Litwa. VII Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej

Polskie Studio Teatralne w Wilnie/Teatr Studio zaprasza miłośników sztuki teatralnej na 7. edycję Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WILEŃSKIE SPOTKANIA SCENY POLSKIEJ, który odbędzie się w dniach 12 - 14 listopada 2015 r.

Organizatorem WILEŃSKICH SPOTKAŃ SCENY POLSKIEJ jest Polskie Studio Teatralne w Wilnie/Teatr STUDIO pod kierownictwem Lilii Kiejzik, która wraz z zapaleńcami porwała się na to, by w 1994 roku właśnie w stolicy Litwy zebrać brać aktorską spoza granic Macierzy. Do Wilna przybyły wówczas trupy teatralne z Czeskiego Cieszyna, Krakowa, Warszawy, Lwowa oraz Nowego Jorku. W przedsięwzięciu udział wziął również Rosyjski Teatr Dramatyczny w Wilnie jak również polskie teatry w Wilnie. Festiwal odbył się również w 1995 r., niestety, po dwóch edycjach z przyczyn niezależnych od organizatora nastąpiła kilkuletnia przerwa. Dopiero gdy Teatr kierowany przez Liliję Kiejzik znalazł stałe miejsce w Domu Kultury Polskiej, powrócono do idei zorganizowania festiwalu. Wileńskie Spotkania Sceny Polskiej od roku 2007 odbywją się regularnie. W 2011 r. odbyła się piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, w której udział wzięło 10 zespołów. Ogółem w V Spotkaniach Sceny Polskiej udział wzięło ponad 120 uczestników. W 6. edycji udział wzięli teatry z USA, Niemiec, Austrii, Ukrainy, Czech, Polski, Kanady, Węgier, Rosji oraz Litwy.

WILEŃSKIE SPOTKANIA SCENY POLSKIEJ jest jedynym tego rodzaju festiwalem teatralnym na świecie.

WILEŃSKIE SPOTKANIA SCENY POLSKIEJ dają widzom szansę obcowania ze sztuką teatralną na wysokim poziomie i przeżycia autentycznych emocji w bezpośrednim kontakcie z aktorem. Aktorzy mają możliwość zaprezentowania swojego talentu i umiejętności oraz dorobku artystycznego przed wymagającą wileńską publicznością, której nieobce jest również aktywne uczestnictwo w interaktywnych spektaklach.

Do udziału w 7. edycji festiwalu zaproszone zostały teatry zawodowe jak i amatorskie z Europy i Ameryki Północnej, które w swoim repertuarze mają spektakle grane w języku polskim. Ogółem na program festiwalu złoży się 10 spektakli teatrów z Polski, Litwy, Niemiec, Austrii, Ukrainy oraz Kanady, prezentowanych na scenachTeatru na Pohulance, obecnie Państwowy Rosyjski Teatr Litwy oraz Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Spektakle festiwalowe poszczególnych teatrów zostaną wystawione także w ośrodkach kultury na Wileńszczyźnie i Trokach.

W ramach festiwalu odbędą się też wystawy i warsztaty teatralne dla dzieci i młodzież polskiej w Wilnie, które poprowadzą reżyserki i animatorki kultury z Teatru Lalki i Aktora "Otwarte Oczy" z Bielefeld, Niemcy Chcielibyśmy, aby kolejna odsłona wileńskiego święta teatru była ciekawsza od poprzednich oraz bogatsza w przeżycia artystyczne.

W trakcie Festiwalu odbędą się obchody jubileuszowe 55. lecia działalności Polskiego Studia Teatralnego w Wilnie

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego