Mieczysław Czechowicz (1930-1991)

«Mieczysława Czechowicza jedni pamiętają z Kabaretu Starszych Panów, inni z Kubusia Puchatka albo Misia Uszatka. Najczęściej jednak kojarzymy tego znakomitego aktora z rolami komediowymi, a największą popularność przyniosła mu postać "Profesora" w filmie "Poszukiwany, poszukiwana" Stanisława Barei.

Dziś mija 24. rocznica śmierci lubianego aktora. Wybrał zawód aktorski, gdyż ogromne wrażenie wywarła na nim "Zemsta" Fredry.

Zadebiutował jako statysta w Teatrze Muzycznym w rodzinnym Lublinie. Tam też uczęszczał do Studium Dramatycznego. Profesjonalne szlify zdobył w ówczesnej warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, którą ukończył w 1954 roku. Podczas trwającej prawie 40 lat kariery stworzył kilkadziesiąt kreacji na scenie oraz na wielkim i małym ekranie. W roku ukończenia PWST zagrał w "Balladynie" Słowackiego w reżyserii Aleksandra Bardiniego w Teatrze Nowej Warszawy, wcielając się w role Gralona, rycerza Kirkora czy Gońca z Gniezna.

Popularność zdobył jako aktor warszawskiego Teatru Współczesnego. Krytycy zwrócili na niego uwagę szczególnie przy okazji "Biedermanna i podpalaczy" w reżyserii Erwina Axera, gdzie grał rolę Schmitza. Zdobywającego rozgłos aktora szybko porwała telewizja. Jeszcze w 1958 roku wystąpił jako Braun w "Operze za trzy grosze" Bertolda Brechta w reżyserii Konrada Swinarskiego.

Chociaż początkowo grał role dramatyczne, z czasem stał się przede wszystkim aktorem komediowym i kabaretowym. Jeszcze w 1958 roku założył kabaret Koń. Grał także w kabaretach Szpak, Wagabunda, Dudek i U Lopka. Jego charakterystyczna sylwetka i ogromny ładunek humoru sprawiły, że szybko zdobył ogromną popularność. Ci, którzy pamiętają Kabaret Starszych Panów cenili go za postać Sporego w duecie z Wiesławem Michnikowskim , który kreował Nieudanego, jednego z Tanich Drani.

Na wielkim ekranie Czechowicz zadebiutował epizodyczną rolą Murarza w "Piątce z ulicy Barskiej" Aleksandra Forda. Natomiast pierwszą większą rolą Czechowicza był trener Mamczyk w "Mężu swojej żony" Stanisława Barei.

Największą popularność przyniosła mu postać Profesora badającego zawartość cukru w cukrze, a tak naprawdę produkującego bimber w "Poszukiwany, poszukiwana", ale Czechowicz przyznawał, że bardzo lubił zabawną rolę bandyty podającego się za malarza Werycho w "Szatanie z siódmej klasy" Sylwestra Chęcińskiego. Do jego charakterystycznych postaci należały też Konstanty Szawełło w "Czterech pancernych i psie" Konrada Nałęckiego oraz Teofil Bosmann, członek bandy Flasza w "Niewiarygodnych przygodach Marka Piegusa" Mieczysława Waśkowskiego.

W "Chłopach" Jana Rybkowskiego zagrał Szymka, brata Jagny. Ostatnią rolą filmową Mieczysława Czechowicza była postać Adama Dyląga w komedii Pawła Trzaski "Rififi po sześćdziesiątce".

Pod koniec życia chorował na serce. Planowanej operacji nie doczekał. Ci,którzy go znali zapamiętali go jako człowieka pogodnego i kochającego ludzi.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego