powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wieczór poświęcony twórczości Andy Kitschman

Teatr Polski zaprasza na wieczór poświęcony postaci i twórczości Andy Kitschman - aktorki kabaretowej, dziennikarki, kompozytorki, pieśniarki, pierwszej polskiej dyrygentki.

Szerokiej publiczności Anne Weiner Kitschmann dała się poznać głównie jako autorka tekstów i muzyki licznych kabaretowych piosenek, które wykonywała, z własnym akompaniamentem w warszawskich kabaretach - "Miraż", "Czarny Kot" i "Argus". Komponowała także dla innych artystów, między innymi dla Poli Negri, Hanki Ordonówny i Miry Zimińskiej. Po I wojnie związała się ze środowiskiem artystycznym Lwowa. Od 1918 do 1921 pisała utwory dla tamtejszego kabaretu "Czwórka", w którym także występowała. Jeszcze w Warszawie, w roku 1913, zaczęła dyrygować w Teatrze Nowości, od 1922 pracowała jako dyrygent we lwowskim Teatrze Miejskim, stając się pierwszą Polką, która osiągnęła sukces w tej zdominowanej przez mężczyzn profesji. W 1946 roku zamieszkała w Krakowie, gdzie współorganizowała "Kabaret siedem kotów" i pracowała na prestiżowym stanowisku kierownika muzycznego krakowskich teatrów, komponując muzykę do wielu spektakli.

Ewa Makomaska, aktorka Teatru Polskiego, czerpiąc z wiedzy m.in. Zbigniewa Rymarza i Marty Stebnickiej, będzie wspominać postać znakomitej diwy i zaśpiewa kilkanaście z jej piosenek. Fascynacja życiem i twórczością Andy Kitschman zaowocowała oryginalnym spektaklem wychodzącym daleko poza ramy tradycyjnego recitalu, wieczoru kabaretowego czy też spektaklu biograficznego.

Ewie Makomaskiej akompaniuje Zbigniew Rymarz. Pokazy przedpremierowe: 17 i 18 października, Cafe Teatr (wejście od ul. Karasia). Bilety w cenie 30 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy).