Konkursy dramaturgiczne

20-09-2010
25-05-2020
Gdynia. Czytania finałowych sztuk GND online
Czytania pięciu sztuk nominowanych do finału 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej będzie można oglądać online już od 1 czerwca na kanale YouTube Teatru Miejskiego w Gdyni.
14-05-2020
Gdynia. Laureata XIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej poznamy we wrześniu
Doceniając wysoką rangę Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w polskim życiu teatralnym i wagę corocznego spotkania w Gdyni najciekawszych autorów piszących dla teatru, a także złożonej z wybitnych fachowców Kapituły, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza chce dołożyć starań, aby rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło w Gdyni w dniach 25-27 września 2020 - czytamy w komunikacie.
20-04-2020
Białystok. W BTL-u konkurs na jednoaktówkę
Białostocki Teatr Lalek przygotował kolejny konkurs dla swoich widzów. Tym razem chodzi o napisanie sztuki teatralnej w jednym akcie pod tytułem "I zatrzymał się czas". Czeka zaproszenie do BTL-u. To nagroda w konkursie
17-04-2020
Gdynia. R@Port odwołany, co z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną?
Z oczywistych względów odwołana została tegoroczna odsłona gdyńskiego festiwalu teatralnego. Wciąż nie wiadomo, w jaki sposób rozstrzygnięta zostanie związana z nim rywalizacja o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
16-04-2020
Białystok. Trwa konkurs "Wspomnienia o Katyniu"
13 kwietnia w całej Polsce obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Teatr Dramatyczny włączył się w obchody 80. rocznicy tej tragicznej zbrodni.
15-04-2020
Świdnica. Startuje "Sztuka Teatralna" - konkurs na teksty dramatyczne
Po raz kolejny Świdnicki Ośrodek Kultury ogłasza w ramach projektu Alchemia teatralna Konkurs Sztuka Teatralna. Zachęcamy wszystkich chętnych do nadsyłania dramatów (tragedii, komedii i innych gatunków) o tematyce współczesnej, nigdzie dotąd niepublikowanych i nienagradzanych - informują organizatorzy.
25-03-2020
Gdynia. Finałowa piątka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Jakubowski, Lachman, Prześluga, Rowicki, Wojcieszek - to pięcioro autorów, których teksty znalazły się w tegorocznym finale najważniejszego polskiego konkursu dramaturgicznego.
25-03-2020
Internet. Przeczytaj sztuki finalistów Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Wczoraj ogłoszono nazwiska pięciorga finalistów 13. Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Od dziś ich sztuki można czytać na stronie gnd.art.pl.
24-03-2020
Gdynia. Finaliści 13. Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po przeczytaniu czterdziestu sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału pięcioro autorów.
17-03-2020
Poznań. Zmiany w Regulaminie 31. Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży
31. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu nadal trwa! Jednak, ze względu na rozwój epidemii COVID-19, dostosowujemy się do sytuacji twórców i zmian w działaniach instytucji kultury. Uznaliśmy zatem za konieczne wprowadzenie zmian w Regulaminie dotyczących sposobu przyjmowania zgłoszeń oraz harmonogramu - informują organizatorzy.
25-02-2020
Gdynia. Znane nazwiska w drugim etapie konkursu o GND
Pierwszy etap eliminacji w tegorocznym konkursie na Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną zakończony. Organizatorki i organizatorzy opublikowali właśnie listę 40 tekstów zakwalifikowanych do kolejnego etapu.
24-02-2020
Gdynia. 40 sztuk w półfinale 13. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 257 sztuk zgłoszonych do trzynastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.
20-02-2020
Gdynia. Ogłoszenie konkursu "Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna 2020"
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej. Zgłoszenia należy nadsyłać do 20 marca 2020 r. na adres info@teatrgombrowicza.art.pl.
12-02-2020
Poznań. Trwa Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłosiło 31. edycję Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Poniżej kilka faktów dotyczących historii konkursu.
06-02-2020
Poznań. 31. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza 31. edycję Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Celem Konkursu jest pozyskanie i nagrodzenie nowych, wartościowych tekstów dramatycznych kierowanych do dzieci i młodzieży, przeznaczonych dla scen teatralnych (dramatycznych, lalkowych, innych).
04-02-2020
Białystok. Warsztaty i konkurs na scenariusz spektaklu
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku ogłasza konkurs na najlepszy scenariusz spektaklu inspirowanego wydarzeniami z 1940 roku - "Wspomnienia o Katyniu".
14-01-2020
Gdynia. Ćwierć tysiąca dramatów na R@Porcie
Na tegoroczny konkurs na Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną nadesłano 254 teksty. Kto napisał najlepszą polska sztukę w tym roku, okaże się pod koniec maja.
10-01-2020
Gdynia. 254 sztuki w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza informuje, że 254 sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w trzynastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory zarówno uznanych twórców, laureatów i finalistów poprzednich edycji GND, takich jak: Agnieszka Charkot, Andrzej Błażewicz, Beniamin M. Bukowski, Magdalena Drab, Jarosław Jakubowski, Tomasz Man, Marek Pruchniewski, Malina Prześluga, Piotr Rowicki, Monika Siara, Przemysław Wojcieszek oraz debiutantów.
14-12-2019
Katowice. "Ponboczkowi świyczka" Moniki Kassner najlepszą jednoaktówką po śląsku
W piątek w teatrze Korez odbył się dziewiąty już finał konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Najlepszą sztuką okazała się "Ponboczkowi świyczka" Moniki Kassner, która jest bardzo emocjonującym zapisem rozprawy na sali sądowej.
13-12-2019
Katowice. Finał IX Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku
Piątek, 13 grudnia, godz. 19, Teatr Korez. Dowiemy się wówczas, którzy autorzy napisali najciekawsze sztuki po śląsku. Odbędzie się wtedy finał IX konkursu "Jednoaktówka po śląsku".
07-12-2019
Warszawa. Dziś finał konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Gościnność"
Uroczystość rozdania nagród II edycji konkursu Programu Trzeciego Polskiego Radia na oryginalny dramat radiowy odbędzie się 7 grudnia w Instytucie Teatralnym.
16-10-2019
Gdynia. Ogłoszenie konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 13. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
07-10-2019
Świat. Międzynarodowy Konkurs na Dramat Radiowy 2020
British Council zaprasza dramatopisarzy z całego świata do nadsyłania tekstów dramatów radiowych. Konkurs jest dostępny dla osób, które ukończyły 18 lat i mieszkają poza Wielką Brytanią.
13-09-2019
Katowice. IX edycja konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Rozpoczęliśmy dziewiątą już edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Czekamy na krótkie teksty dramatyczne ciekawie opisujące w języku śląskim naszą rzeczywistość - informuje Gazeta Wyborcza - Katowice.
28-06-2019
Wrocław. Rozpoczyna się Festiwal "Strefy Kontaktu" w Teatrze Współczesnym
Inscenizowanych czytań pięciu tekstów, które wzięły udział w konkursie dramatycznym, będzie można posłuchać podczas Festiwal Dramatu Strefy Kontaktu, który od piątku do niedzieli potrwa we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
26-06-2019
Wrocław. III Festiwal Dramatu Stefy Kontaktu. Czytania
Od 28 do 30 czerwa trwać będą czytania performatywne pięciu sztuk, które wzięły udział w III Konkursie Dramaturgicznym Strefy Kontaktu organizowanym przez Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego i Miasto Wrocław od 2015 roku.
04-06-2019
Polskie Radio. Druga edycja konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie"
Trójka i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS zapraszają do udziału w drugiej edycji konkursu na dramat radiowy NASŁUCHIWANIE - tym razem pod hasłem: GOŚCINNOŚĆ.
03-06-2019
Polskie Radio. Konkurs na dramat radiowy
Trójka i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS ogłaszają drugą odsłonę konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie" - tym razem pod hasłem: "Gościnność".
27-05-2019
Gdynia. Rafał Wojasiński z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr (przewodniczący Kapituły), nagrodę główną 12 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych postanowiła przyznać Rafałowi Wojasińskiemu za sztukę "Siostry".
30-04-2019
Poznań. 30. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży rozstrzygnięty
Jury 30. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży, organizowanego przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, przyznało wczoraj nagrody i wyróżnienia. Zwycięskie teksty zostaną opublikowane w 45. Zeszycie Nowych Sztuk dla Dzieci i Młodzieży.
04-04-2019
Gdynia. Pięć sztuk w finale XII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Znamy tytuły pięciu sztuk nominowanych do tegorocznego finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Rozstrzygnięcie konkursu przez wyłonienie laureata GND nastąpi 26 maja, podczas 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
02-04-2019
Gdynia. Wybrano jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej, którzy przyznają własną nagrodę dla najlepszej sztuki 2018 roku nadesłanej na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
29-03-2019
Katowice. Teatr Śląski ogłasza konkurs na sztukę o Powstaniach Śląskich
Otwarty konkurs na sztukę inspirowaną Powstaniami Śląskimi ogłosił w czwartek Teatr Śląski im. St. Wyspiańskiego w Katowicach. Zwycięzca może liczyć na 10 tys. zł i prezentację swojego dzieła na katowickiej scenie w 2021 r.
28-02-2019
Gdynia. 40 dramatów w półfinale GND
Coraz bliżej do rozstrzygnięcia tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Znana jest już lista tekstów, które trafiły do półfinału.
25-02-2019
Gdynia. 40 sztuk wybranych do półfinału GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 243 sztuk zgłoszonych do dwunastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.
22-01-2019
Gdynia. Prawie ćwierć tysiąca nowych polskich dramatów
Aż 243 teksty rywalizować będą w tym roku w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Rozstrzygnięcie w maju podczas festiwalu R@Port.
11-01-2019
Poznań. 30. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza kolejną edycję Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.
09-01-2019
Gdynia. 243 sztuki w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 243 sztuki zostały zakwalifikowane do udziału w dwunastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
19-12-2018
Warszawa. Wręczono nagrody konkursu dramatycznego Teatroteki
Wczoraj w siedzibie głównej Stowarzyszenia Autorów ZAiKS odbyło się uroczyste rozdanie nagród w otwartym konkursie na utwór dramatyczny dla Teatroteki zorganizowanym przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS i Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.
15-12-2018
Katowice. "Krauzy" najlepszą jednoaktówką po śląsku
Obyło się bez niespodzianek. Wszystkie trzy miejsca na podium w 8. edycji Konkursu na jednoaktówkę po śląsku zajęli autorzy w przeszłości w nim nagradzani lub wyróżniani. Laureatem tegorocznej odsłony został Łukasz Buszman za zabawny tekst pod tytułem "Krauzy". Drugie miejsce zajął Grzegorz Sztoler ze sztuką "Łostatni geburstag", a trzecie - Marcin Melon za tekst "Chop od mojij baby".
14-12-2018
Katowice. Dziś finał konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Dzisiaj poznamy laureatów 8. edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Gala finałowa odbędzie się, jak zwykle, w teatrze Korez. Wszystkich miłośników śląskiego języka i oczywiście teatru zapraszamy na godz. 19. Wstęp wolny.
28-11-2018
Warszawa. Maraton słuchowisk, których muzą stała się niepodległość
Laureaci konkursu "Nasłuchiwanie" trafiają na antenę Trójki. Ich maraton odbędzie się 2 grudnia w Instytucie Teatralnym.
26-11-2018
Warszawa. V Maraton słuchowisk w Instytucie Teatralnym
2 grudnia o godz. 12.00 w Instytucie Teatralnym rozpocznie się V Maraton słuchowisk, czyli finał konkursu na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość".
16-11-2018
Warszawa. Laureaci konkursu dramatycznego TEATROTEKA
Werdykt jury Konkursu otwartego na utwór dramatyczny dla projektu pod nazwą TEATROTEKA zorganizowanego przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
15-11-2018
Warszawa. Konkurs dramaturgiczny radiowej Trójki rozstrzygnięty
Jury konkursu na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość" pod przewodnictwem prof. Jacka Kopcińskiego ogłosiło swój werdykt - spośród ponad stu nadesłanych tekstów najlepsza okazała się sztuka "Nie-miejsce" Marcina Teodorczyka. Wszystkie wyróżnione słuchowiska zostaną zrealizowane przez zespół Teatru Polskiego Radia i zaprezentowane na antenie Trójki.
13-11-2018
Warszawa. Finał konkursu "Nasłuchiwanie: Niepodległość"
Trójka oraz Teatr Polskiego Radia serdecznie zapraszają na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu dramaturgicznego "Nasłuchiwanie: Niepodległość", która odbędzie się w czwartek 15 listopada o 17.00 w Muzycznym Studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie.
26-10-2018
Gdynia. Ruszył 12. konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Uznanie, miejsce w teatralnym repertuarze, wysoka nagroda pieniężna - tyle zyska laureat Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
22-10-2018
Gdynia. Ogłoszenie 12. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 12. edycję ogólnopolskiego konkursu o GDYŃSKĄ NAGRODĘ DRAMATURGICZNĄ dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
21-09-2018
Warszawa. Ruszył konkurs na operę dla dzieci i młodzieży
Opera to niezwykła forma sztuki. Napisz libretto i muzykę, zachwyć jury i wygraj konkurs.
07-09-2018
Katowice. Rusza konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Ogłaszamy kolejną edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. W tym roku już ósmą! Ochotnicy, do dzieła! Macie ponad dwa miesiące, by nadsyłać autorskie teksty - zachęca Gazeta Wyborcza - Katowice.
29-08-2018
Warszawa. Odsłona dramaturgiczna "Polowania na motyle"
Teatr Ochoty ogłasza nabór do X Polowania na motyle. Konkurs dedykowany jest młodym i debiutującym dramatopisarzy.
11-07-2018
Polskie Radio. Konkurs na dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość"
Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Program III Polskiego Radia i Teatr Polskiego Radia ogłaszają konkurs na oryginalny dramat radiowy "Nasłuchiwanie: Niepodległość". Na autorów najlepszych prac, które nadsyłać można do końca września, czekają nagrody finansowe. Wyróżnione dramaty jeszcze w tym roku zastaną zaprezentowane na antenie Programu III.
10-07-2018
Polskie Radio. Trójka ogłasza konkurs na dramat radiowy
Trójka, Teatr Polskiego Radia oraz Instytut Teatralny ogłaszają konkurs na dramat radiowy "NASŁUCHIWANIE: NIEPODLEGŁOŚĆ". Wyróżnione słuchowiska zastaną zaprezentowane jeszcze w tym roku na antenie Programu 3.
28-06-2018
Warszawa. Zgłoś swoją sztukę do konkursu Teatru Polskiego
Dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie Andrzej Seweryn, korzystając z zapisu w ust. 7 Regulaminu I-szej edycji Konkursu na Nową Polską Sztukę Teatralną "NIEPODLEGLI", wydłuża czas naboru sztuk do Konkursu do dnia 31 sierpnia. Pozostałe zapisy regulaminu pozostają bez zmian.
28-05-2018
Liryka, epika, DRAMAT
Czegoś Wam brakuje wśród nominowanych do nagrody Gdynia i nagrody Nike, dwóch najważniejszych polskich nagród literackich? Masłowska, Witkowski - jest, są eseje, non-fictiony, wiersze i opowiadania, i dużo Czarnego. Kobiety są, lesbijki też, nawet tłumaczenia. Może się czepiam albo czegoś nie wiem, ale ja tu nie widzę żadnej sztuki teatralnej - pisze Maciej Stroiński w Przekroju.
21-05-2018
Gdynia. Przemysław Pilarski z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Ewa Guderian-Czaplińska, Justyna Jaworska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek (przewodniczący Kapituły), Jerzy Stuhr, na posiedzeniu w dniu 19 maja, nagrodę główną 11 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Przemysławowi Pilarskiemu za sztukę "Wracaj".
18-05-2018
Gdynia. Dziś czytanie sztuki "widok z mojego balkonu" Moniki Siary
W ramach finału jedenastego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, dzisiaj o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, odbędzie się czytanie sztuki Moniki Siary "widok z mojego balkonu" w reżyserii Anny Popiel, ostatnie przed niedzielną Galą Finałową GND.
17-05-2018
Gdynia. Dziś czytanie "Metra Afganistan" Łukasza Pawłowskiego
W ramach finału jedenastego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, 17 maja o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, odbędzie się czytanie sztuki "Metro Afganistan" Łukasza Pawłowskiego w reżyserii Jakuba Skrzywanka.
16-05-2018
Gdynia. Czytanie "Tożsamości Wila" Amanity Muskarii w Miejskim
Dziś o godz. 16.45, w ramach finału jedenastego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Tożsamość Wila" Amanity Muskarii w reżyserii Rafała Szumskiego. Dramat walczy o główną nagrodę konkursu wynoszącą 50 tysięcy złotych.
15-05-2018
Gdynia. Czytanie "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w Miejskim
W ramach finału jedenastego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, 15 maja o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, odbędzie się czytanie sztuki "Wracaj" Przemysława Pilarskiego w reżyserii Natalii Orkisz.
15-05-2018
Poznań. Werdykt 29. Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Znamy laureatów tegorocznej edycji Konkursu, którego głównym celem jest pozyskanie nowych, wartościowych tekstów przeznaczonych dla scen lalkowych i dramatycznych oraz promowanie współczesnej, ważnej zarówno treściowo jak artystycznie, dramaturgii.
14-05-2018
Gdynia. Czytanie "Wiernej watahy" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak
W ramach finału jedenastego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, 14 maja o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, odbędzie się czytanie sztuki "Wierna wataha" Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak (PiK) w reżyserii Radosława Maciąga.
02-05-2018
Świdnica. Konkurs na sztukę teatralną
Świdnicki Ośrodek Kultury w ramach projektu "Alchemia teatralna" ogłasza konkurs na sztukę teatralną.
12-04-2018
Gdynia. XIII R@Port i XI Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna
Siedem przedstawień pokazanych zostanie w konkursie podczas 13. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port, który odbędzie się w połowie maja w Teatrze Miejskim w Gdyni. W trakcie R@Portu przyznana zostanie też po raz jedenasty Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.
11-04-2018
Gdynia. Znamy program XIII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Dla wszystkich miłośników teatru, zaciekawionych diagnozą współczesności i nas samych, Teatr Miejski w Gdyni przygotowuje już po raz trzynasty festiwalowy przegląd najnowszych polskich produkcji teatralnych i czytania najlepszych sztuk nadesłanych na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
26-03-2018
Gdynia. Pięć sztuk w finale XI Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Znamy finalistów 11 edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Czytania ich sztuk odbędą się równolegle z Festiwalem Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, w dniach 13-20 maja 2018. Nagroda dla laureata, ustanowiona przez prezydenta Gdyni wynosi 50 tysięcy złotych.
26-03-2018
Gdynia. Wybrano Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
14-03-2018
Warszawa. Nabór na konkurs "Szukamy Polskiego Szekspira" przedłużony
Polski Ośrodek ASSITEJ informuje, że nabór sztuk na tegoroczną, XVII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Dla Młodych Dramatopisarzy "Szukamy Polskiego Szekspira" został przedłużony do dnia 4 maja.
22-02-2018
Warszawa. Szukają polskiego Szekspira
Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ przypomina o zbliżającym się końcowym terminie nadsyłania sztuk na Konkurs Dla Młodych Dramatopisarzy "Szukamy Polskiego Szekspira".
21-02-2018
Gdynia. Finał Nagrody Dramaturgicznej w maju
Czterdzieści tekstów trafiło do półfinału tegorocznego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jurorzy wybiorą z nich pięć propozycji finałowych, a zwycięzca będzie znany 20 maja. Na liście półfinalistów są m.in. Mateusz Pakuła, Tomasz Man, Barbara Klicka i Szymon Jachimek.
21-02-2018
Gdynia. Zostań jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski w Gdyni zaprasza wszystkie osoby pasjonujące się współczesnym teatrem i dramatem do zgłaszania swoich kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
16-02-2018
Gdynia. 40 sztuk w półfinale 11. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że dnia 15 lutego 2018 roku, na posiedzeniu w Gdyni, Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 259 sztuk zgłoszonych do jedenastej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.
08-02-2018
Katowice. Konkurs Literacki "Śląski Shakespeare"
Biblioteka Śląska ogłasza kolejną edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare", organizowanego już od siedmiu lat i cieszącego się dużą popularnością.
16-01-2018
Poznań. XXIX Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza do udziału w XXIX Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Konkurs ma charakter otwarty, skierowany jest do wszystkich zainteresowanych dramaturgią dla młodych, zarówno do zawodowców i uznanych dramatopisarzy, jak i debiutantów.
11-01-2018
Gdynia. 258 sztuk w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 258 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w jedenastej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Wśród nadesłanych tekstów znajdują się utwory uznanych przez teatr twórców, takich jak Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Maria Wojtyszko, Jarosław Jakubowski, Mateusz Pakuła, czy Tomasz Śpiewak oraz, oczywiście, debiutantów.
10-01-2018
Kraj. Konkurs na najlepszy spektakl teatru niezależnego
"The best OFF" to nagroda teatralna, na jaką teatr offowy czekał od dawna. Pierwszy raz w historii polskiego offu powstaje ogólnopolski konkurs, który ma za zadanie wyłonić najlepsze premiery. Nagroda dla zwycięzcy? Rekomendacja do tournée po pięciu dużych instytucjonalnych scenach w kraju. Zgłoszenia do 20 stycznia 2018.
18-12-2017
Katowice-Nowy Targ. Jednoaktówka "9292" najlepsza
Nowotarski aptekarz Krzysztof Kokot zwycięzcą VII edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Pochodzący ze Śląska poeta mieszka w Nowym Targu od 40 lat.
13-12-2017
Odkrywanie Conrada
Podczas 18. Dni Dramaturgii (E)Migracje. Conrad poznaliśmy zwycięzcę konkursu dramatopisarskiego Conrad. 21 - Pro. Został nim Tomasz Jękot za "Miejsce nieodkryte. Biegun północny". Jury doceniło przede wszystkim "(...) zaprojektowanie ciekawego testu dla sytuacji teatralnej: zderzenia teatralnej tradycji ze wspólnotowym teatrem opowieści". Laureata zainspirowało opowiadanie "Młodość" Josepha Conrada - pisze Alicja Śliwa w Tygodniku Wałbrzyskim.
09-12-2017
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku rozstrzygnięty
Krzysztof Kokot. To zwycięzca tegorocznej, siódmej edycji konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Pierwsze miejsce na podium zapewniła mu sztuka "9292", podejmująca tematykę II wojny światowej.
08-12-2017
Katowice. Dziś finał konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Nadszedł grudzień, najwyższy więc czas, by zakończyć 7. konkurs na jednoaktówkę po śląsku. Który z autorów wygra? Czy będzie to znane nazwisko, czy może pora na "świeżą krew"? Dowiemy się już w piątek 8 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach!
20-11-2017
Wałbrzych. Werdykt Konkursu Dramaturgicznego Conrad. 21 - Pro
Jury konkursu zorganizowanego przez Teatr Szaniawskiego w składzie: Danuta Marosz - przewodnicząca, Joanna Krakowska, Weronika Szczawińska, Maciej Podstawny, Łukasz Zaleski, postanowiło przyznać nagrodę główną Tomaszowi Jękotowi za tekst "Miejsce nieodkryte. Biegun północny".
18-11-2017
Warszawa. Ogólnopolski konkurs na polską sztukę współczesną
11 listopada Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana i Bank Polski PKO ogłosiły konkurs NIEPODLEGLI na nowy polski dramat współczesny. Partnerami konkursu jest stacja TVP Kultura i AICT.
16-11-2017
Warszawa. Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną
Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną "Niepodlegli" to wspólna inicjatywa Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie oraz PKO Banku Polskiego. Pierwsza edycja konkursu rozpocznie się w Narodowe Święto Niepodległości.
13-11-2017
Namiot na Zbawiksie, czyli "Hajduki" Andrzeja Błażewicza
Zwracam uwagę na dramat nie zwycięski, a honorowo wyróżniony w finale, ponieważ to właśnie tekst Błażewicza - tekst o szukaniu swojego miejsca i nie odnajdywaniu się w świecie "dwóch Polsk" - mnie wkurzył. Co jest pewnym osiągnięciem, zważywszy że spora część bieżącej polskiej produkcji dramatycznej wywołać może wzruszenie ramion bądź przeciągłe ziewnięcie. A wkurzać miałem się czym, choć jako socjalista również się w świecie "dwóch Polsk" niezbyt odnajduję - pisze Witold Mrozek.
09-11-2017
Gdynia. XI Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 11. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
24-10-2017
Metafory Rzeczywistości. Niedobre
Poza Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną nie ma w Polsce tak istotnego konkursu na dramat, jak poznańskie Metafory Rzeczywistości. W Teatrze Polskim w ten weekend odbyła się dziesiąta edycja konkursu. Niezbyt udana - pisze Stanisław Godlewski w Gazecie Wyborczej - Poznań.
23-10-2017
Poznań. Laureaci konkursu Metafory Rzeczywistości
Dramat Alicji Łukasik "Dni powszednie" zdobył główną nagrodę rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu konkursu Metafory Rzeczywistości. Nagrody w konkursie na muzyczną formę sceniczną przyznano "Ofelii" Jerzego Fryderyka Wojciechowskiego.
21-10-2017
Poznań. Sześć dzieł w finale konkursu Metafory Rzeczywistości
Sześć dzieł zaprezentowanych zostanie w sobotę i niedzielę w Poznaniu w trakcie finału konkursu na dramat oraz formę muzyczną Metafory Rzeczywistości. W tym roku konkurs odbywa się po raz 10.
20-10-2017
Poznań. Finał konkursu dramaturgicznego w Polskim
W najbliższy weekend poznamy zwycięzców 10. edycji konkursu Metafory Rzeczywistości. Po raz pierwszy w historii oprócz dramatów nagrodzona zostanie również sceniczna forma muzyczna.
19-10-2017
Gdynia. Masz dramat? Wyślij, może trafi na scenę
Rozpoczyna się pierwszy etap kolejnego wydania Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Organizatorzy konkursu czekają na zgłoszenia tekstów dramatycznych.
19-10-2017
Poznań. Finał Konkursu "Metafory Rzeczywistości" w Polskim
O bezskutecznym czekaniu na dziecko. I szukaniu siebie. O przeprowadzce do dużego miasta. I o Violetcie Villas. O czym jeszcze opowiedzą finaliści X edycji konkursu Metafory Rzeczywistości?
18-10-2017
Jelenia Góra. Konkurs na sztukę teatralną "Zrozumieć siebie"
Rozstrzygnięta została piata edycja Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę Teatralną "Zrozumieć Siebie", który organizowany jest przez Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, a adresowany do osadzonych w polskich więzieniach. W tegorocznym konkursie wzięło udział 19 uczestników, którzy nadesłali 24 teksty, które komisja oceniła, biorąc pod uwagę oryginalność tematyki, kompozycję tekstu, liczbę postaci, złożoność relacji pomiędzy nimi, dialog i odniesienia do rzeczywistości.
17-10-2017
Poznań. Finał konkursu na dramat "Metafory Rzeczywistości"
21 i 22 października w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się finał X Metafor Rzeczywistości - "Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?". W finale znalazło się pięć dramatów i jedna forma muzyczna.
19-09-2017
Cierpliwie czekam
- Sztuka dla młodego odbiorcy bez humoru to rodzaj ryzyka, ponieważ śmiech dla dziecka jest czymś naturalnym, integralną częścią życia - o nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży ze Zbigniewem Rudzińskim z Centrum Sztuki Dziecka rozmawia Maria Maczuga z portalu kultura.poznan.pl.
18-09-2017
Gdańsk. "Kleszcz" najlepszą sztuką o demokracji
Jarosław Murawski zdobył główną nagrodę konkursu "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych". Dramatopisarz znany z przedstawień zrealizowanych m.in. z Marcinem Liberem i Eweliną Marciniak został laureatem konkursu na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży organizowanego przez Miejski Teatr Miniatura i fundację MiastoKreacja.
16-09-2017
Gdańsk. Finał konkursu na sztukę teatralną "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych"
Jak znaleźć dobry sposób, żeby o demokracji rozmawiać z dziećmi i młodzieżą? Czy teatr jest do tego dobrym miejscem? 16 i 17 września w gdańskiej Miniaturze finał konkursu na sztukę teatralną "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych".
14-09-2017
Każdy musi znaleźć swoje korytko
- W moich sztukach jest pewna stagnacja, która wynika ze skupienia na tym, jak płyną myśli człowieka, co on czuje, do czego dąży w swoim emocjonalnym mikroświecie - mówi Magdalena Drab, laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w rozmowie z Joanną Grucą w Teatrze.
12-09-2017
Katowice. Rusza konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Zaczął się wrzesień, nadszedł więc czas, by ogłosić siódmą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Ochotnicy, do dzieła! Macie prawie dwa miesiące, by pisać i zgłaszać swoje teksty.
07-09-2017
O demokracji trzeba mówić już dzieciom
W gdańskim Teatrze Miniatura trwa konkurs na sztukę dla dzieci "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych". O swojej pracy opowiadają jurorzy: Anna Czekanowicz-Drążewska z fundacji MiastoKreacja, pomysłodawczyni rywalizacji, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, autorka książek dla dzieci, Zbigniew Rudziński z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, Jakub Roszkowski, dramaturg, reżyser, kierownik literacki Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor Teatru Miniatura.
09-08-2017
Gdańsk. 49 sztuk w konkursie na sztukę dla dzieci i młodzieży o demokracji
49 utworów z całej Polski nadesłano na konkurs na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży pt. "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych", zorganizowany przez Miejski Teatr Miniatura w Gdańsku i fundację MiastoKreacja. Laureat zostanie ogłoszony 17 września.
30-06-2017
Wałbrzych. Konkurs dramaturgiczny w Teatrze Szaniawskiego
Teatr im. Szaniawskiego ogłasza Konkurs Dramaturgiczny CONRAD.21 - PRO na teksty poświęcone i inspirowane twórczością Josepha Conrada.
28-06-2017
Poznań. Finaliści konkursów "Metafory Rzeczywistości"
Teatr Polski w Poznaniu i Teatr Wielki w Poznaniu ogłaszają finalistów konkursu na dramat oraz konkursu na sceniczną formę muzyczną X Metafory Rzeczywistości - "Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?".
30-05-2017
Magdalena Drab: Aktorstwo lubię, ale mi nie wystarcza
- Pytają mnie, czy nie chcę wywinąć się z pracy aktorki, by obrać inną drogę. Ale lubię aktorstwo, choć cieszy mnie, gdy mam szansę i okazję, by realizować inne pomysły - mówi Magdalena Drab, legnicka aktorka, dramatopisarka i reżyserka, laureatka dziesiątej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę "Słabi. Ilustrowany banał teatralny".
29-05-2017
Gdynia. Magdalena Drab z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną
Tegoroczna dziesiąta Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna rozstrzygnięta została w sposób całkowicie jednoznaczny. Zarówno Kapituła GND, jak i społeczne jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej wskazały ten sam tekst jako najlepszy - okazał się nim dramat Magdaleny Drab "Słabi. Ilustrowany banał teatralny".
29-05-2017
Katowice. Przyznano nagrody w konkursie "Śląski Shakespeare"
Utwór Michała Wawrzeckiego pt. "Hi" oraz "Byłam córką Ceausescu" autorstwa Kamila Pyci - to zwycięzcy VI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich. W piątek w Bibliotece Śląskiej Katowicach wręczono nagrody laureatom.
27-05-2017
Gdynia. "Żony stanu, dziwki rewolucji..." najlepsze na R@Porcie
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że przyznane zostały nagrody 12. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port oraz 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
26-05-2017
Gdynia. Czytanie sztuki Anny Wakulik w Miejskim
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziesiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki Anny Wakulik "Błąd wewnętrzny" w reżyserii Anny Wieczur-Bluszcz. Zwycięzcę konkursu poznamy 27 maja po godz. 22.
25-05-2017
Gdynia. Czytanie sztuki Tomasza Śpiewaka w Miejskim
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziesiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Wszystko o mojej matce" Tomasza Śpiewaka w reżyserii Magdy Szpecht.
25-05-2017
Wrocław. Festiwalowe czytania dramatu
Wrocławski Teatr Współczesny organizuje od 2 do 4 czerwca Festiwal Dramatu Strefy Kontaktu. Czytania. Najnowsze polskie sztuki po raz pierwszy przed publicznością. Inscenizowane czytania pięciu spośród trzydziestu tekstów przysłanych na II Konkurs Dramaturgiczny Strefy Kontaktu.
24-05-2017
Gdynia. Czytanie sztuki "Koniec przemocy" w Miejskim
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziesiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Koniec przemocy" Bogny Burskiej i Magdy Mosiewicz w reżyserii Michała Buszewicza.
24-05-2017
Gdynia. Nagroda Dramaturgiczna w tle R@Portu
Festiwal R@Port odbywa się po raz dwunasty. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna przyznawana jest w tym roku po raz dziesiąty. Laureata lub laureatkę poznamy w najbliższą sobotę.
23-05-2017
Gdynia. Czytanie sztuki "Słabi..." Magdaleny Drab
Dziś o godzinie 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziesiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Słabi. Ilustrowany banał teatralny" Magdaleny Drab w reżyserii Marcina Wierzchowskiego.
22-05-2017
Gdynia. Czytanie sztuki "Piekło-niebo" Marii Wojtyszko
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziesiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Piekło-niebo" Marii Wojtyszko w reżyserii Łukasza Kosa.
16-05-2017
Poznań. 28. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży rozstrzygnięty
Znamy już laureatów tegorocznej edycji Konkursu, którego głównym celem jest pozyskanie nowych, wartościowych tekstów przeznaczonych dla scen lalkowych i dramatycznych oraz promowanie współczesnej, ważnej zarówno treściowo jak artystycznie, dramaturgii.
09-05-2017
Łódź. Teatr Nowy ogłasza konkurs na sztukę awangardową
Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi ogłasza konkurs na sztukę awangardową. Główną nagrodą jest 20 tys. zł oraz możliwość wystawienia na scenie teatru spektaklu zrealizowanego na podstawie nagrodzonego tekstu. W 2017 roku obchodzone jest stulecie awangardy w Polsce.
05-05-2017
Łódź. Konkurs na sztukę awangardową
W ramach łódzkich obchodów stulecia awangardy w Polsce " Łódź stolicą awangardy" Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka ogłasza konkurs na sztukę awangardową.
20-04-2017
Gdynia. XII Festiwal Sztuk Współczesnych R@Port w maju
Osiem sztuk pokazanych zostanie w konkursie podczas 12. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port, który odbędzie się w maju w Gdyni. W trakcie R@Portu przyznana zostanie też po raz dziesiąty Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.
14-04-2017
Lublin. Tomasz Śpiewak w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Nowy kierownik literacki Teatru Osterwy Tomasz Śpiewak znalazł się wśród pięciu finalistów prestiżowego konkursu literackiego - Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Zwycięzcę poznamy 27 maja podczas Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych RaPort.
12-04-2017
Gdynia. Pięć sztuk sześciu autorów w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Do finału X Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zakwalifikowano 5 sztuk. Ich performatywne czytania obejrzeć będzie można w dniach 22-26 maja w Teatrze im. W. Gombrowicza w Gdyni. Laureata poznamy 27 maja podczas XII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port.
12-04-2017
Poznań. Konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości"
Teatr Polski w Poznaniu oraz Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu zapraszają do udziału w konkursie na dramat oraz na sceniczną formę muzyczną - X Metafory Rzeczywistości - "Where is my vote? / Gdzie jest mój głos?".
11-04-2017
Gdynia. Jury Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej wybrane
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
10-04-2017
Lublin. Tomasz Śpiewak w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Nowy kierownik literacki Teatru Osterwy Tomasz Śpiewak znalazł się wśród sześciu finalistów prestiżowego konkursu literackiego - Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 maja podczas XII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
10-04-2017
Gdynia. Finaliści Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Znamy nazwiska sześciorga finalistów 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 maja podczas XII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
05-04-2017
Kształcenie dramatopisarzy w Polsce
"Zawód: dramatopisarz" to cykl rozmów, prowadzonych przez Agatę Dąbek, o warsztacie pisania. Dramatopisarze i dramaturdzy opowiadają o motywach wyboru profesji, swoim postrzeganiu literatury, teatru i ich wzajemnych relacji, a także samych siebie jako autorów. Wszystkie rozmowy publikowane będą na stronie www.dramatopisarze.pl.
25-03-2017
Wrocław. Znamy laureatów Konkursu "Strefy Kontaktu"
Siedmioro laureatów - Marta Guśniowska, Agnieszka Jakimiak, Grażyna Plebanek, Malina Prześluga, Sandra Szwarc, Magdalena Tulli, Mariusz Sieniewicz - wyłoniło jury II Konkursu Dramaturgicznego "Strefy Kontaktu".
24-03-2017
Poznań. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu zaprasza do udziału w 28. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Termin nadsyłania prac - 3 kwietnia 2017.
23-03-2017
Gdańsk. Miniatura chce uczyć dzieci demokracji
Teatr Miniatura jest organizatorem konkursu na sztukę dla młodzieży na temat demokracji. Do wygrania jest 20 tys. zł i możliwość przekazania młodym widzom wartości, bez których demokracja nie będzie mogła istnieć.
21-03-2017
Wrocław. Gala laureatów Konkursu Dramaturgicznego w WTW
Jurorzy pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Majchrowskiego oraz Komisja Artystyczna Wrocławskiego Teatru Współczesnego wyłonili laureatów II Konkursu Dramaturgicznego "Strefy Kontaktu". Gala wręczenia nagród odbędzie się 24 marca o godz. 19.
15-03-2017
Gdańsk. "Demokracja. Nie tylko dla dorosłych" - konkurs na sztukę teatralną
Miejski Teatr Miniatura i fundacja MiastoKreacja zapraszają do udziału w konkursie na sztukę teatralną dla dzieci lub młodzieży o wartościach demokratycznych. Główna nagroda to 20 tysięcy złotych.
14-03-2017
Wrocław. Znamy lauretów Konkursu Dramaturgicznego WTW
Dwa składy jurorskie II Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU zakończyły pracę. Konkurs organizowany jest wspólnie przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.
09-03-2017
Gdynia. Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna. Konkurs na jurorów
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przypomina, że 15 marca 2017 upływa termin nadsyłania zgłoszeń kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
28-02-2017
Gdynia. Dramaty z najwyższej półki
Najnowsze dramaty Przemysława Wojcieszka i Moniki Milewskiej, wspólny tekst Bogny Burskiej i Magdaleny Mosiewicz - 40 prac zostało zakwalifikowanych do półfinału tegorocznego konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
24-02-2017
Gdynia. 40 sztuk w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po przeczytaniu 238 sztuk zgłoszonych do dziesiątej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
15-02-2017
Gdyńska Alternatywna Nagroda Dramaturgiczna. Konkurs na jurorów
Podczas finału 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie, już po raz trzeci, jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.
13-02-2017
Łódź. Nagrody za "Komediopisanie" - 5. edycja konkursu rozstrzygnięta
Jakub Wojnarowski sztuką "Woody Allen ukradł mi dowcip" zwyciężył w 5. edycji ogólnopolskiego konkursu "Komediopisanie" organizowanego przez Polskie Centrum Komedii Teatru Powszechnego w Łodzi. Jury wybrało najśmieszniejsze komedie spośród 250 nadesłanych prac.
30-01-2017
Jelenia Góra-Görlitz-Zittau. Konkurs na sztukę
Teatr im. Gerharta Hauptmanna Görlitz-Zittau, współpracujący z Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, zaprasza do udziału w konkursie na napisanie sztuki teatralnej.
17-01-2017
Gdynia. Aż 238 dramaturgów powalczy o "kostkę"
Zaczyna się rywalizacja, której stawką jest słynna gdyńska "kostka" literacka - Teatr Miejski w Gdyni ogłosił zakończenie pierwszego etapu walki o tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
12-01-2017
Gdynia. 238 sztuk w konkursie o GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 238 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w dziesiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
02-01-2017
Marcin Melon: Język polski nie jest w stanie opisać pewnych typowo śląskich zjawisk
Pierwszy napisał powieść kryminalną w gwarze. Po raz drugi z rzędu zdobył pierwszą nagrodę na najlepszą jednoaktówkę po śląsku. W planach ma książkę o śląskim feminizmie. Pisze w pociągach i na stacjach kolejowych, bo kiedy akurat nie jest w podróży do i z pracy, zajmuje się uczeniem dzieci angielskiego i śląskiego. Rozmowa Marty Odziomek z Gazety Wyborczej - Katowice z Marcinem Melonem.
09-12-2016
Katowice. Rozstrzygnięto konkurs na jednoaktówkę po śląsku
W Teatrze Korez w Katowicach w czwartek odbyła się gala finałowa 6. edycji Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku. Zaskoczenia nie było. Po raz kolejny zwycięzcą został Marcin Melon.
05-12-2016
Katowice. Gala finałowa konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Zbliża się finał szóstej już odsłony konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Odbędzie się, jak zwykle, w Teatrze Korez w Katowicach. W programie wręczenie nagród laureatom, głośne czytanie trzech najlepszych sztuk oraz premiera antologii z tekstami z minionego roku.
01-12-2016
Katowice. Za tydzień finał Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku
Ślązacy nie gęsi i swój język mają. I potwierdzają to nie tylko słowami, lecz także czynami! Potrafią się w tym języku pięknie wysławiać, umieją też w nim pisać. I to w dodatku również teatralne sztuki. Dowodem na to jest kolejna, szósta już edycja Konkursu na Jednoaktówkę po śląsku, której finał odbędzie się w czwartek 8 grudnia w Teatrze Korez.
26-10-2016
Katowice. Trwa konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Na początku września Gazeta Wyborcza - Katowice zainaugurowała 6. edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Wszyscy, którzy chcą wziąć w nim udział, powinni nadesłać swoje teksty do poniedziałku 7 listopada.
10-10-2016
Gdynia. Dziesiąta edycja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Rusza kolejna edycja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Po raz dziesiąty autor najlepszej nowej polskiej sztuki wyjedzie z Gdyni z pamiątkową statuetką i niebagatelną kwotą 50 tys. zł.
10-10-2016
Gdynia. Ogłoszenie 10. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 10. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
03-10-2016
Poznań. Przemysław Pilarski zwycięzcą Metafor Rzeczywistości
Dramat Przemysława Pilarskiego "Reality show(s)" zwycięzcą IX edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Przyznano także nagrodę jury społecznego, którą zdobył tekst "Pora sucha/Pora deszczowa" Aliny Moś-Kerger. Konkurs rozstrzygnięto w niedzielę w Poznaniu.
30-09-2016
Poznań. Finał "Metafor Rzeczywistości" w Polskim
Koncert Orkiestry Antraktowej, kramy z książkami i winylami, piknik food trucków. A na deser - czytanie tekstów, które trafiły do finału "Metafor Rzeczywistości". Konkurs dramaturgiczny w tym roku odbywa się pod hasłem "To be war/or not to be". Potrwa od 1 do 2 października.
27-09-2016
Poznań. Pięć tekstów w finale konkursu dramaturgicznego
Pięć dzieł zaprezentowanych zostanie w sobotę i niedzielę w Teatrze Polskim w Poznaniu w ramach finału konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości. Decyzją organizatorów, zgłoszone na tegoroczną edycję konkursu teksty miały nawiązywać do tematu wojny.
26-09-2016
Poznań. Zbliża się finał konkursu Metafory Rzeczywistości
Metafory Rzeczywistości w tym roku zmieniły formułę i stały się konkursem tematycznym. Nowością jest również to, że wszystkie finałowe teksty pokazane zostaną w ciągu jednego dnia w różnych miejscach Teatru Polskiego.
19-09-2016
Warszawa. Konkurs dramaturgiczny rozstrzygnięty
Rozstrzygnięto konkurs zamknięty na utwór dramatyczny dla projektu pod nazwą "Teatroteka" zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAIKS oraz Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.
13-09-2016
Poznań. Finał konkursu dramaturgicznego w Polskim
W dniach 1-2 października w Teatrze Polskim w Poznaniu, odbędą się IX Metafory Rzeczywistości 2016 Be war/or not to be. Metafory tym roku zmieniły formułę i stały się konkursem tematycznym. Nowością jest również to, że wszystkie finałowe teksty pokazane zostaną w ciągu jednego dnia w różnych miejscach Teatru Polskiego.
06-09-2016
Poznań. Zostań jurorką/jurorem IX Metafor Rzeczywistości 2016
Teatr Polski w Poznaniu poszukuje pięciu osób, które zasiądą w Jury Społecznym i w wyniku głosowania zdecydują, któremu tekstowi przyznać Nagrodę Jury Społecznego (5 tysięcy złotych).
02-09-2016
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Kiedy sześć lat temu na łamach "Gazety Wyborczej Katowice" po raz pierwszy ogłoszony został Konkurs na jednoaktówkę po śląsku, nikt nie przypuszczał, że stanie się on tak popularny, będzie ogłaszany co roku i przyniesie tyle dobrego. Znów zaczynamy - czekamy na wasze teksty.
01-09-2016
Słupsk. Premiera spektaklu o Violetcie Villas
W Nowym Teatrze w Słupsku trwają próby do spektaklu "Las Villas". Planowany termin premiery - 23 września w Słupsku. 29 października odbędzie się premiera krakowska.
01-08-2016
Poznań. Finaliści IX konkursu Metafory Rzeczywistości
Jury IX edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii Metafory Rzeczywistości 2016. Wojna. Be war/or not to be, zakwalifikowało do finału konkursu pięć dramatów.
29-06-2016
Słupsk-Kraków. "Las Villas" najlepszą sztuką
Tomasz Kaczorowski został laureatem Głównej Nagrody w konkursie na sztukę teatralną inspirowaną życiem i twórczością Violetty Villas, ogłoszonego przez Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku i Teatr Nowy w Krakowie. Jurorzy rekomendowali jego sztukę "Las Villas" do wystawienia na obu scenach.
08-06-2016
Norymberga. Polscy dramatopisarze nagrodzeni w międzynarodowym konkursie
Jerzy Wójcicki i Mariusz Więcek, Joanna Mazur oraz Beniamin Maria Bukowski zostali nagrodzeni w Międzynarodowym konkursie dramatycznym "Talking about borders".
07-06-2016
Więcej niż czytania
Młodość dodaje skrzydeł i często oznacza artystyczne szaleństwo. Nawet jeśli bywa durna i chmurna, odnoszę wrażenie, że nie ma w niej tego, co charakteryzuje wiek dojrzalszy, nazywany przez niektórych wiekiem klęski. Takie refleksje towarzyszyły mi, gdy oglądałem Czytania Performatywne w ramach Strefy Kontaktu 2016 WT - Michał Hernes o czytaniu najnowszych dramatów we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.
06-06-2016
Wrocław. Przeczytali współczesne dramaty
Po ubiegłorocznym rozstrzygnięciu konkursu Wrocławski Teatr Współczesny w ciągu kilku miesięcy wystawił przedstawienia "Silesia, Silentia" Lidii Amejko w reż. Marka Fiedora oraz "Garnitur Prezydenta" Maliny Prześlugi w reż. Cezarego Ibera. Podczas czerwcowych czytań dramatów (4, 5 czerwca) publiczność poznała pięć kolejnych tytułów.
04-06-2016
Wrocław. Dwudniowy festiwal najnowszych polskich dramatów
Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje 4 i 5 czerwca czytania dramatów. W teatrze i salach Instytutu Grotowskiego, Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego i na Dużej Scenie PWST będzie można w ten weekend obejrzeć pięć prapremierowych prezentacji.
03-06-2016
Wrocław. Czytania dramatów z konkursu dramaturgicznego
Przysłano ich 31, wystawiono dwa, a teraz usłyszymy kolejnych pięć.Teatr Współczesny realizuje od 2012 roku projekt artystyczny inspirowany twórczością awangardowych wrocławskich dramatopisarzy: Kajzara, Karpowicza i Różewicza. Podsumowaniem projektu są tegoroczne wydarzenia zaplanowane w trzech odsłonach: przygotowane teraz Czytania Dramatów, Dni Patronów w październiku oraz grudniowy Festiwal Dramatu.
31-05-2016
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna za antykryminał "Sprawa Gorgonowej"
Jolanta Janiczak została laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jury nagrodziło jej sztukę "Sprawa Gorgonowej" opartą na historii głośnego procesu domniemanej zabójczyni córki architekta Henryka Zaremby - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
31-05-2016
Katowice. Laureaci konkursu Śląski Shakespeare
Biblioteka Śląska, w dniu 20 maja na uroczystej Gali finałowej, ogłosiła wyniki V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego Śląski Shakespeare im. Anny i Piotra Dobrowolskich.
29-05-2016
Gdynia. Jolanta Janiczak z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Justyna Jaworska, Dorota Sajewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jerzy Stuhr - przewodniczący, nagrodę główną dziewiątej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, postanowiła przyznać Jolancie Janiczak za sztukę "Sprawa Gorgonowej".
27-05-2016
Gdynia. Czytanie sztuki Sandry Szwarc "Supernova Live"
Dziś, godz. 16.45 w Teatrze Miejskim Gdyni, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki Sandry Szwarc "Supernova Live" w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. Zwycięzcę GND poznamy 29 maja podczas uroczystej gali.
25-05-2016
Gdynia. Czytania sztuk Jacka L. Zawady i Jolanty Janiczak
Dziś o godz. 16.45, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, w Teatrze Miejskim odbędzie się czytanie sztuki "Ogrody chwały" Jacka L. Zawady w reż. Michała Siegoczyńskiego, a jutro - "Sprawy Gorgonowej" Jolanty Janiczak w reż. Krzysztofa Rekowskiego.
24-05-2016
Gdynia. Dziś czytanie "Ciała mojego" Marka Pruchniewskiego
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Ciało moje" Marka Pruchniewskiego w reżyserii Anety Groszyńskiej.
23-05-2016
Gdynia. Czytanie sztuki "Pawi tren" Iwony Korszańskiej
Dziś o godz. 16.45 w Teatrze Miejskim w Gdyni, w ramach finału dziewiątego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, odbędzie się czytanie sztuki "Pawi tren" Iwony Korszańskiej w reżyserii Magdaleny Miklasz.
19-05-2016
Wrocław. Czytanie dramatów we Wrocławskim Teatrze Współczesnym
Najnowsze polskie dramaty znakomitych autorów po raz pierwszy przed publicznością. Czytania performatywne sztuk Wojciecha Ziemilskiego, Małgorzaty Szczerbowskiej, Michała Bajera, Agnieszki Jakimiak oraz Mariusza Sieniewicza odbędą się w czerwcu.
16-05-2016
Poznań. Wyniki Konkursu na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
27. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży został rozstrzygnięty. Dwie pierwsze nagrody otrzymali Marta Guśniowska oraz Szymon Jachimek.
05-05-2016
Będzin. Napisz sztukę dla Teatru Dzieci Zagłębia
Z okazji 70. rocznicy powstania będziński teatr postanowił zorganizować konkurs "Debiut u Dormana" adresowany do autorów tekstów dramatycznych.
05-05-2016
Konkurs na sztukę teatralną inspirowaną życiem i/lub twórczością Violetty Villas
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku oraz Teatr Nowy w Krakowie ogłaszają konkurs na napisanie utworu dramatycznego inspirowanego życiem i/lub twórczością Violetty Villas.
20-04-2016
Będzin. Szukają talentów dramatopisarskich
Będziński Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, mimo przejściowych problemów finansowych, nie zwalnia tempa. Po kilku udanych premierach, teraz teatr szuka... zdolnych dramaturgów, którzy zainspirowani postacią Jana Dormana i jego metodą pracy napiszą o tym sztukę.
18-04-2016
Poznań. Konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości"
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w konkursie dramaturgicznym IX Metafory Rzeczywistości 2016: "Wojna. Be war/or not to be".
14-04-2016
Katowice. Gala V Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare"
20 maja w Bibliotece Śląskiej odbędzie się Gala Finałowa Konkursu Literackiego "Śląski Shakespeare" im. Anny i Piotra Dobrowolskich.
13-04-2016
Będzin. Konkurs na sztukę dla dzieci
Ruszył konkurs "Debiut u Dormana" na najlepszą sztukę dla dzieci, inspirowaną osobowością, twórczością i metodą pracy Jana Dormana, wybitnego patrona Teatru Dzieci Zagłębia.
11-04-2016
Gdynia. Jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej wybrane
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że rozstrzygnięty został dwuetapowy konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
08-04-2016
Pięć najlepszych polskich dramatów
Janiczak, Korszańska, Pruchniewski, Szwarc, Zawada - znana jest już lista finalistów tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Spośród tegorocznych finalistów najbardziej znana jest Jolanta Janiczak, która od wielu lat z powodzeniem funkcjonuje w polskim teatrze, jak autorka tekstów i dramaturżka - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
07-04-2016
Gdynia. Znamy pięć najlepszych sztuk GND
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jerzego Stuhra, po przeczytaniu czterdziestu sztuk, zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału pięciu autorów.
15-03-2016
Warszawa. Wyniki pierwszego etapu konkursu Słowo/Aktor/Spotkanie
Komisja Kwalifikacyjna I Konkursu Dramaturgicznego na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016 wyłoniła ze 116 nadesłanych prac 15 tekstów, które zakwalifikowano do II etapu konkursu.
08-03-2016
Gdynia. Pakuła, Fertacz, Janiczak i Holewińska w półfinale GND
Starzy wyjadacze, debiutanci, twórcy znani do tej pory z zupełnie czegoś innego niż pisanie dramatów - znana jest już lista 40 tekstów, które rywalizować będą o tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
07-03-2016
Gdynia. Konkurs na alternatywnych jurorów
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przypomina, że 15 marca upływa termin nadsyłania zgłoszeń kandydatur na członków jury Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej.
07-03-2016
Słupsk-Kraków. Napisz sztukę o Violetcie Villas
Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku oraz Teatr Nowy w Krakowie przymierzają się do wspólnego wystawienia sztuki o Violetcie Villas. Zanim jednak powstanie sztuka, musi powstać scenariusz. Dlatego oba teatry ogłaszają konkurs na napisanie utworu dramatycznego inspirowanego życiem i/lub twórczością Violetty Villas.
05-03-2016
Kraków. Spektakl o diwie z PRL-u zobaczymy w dwóch teatrach
Teatr Nowy w Krakowie zachęca do napisania dramatu o słynnej Violetcie Villas. Główna nagroda wynosi 10 tys. zł. Zwycięski tekst zostanie wystawiony w Krakowie i Słupsku.
04-03-2016
Gdynia. Konkurs na jurorów Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
Podczas finału 9. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, oprócz profesjonalnej Kapituły, pracować będzie już po raz drugi jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.
24-02-2016
Gdynia. 40 sztuk w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Komisja Artystyczna, po przeczytaniu 215 sztuk zgłoszonych do dziewiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
05-02-2016
Słowo/Aktor/Spotkanie. Jurorzy o dramacie kameralnym
To już ostatnie trzy tygodnie, podczas których dramaturdzy mają możliwość nadsyłania utworów zgłoszonych do Konkursu na Kameralną Sztukę Współczesną SŁOWO/AKTOR/SPOTKANIE. Jakie elementy mogą okazać się ważne podczas oceny tekstów? Marianna Fijewska rozmawiała z Jurorami Konkursu na temat ich nadziei i oczekiwań.
29-01-2016
Warszawa. Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną w Młynie
Teatr MŁYN przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa ogłasza I Ogólnopolski Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016. Teksty należy nadsyłać do 20 lutego.
29-01-2016
Warszawa. Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną w Młynie
Teatr MŁYN przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa ogłasza I Ogólnopolski Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016. Teksty należy nadsyłać do 20 lutego.
26-01-2016
Poznań. 27. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza kolejny Ogólnopolski Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży. Jego historia sięga roku 1986, a tegoroczna edycja jest już dwudziesta siódma.
20-01-2016
Wrocław. Marek Fiedor reżyseruje sztukę Lidii Amejko "Silesia, Silentia"
Lidia Amejko napisała sztukę "Silesia, Silentia" na konkurs dramaturgiczny organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny wraz miastem Wrocław. Tekst otrzymał trzecią nagrodę i zostanie wystawiony, reżyseruje go dyrektor sceny - Marek Fiedor. Premiera w sobotę 23 stycznia na Scenie na Strychu.
19-01-2016
Warszawa. Zgłoszenia na Ogólnopolski Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną
Został miesiąc na wysłanie zgłoszenia na I Ogólnopolski Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016.
19-01-2016
Wrocław. Konkurs dramaturgiczny we Współczesnym
Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław będzie co dwa lata organizował konkurs dramaturgiczny.
15-01-2016
Gdynia. Ruszył wyścig o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Mistrzowie będą rywalizować z debiutantami. W konkursie bierze udział aż 216 tekstów. Ruszyły zmagania konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
12-01-2016
Katowice. V edycja konkursu literackiego "Śląski Shakespeare"
Ruszył nabór do V edycji ogólnopolskiego konkursu literackiego "Śląski Shakespeare", skierowanego do młodych debiutantów. Utwory m.in. wiersze, poematy lub scenariusze teatralne można nadsyłać do końca lutego. Twórcy najlepszych prac otrzymają nagrody pieniężne.
12-01-2016
Gdynia. 216 sztuk w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 216 sztuk zostało zakwalifikowanych do udziału w dziewiątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
22-12-2015
Gdynia. Upływa termin nadsyłania sztuk na GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przypomina, że 31 grudnia 2015 upływa termin nadsyłania sztuk na konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
22-12-2015
Warszawa. Teatr Młyn ogłasza konkurs na kameralną sztukę współczesną
Teatr Młyn przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawa ogłasza I Ogólnopolski Konkurs na Kameralną Sztukę Współczesną Słowo/Aktor/Spotkanie 2016.
05-12-2015
Katowice. Marcin Melon zwycięzcą konkursu literackiego "Jednoaktówka po śląsku"
Marcin Melon, autor historii o typowym górniku, zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim "Jednoaktówka po śląsku". Na tegoroczną, piątą edycję wpłynęło blisko 30 prac. Gala wręczenia nagród odbyła się w piątek w Teatrze Korez.
04-12-2015
Ślązacy i ich niezłe sztu(cz)ki. Finał Konkursu na jednoaktówkę
- Otrzymaliśmy prawie 30 jednoaktówek. Część z nich nadesłali autorzy, którzy konsekwentnie od kilku lat przysyłają nam swoje propozycje. Można powiedzieć, że dzięki nam ukształtowało się grono zawodowców piszących sztuki po śląsku. I trzeba zaznaczyć, że z roku na rok autorzy ci piszą coraz lepsze teksty - mówi Waldemar Szymczyk, jeden z jurorów Konkursu na jednoaktówkę po śląsku.
03-12-2015
Katowice. Jednoaktówki po śląsku w Korezie
Jeżeli macie wolny piątkowy wieczór, przyjdźcie do teatru Korez w Katowicach, gdzie o godz. 18.30 rozpocznie się gala finałowa 5. edycji Konkursu na jednoaktówkę po śląsku.
03-12-2015
Śląsk. Premierowy weekend w teatrach
Zbliża się bardzo atrakcyjny, pod względem nowych spektakli, czas. Będę od piątku do niedzieli siedziała w teatrze. Też wam radzę, bo jest na co się wybrać.
30-11-2015
Katowice. Finał V Konkursu na jednoaktówkę po śląsku
- Ogłaszając pierwszy konkurs na łamach katowickiej "Wyborczej", nie przypuszczaliśmy, że uda nam się zorganizować aż pięć jego edycji. I miejmy nadzieję, że będzie zapotrzebowanie na kolejne - mówi Waldemar Szymczyk, jeden z pomysłodawców i jurorów.
02-11-2015
Gdynia. 9. edycja Konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza 9. edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
10-10-2015
Wrocław. Nagrody konkursu dramaturgicznego wtw://strefy kontaktu 2016
Bogusław Kierc, Malina Prześluga oraz Lidia Amejko to zwycięzcy konkursu dramaturgicznego wtw://strefy kontaktu 2016. Konkurs zorganizował Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z miastem Wrocław, które ufundowało nagrody - łącznie 100 tys. złotych.
03-10-2015
Wrocław. Poeci, prozaicy, aktorzy piszą konkursowe dramaty
W dniu urodzin Tadeusza Różewicza poznamy laureatów konkursu na dramat. Teatr Współczesny zaprosił do niego nie tylko uznanych dramaturgów, ale też prozaików i poetów. Dwa teksty zostaną wystawione i wejdą do repertuaru.
03-10-2015
Łódź. Ruszyła piąta edycja ogólnopolskiego konkursu "Komediopisanie
Ruszył nabór prac do piątej edycji ogólnopolskiego konkursu na napisanie współczesnej polskiej komedii "Komediopisanie". Pula nagród wynosi 70 tys. zł.
02-10-2015
Łódź. Rusza piąte "Komediopisanie" w Powszechnym
Od 1 października 2015 roku do 30 czerwca 2016 roku można zgłaszać teksty na piątą edycję ogólnopolskiego konkursu "Komediopisanie" w Teatrze Powszechnym. Pula nagród wynosi 70 tys. złotych.
02-10-2015
Wrocław. Finał konkursu dramaturgicznego WTW
Ponad 30 uznanych polskich autorów. Kilka debiutów dramaturgicznych. Trzy nagrody ufundowane przez Miasto Wrocław. Rozstrzygnięcie 9 października.
18-09-2015
Katowice-Wrocław. Premiera monodramu Bernarda Krawczyka
"Śmieszny staruszek" Tadeusza Różewicza to druga - po tarnowskim spektaklu "Kajzar. Odyseja 1982" w reżyserii Macieja Podstawnego - z koprodukcji realizowanych w polskich teatrach we współpracy z Wrocławskim Teatrem Współczesnym w ramach projektu wtw://strefy_kontaktu 2016.
11-09-2015
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku po raz piąty
Rozpoczyna się konkurs na jednoaktówkę po śląsku. Znacie śląską godkę? Macie do przekazania ciekawą historię? Przysyłajcie swoje teksty, trzeba zdążyć do 7 listopada.
07-09-2015
Metafory Rzeczywistości 2015
Nie wiadomo, czy Teatr Polski włączy któryś z nagrodzonych tekstów do repertuaru. Moim zdaniem dyrekcja ma problem - po VIII edycji Konkursu Dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
07-09-2015
Poznań. Dwa dramaty wygrały "Metafory Rzeczywistości"
Utwory "Ścielę wieczne łoże" Marka Otwinowskiego i "Posypka (nie przejdziemy do historii)" Tomasza Walesiaka zdobyły wspólnie pierwsze miejsce w VIII edycji konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości". Konkurs rozstrzygnięto w niedzielę w Poznaniu.
05-09-2015
Poznań. Finał "Metafor Rzeczywistości" w Polskim
5 i 6 września na dużej scenie i w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędą się sceniczne prezentacje trzech dramatów, które znalazły się w finale konkursu "Metafory Rzeczywistości".
04-09-2015
Poznań. "Metafory Rzeczywistości" z finałem na scenie
Na finał konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości" zaprasza w sobotę i w niedzielę Teatr Polski. Zobaczymy w sumie trzy spektakle, powstałe w oparciu o teksty wyłonione z prawie 170 nadesłanych prac.
03-09-2015
Poznań. Konkurs Metafory Rzeczywistości zbliża się do finału
Spośród 159 tekstów, które napłynęły na konkurs Metafory Rzeczywistości, jury wybrało trzy dramaty. Autorami są trzej mężczyźni.
01-09-2015
Poznań. Finał VIII konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"
Utwory Marka Branda, Marka Otwinowskiego i Tomasza Walesiaka znalazły się w finale VIII edycji konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości". Założeniem konkursu jest promocja współczesnej polskiej dramaturgii, jego rozstrzygnięcie nastąpi w ten weekend.
01-09-2015
Teatr z wielu potrzeb
Specyfika konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości" polega na tym, że po wybraniu finałowych tekstów ich autorzy zaproszeni są do współpracy z reżyserami. Dramaty, wystawiane we wrześniu w formie czytań scenicznych, poddane są ostatecznej ocenie, a wygrany ma szansę trafić na scenę - przed zbliżającym się finałem konkursu (Teatr Polski w Poznaniu, 5-6 września) pisze Monika Nawrocka-Leśnik w portalu kultura.poznan.pl.
28-08-2015
Poznań. Finał "Metafor Rzeczywistości" w Polskim
Sceniczne czytania trzech nowych dramatów, zakończy tegoroczną, ósmą edycję konkursu "Metafory Rzeczywistości" w Teatrze Polskim. Jurorzy, dziennikarze i publiczność przyznają swoje nagrody. Finałowe prezentacje odbędą się 5 i 6 września.
10-08-2015
Poznań. Finaliści VIII Metafor Rzeczywistości
Jury VIII edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii "Metafory Rzeczywistości 2015" zakwalifikowało do finału konkursu trzy dramaty. Ich prezentacja w formie czytań scenicznych odbędzie się 5 i 6 września w Teatrze Polskim w Poznaniu.
07-07-2015
Te dramaty przełomu nie zapowiadają, ale...
Jest Pan w kapitule Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Taki konkurs na dramat teatralny na pewno poprawia teatrowi notowania. Nas interesuje czy w nowym rozdaniu szykuje się w tej dziedzinie rewolucja? Jerzego Stuhra przepytuje w Polsce Gazecie Krakowskiej Maria Malatyńska.
11-06-2015
Podwójne życie Weroniki
- Moja wyobraźnia karmi się właściwie wszystkim: tym co słyszy, tym co usłyszy gdy ktoś się przesłyszy, czasami snami. Karmi się dziwactwami - mówi Weronika Murek, 26-letnia laureatka tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
25-05-2015
R@Port stawia na debiut ze Śląska. Najlepszy polski dramat
Niespodzianka na zakończenie festiwalu R@Port w Gdyni. Laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej została Weronika Murek, autorka dramatu "Feinweinblein". Zaskoczenie jest tym większe, że od kilku lat w finale konkursu powtarzały się te same nazwiska - pisze Witold Mrozek w Gazecie Wyborczej.
24-05-2015
Gdynia. Weronika Murek laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, na posiedzeniu w dniu 23 maja, nagrodę główną tegorocznej edycji GND, w wysokości 50 tysięcy złotych, jednogłośnie postanowiła przyznać Weronice Murek za sztukę "Feinweinblein".
19-05-2015
Poznań. Sztuka Maliny Prześlugi najlepsza
Pierwszą nagrodę w XXVI Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu otrzymała Malina Prześluga za sztukę "A morze nie".
07-05-2015
Wrocław. Konkurs dla dramaturgów i scenarzystów
Teatr Muzyczny Capitol zaprasza dramaturgów i scenarzystów do udziału w konkursie na koncepcję scenariusza musicalu o wrocławskich Romach, inspirowanego fabułą powieści "Oliver Twist" Charlesa Dickensa.
05-05-2015
Gdynia. Czytania sztuk finałowych Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
W dniach 16-23 maja odbędzie się w Teatrze Miejskim w Gdyni dziesiąta edycja Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Jednocześnie po raz ósmy przyznana zostanie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna, najważniejsze wyróżnienie dla polskich dramatopisarzy.
16-04-2015
Gdynia. Finaliści Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego, nominowała do finału pięcioro autorów.
13-04-2015
Warszawa. Konkurs "Polowanie na motyle III"
Teatr Ochoty poszukuje grup teatralnych do współpracy przy tworzeniu programu artystycznego dla publiczności 15+.
10-04-2015
Warszawa. Konkurs i premiera "Baby Doll" w Studio
Do 11 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do konkursu "Debiut w Studio II". Laureatka zeszłorocznej edycji - Barbara Wiśniewska - realizuje swój debiut reżyserski "Baby Doll" w Teatrze Studio. Premiera 11 kwietnia.
09-04-2015
Warszawa. Konkurs "Debiut w Studio II"
Do 11 kwietnia można nadsyłać zgłoszenia do konkursu "Debiut w Studio II".
24-03-2015
Gdynia. ABC Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
I ty możesz zostać zostać jurorem Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej, na zgłoszenia Teatr Miejski czeka jeszcze do jutra.
17-03-2015
Warszawa. Konkurs "Szukamy Polskiego Szekspira"
Polski Ośrodek Międzynarodowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ zaprasza młodzież szkolną do udziału w XVI Ogólnopolskim Konkursie "Szukamy Polskiego Szekspira".
04-03-2015
Gdynia. Konkurs na jurorów Gdyńskiej Alternatywnej Nagrody Dramaturgicznej
Podczas finału 8. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oprócz profesjonalnej Kapituły pracować będzie w tym roku po raz pierwszy jury złożone z miłośników sceny, które po przeczytaniu pięciu wybranych do finału sztuk i obejrzeniu ich czytań przyzna własną Alternatywną Nagrodę Dramaturgiczną.
27-02-2015
Gdynia. Cztery sztuki z Trójmiasta w półfinale GND
Wśród 40 sztuk, które trafiły do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej odnajdziemy trójmiejskie akcenty. Do konkursu, którego laureata poznamy 23 maja, ostatniego dnia Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port w Gdyni, zgłoszono 217 sztuk.
25-02-2015
Gdynia. 40 sztuk w półfinale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w informuje, że dnia 23 lutego roku Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Mirosław Baran, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 217 sztuk zgłoszonych do ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dokonała wyboru spośród nich 40 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu konkursu.
05-02-2015
Wrocław. Konkurs dramaturgiczny dla młodych
Wrocławski Klub Anima zaprasza do udziału w konkursie na najlepszy dramat lub jednoaktówkę. Druga edycja konkursu skierowana jest do szkół ponadgimnazjalnych oraz osób, które nie ukończyły 26-go roku życia.
03-02-2015
W jednym akcie o Śląsku po śląsku
Finał tegorocznego konkursu na Jednoaktówkę po Śląsku, na który wpłynęło 30 prac, odbył się 5 grudnia 2014 r. w katowickim teatrze Korez i miał nieco inny przebieg niż w latach ubiegłych - pisze Ryszard Bednarczyk w Śląsku.
02-02-2015
Sopot. Konkurs na scenariusz słuchowiska dla dzieci
"Tam, gdzie żyją dzikie dźwięki" - to tytuł konkursu na scenariusz słuchowiska dla dzieci ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sopocie w ramach czwartej edycji Festiwalu Literacki Sopot. Prace muszą być nadesłane do 20 marca 2015 roku.
27-01-2015
Poznań. IV konkurs dramatopisarski dla młodych autorów
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza czwartą edycję Konkursu na Miniaturę Teatralną. To propozycja dla młodych twórców między 15 a 19 rokiem życia.
20-01-2015
Jelenia Góra. II Konkurs na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej
Teatr im. Norwida ogłasza II Konkurs na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej dla najlepszej sztuki teatralnej rozgrywającej się w przestrzeni miejskiej i wykorzystującej przestrzeń miejską jako integralną część utworu.
16-01-2015
Poznań. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza ten otwarty Konkurs po raz 26.
12-01-2015
Gdynia. 217 sztuk w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 217 sztuk zostało nadesłanych i zakwalifikowanych, pod względem formalnym, do udziału w ósmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
07-01-2015
Warszawa. Laureaci konkursu dramaturgicznego
Sztuka Marka Pruchniewskiego "Ciało moje" została zwycięzcą konkursu zamkniętego na utwór dramatyczny dla Teatru TV zorganizowanego przez Telewizję Polską oraz Stowarzyszenie Autorów ZAiKS z okazji 250-lecia Teatru Narodowego i teatru publicznego w Polsce.
19-12-2014
Warszawa. Finał konkursu "Polowanie na motyle II"
Poszukiwania aktorów do spektaklu "33 powieści, które każdy powinien znać" powoli dobiegają końca. 20 grudnia grupa kilkunastu aktorów zaprezentuje swoje etiudy w Teatrze Soho i zawalczy o miejsce w obsadzie najnowszego spektaklu Teatru Ochoty.
01-12-2014
Katowice. Finał IV Konkursu "Jednoaktówka po śląsku"
Obraz śląskich kobiet - samotnych, ale jednocześnie silnych - to temat spektaklu "Frelki", napisanego na podstawie fragmentów nagrodzonych tekstów w konkursie "Jednoaktówka po śląsku". Premiera odbędzie się 5 grudnia w Teatrze Korez w Katowicach. Kolejne spektakle 6 i 7 grudnia w Kopalni Guido w Zabrzu.
27-11-2014
Gdynia. Jacek Sieradzki nowym dyrektorem R@Portu
Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port zmienia swoją formułę. Od najbliższej, jubileuszowej dziesiątej edycji, która odbędzie się w dniach 16-24 maja, będzie to impreza odbywająca się co dwa lata. Powołano też nowego dyrektora programowego festiwalu.
27-11-2014
Gdynia przykręca kurek kulturze
Władze Gdyni obcinają wydatki na kulturę. Wiceprezydent Marek Stępa ogłosił, że miasto stać na organizowanie Festiwalu R@Port co dwa lata, a nie co roku, jak było do tej pory - pisze Przemysław Gulda w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
29-10-2014
Gdynia. Ogłoszenie VIII Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza VIII edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
17-10-2014
Poznań. Zwycięskie "Oblężenie" na afiszu Polskiego
Dramat Piotra Rowickiego "Oblężenie" zwyciężył w Konkursie Dramaturgicznym "Metafory rzeczywistości i jak nakazuje tradycja trafia właśnie na afisz Teatru Polskiego. Premiera 22 października.
30-09-2014
Katowice. Audiobook z jednoaktówkami po śląsku nagrany
Anna Guzik-Tylka, Andrzej Mastalerz, Mirosław Neinert oraz aktorzy Teatru Korez spotkali się w poniedziałek w studiu Radia Katowice, by nagrać audiobook. Znajdą się na nim trzy najlepsze sztuki, które zwyciężyły w zeszłorocznym konkursie na "Jednoaktówkę po Śląsku".
29-09-2014
Katowice. Nagrają audiobook ze śląskimi jednoaktówkami
Anna Guzik-Tylka i Andrzej Mastalerz oraz aktorzy znani z występów w Teatrze Korez, m.in. Mirosław Neinert, Barbara Lubos i Dariusz Stach nagrają audiobooka z najlepszymi jednoaktówkami, które zwyciężyły w trzeciej edycji ubiegłorocznego Konkursu na Jednoaktówkę po Śląsku.
12-09-2014
Katowice. Jednoaktówki po śląsku, nowa edycja
Włącz komputer albo weź do ręki kartkę i długopis. Zaszyj się w cichym kącie, gdzie nikt nie będzie ci przeszkadzał. Przywołaj osobiste wspomnienia lub zasłyszane w przeszłości historie. Użyj wyobraźni. Napisz sztukę. I wyślij ją na rozpoczynający się dziś Konkurs na Jednoaktówkę po Śląsku.
09-09-2014
Obraz z kosiarką w tle
- Jezu ufam tobie. Jezu zrób coś... - miota się matka księdza pedofila w dramacie "Oblężenie". Tekst Piotra Rowickiego zobaczymy w nowym sezonie. "Oblężenie" wygrało konkurs Metafory Rzeczywistości, który zakończył się w niedzielę w Teatrze Polskim. Problem w tym, że od wielu edycji więcej w nagradzanych utworach rzeczywistości niż metafory. Podobnie było i w tym roku. Czy naprawdę w teatrze potrzeba nam dziś jedynie publicystyki i cytatów z medialnych newsów? - zastanawia się Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej - Poznań.
08-09-2014
Poznań. "Oblężenie" Piotra Rowickiego wygrało "Metafory Rzeczywistości"
Dramat "Oblężenie" autorstwa Piotra Rowickiego zwyciężył w VII edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości". Rywalizację dramatopisarzy rozstrzygnięto w niedzielę w Poznaniu. Na organizowany przez Teatr Polski konkurs nadesłano prawie 200 tekstów.
05-09-2014
Poznań. Jutro finał Konkursu Dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości
Rok temu w finale konkursu dramaturgicznego były kobiety, w tym roku mężczyźni. Tak bywa. Paweł Szkotak, szef jury Konkursu Dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości, mówi pół żartem, pół serio: - Czytając, nie znamy ani płci, ani wieku.
03-09-2014
Poznań. Finaliści Metafor Rzeczywistości w Polskim
Trzech autorów, trzy odrębne spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. W weekend Teatr Polski pokaże dramaty finalistów konkursu Metafory Rzeczywistości.
02-09-2014
Poznań. Finał VII konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"
Utwory Jacka Góreckiego, Piotra Domalewskiego i Piotra Rowickiego oceniane będą w trakcie finału VII konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości", który odbędzie się w ten weekend w Poznaniu. Przedsięwzięcie promować ma współczesną polską dramaturgię.
10-07-2014
Poznań. Trzy dramaty w finale Metafor Rzeczywistości 2014
Jury VII edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2014, organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu, zakwalifikowało do finału konkursu dramaty Jacka Góreckiego, Piotra Rowickiego i Piotra Domalewskiego.
08-07-2014
Katowice. Prapremiera jednoaktówki po śląsku w Śląskim
W najbliższy piątek, 11 lipca, w ramach imprezy Lato w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach odbędzie się prapremiera jednoaktówki po śląsku "Rajcula warzy" autorstwa i w reżyserii Aliny Moś-Kerger. Tytułową rajculę, czyli po polsku gadatliwą kobietę, zagra Joanna Wawrzyńska.
04-07-2014
Prapremiera światowa!
Jedziemy z Zaczkiem samochodem do Bierunia. Muzyczka sączy się z radia. Jest cicho i miło. Jedziemy na premierę do amatorskiego "Teatru dla dorosłych" w Bieruniu. Co tam premierę, to prapremiera światowa! Nie wiem, czy bym uwierzył cztery lata temu, kiedy wpadł mi do głowy pomysł konkursu na jednoaktówki po śląsku, że któregoś dnia będę w teatrze na prapremierze którejś z nich - pisze Ingmar Villqist w Gazecie Wyborczej - Katowice.
26-06-2014
Katowice. "Rajcula warzy" w Teatrze Śląskim
"Rajcula warzy" została wyróżniona w konkursie na jednoaktówkę po śląsku w 2013 roku, organizowanym przez "Gazetę Wyborczą Katowice" i agencję Imago PR. W lipcu zobaczymy ją na Scenie w Malarni Teatru Śląskiego w Katowicach.
20-06-2014
Poznań. III Konkurs dramatopisarski dla młodych
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza trzecią edycję Konkursu na Miniaturę Teatralną. To propozycja dla autorów między 15 a 19 rokiem życia.
13-06-2014
Katowice. Wkrótce premiera jednoaktówki po śląsku
Trwają próby do spektaklu "Rajcula warzy", pierwszej w historii realizacji scenicznej tekstu wyróżnionego w Konkursie na Jednoaktówkę po śląsku. Autorką i reżyserką jest Alina Moś-Kerger, występuje Joanna Wawrzyńska. Premiera 11 lipca w ramach Lata w Malarni w Teatrze Śląskim w Katowicach.
19-05-2014
Gdynia. Pakuła z GND za "Smutki tropików"
"Nareszcie!" - krzyknął Mateusz Pakuła, kiedy okazało się, że to właśnie on wyjedzie z tegorocznego gdyńskiego festiwalu R@Port z charakterystyczną statuetką-kostką i 50 tys. zł.
18-05-2014
Gdynia. Mateusz Pakuła laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Główną nagrodę tegorocznej - VII edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys. zł zdobył Mateusz Pakuła za dramat "Smutki tropików". Do konkursu, którego rozstrzygnięcie odbyło się w niedzielę, zgłoszono 230 sztuk, z których pięć zakwalifikowano do finału.
15-05-2014
Gdynia. Ruszają czytania sztuk GND i R@Port
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza na wielki finał 7. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 9. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port. Od 16 do 23 maja polski dramat współczesny gotowy do R@Portu!
13-05-2014
Poznań. 25. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży rozstrzygnięty
Po przeczytaniu 131 prac nadesłanych na 25. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, jury w składzie: Paweł Aigner, Piotr Cieplak, Wojciech Faruga, Tadeusz Pajdała - przewodniczący, Zbigniew Rudziński - sekretarz, postanowiło przyznać:
22-04-2014
Konkurs dramaturgiczny Metafory Rzeczywistości 2014
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2014.
19-04-2014
Gdynia. Półfinał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Znane są już nazwiska autorów pięciu najlepszych napisanych w tym roku w Polsce dramatów. Dwa z nich są doskonale znane obserwatorom kolejnych edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Kto wygra okaże się za miesiąc.
10-04-2014
Gdynia. Pięć najlepszych sztuk Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, pod przewodnictwem Jerzego Stuhra, nominowała do finału GND 2014 pięcioro autorów. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone 18 maja podczas inauguracji IX Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
27-02-2014
Gdynia. 58 dramatów w drugim etapie GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza informuje, że Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Bogdan Ciosek, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 230 sztuk zgłoszonych do siódmej edycji konkursu, dokonała wyboru 58 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
23-01-2014
Warszawa. Konkurs "Szukamy Polskiego Szekspira"
28 lutego 2014 r. mija termin nadsyłania prac na XV Ogólnopolski Konkurs dla Młodych Dramaturgów "Szukamy Polskiego Szekspira", którego głównym organizatorem jest Polski Ośrodek Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ.
14-01-2014
Gdynia. 230 sztuk w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza informuje, że 230 sztuk zostało zakwalifikowanych pod względem formalnym do udziału w siódmej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
09-01-2014
Jelenia Góra. Konkurs na sztukę
Teatr im. Norwida ogłasza "Konkurs na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej". Ideą konkursu jest chęć poszerzenia wyobraźni dramatopisarskiej, skierowania jej w przestrzeń miejską, co być może przyczyni się do powstania nowego gatunku sztuk teatralnych.
23-12-2013
Poznań. Prapremiera "Ene due rike fake" w Polskim
29 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się prapremiera dramatu Marzeny Matuszak "Ene due rike fake" w reżyserii Joanny Grabowieckiej.
23-11-2013
Katowice. Finał konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Sztuka "Freedland" Macieja Sojki zwyciężyła w konkursie zorganizowanym przez Teatr Korez.
18-11-2013
Gdynia. Sztuka Artura Pałygi najlepsza
Nagrodzono tekst stawiający pytania o graniczne doświadczenia człowieka w sposób, który burzy myślowe schematy i przekracza dramatyczne konwencje - w ten sposób uargumentowano werdykt Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, którą otrzymał Artur Pałyga.
17-11-2013
Gdynia. Artur Pałyga laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Główną nagrodę tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys. zł zdobył Artur Pałyga za dramat "W środku słońca gromadzi się popiół". Do konkursu zgłoszono 166 dramatów, z których pięć zakwalifikowano do finału.
15-11-2013
Gdynia. Rusza VIII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Jak zwykle późną jesienią przychodzi czas na przegląd tego, co najświeższe w polskiej dramaturgii i polskim teatrze: festiwal R@Port. W programie m.in. pozakonkursowy pokaz "Bitwy Warszawskiej 1920" w reż. Moniki Strzępki z Narodowego Starego Teatru w Krakowie.
14-11-2013
Gdynia. Czytania najlepszych sztuk GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni zaprasza 15 i 16 listopada na 6. Finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w ramach którego odbędą się czytania i szkice sceniczne pięciu najlepszych sztuk zgłoszonych do konkursu oraz dyskusje z udziałem członków Kapituły, autorów i reżyserów.
12-11-2013
Gdynia. VII edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni, jako organizator konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną informuje, że przyszłoroczna, siódma edycja konkursu o GND odbędzie się w maju 2014 roku. Zmiana dotychczasowego listopadowego terminu na maj dotyczy również Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
08-11-2013
Poznań. Prapremiera dramatu Maliny Prześlugi
10 listopada o godz. 19 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się prapremiera "Kwaśnego mleka" Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak.
26-10-2013
Gdynia. 8. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port
Pięć spektakli pokazanych zostanie na rozpoczynającym się w połowie listopada w Gdyni 8. Festiwalu Sztuk Współczesnych R@Port. W trakcie festiwalu przyznana zostanie 6. Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna.
10-10-2013
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Już po raz trzeci zapraszamy do udziału w konkursie na jednoaktówkę po śląsku. Czekamy na wasze prace do końca października.
20-09-2013
Kryzys Metafor Rzeczywistości?
O szóstej edycji konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości" w Teatrze Polskim w Poznaniu pisze Ewelina Szczepanik w serwisie Teatr dla Was.
18-09-2013
Gdynia. Pięć najlepszych polskich dramatów
Pięć tekstów trafiło do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Jury, pracujące pod kierunkiem Mai Kleczewskiej ostateczną decyzję o tym, kto otrzyma ten prestiżowy laur, ogłosi w połowie listopada.
16-09-2013
Gdynia. Finaliści 6. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Mai Kleczewskiej, nominowała do finału pięciu autorów.
10-09-2013
Historia Katarzyny W. na scenie. Wkrótce w Teatrze Polskim
Czy na głośną sprawę Katarzyny W., skazanej kilka dni temu za zabójstwo swojej półrocznej córki Madzi, da się jeszcze spojrzeć jak na osobisty dramat matki, która nie umiała kochać? Malina Prześluga podjęła taką próbę w swojej sztuce "Kwaśne mleko". To jeden z trzech tekstów, które można było zobaczyć w weekend w Teatrze Polskim w finale konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości - pisze Marta Kaźmierska w Gazecie Wyborczej.
09-09-2013
Poznań. Dwa dramaty wygrały "Metafory Rzeczywistości"
Dramaty "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi oraz "Ene due rike fake" Marzeny Matuszak wygrały ex aequo VI edycję konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano ponad 220 tekstów.
06-09-2013
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Poradzisz godac? Mosz o czym? Rozpoczynamy trzecią odsłonę konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Na wasze prace czekamy do końca października.
05-09-2013
Poznań. Co boli współczesnych dramatopisarzy?
Jak z zapisanego dramatu rodzi się spektakl? I jak wygląda niekompletny - obrany ze scenografii i kostiumów? Teatr Polski w weekend zaprasza widzów na czytania sceniczne dramatów, które znalazły się w finale 6. konkursu Metafory Rzeczywistości.
03-09-2013
Poznań. Finał Metafor Rzeczywistości w Polskim
7 i 8 września Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na czytania dramatów finalistów VI edycji konkursu Metafory Rzeczywistości: Marzeny Matuszak, Maliny Prześlugi i Marty Sokołowskiej.
04-07-2013
Finaliści "Metafor rzeczywistości"
"Ene due rike fake" Marzeny Matuszak, "javen saste i bahtałe" Marty Sokołowskiej i "Kwaśne mleko" Maliny Prześlugi to dramaty, które znalazły się w finale Konkursu Dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości", który organizuje Teatr Polski w Poznaniu. - Z roku na rok widać, jak rośnie poziom rzemiosła dramaturgicznego naszego konkursu - mówi Paweł Szkotak, juror, zarazem szef Teatru Polskiego w Poznaniu. - W tym roku zwyciężyły kobiety. Ale to nie jest jedyny wspólny mianownik. Każdy z nich ujmuje się za słabszymi, ale każdy został napisany w innej stylistyce.
02-07-2013
Gdynia. Półfinaliści VI Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Komisja Artystyczna Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po przeczytaniu 166 sztuk zgłoszonych do szóstej edycji konkursu, dokonała wyboru spośród nich 42 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
02-07-2013
Poznań. Finalistki konkursu "Metafory Rzeczywistości 2013"
Znamy już tytuły trzech dramatów zakwalifikowanych do finału konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości 2013", organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu.
15-04-2013
Gdynia. 166 sztuk w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 166 sztuk zostało zgłoszonych do udziału w szóstej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Wszystkie nadesłane sztuki spełniają warunki formalne i wszystkie zostały przekazane do oceny Komisji Artystycznej.
15-04-2013
Poznań. Konkurs dramaturgiczny Metafory Rzeczywistości 2013
Teatr Polski w Poznaniu ogłasza VI edycję konkursu METAFORY RZECZYWISTOŚCI, którego głównym celem jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Termin nadsyłania dramatów: 31 maja 2013.
19-02-2013
Londyn. Sztuka Anny Wakulik w The Royal Court
Dramat Anny Wakulik, laureatki poznańskiego konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości 2012, będzie miał premierę 22 lutego w The Royal Court Theatre w Londynie. Spektakl "A Time to Reap" reżyseruje Caroline Steinbeis.
19-02-2013
Poznań. Konkurs dramaturgiczny Teatru Polskiego
Szóstą edycję konkursu dramaturgicznego pod nazwą Metafory Rzeczywistości ogłosił Teatr Polski w Poznaniu. Do końca maja przyjmowane są niepublikowane i niewystawiane teksty.
30-01-2013
Warszawa. Mija termin nadsyłania dramatów na konkurs Powszechnego
Teatr Powszechny przypomina, że termin nadsyłania dramatów mija 1 lutego 2013 roku.
28-01-2013
Gdynia. VI edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Do 31 marca można zgłaszać sztuki teatralne do szóstej edycji ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Autor zwycięskiej pracy dostanie 50 tys. zł.
18-01-2013
Poznań. Konkurs na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza kolejny, 24. konkurs na sztukę teatralną dla dzieci i młodzieży.
15-01-2013
Poznań. I Konkurs na Miniaturę Teatralną
Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu ogłasza I Konkurs na Miniaturę Teatralną skierowany do młodzieży pomiędzy 15, a 19 rokiem życia.
14-01-2013
Ogłoszenie 6. edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek ogłasza VI edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
22-12-2012
Katowice. Wybrano jednoaktówkę po śląsku
Roman Gatys, autor historii o nadsztygarze ze śląskiej kopalni, zdobył pierwsze miejsce w konkursie literackim "Jednoaktówka po śląsku 2012". Gala odbyła się w piątek w Teatrze Korez w Katowicach.
20-12-2012
Katowice. Finał konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Aż 34 prace, napisane przez miłośników godki, wpłynęły na drugą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku, wymyślonego przez dramaturga i reżysera Ingmara Villqista.
19-12-2012
Katowice. Gala konkursu na śląską jednoaktówkę
21 grudnia o godz. 19 w Teatrze Korez odbędzie się gala finałowa konkursu na jednoaktówkę po śląsku. Otworzy ją Rudokapela Joli Literskiej, w repertuarze pieśni w mowie śląskiej.
