kabaretu, Festiwal Mozart Plus, Green Town of Jazz i filmowy Quest Europe. Prezydent miasta nie da na nie ani złotówki.
09-03-2011
Gdańsk. Na co marszałek daje artystom pieniądze
Marszałek województwa pomorskiego wręczy dziś stypendia dla artystów. Które projekty spodobały się władzy? Uważna lektura listy stypendystów pozwala na zorientowanie się w najbliższych planach kilkunastu cenionych, uznanych i nagradzanych najróżniejszymi laurami pomorskich artystów
09-03-2011
Zgierz. Protest w obronie domu kultury
Powiat zgierski chce przekazać Młodzieżowy Dom Kultury władzom Zgierza, ale bez budynku tej placówki. Oznacza to, że MDK będzie istnieć, ale tylko na papierze.
08-03-2011
Lublin. Raport o dotacjach ministra kultury 2011
Najwięcej pieniędzy z konkursów ministra kultury wygrało Centrum Kultury i Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN. Wielkim pechowcem roku jest Galeria Labirynt. Średnio na sto wniosków dotyczących wydarzeń kulturalnych, które otrzymują dotacje, zaledwie dwa do czterech pochodzą z Lublina lub regionu.
07-03-2011
Babilon czy ziemia obiecana
W całej dyskusji o teatrach miejskich finansowanych przez państwo jednego ciągle nie bierze się pod uwagę-że ten system, który teraz mamy, działa źle, i że te teatry, na które tak liczymy, są prowadzone źle. Ani nie produkują wielkiej sztuki, ani nie mają świetnej frekwencji, ani nie budują nowych relacji między widzami - pisze Michał Zadara w Krytyce Politycznej.
07-03-2011
Ja jako Maciej Nowak
W swoim ostatnim felietonie dla Krytyki Politycznej Michał Zadara przywołuje figurę Macieja Nowaka, jako płonną nadzieję pokolenia artystów, reprezentujących nurt tzw. nowego teatru - pisze Maciej Nowak w Krytyce Politycznej.
07-03-2011
Kraków. Darmowy przejazd do wybranych instytucji kultury
Od 7 grudnia jadący do teatrów, opery czy filharmonii są uprawnieni do darmowych przejazdów komunikacją miejską na dwie godziny przed wydarzeniem kulturalnym; za darmo mogą także podróżować 5 godzin po nich.
07-03-2011
Łódź. Mało pieniędzy od ministra
Niestety, w tym roku ministerstwo nie jest zbyt łaskawe dla łódzkich inicjatyw artystycznych
07-03-2011
Radom. Instytucje kultury bez dotacji ministra
Porażka radomskich instytucji kultury w pozyskiwaniu dotacji z ministerialnych programów. Honor miasta ratuje jedynie Radomska Orkiestra Kameralna, która dostała dofinansowanie do dwóch projektów
03-03-2011
Łódź. Pieniądze na pomysły kulturalne
Urząd miasta ogłosił wyniki konkursu ofert na wsparcie inicjatyw kulturalnych. Organizatorzy dostaną łącznie 355 tys. zł. O dofinansowanie starało się kilkadziesiąt towarzystw, stowarzyszeń i fundacji.
03-03-2011
Łódź. Redakcja "Tygla Kultury" do ministra kultury
Szanowny Panie Ministrze, zwracam się do Pana Ministra, zapewne jako jeden z wielu redaktorów czasopism, które nie zyskały aprobaty komisji konkursowej w staraniach o dotację w 2011 r. - pisze redaktor Zbigniew Nowak.
02-03-2011
Lublin. Ratusz szuka nowatorskich pomysłów na kulturę
1,5 mln zł - tyle Urząd Miasta ma do rozdania w konkursie na realizację zadań publicznych z zakresu kultury i sztuki w bieżącym roku. Termin wpływania wniosków mija 21 marca.
02-03-2011
Toruń. Milion złotych na toruńską kulturę
Prawie 1 mln zł z miejskiej kasy podzielili urzędnicy w ramach pierwszego w tym roku konkursu na dofinansowanie toruńskich inicjatyw kulturalnych.
02-03-2011
Warszawa. Ministerstwo kultury dofinansuje dodatkowo 10 czasopism
Dodatkowe wsparcie 10 tytułów, m.in. "Frondy", "Ha!artu", "Borussii" i "Świata ciszy", zapowiedział w środę rzecznik ministra kultury Maciej Babczyński. Stało się to możliwe dzięki zwiększeniu o 500 tys. zł puli środków przeznaczonych na dofinansowanie czasopism.
01-03-2011
Szczecin. Finanse miejskiej kultury prześwietlone
Jedni mówią: - Jest dobrze, bo nie gorzej niż przed rokiem. Drudzy: - Kultura potrzebuje większych pieniędzy żeby rozwinąć skrzydła. Tegoroczny budżet kultury utrzymał się na prawie tym samym poziomie co w roku 2010. Jest mniejszy o 900 tys. zł.
01-03-2011
Szczecin. Radni o wydatkach na "Pasję"
Czy warto wydać 400 tys. zł z budżetu miasta na "Szczecińską Pasję" Stanisława Soyki? - Mam nadzieję, że to będzie wielkie dzieło - mówi wiceprezydent ds. kultury. Radni z komisji kultury mają wątpliwości. Scenariusz wydarzenia napisał i rzecz reżyseruje Krzysztof Czeczot, aktor związany z tutejszym Teatrem Współczesnym
28-02-2011
Białystok. Brakuje na promocję
Koncepcję promocji białostockich imprez kulturalnych w Warszawie grupa Alcokolegtyw stworzyła w ubiegłym roku. Do realizacji niestety nie doszło. W bieżącym, to również się nie uda
28-02-2011
Lublin. Są pieniądze na kulturę. Zgłoś się!
Miasto ogłosiło właśnie konkurs na "realizację zadań publicznych z zakresu kultury i sztuki" w 2011 roku. Do wzięcia jest około 1,5 miliona złotych.
28-02-2011
Opole. Brakuje pieniędzy na przebudowę teatru
Nie będzie unijnej dotacji na rozbudowę Galerii Sztuki Współczesnej. Nie wiadomo też, czy w najbliższych latach będzie nas stać na przebudowę budynku Opolskiego Teatru Lalki i Aktora
28-02-2011
Podlasie. Kasa od ministra kultury podzielona
Blisko 2 mln złotych da minister kultury na rozmaite przedsięwzięcia kulturalne organizowane na Podlasiu. Pieniędzy może być więcej, nie wszystkie wnioski jeszcze rozpatrzono. Ale jest też sporo rozczarowań
28-02-2011
Warszawa. Minister zweryfikuje listy dotowanych czasopism
Minister kultury Bogdan Zdrojewski zapowiada, że zweryfikuje przyznane w tym roku dotacje dla czasopism kulturalnych tak, aby "nie wykluczać propozycji ciekawych". List otwarty w sprawie pominiętych w tym roku periodyków wystosował do niego Igor Janke.
24-02-2011
Wrocław. 51 mln na nowy budynek AM
Uczelnia może już rozpocząć budowę gmachu, w którym znajdą się dwie duże sale koncertowe, sale prób i studio nagrań. Ma być gotowy w połowie 2013 roku.
23-02-2011
Reżyseruj i módl się (o kasę)
Co z tego, że reżyserzy teatralni za premierę dostają kilkadziesiąt tysięcy? Czasem jednorazowe wynagrodzenie musi starczyć na rok - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
11-02-2011
Łódź. Trwają prace nad strategią rozwoju kultury w regionie
W przyszłym roku ma być gotowa strategia rozwoju kultury w województwie łódzkim na lata 2012-20. W tegorocznym budżecie samorządu województwa przeznaczono ponad 87 mln zł na finansowanie placówek kulturalnych, stypendia artystyczne i ochronę zabytków.
09-02-2011
Miejskie granty na kulturę. Jakie projekty wspiera Gdańsk
Dużo pieniędzy na festiwale i na imprezy związane z Rokiem Jana Heweliusza, spójna i konsekwentna polityka dofinansowania kultury przez władze Gdańska - takie są pierwsze wnioski z analizy wyników tegorocznego konkursu grantowego - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
08-02-2011
Warszawa. Spotkanie ministra kultury z rektorami szkół artystycznych
Do roku 2012 każda akademia muzyczna w Polsce ma mieć własną profesjonalną salę koncertową - o tym m.in. rozmawiał minister kultury Bogdan Zdrojewski podczas spotkania z rektorami szkół artystycznych.
05-02-2011
Kraków. Radni ponownie o przejazdach do teatru
Do filharmonii, opery i teatru krakowianie mogą za darmo dojeżdżać autobusem lub tramwajem już od grudnia zeszłego roku. Szybko powstały jednak niejasności. Do tej pory nie istniał żaden wzór biletu ani lista instytucji, do których można dojechać za darmo, a to rodziło wątpliwości
04-02-2011
Zakopane. Obradowała komisja kultury
Zakopane ma w ciągu roku tyle pieniędzy na kulturę, ile Kraków wydaje na imprezę sylwestrową. Lista życzeń jest długa, a budżet okrojony.
03-02-2011
Lublin. Wnioski o dodatkowe środki odrzucone
Aż sześć wniosków lubelskich instytucji kulturalnych o dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego zostało odrzuconych w przedbiegach. Przyczyna: błędy formalne. Pojawiły się zakulisowe plotki, że to celowe działania, by osłabić Lublin w walce o Europejską Stolicę Kultury 2016.
02-02-2011
Gorzów Wlkp. Nie ma 200 tys. zł dla Osterwy
- Nie będzie w tym roku ani Sceny Letniej, ani Gorzowskich Spotkań Teatralnych - zapowiada dyrektor Jan Tomaszewicz. - Chyba, że szybko znajdą się pieniądze w budżecie miasta.
02-02-2011
Kraków. Miasto w "Pakcie dla Kultury"
Kraków przystąpił do "Pakt dla kultury". W środę prezydent miasta Jacek Majchrowski podpisał dokument, w którym deklaruje wsparcie dla działań, które mają doprowadzić do zwiększenia nakładów państwa na kulturę.
31-01-2011
Kultura na kilogramy?
Rezerwę w wysokości dwóch milionów złotych przygotował w tegorocznym budżecie województwa Urząd Marszałkowski na realizację wdrażania programów i metod innowacyjnego i bardziej efektywnego zarządzania podległymi mu instytucjami kultury - pisze Łukasz Kaczyński w Polsce Dzienniku Łódzkim.
27-01-2011
Kraków. Do teatrów przeważnie po starych cenach
Nowy rok zwykle zaskakuje nas zmianami cen. Na szczęście dla teatromanów mamy dobrą wiadomość: tylko Stary Teatr podnosi w tym roku ceny biletów, pozostałe krakowskie sceny pozostają przy dotychczasowych.
26-01-2011
Białystok. Dramatyczny zagra uczniom za złotówkę
Prawie tysiąc uczniów z najbardziej oddalonych i najmniej zamożnych miejscowości będzie mogło zobaczyć teatralne spektakle za symboliczną złotówkę. To propozycja Teatru Dramatycznego i urzędu marszałkowskiego.
26-01-2011
Gorzów Wlkp. Nie ma pieniędzy na Gorzowskie Spotkania Teatralne
Zagrożona jest organizacja Gorzowskich Spotkań Teatralnych oraz Sceny Letniej , ponieważ w tegorocznym budżecie miasta nie przewidziano na nie pieniędzy. Władze Gorzowa zapewniają jednak, że podejmą działania, by imprezy się odbyły.
24-01-2011
Białystok. Magistrat daje milion na kulturę.
Prawie 200 tys. zł magistrat przeznaczył na planowane w tym roku publikacje związane z dziedzictwem Białegostoku. Ponad 900 tys. zł pójdzie na festiwale, juwenalia czy spektakle organizacji pozarządowych.
24-01-2011
Olsztyn. Teatr odda swoje festiwale innym miastom?
Dyrektor Teatru im. Jaracza oddał jeden z festiwali teatralnych Warszawie, bo w Olsztynie nie miał kto go sfinansować. Może wyprowadzi się także druga impreza, cenione w Europie "Demoludy", którymi zainteresowane są trzy polskie miasta.
20-01-2011
Olsztyn. Paradoksalne dzielenie pieniędzy na kulturę
Chociaż Demoludy są ciekawym przedsięwzięciem, radni uznali, że dwa razy większą kwotę, należy przekazać na Olsztyńskie Spotkania Teatralne. Radny Szewczyk przekonuje, że to sposób na dodatkowe pieniądze dla olsztyńskich aktorów.
20-01-2011
Warszawa. YouTube zapłaci artystom ZAiKS-u
Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych i YouTube ogłosiły w czwartek podpisanie umowy licencyjnej, która pozwala autorom reprezentowanym przez ZAiKS otrzymywać wynagrodzenie. To korzystne i ważne wydarzenie dla artystów - komentują muzycy Zbigniew Hołdys i Stanisław Soyka.
18-01-2011
Olsztyn. Radni chcą dołożyć pieniędzy instytucjom kulturalnym
Nikt nie przyjedzie do Olsztyna, żeby oglądać nowy wiadukt, tylko ze względu na odbywające się tu imprezy - tłumaczyli. Nie wiadomo tylko skąd wziąć na to pieniądze.
18-01-2011
Przekazaliśmy tyle, ile mogliśmy
- Jasne, że jestem człowiekiem kultury. To jest ta przestrzeń, w której dobrze się czuję, potrzebuję jej. Ale wiem, że łatwiej tkwić w przekonaniu, że jeśli polityk chwali się cytatem, to mu go PR-owiec napisał, z artykułów czyta tylko te na własny temat, a z książek - jedynie kolorowanki dla wnuka - mówi premier Donald Tusk w Przekroju.
17-01-2011
Michałowice. Teatr Cinema wypromuje prezydencję Polski w UE
Sto trzydzieści tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostanie Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema z Michałowic na realizację projektu "Szymanowski Teatr Wschód Zachód".
15-01-2011
Poznań. Opera do kontroli
Komisja rewizyjna sejmiku skontroluje Teatr Wielki. Radni z PiS i SLD nie kryją, że wzrost nakładów i rosnące straty finansowe opery powinny zostać zbadane. Teatr Wielki pod lupę wezmą po raz kolejny radni PiS, którzy już trzy lata temu kontrowali placówkę, kiedy dyrektorem był Sławomir Pietras.
14-01-2011
Białystok. BTL będzie promował polską prezydencję w Unii
Białostoccy lalkarze zaprezentują po dwa przedstawienia w pięciu europejskich stolicach. Stałym spektaklem będzie "Chopin-impresja". Nasz teatr przygotuje też wystawę i cykl wykładów. Projekt dofinansuje ministerstwo kultury.
14-01-2011
Olsztyn. Miasto za ostro tnie nakłady na kulturę
W nowym budżecie ma być mniej pieniędzy na kulturę. To drugi rok z rzędu zmniejszania nakładów na działalność artystyczną. - Wybraliśmy prezydenta, któremu nie zależy na sztuce - komentuje dyrektor teatru im. Jaracza
12-01-2011
Łódź. Powstanie Biuro Festiwalowe
Biuro Festiwalowe zajmie się współorganizowaniem największych miejskich imprez kulturalnych oraz pozyskiwaniem na nie grantów, dotacji i środków unijnych. Tegoroczny budżet biura ma wynieść 6,5 mln zł.
11-01-2011
Bydgoszcz. Odbudują Teatr Miejski?
Wyobraźnię wielu bydgoszczan rozpala wizja odbudowy Teatru Miejskiego. Ścierają się dwie koncepcje: wiernej rekonstrukcji i luźnego nawiązania.
07-01-2011
Łódź. Konkurs o dwa miliony
"Jest nieźle" - mówiono podczas spotkania w łódzkim Urzędzie Marszałkowskim, na którym ogłoszono zasady otwartego konkursu dla organizacji pozarządowych na wsparcie zadań z zakresu kultury i ochrony dziedzictwa narodowego w 2011 roku.
05-01-2011
Gdynia. Nowa Scena Kameralna w Muzycznym
Pod bokiem wielkiego remontu za, bagatela, 71 milionów złotych Teatr Muzyczny zakończył mniejszy - Sceny Kameralnej.
04-01-2011
Białystok. Fundacja Orange rozdaje pieniądze na projekty
Dzieci z Białegostoku stworzą wspólnie audiodeskrypcję do filmu, powstanie też specjalny słownik. Dzieci z małej suwalskiej miejscowości, w której teatru nie doświadczysz - przygotują spektakl. Wszystko to dzięki pieniądzom Fundacji Orange na edukację kulturalną. W Podlaskiem nagrodzono dwa projekty
04-01-2011
Opole. Dla kultury to będzie rok zaciskania pasa
Zaciskanie pasa zapowiedział już marszałek województwa pod koniec 2010 roku. W wypadku teatru można się spodziewać przeniesienia akcentów na mniej kosztowne spektakle, mniejszą ich liczbę, a przede wszystkim lżejszego, bardziej popularnego repertuaru, i użyczania swoich sal.
04-01-2011
W odpowiedzi Zbigniewowi Wieczorkowi: Jaka kultura?
Z przykrością zauważam, że Panu Wieczorkowi jest przykro. Przykro mu jest szczególnie z powodu braku pieniędzy na tzw. kulturę - pisze czytelnik Artur Zubkowski w Gazecie wyborczej - Radom.
29-12-2010
Liczenie kultury
- Kultura jest prawdziwym liderem w korzystaniu ze środków europejskich w Polsce - uważa Monika Smoleń, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Rozmowa w Dzienniku Gazecie Prawnej.
29-12-2010
List. Czytelnicy piszą o budżecie miasta
- Przykro jest stwierdzić, że włodarze miasta tak mało uwagi poświęcają rozwojowi kultury w Radomiu. Czym innym jest sprowadzenie paru popularnych artystów na koncerty do miasta, a zupełnie czymś ważniejszym i cenniejszym tworzenie warunków do powstawania świadomości kulturalnej mieszkańców Radomia. - pisze Zbigniew Wieczorek
28-12-2010
Kielce. Aktorzy i tancerze zarobią więcej
Koniec z żenująco niskimi zarobkami w kieleckich instytucjach kultury. W przyszłym roku ich pracownicy dostaną znaczące podwyżki. Ale i koniec tego roku będzie dla nich pomyślny finansowo. Nagrodzi ich samorząd.
27-12-2010
Zielona Góra-Gorzów Wlkp. Idzie ciężki rok dla kultury
Łatwo nie będzie - twierdzą dyrektorzy lubuskich teatrów i muzeów. Marszałkowskie instytucje kulturalne dostaną w 2011 r. ok. 23 mln zł. Tyle zapisano w budżecie województwa lubuskiego.
23-12-2010
Warszawa. Będzie więcej pieniędzy na Warszawskie Spotkania Teatralne
Małe Warszawskie Spotkania Teatralne się odbędą. Miasto przyzna festiwalowi dodatkową dotację.
22-12-2010
Łódź. Znowu mniej na kulturę
74,8 mln zł - to budżet Wydział Kultury w Łodzi na 2011 r. - To mniej niż w kończącym się roku, więc na wtorkowej sesji Komisji Kultury skupiliśmy się głównie na czytaniu zawartych w nim propozycji podziału środków - mówi radna Bożenna Jędrzejczak..
22-12-2010
Warszawa. Minister Zdrojewski: Będzie jeszcze lepiej w kuturze
- Rok 2011 będzie jeszcze lepszy dla kultury niż 2010. Dokonamy inwestycji na ponad pół miliarda złotych, ruszymy z programem "Kultura +" i pokażemy, że kultura jest najlepszym znakiem jakościowym państwa polskiego - zapowiedział dziś Bogdan Zdrojewski.
16-12-2010
Łódź. RPO na kulturę
Urząd Marszałkowski rozdzielił kolejne fundusze w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Przyznał pieniądze na inwestycje związane z infrastrukturą kultury i odnawialnymi źródłami energii. Łącznie prawie 130 milionów złotych.
15-12-2010
Łódź. Arlekin potrzebuje remontu
Teatr Lalki Arlekin, jedna z bardziej zasłużonych łódzkich scen, znana i ceniona także poza granicami naszego kraju, organizator międzynarodowych festiwali, woła o generalny remont.
14-12-2010
Łódź. Pieniądze na edukację kulturalną
Ministerstwo Kultury w 2010 roku na projekty dotyczące edukacji kulturalnej przeznaczyło rekordową pulę 100 milionów złotych. Ułamek tej sumy trafił do Łodzi. Młodzi mieszkańcy miasta i regionu poznali tajniki fotografowania, tworzenia filmów, a nawet sztuki graffitti.
14-12-2010
Nie oszczędzać na teatrze dla młodych!
Czy odbędą się Małe Warszawskie Spotkania Teatralne, czy musimy oszczędzać na teatrze dla młodych? - pyta Renata Pol w liście do Gazety Wyborczej - Stołecznej.
13-12-2010
Warszawa. Coraz większe poparcie Paktu dla kultury
Z siłą 80 tysięcy podpisów pod petycją "1 proc. na kulturę" ruch Obywatele Kultury przedstawił w weekend zebrane w dokument propozycje dotyczące zmian w finansowaniu kultury. Odorowicz, Mencwel, Boni czy Hausner konsekwentnie upominają się o rady powiernicze i więcej pieniędzy dla sektora, które pochodziłyby od podatków.
10-12-2010
Warszawa. Oświadczenie Teatru Dramatycznego
Cieszy nas fakt, że "Gazeta Wyborcza" wyraża zaniepokojenie sukcesywnym obcinaniem budżetów na działalność artystyczną teatrów. Martwi, że dziennikarki wykorzystują krytyczną sytuację finansową do antagonizowania publiczności i środowiska teatralnego.
09-12-2010
Miasto zmniejszyło dotację na Warszawskie Spotkania Teatralne
Najbliższa edycja tego najważniejszego stołecznego festiwalu stoi pod znakiem zapytania. Maciej Nowak, dyrektor Instytutu Teatralnego szuka innych rozwiązań.
09-12-2010
Toruń. Festiwal Kontakt w nowej formule
Festiwal teatralny Kontakt będzie się odbywał co dwa lata. Jego organizator, Teatr Horzycy, lukę w repertuarze wypełni nowym przedsięwzięciem - Festiwalem Debiutantów Pierwszy Kontakt.
07-12-2010
Przemyśl. "Fredro po przemysku" zwycięzcą konkursu
Projekt "Fredro po przemysku" Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki "Zamek" wygrał w konkursie "Dom z Wyższą Kulturą".
03-12-2010
Łódź. Skromny budżet kultury
W projekcie przyszłorocznego budżetu władze Łodzi zapisały 218,5 mln zł na kulturę. To 6,8 % wydatków całego budżetu.
01-12-2010
Lublin. Kultura zaciśnie pasa
Zarząd Województwa przedstawił projekt wydatków budżetowych na kulturę na 2011 rok. Dla większości lubelskich instytucji kulturalnych będzie to rok oszczędności. Dla filharmonii - rok ciężkiej próby.
01-12-2010
Lublin. Pieniądze dla Muzycznego, dyrektor zostaje
Teatr Muzyczny dostanie dodatkowe 140 tys. zł - zdecydowano we wtorek na ostatnim posiedzeniu Zarządu Województwa. Zastrzyk finansowy ma złagodzić problemy finansowe tej instytucji, o których było głośno w połowie listopada. - To dobra wiadomość, te pieniądze pozwolą nam w spokoju pracować do końca roku - cieszy się dyrektor Muzycznego Krzysztof Kutarski.
29-11-2010
Po co, u diabła, ta kultura
Polskie elity polityczne i klasa średnia wciąż uważają kulturę za rodzaj wytchnienia od trudów świata, spoza "prawdziwej" i poważnej rzeczywistości, za rodzaj wytwornej paplaniny - pisze Marek Beylin w Gazecie Wyborczej.
22-11-2010
Kraków. Jednak strajk w operze?
Przywrócona do poziomu tegorocznego dotacja dla Opery Krakowskiej nie kończy, jak się okazuje, konfliktu w tej instytucji. Jej dyrektor Bogusław Nowak przewiduje, że z blisko dwumilionowej kwoty przeznaczy dla artystów tylko 700 tys. zł.
22-11-2010
Warszawa. O kłopotach polskich scen na Forum Polskiego Teatru
Brak małych scen i sal prób - oddzielnie do prób czytanych i prób sytuacyjnych oraz brak montowni dekoracji to tylko niektóre utrudnienia w działalności polskich teatrów - mówił podczas II Forum Polskiego Teatru scenograf i architekt Paweł Dobrzycki.
18-11-2010
Lublin. Muzyczny szuka wyjścia z finansowego dołka
Odwołane spektakle i koncerty, planowany wniosek o odwołanie dyrektora, alarmistyczne listy związkowców, opóźnione wypłaty - Teatr Muzyczny wpadł w finansowy dołek i wszystko wskazuje na to, że w najbliższe święta pracownicy tej instytucji nie będą mieli powodów do radości.
18-11-2010
Lublin. Więcej na kulturę
Mniej pieniędzy na edukację, sport i oczyszczanie miasta. Niższe dotacje na remonty budynków komunalnych, nie zabraknie za to pieniędzy na kulturę. Tak wygląda projekt budżetu Lublina na przyszły rok.
17-11-2010
Lublin. Oszczędności na kulturze
Władze województwa utrzymują finansowanie jednostek kultury na obecnym poziomie. Jednak i tak przyszły rok będzie naznaczony oszczędnościami w kulturze. Teatr Muzyczny już odwołał część spektakli. Odpowiedź województwa? Wniosek o odwołanie dyrektora.
15-11-2010
Lublin. Operetka tnie repertuar
Teatr Muzyczny ogranicza liczbę spektakli i koncertów. Dyrektor wykreślił tytuły z repertuaru żeby dopiąć budżet. Dziś sprawą zajmie się zarząd województwa.
10-11-2010
Sopot. Kurort wspiera Teatr Wybrzeże
W 2011 roku Scena Kameralna Teatru Wybrzeże w Sopocie zostanie dofinansowana przez miasto. Teatr zyska dodatkowe 400 tys. zł.
09-11-2010
Sopot. Miasto dołoży się do utrzymania Sceny Kameralnej
Sopot będzie współprowadził Scenę Kameralną Teatru Wybrzeże, która ma siedzibę w kurorcie przy ulicy Bohaterów Monte Cassino - informuje Radio Gdańsk.
04-11-2010
Wszystko na sprzedaż w teatrze
"Pani sąsiadko, na serce tylko A...!!!" - drze się na scenie wychylona przez okno pokojówka. Spektakle na scenach prywatnych i publicznych coraz częściej stają się kryptospotami reklamowymi - pisze Joanna Derkaczew w Gazecie Wyborczej.
03-11-2010
Koszalin. Unia Europejska dofinansowała modernizację BTD
3,18 mln zł z unijnych funduszy otrzymał Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie (Zachodniopomorskie) na dokończenie przebudowy siedziby oraz nowe zagospodarowanie terenów wokół budynku.
03-11-2010
Kraków. Reakcja władz na protest Opery
Wczoraj otrzymaliśmy od Urzędu Marszałkowskiego Małopolski wyjaśnienie, będące następstwem opisanego w sobotnim "Dzienniku Polskim" protestu, jaki podjął Związek Zawodowy Muzyków Orkiestry Opery Krakowskiej.
02-11-2010
Szczecin. Przebudują widownię w Operze na Zamku
W piątek dyrektor Opery na Zamku Warcisław Kunc oraz marszałek województwa Władysław Husejko podpisali umowę na dofinansowanie przebudowy Opery w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.
27-10-2010
Gdynia. Rusza rozbudowa Teatru Muzycznego
26 października w Teatrze Muzycznym została podpisana umowa z wyłonionym w przetargu generalnym wykonawcą robót budowlanych - firmą Mostostal Warszawa SA.
26-10-2010
Środki UE to był przełom w realizacji inwestycji kulturalnych
Determinacja Polski opłaciła się: w ciągu ostatnich lat nasz kraj znalazł się na pierwszym miejscu wśród krajów UE pod względem wykorzystania środków finansowych przeznaczonych na kulturę - podkreślił w rozmowie z PAP minister kultury Bogdan Zdrojewski.
25-10-2010
Kraków. Spór o zagrożone emerytury w Operze Krakowskiej
Krakowska Opera jest jedynym teatrem etatowym w Polsce, w którym wynagrodzenia za spektakle nie pracują na emerytury artystów. Grożą im głodowe świadczenia.
21-10-2010
Radom. Pieniadzę na termomodernizację teatru
Dofinansowanie w wysokości 7,7 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej otrzyma miasto Radom na termomodernizacje m.in. budynku teatru i szpitala - poinformował prezydent miasta Andrzej Kosztowniak.
21-10-2010
Warszawa. Budżet ministerstwa kultury trochę większy
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła w czwartek projekt przyszłorocznego budżetu resortu kultury.
18-10-2010
Wrocław. Więcej pieniędzy na kulturę
- W przyszłorocznym budżecie na kulturę przeznaczymy 152 mln zł. To o 2 mln zł więcej niż w bieżącym roku - powiedział prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz na konferencji prasowej w ratuszu.
16-10-2010
Kraków. Palikot: nakłady na kulturę i wojsko - po 1 proc. PKB
Janusz Palikot, który opuścił PO i tworzy własny Ruch Poparcia, przekonywał w piątek w Krakowie, że budżetowe nakłady na kulturę i wojsko powinny być zrównane i wynosić po 1 proc. PKB.
15-10-2010
Lublin. 112 mln zł na ESK 2016
28 milionów euro, czyli ok. 112 milionów złotych, wyda miasto na ESK w latach 2012-2017. Oczywiście, pod warunkiem, że to Lublin zdobędzie tytuł (konkurują z nami Warszawa, Katowice, Wrocław i Gdańsk). Blisko połowę ma wyłożyć miasto. Resztę m.in.: prywatni sponsorzy, rząd, województwo i ministerstwo kultury. Do tego trzeba doliczyć nagrodę im. M. Mercouri, w wysokości 6 mln zł, przyznawaną zwycięskiemu miastu.
15-10-2010
Warszawa. Sprostowanie Andrzeja Seweryna ws. dotacji dla Polskiego
Przed objęciem dyrekcji Teatru Polskiego Andrzej Seweryn dementuje informacje dotyczące finansowania teatru.
14-10-2010
Katowice. Unijne dofinansowanie na siedzibę NOSPR
O dofinansowaniu z unijnych środków budowy nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach zdecydował minister kultury Bogdan Zdrojewski. Wartość dofinansowania to ponad 122 mln zł.
14-10-2010
Warszawa. Andrzej Seweryn dostał 1,6 mln zł na teatr
Andrzej Seweryn (64 l.) od stycznia jednak pokieruje Teatrem Polskim. Dostał 1,6 mln zł na teatr.
12-10-2010
Kraków. Rozgoryczenie podziałem pieniędzy na kulturę
Prezydent i radni podzielili dodatkowe pieniądze na kulturę. - Krakowskie Biuro Festiwalowe zgarnia ponad 3 mln zł, a pozostałym instytucjom zostają ochłapy - skarżą się ich szefowie. - Władze miasta powinny zadać sobie pytanie: czy mamy być eksporterem, czy importerem kultury? - dodają.
12-10-2010
Lublin. 26 mln na renowację Teatru Starego
Gmach Teatru Starego, jeden z najcenniejszych zabytków na Starym Mieście, odzyskuje swój dawny blask. Koszt renowacji oceniany jest na 26 mln zł.
12-10-2010
Wrocław. Więcej pieniędzy na uczelnie artystyczne
- Wszyscy jesteśmy podekscytowani przyszłością - powiedział wczoraj podczas wykładu inaugurującego rok akademicki wrocławskich uczelni artystycznych w Auli Leopoldyńskiej Zbigniew Rybczyński, laureat Oscara, znany artysta multimedialny. Artystyczna przyszłość Wrocławia zapowiada się i optymistycznie.
12-10-2010
Zaczyna się zaciskanie pasa
Nie będzie ulgi na dzieci i internetowej. Koniec z 50-proc. kosztami uzyskania dla twórców, artystów, naukowców i dziennikarzy. I z 20-proc. kosztami przy zleceniach - Ministerstwo Finansów odkryło karty, takie zmiany przepisów czekają podatników, jeśli dług publiczny przekroczy 55 proc. PKB - pisze Piotr Skwirowski w Gazecie Wyborczej.
05-10-2010
Kielce. Głodowe pensje w instytucjach kultury
Dyrektorzy kieleckich instytucji kultury walczą o dodatkowe pieniądze dla swoich o pracowników. - Pensje u nas są wręcz głodowe - mówią.
24-09-2010
Lublin. Mniej pieniędzy dla kultury
Władze województwa w przyszłym roku chcą przyciąć i tak skąpe budżety instytucjom kultury. - Będziemy walczyć - mówią zgodnie dyrektorzy i przyznają, że cięcia kadrowe wchodzą w grę: - Czasami trzeba wybrać między dobrem pracownika, a przyszłością teatru.