Konflikt między Teatrem Modrzejewskiej a Urzędem Miasta w Legnicy

10-02-2005
02-04-2009
Polityka gry karcianej
Gust władzy nie jest kłopotem - niech władza będzie sobie miłośnikiem teatru rapsodycznego, teatru kostiumowego z perspektywiczną scenografią czy klasycznego baletu. Kłopot zaczyna się w momencie, kiedy urzędnicy chcą równać repertuar teatru do swoich zamiłowań. Nie mają do tego prawa - pisze Paweł Demirski w Notatniku Teatralnym.
21-02-2009
Sceny pod ostrzałem
Zamiast myśleć kategoriami społecznymi, lokalni politycy traktują teatry jak przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk. Partia, która wygrała dzięki głosom młodych Polaków, zwalcza teraz teatr będący głosem tej generacji - pisze Roman Pawłowski w Gazecie Wyborczej.
10-08-2005
Mocne uderzenie legnickiego teatru
Pojawiła się wielka szansa, by legnicki Teatr im. Heleny Modrzejewskiej po raz pierwszy od wielu lat miał gwarancję przetrwania kolejnego sezonu. Brzmi to niewiarygodnie, ale jest to możliwe. Wszystko przez diametralną zmianę polityki Ministerstwa Kultury.
06-08-2005
Czy ministerstwo doceni Legnicę?
Legnica chce, by Teatr im. Modrzejewskiej współfinansowało ministerstwo kultury. O pomoc finansową dla teatru poprosił ministra prezydent miasta Tadeusz Krzakowski.
18-02-2005
Dla dobra miasta
Prezydent Tadeusz Krzakowski ujawnił, że w ostatnim czasie brał pod uwagę nowe rozwiązania personalne w teatrze. Jednak po rozmowach i zapewnieniach współpracy ze strony Jacka Głomba, postanowił obdarzyć go kolejną dozą zaufania. Wyjaśnił również, że oczekuje rozszerzenia dotychczasowej oferty teatru - o końcu sporu między dyrektorem Teatru im. Modrzejewskiej a prezydentem Legnicy pisze Kinga Kruczek.
11-02-2005
Legnica. Nowe zadania przed Modrzejewską
No więc, panie dyrektorze, do roboty! - Tadeusz Krzakowski zwrócił się do Jacka Głomba. - Ja się pracy nigdy nie bałem - odpowiedział dyrektor teatru.
10-02-2005
Legnica. Ugoda między urzędem a teatrem
Skończył się konflikt między niepokornym reżyserem a władzami Legnicy. Jacek Głomb, twórca jednej z najciekawszych scen w Polsce, nie zostanie zwolniony z pracy i dalej będzie prowadził swój teatr.
20-01-2005
Jacek Głomb - artysta dobry, ale niepokorny
Konflikt wokół Teatru im. Modrzejewskiej w Legnicy. Czy Jacek Głomb, twórca jednej z najciekawszych scen w Polsce będzie musiał odejść? Głównym zarzutem wobec dyrektora Głomba są zbyt małe dochody teatru. - Nagromadzenie konfliktów w ostatnich tygodniach spowodowało, że nie można dłużej tolerować tej sytuacji - mówi wiceprezydent Legnicy Dorota Purgal.
04-01-2005
Legnica. Jacek Głomb: prezydent powinien ustąpić
Na znak protestu przeciwko niskiemu budżetowi teatr miał pogasić światła, ale dyrektor zawiesił protest. Dramatyczny apel o zwiększenie teatralnego budżetu Jacek Głomb [na zdjęciu] wygłosił na sesji rady miejskiej.
03-01-2005
Legnica. Teatr Modrzejewskiej pracuje
Teatr im. Modrzejewskiej w Legnicy zawiesza protest związany z uchwaleniem przez Radę Miejską zbyt małego budżetu dla instytucji kultury na 2005 r. Legnicę odwiedzi Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury.
31-12-2004
Legnica. Teatr Modrzejewskiej zawiesza działalność
Z powodu zbyt niskiej dotacji przyznanej w budżecie Legnicy na 2005 rok tamtejszemu Teatrowi im. Heleny Modrzejewskiej jego dyrektor, Jacek Głomb, i jego współpracownicy podjęli w piątek [31 grudnia] decyzję o zawieszeniu działalności artystycznej.
28-12-2004
Legnica. Mniej pieniędzy dla kultury
Budżet Legnicy ma zostać uchwalony 30 grudnia na sesji Rady Miejskiej. Według miejskiego projektu teatr ma dostać o blisko 600 tys. zł mniej, a budżet galerii zmniejszy się o 60 tys.
23-12-2004
Legnica. Radni chcą skontrolować Modrzejewską
Finanse Teatru im. Modrzejewskiej powinna sprawdzić Najwyższa Izba Kontroli - uważają radni z komisji budżetu i finansów Rady Miejskiej Legnicy. Teraz ich wniosek trafi na sesję rady, zaplanowaną na 27 grudnia.
16-12-2004
Legnica. Akcja protestacyjna u Modrzejewskiej
O blisko 600 tys. zł mniej dostanie w 2005 roku z miejskiej kasy legnicki Teatr im. Modrzejewskiej. Dotacja nie jest przeznaczona na premiery i projekty teatralne, ale na utrzymanie trzech budynków, w tym zabytkowego ratusza, a także na płace pracowników.
10-12-2004
Legnica. Mniejsza dotacja dla Modrzejewskiej
W przyszłym roku dotacja dla Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy będzie o blisko 600 tys. zł mniejsza niż w roku bieżącym. Taka jest decyzja Urzędu Miasta. Dyrekcja teatru dowiedziała się o niej z oficjalnego pisma podpisanego przez skarbniczkę miasta. - To skandal! - grzmi dyrektor teatru, Jacek Głomb [na zdjęciu]. - Ratusz oddalony jest od nas o sto metrów, a informuje się nas o takich cięciach oficjalnym pismem.