18-12-2012
Katowice. Śląskie jednoaktówki w Korezie
Aż 34 prace napisane przez miłośników godki wpłynęły na drugą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku, wymyślonego przez dramaturga i reżysera Ingmara Villqista.
03-12-2012
Wrocław. Konkurs dla debiutantów
Teatr Na Wagę ogłasza konkurs "Debiut Na Wagę" na dramat lub jednoaktówkę dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz dla studentów.
30-11-2012
Poznań. "Zażynki" prapremierowo w Polskim
30 listopada w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się prapremiera dramatu "Zażynki" Anny Wakulik w reż. Katarzyny Kalwat. "Zażynki" będą też miały swoją angielską prapremierę - 27 lutego 2013 r. w The Royal Court Theatre w Londynie.
27-11-2012
Poznań. Prapremiera "Zażynek" w Teatrze Polskim
Prapremierowy pokaz dramatu Anny Wakulik "Zażynki" odbędzie się w piątek w Teatrze Polskim w Poznaniu. Spektakl reżyseruje Katarzyna Kalwat. 27 lutego 2013 r. odbędzie się angielska prapremiera tego dramatu w The Royal Court Theatre w Londynie.
26-11-2012
Katowice. Napisz jednoaktówkę po śląsku
"Bysuch s Rajchu", jednoaktówka Romana Gatysa, który wygrał poprzednią edycję konkursu, niebawem wraz z kilkoma innymi wyróżnionymi pracami zostanie wydana w formie książkowej. Także sztuka twojego autorstwa ma szansę na podobną promocję.
24-11-2012
Warszawa. Powszechny ogłasza konkurs na dramat
Teatr Powszechny w ramach projektu "TEATR W KLASIE" ogłasza konkurs na polski dramat.
19-11-2012
Gdynia. "Popiełuszko" nagrodzony podczas gali GND
Gala Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zamknęła trzydniowy finał konkursu, podczas którego przeczytano sztuki finalistów. Piątym laureatem Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej jest Małgorzata Sikorska-Miszczuk, autorka tekstu "Popiełuszko. Czarna msza".
18-11-2012
Gdynia. Sztuka "Popiełuszko..." Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk laureatką GND 2012
Główną nagrodę tegorocznej edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej i 50 tys.zł zdobyła Małgorzata Sikorska-Miszczuk za sztukę "Popiełuszko. Czarna msza". Do konkursu zgłoszono 163 dramaty, z których pięć zakwalifikowano do finału.
16-11-2012
Gdynia. Tydzień ze współczesnym dramatem na R@Porcie
Najpierw spotkanie z najnowszą polską dramaturgią, później - tydzień z teatrem opartym o współczesny polski dramat. Przed nami V edycja GND (16-18 listopada) i VII Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych R@Port (18-24 listopada), więc kolejna okazja do refleksji nad polską twórczością teatralną.
09-11-2012
Poznań. "Wieczny kwiecień" prapremierowo w Polskim
Kolejna polska prapremiera w Teatrze Polskim włącza się w debatę o współczesnej Polsce i Polakach. Reżyseruje Agnieszka Korytkowska-Mazur, która jest zarazem autorką scenografii.
06-11-2012
Poznań. Prapremiera "Wiecznego kwietnia" w Polskim
- To współczesna "Kartoteka", próba zdefiniowania buntu i opowiedzenia o tym, jak młody człowiek w zalewie relatywizmu próbuje odnaleźć siebie - mówi o dramacie "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego reżyserka spektaklu w Teatrze Polskim w Poznaniu, Agnieszka Korytkowska-Mazur.
30-10-2012
Katowice. Konkurs na jednoaktówkę po śląsku
Może być zabawnie albo całkiem poważnie. Historię można zmyślić albo oprzeć się na prawdziwych wydarzeniach. Byleby było po śląsku i dobrze napisane. Ogłaszamy drugą edycję konkursu na jednoaktówkę po śląsku.
30-10-2012
Regulamin Konkursu na jednoaktówkę po śląsku
Imago Public Relations sp. z o.o. oraz Agora S.A. wydawca Gazety Wyborczej Oddział w Katowicach organizują Konkurs na jednoaktówka po śląsku". Zgłoszenia należy przesłać w terminie do 30 listopada 2012 r.
26-09-2012
Łódź. Michał Kmiecik wygrał "Komediopisanie"
We wtorek Teatr Powszechny ogłosił wyniki czwartej edycji "Komediopisania". Pierwszą nagrodę w wysokości 20 tys. zł zdobył Michał Kmiecik za sztukę "Nam nie jest wszystko jedno krótki film zaangażowany komedia wesoła ogromnie przez to smutna albo na odwrót".
26-09-2012
Łódź. Nagrody IV "Komediopisania"
Komisja w składzie: Ewa Pilawska - przewodnicząca jury, prof. Dobrochna Ratajczakowa, Dominika Łarionow, Krystyna Meissner, Weronika Szczawińska, Łukasz Drewniak, Roman Pawłowski po przeczytaniu konkursowych tekstów przyznało nagrody konkursu organizowanego przez Teatr Powszechny.
17-09-2012
Gdynia. Nominacje do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni informuje, że 14 września 2012 roku na posiedzeniu w Warszawie, Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, obradująca pod przewodnictwem Jacka Kopcińskiego, w składzie: Maja Kleczewska, Jacek Kopciński, Grzegorz Niziołek, Jacek Sieradzki, Jerzy Stuhr po przeczytaniu czterdziestu jeden sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu nominowała do finału następujących autorów (wymienionych w porządku alfabetycznym):
12-09-2012
Bydgoszcz-Poznań. Jakubowski nagrodzony
Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, krytyk literacki i nasz redakcyjny kolega został podwójnie nagrodzony na konkursie "Metafory Rzeczywistości", organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu.
10-09-2012
Poznań. "Wieczny kwiecień" najlepszy w Metaforach Rzeczywistości
Dramat "Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego zdobył główną nagrodę tegorocznej edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Na konkurs organizowany przez poznański Teatr Polski nadesłano 191 tekstów.
10-09-2012
Wygrał dramat "Wieczny kwiecień"
"Wieczny kwiecień" Jarosława Jakubowskiego (laureata konkursu "Metafory rzeczywistości" w Teatrze Polskim w Poznaniu) odwołuje się wprost do tego, co się stało z Polską i Polakami po katastrofie smoleńskiej. Autor "swój" kwiecień rozszerza na śmierć Jana Pawła II, Kurta Cobaina, zniszczenie reaktora atomowego w Czarnobylu aż po akcję rodem z PRL-u "Kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej" - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
08-09-2012
Poznań. Finał Metafor Rzeczywistości w Polskim
8 i 9 września w Teatrze Polskim w Poznaniu odbędzie się finał V edycji konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości.
07-09-2012
Od realizmu do metafizyki
- Sporo dramatów dotyczy spraw aktualnych, które dzieją się wokół nas. Nadal wyobraźnię dramaturgów zaprząta Smoleńsk. Nie brakuje tematów z wkraczaniem w dorosłość i pierwszych problemów związanych ze smugą cieni. Nie brakowało tekstów dotykających kryzysu ekonomicznego i schyłku cywilizacji, skomplikowanych relacji międzyludzkich... - o sztukach, które wpłynęły na konkurs "Metafory rzeczywistości" mówi Paweł Szkotak, jeden z jurorów, dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu.
07-09-2012
Poznań. Jutro finał konkursu na dramat
W sobotę i w niedzielę rozegra się w Teatrze Polskim w Poznaniu finał Konkursu Dramaturgicznego "Metafory rzeczywistości". O prawo do prapremiery walczą trzy dramaty.
03-07-2012
Gdańsk. Sztuka Paczochy w półfinale GND
"Faza delta" sztuka młodego dramatopisarza Radosława Paczochy, która swoją prapremierę miała na deskach Teatru Wybrzeże 13 stycznia tego roku, trafiła do półfinału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
02-07-2012
Gdynia. Półfinał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Teatr Miejski im. Gombrowiczai informuje, że dnia 29 czerwca 2012 roku Komisja Artystyczna w składzie: Anna Zalewska-Uberman, Bogdan Ciosek, Wojciech Owczarski, po przeczytaniu 163 sztuk zgłoszonych do piątej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dokonała wyboru spośród nich 41 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
28-06-2012
Poznań. Finaliści konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości"
Zakończył się pierwszy etap konkursu dramaturgicznego "Metafory Rzeczywistości 2012", organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu. Do finału zakwalifikowano trzy dramaty.
08-06-2012
Polska dramaturgia jest mocna
- Staram się opowiadać w moich sztukach wielką historię, czyli co się dzieje z z moim krajem, poprzez indywidualne historie. Wydaje mi się to ciekawe - mówi Julia Holewińska, finalistka Stückemarkt Berlińskich Theatertreffen 2012.
14-05-2012
Zawody dramatopisarzy
Wystarczy przejrzeć kilka numerów "Teatru" z zeszłego roku i prześledzić parę felietonów na e-teatrze, by dostrzec rosnące niezadowolenie tych, którzy wybrali wykonywanie "zawodu dramatopisarza" - pisze Kamila Paprocka w Teatrze.
08-05-2012
Poznań. Konkurs dramaturgiczny "Metafory Rzeczywistości 2012"
Zbliża się terminie nadsyłania prac na V edycję konkursu Metafory Rzeczywistości. Teatr Polski w Poznaniu czeka na dramaty do 31 maja.
12-04-2012
Gdynia. 163 sztuki w konkursie o o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną 2012
O 50 tys. zł nagrody walczy 142 autorów, zwycięzcę poznamy 18 listopada, podczas inauguracji VII Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port.
06-04-2012
Konkurs na dramat Metafory Rzeczywistości 2012
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012, którego głównym celem jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2012.
13-03-2012
Berlin. Magda Fertacz w finale konkursu Stückemarkt 2012
Sztuka Magdy Fertacz "Śmierć Kalibana. Śpiewka ludowa" została wybrana do finału prestiżowego konkursu dramaturgicznego Stückemarkt jako jeden z pięciu wyróżnionych spośród 325 zgłoszonych dramatów.
24-02-2012
Gdynia. Kontrowersyjne zmiany w regulaminie konkursu GND
Po raz kolejny zmienił się regulamin Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Teraz w konkursie mogą startować sztuki wystawiane i nagradzane, ale nie starsze niż 12 miesięcy.
23-02-2012
V edycja konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Miasta Gdyni ogłasza V edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dla najlepszej sztuki przeznaczonej na scenę dramatyczną, napisanej po polsku przez żyjącego autora.
21-02-2012
Tarnów. Konkurs dramaturgiczny
Cyganie, Mościce, Roman Brandstaetter - konkurs na najlepszy tekst dramaturgiczny ogłasza Tarnowski Teatr im. Solskiego.
13-02-2012
Sopot. Od piątku "Ciała obce" na Scenie Kameralnej
Znakiem firmowym Teatru Wybrzeże stały się prapremierowe inscenizacje, zarówno polskich, jak i zagranicznych autorów. Najnowsza prapremierowa premiera o tyle jeszcze jest szczególna, że po raz pierwszy trójmiejskie teatry zdecydowały się wystawić jedną ze sztuk nagrodzonych w konkursie o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
02-02-2012
Gdynia. Festiwal R@Port dalej z Cioskiem
Tegoroczny, siódmy R@port, wraz z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną, odbędzie się w dniach 16-24 listopada, a o jego program ponownie zadba Bogdan Ciosek. R@port, jak w poprzednich latach, poprzedzi finał Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, w której szykują się istotne zmiany.
26-01-2012
Gdynia. Zmiany w regulaminie GND
W konkursie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna będą mogli wziąć udział autorzy, których teksty miały już swoją premierę - to najważniejsza zmiana w regulaminie nagrody.
04-01-2012
Kto się boi sztuk wartych 50 tys. zł? - pyta Krzysztof Babicki
Jeszcze żadna ze sztuk nagrodzonych w konkursie Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna nie została wystawiona w tym mieście. Prapremierę jednej z nich przygotowuje właśnie gdański Teatr Wybrzeże. - Będziemy sięgać po sztuki z konkursu - zapowiada Krzysztof Babicki, dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni.
15-12-2011
Poznań. 19-letni autor debiutuje w Polskim
Prapremiera laureata konkursu "Metafory rzeczywistości". Dramat Michała Kmiecika "Śmierć pracownika" zapowiada się jako głos oburzonych, którzy nie są u nas głośni.
14-12-2011
Poznań. Antykorporacyjna "Śmierć pracownika" w Polskim
Wszystko wskazuje na to, że w piątek czeka nas jedno z najciekawszych poznańskich wydarzeń teatralnych w tym roku. Mowa o prapremierze "Śmierci pracownika", dramatu Michała Kmiecika w reżyserii Iwo Vedrala.
13-12-2011
Poznań. Prapremiera "Śmierci pracownika" w Polskim
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza na prapremierę spektaklu "Śmierć pracownika" Michała Kmiecika w reżyserii Iwo Vedrala. To popkulturowy anarchistyczny żart, w którym antyczny mit trafia do dyskontu z niemieckim kapitałem.
02-12-2011
Łódź. Komediopisanie do 31 grudnia
Polskie Centrum Komedii działające przy Teatrze Powszechnym w Łodzi jest organizatorem ogólnopolskiego konkursu "Komediopisanie". To już czwarta edycja konkursu, którego przedmiotem jest napisanie utworu dramatycznego o charakterze komediowym.
21-11-2011
"Zimny bufet" najlepszym dramatem 2011
Zyta Rudzka za tekst "Zimny bufet" zdobyła tegoroczną Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Prawa do prapremiery ma Teatr Miejski w Gdyni. "Zimny bufet" to wieloznaczna, symboliczna opowieść o śmierci matki, z którą próbują sobie poradzić rozbite psychicznie, zagubione dorosłe dzieci. Ważny jest motyw pustej nocy, czyli rozpowszechnionego chociażby na Kaszubach obyczaju czuwania nad ciałem zmarłego. - Jako dziecko sama brałam udział w pustych nocach na Białostocczyźnie, gdzie spędziłam dzieciństwo - mówi Rudzka.
19-11-2011
Gdynia. R@Port z polskiej dramaturgii
Przynajmniej przez parę dni niekwestionowaną stolicą polskiego dramatu będzie Gdynia. W sobotę w tym mieście poznamy laureata 4. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz wystartuje 6. Festiwal Polskich Sztuk Współczesnych "R@Port".
19-11-2011
Gdynia. Zyta Rudzka laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Protokół nr 2 z obrad Kapituły IV Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2011 z dnia 19 listopada 2011 r.
30-09-2011
Białystok. Finałowe teksty konkursu 1-2-3
Przyjdź w sobotę (1.10) do Teatru Dramatycznego i miej wpływ na jego najbliższy repertuar. To możliwe, jeśli weźmiesz udział w głosowaniu na najlepszy tekst, który zostanie zrealizowany na scenie Węgierki.
30-09-2011
Białystok. Widzowie wybiorą najlepszą sztukę konkursu 1-2-3
W sobotę poznamy zwycięzcę konkursu teatralnego 1 -2-3, który organizuje białostocki Teatr Dramatyczny. Laureata wybiorą widzowie, a zwycięską sztukę zrealizuje teatr Węgierki w przyszłym sezonie artystycznym.
29-09-2011
Polok szczyla ze procy, nie ze szloidra
Język śląski, spychany przez lata do getta folkloru i kabaretu, używany głównie przy rodzinnym stole, awansuje do roli języka kultury wysokiej. Przekonuje o tym choćby rozstrzygnięty właśnie konkurs "Gazety" na sztukę teatralną w tym języku - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
26-09-2011
Katowice. Wybrano najlepsze jednoaktówki po śląsku
Czy zięć z Wietnamu to powód do wstydu dla śląskiej rodziny? A jak przyjąć wujka, który walczył w wojnie po niemieckiej stronie? Z takimi tematami zmierzyli się autorzy sztuk po śląsku. W sobotni wieczór w Teatrze Korez ogłoszono wyniki konkursu.
23-09-2011
Historia jakiej nie uczą w szkole
- Żadne ankiety czy badania socjologiczne w tak przejmujący i precyzyjny sposób nie oddałyby stanu zbiorowych emocji współczesnych Ślązaków, naszego postrzegania historii Śląska, dnia dzisiejszego jak te teksty. Te jednoaktówki precyzyjnie oddają w emocjonalny, często wzruszający sposób trudny proces kształtowania się i definiowania poczucia naszej tożsamości narodowej - mówi dramatopisarz Ingmar Villqist, juror konkursu na jednoaktówkę po śląsku.
15-09-2011
Nigdy nie działa się w próżni
O "Małym dziecku" Marzeny Sadochy, "Śmierci pracownika" Michała Kmiecika, "Cicha dama ukradła słoik z konfiturami, za co bardzo przeprasza" Marty Jagniewskiej - dramatach wyróżnionych podczas IV edycji konkursu "Metafory Rzeczywistości" organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu pisze Katarzyna Nowaczyk z Nowej Siły Krytycznej.
13-09-2011
Rzeczywistość wygrała z metaforą
Poznański konkurs dramaturgiczny w założeniu szuka tekstów scenicznych, które nie są bezpośrednim odwzorowaniem rzeczywistości, ale jej metaforyzacją. Jednak nagrodzonemu tekstowi "Śmierć pracownika" bliżej do realu niż metafory - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
12-09-2011
Poznań. Laureaci konkursu Metafory Rzeczywistości 2011
Nagrodę główną IV Konkursu Dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości, organizowanego przez Teatr Polski w Poznaniu otrzymał Michał Kmiecik, autor dramatu "Śmierć pracownika".
10-09-2011
Gdzie życie i literatura stykają się ze sceną
Starość, kryzys gospodarczy i tragedia smoleńska. - Przygoda z tekstami nadesłanymi na konkurs pokazuje, o czym myślą Polacy - mówi Paweł Szkotak, dyrektor Teatru Polskiego. Dziś i jutro zobaczymy tu próby czytane trzech dramatów, wyłonionych w konkursie dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości.
09-09-2011
Gdynia. Finaliści Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Kapituła Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, po przeczytaniu trzydziestu jeden sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, nominowała do finału pięcioro autorów.
09-09-2011
Poznań. Jutro wręczenie nagród Metafor Rzeczywistości
O prawo do prapremiery na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu walczą trzy dramaty: Marty Jagniewskiej "Cicha dama ukradła słoik z konfiturami, za co bardzo przeprasza", Małgorzaty Sadochy "Małe dziecko" i Michała Kmiecika "Śmierć pracownika".
07-09-2011
Poznań. Czytanie zwycięskich dramatów w Polskim
Jury wybrało trzy spośród 156 dramatów, które napłynęły na tegoroczny konkurs dramaturgiczny "Metafory rzeczywistości", zorganizowany przez Teatr Polski.
06-09-2011
Katowice. Śląskie jednoaktówki z Villqistem
Dzisiaj, 6 września odbędzie się finałowe posiedzenie Jury Konkursu na napisanie jednoaktówki w języku śląskim ogłoszonego przez katowicką Gazetę Wyborczą - "Napisz jednoaktówkę z Villqistem".
06-09-2011
Poznań. Finał konkursu "Metafory Rzeczywistości"
W dniach 10-11 września na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się finał IV edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej "Metafory Rzeczywistości".
02-09-2011
Słupsk. Rozstrzygnięto konkurs na sztukę
Wyniki IV Ogólnopolskiego Konkursu na Sztukę Współczesną "Słupskie inspiracje", zorganizowanego przez Stowarzyszenie Rozwoju "Inspiracje" i Teatr KontemPlujący.
28-07-2011
Białystok. 82 teksty w konkursie dramaturgicznym 1-2-3
We wrześniu poznamy zwycięzcę III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3, który organizuje białostocki Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.
26-07-2011
Essen. Konkurs na sztukę
W 2012 teatr Schauspiel Essen organizuje po raz pierwszy Dni Dramatopisarzy "Stück auf!", poprzedzony konkursem na sztukę.
22-07-2011
Katowice. Weź udział w konkursie i napisz jednoaktówkę po śląsku
Już kilkanaście prac nadeszło na konkurs "Napisz jednoaktówkę po śląsku". Zainteresowani mają czas jeszcze do końca miesiąca. Konkurs organizują Ingmar Villqist, pochodzący z Chorzowajeden z najlepszych polskich dramatopisarzy, agencja Imago PR i "Gazeta Wyborcza".
19-07-2011
Łódź. Konkurs na komedię przedłużony
Więcej czasu na napisanie komedii. Do 31 grudnia 2011 r. Teatr Powszechny w Łodzi wydłużył ostateczny termin nadsyłania tekstów dramatycznych do najnowszej, czwartej edycji konkursu "Komediopisanie" (decyduje data stempla pocztowego).
29-06-2011
Gdynia. Półfinaliści IV edycji Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Znamy już tytuły sztuk zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Spośród 122 sztuk, komisja artystyczna wybrała 31 tytułów.
28-06-2011
Poznań. Finaliści Metafor Rzeczywistości
Sztuki Marzeny Sadochy, dramaturga Teatru Polskiego, Michała Kwiecika i Marty Jagniewskiej, znalazły się w finale poznańskiego konkursu dramaturgicznego.
27-06-2011
Poznań. Dramaty zakwalifikowane do finału Metafor Rzeczywistości
Metafory Rzeczywistości 2011 - dramaty zakwalifikowane do finału konkursu
16-06-2011
Białystok. Premiera dramatu inspirowanego Miłoszem
W związku z obchodami Roku Czesława Miłosza Białostocki Ośrodek Kultury zaprasza na spektakl "Koncert na rożek, bęben i violę" - na podstawie dramatu Jarosława Jakubowskiego inspirowanego życiem i twórczością Czesława Miłosza, w wykonaniu Grupy Coincidentia i Burakura
28-05-2011
Łódź. Premiera i nagrody za "Komediopisanie"
W Teatrze Powszechnym zostaną wręczone nagrody w konkursie ogłoszonym przez Polskie Centrum Komedii. Zobaczymy też sztukę nagrodzoną w zeszłym roku.
15-05-2011
Konkurs dramaturgiczny Metafory Rzeczywistości
Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w IV edycji konkursu poświęconego polskiej dramaturgii współczesnej Metafory Rzeczywistości 2011. Termin nadsyłania dramatów mija 31 maja 2011 r.
26-04-2011
Warszawa. "Róbmy sceny!" o walce z rakiem
Jeśli chorujesz lub chorowałeś na raka, daj się zainspirować do działania i weź udział w konkursie. Przelej swoje doświadczenia na papier i przyślij do nas. Naszym celem jest stworzenie pierwszej w Polsce sztuki teatralnej poświęconej walce z rakiem.
23-04-2011
Regulamin "Konkursu na jednoaktówkę po śląsku"
Regulamin "Konkursu na jednoaktówkę po śląsku"
22-04-2011
Katowice. Napisz jednoaktówkę po śląsku z Villqistem
Pamiętamy filmy Kazimierza Kutza, w których bohaterowie mówią po śląsku, ale nikt dotąd nie odważył się napisać dramatu w tym języku. Postanowiliśmy to zmienić
14-04-2011
Dekada dramatopisarek
Ankieta Redakcji "Teatru" to oczywista prowokacja. Dobrze przecież wiadomo, który utwór dramaturgiczny z minionej dekady należy uznawać za najwybitniejszy. Powiem od razu: nie zamierzam uczestniczyć w tym prowokacyjnym plebiscycie. Chętnie natomiast podzielę się kilkoma obserwacjami ogólniejszymi - pisze Zbigniew Majchrowski w Teatrze.
12-04-2011
Gdynia. IV edycja GND
Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 122 sztuki zostały zakwalifikowane pod względem formalnym do udziału w czwartej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
06-04-2011
Opole. Konkurs na sztukę o Śląsku Opolskim
Opolski urząd marszałkowski wspólnie z teatrem im. Kochanowskiego ogłosił konkurs na sztukę dramatyczną o Śląsku Opolskim.
24-03-2011
Gdańsk. Przeczytają sztuki o Heweliuszu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru w Teatrze Wybrzeże odbędą się czytania sztuk nagrodzonych w Konkursie na dramat poświęcony Janowi Heweliuszowi.
17-02-2011
Władze regionu chcą spektaklu o Opolszczyźnie
Samorząd województwa i Teatr im. Kochanowskiego ogłosiły konkurs na sztukę o Śląsku Opolskim. Powód? Górny Śląsk ma swojego "Cholonka", a my nie. Zarząd województwa wielokrotnie próbował zachęcić nasz teatr do wystawiania spektakli, które pokazywałyby naszą wielokulturowość, obyczaje, ale za każdym razem teatr wykręcał się, że takich tekstów nie ma. Teraz już nie będzie się mógł takim argumentem zasłaniać - mówi Jolanta Kawecka, rzeczniczka marszałka województwa.
16-02-2011
Opole. Konkurs na sztukę dramatyczną o Śląsku Opolskim
Otwarty konkurs na napisanie sztuki dramatycznej, poświęconej Śląskowi Opolskiemu pod hasłem "Śląsk Opolski wczoraj i dziś" ogłosiły samorząd województwa opolskiego i Teatr im. Jana Kochanowskiego w Opolu.
12-02-2011
Białystok. Konkursu dramaturgiczny 1-2-3
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku organizuje po raz trzeci konkurs na małe formy dramaturgiczne. Chce w ten sposób promować polską dramaturgię i wyszukiwać dobre, współczesne teksty, które można przenieść na scenę.
11-02-2011
Białystok. Konkurs na scenariusz inspirowany Miłoszem
Konkurs na scenariusz teatralno-muzyczny inspirowany życiem i twórczością Czesława Miłosza, w trwającym Roku Miłosza, organizuje Białostocki Ośrodek Kultury. Organizatorzy zapowiadają, że najlepszy tekst zostanie wystawiony w formie spektaklu.
09-02-2011
Gdynia. GND później i bez kapituły
Do 31 marca autorzy mogą zgłaszać teksty na czwartą edycję konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Nie wiadomo jednak jeszcze, kto zasiądzie w kapitule, która wyłoni zwycięzcę.
09-02-2011
Konkurs o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Prezydent Miasta Gdyni ogłasza IV edycję ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną.
02-02-2011
Białystok. Rusza Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3
To już trzecia edycja konkursu organizowanego przez Teatr Dramatyczny. Rozbudowano przede wszystkim grono jurorów, zapraszając jak najwięcej osób spoza Białegostoku, z mediów branżowych, a także czynnych dramaturgów
25-01-2011
Konkurs na scenariusz inspirowany osobą Miłosza
W związku z setną rocznicą urodzin Czesława Miłosza Białostocki Ośrodek Kultury ogłasza otwarty, ogólnopolski konkurs na scenariusz scenicznego utworu teatralno-muzycznego dotyczącego osoby Czesława Miłosza, jego życia, twórczości i funkcjonowania w dyskursie publicznym.
03-12-2010
Nie mam parcia na różne Noble
- Fajne w dramacie jest to, że trzeba stworzyć przynajmniej dwie osoby, które będą ze sobą rozmawiały. Postacie powinny być różne i trzeba znaleźć je wszystkie gdzieś w sobie - mówi Anna Wakulik, finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
23-11-2010
R@port: Najmłodsza laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
Trzecia edycja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej zakończyła się spodziewanym w kuluarach sukcesem 27-letniej Julii Holewińskiej, której tekst "Ciała obce" wykracza poza tematykę spotykaną dotychczas w polskim dramacie. Nagrodzony tekst przybliża opartą na faktach historię kobiety, która zasłużyła się dla opozycji solidarnościowej w czasach młodzieńczych jeszcze jako... mężczyzna - pisze Łukasz Rudziński na portalu Trójmiasto.pl.
23-11-2010
Dramat o historii i wolności osobistej
- Dla mnie teatr jest sztuką, która musi podejmować gorące tematy, musi obrażać publiczność - mówi Julia Holewińska, autorka sztuki "Ciała obce", laureatka tegorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.
22-11-2010
Gdyńska Nagroda Dramaturgiczna: nagrodzono najlepszy dramat
Julia Holewińska autorka tekstu "Ciała obce", zdobyła Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Laureatka wzbogaciła się o 50 tys. zł, prawa do prapremiery zwycięskiej sztuki ma Teatr Miejski w Gdyni - pisze Mirosław Baran w Gazecie Wyborczej - Trójmiasto.
22-11-2010
Gdynia. Werdykt Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2010
Julia Holewińska została laureatką Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za sztukę "Ciała obce".
21-09-2010
Między metaforą a kliszą
Konkurs "Metafory Rzeczywistości" w założeniu powinien premiować teksty dramatyczne reagujące na to, co się dookoła dzieje, ale nie wprost. Najbliższa tej idei jest Joanna Gerigk, mimo że jej utwór jest najmniej dopracowany dramaturgicznie - pisze Stefan Drajewski w Polsce Głosie Wielkopolskim.
20-09-2010
Poznań. "Chłopiec malowany" Rowickiego zwycięzcą Metafor Rzeczywistości
Dramat "Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego zdobył główną nagrodę konkursu "Metafory Rzeczywistości", rozstrzygniętego w niedzielę w Poznaniu. Do trzeciej edycji ogólnopolskiego projektu teatralnego organizowanego przez Teatr Polski zgłoszono 170 tekstów.
13-09-2010
Gdynia. Pięć sztuk w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej
III edycja Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Werdykt Kapituły.
30-06-2010
Gdynia. Półfinaliści III edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną
Teatr Miejski im.Witolda Gombrowicza w Gdyni informuje, że 28 czerwca 2010 r. Komisja Artystyczna w składzie: Małgorzata Jarmułowicz, Anna Zalewska-Uberman, Paweł Wodziński po przeczytaniu 132 sztuk biorących udział w trzeciej edycji konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną dokonała wyboru spośród nich 33 tytułów, które zostały zakwalifikowane do drugiego etapu.
29-11-2009
Konkurs na dramat współczesny "Metafory Rzeczywistości"
Teatr Polski w Poznaniu ogłasza trzecią edycję otwartego konkursu na dramat współczesny "Metafory Rzeczywistości". Termin nadsyłania prac upływa 31 maja 2010 r.