Kraków. Noc Poezji w Nowym

W najbliższą sobotę, 3 października Teatr Nowy zaprasza do swojej siedziby na Noc Poezji. Wstęp bezpłatny.

19:15 "Namuzowywanie"

Spektakl performatywny Moniki Rasiewicz

Oprawa muzyczna: Zbigniew Bizoń - saksofon, Janusz Słotwiński - kontrabas.

Materiał spektaklu poetyckiego stanowią teksty Mirona Białoszewskiego w interpretacji Moniki Rasiewicz, aktorki, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Akademii Muzycznej w Krakowie. Widowisko stworzone przez Rasiewicz składa się z trzech części:

Namuzowywanie- Zachwycenie (fragmenty prozy: Szumy, zlepy, ciągi; Autobiografia, Ballada krośnieńska, Namuzowywanie, Barbara z Haczowa, Ballada z makaty, Stara pieśń na Binnarową i Karuzela z Madonnami);

Namuzowywanie - Osaczenie (podstawą są utwory, w których pojawia się aspekt alienacji: fragmenty prozy - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego, Zawał oraz Chamowo; Namuzowywanie, Sztuki piękne mojego pokoju, Autoportret radosny, Autoportret prawdziwy, Ach, gdyby, gdyby nawet piec zabrali);

Namuzowywnie - Odjechanie (To część jakby pośmiertna, niejako testamentowa. Świat realny miesza się z nierealnym; utwory: Kabaret Kici Koci, fragment Autobiografii, Wiersze baby z bloku, O mojej pustelni z nawoływaniem).

Prof. Monika Rasiewicz - aktorka, profesor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie i Akademii Muzycznej w Krakowie. Długoletnia aktorka Narodowego Starego Teatru w Krakowie, związana wcześniej z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Została nagrodzona w 1992 roku na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu za monodram "Podróż do miejsca urodzenia".

***

21:00- Edward Pasewicz i Joanna Oparek - krakowscy poeci

Spotkanie z najnowszą poezją Edwarda Pasewicza i Joanny Oparek z muzyką na żywo. Wpływ dzieciństwa na rozwój osobowości i twórczości poety stanie się głównym tematem spotkania z najnowszą poezją krakowskich poetów. Najnowszy tomik poezji Edwarda Pasewicza "Mitochondrie" oraz nowe jeszcze niepublikowane wiersze Joanny Oparek w ostatnich swoich wierszach nawiązują do wspomnień z dzieciństwa.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego