powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Teatr Arka zagra we Francji

W dniach 24-25 września Teatr Arka wystąpi na teatralnym festiwalu twórczości kobiecej Magdalena w Montpellier ze spektaklem "Statek Szaleńców" w reżyserii Renaty Jasińskiej. "Projekt Magdalena" to efekt pracy wielu środowisk, których celem jest zaprezentowanie działań artystycznych kobiet z całego świata.

"Projekt Magdalena", został założony w Walii (Wielka Brytania) w 1986 roku. Pomysł zrodził się trzy lata wcześniej, we wrześniu 1983 roku w kawiarni w Trevignano we Włoszech. Podczas festiwalu teatru alternatywnego, dyskusję nad przewagą mężczyzn-reżyserów i pisarzy na festiwalu poprowadziła Jill Greenhalgh. Zainspirowana dyskusją Greenhalgh zorganizowała MAGDALENA'86 - Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Kobiet w Teatrze Współczesnym w Cardiff w Walii. Tak powstał Festiwal, który stał się międzynarodową areną prezentacji twórczości teatralnej kobiet. Jest efektem pracy wielu osób i grup, których wspólna aktywność ma na celu zaprezentowanie działań artystycznych kobiet z całego świata.

Renata Jasińska została zaproszona na Festiwal jako aktorka i reżyserka tworząca we Wrocławiu swój autorski, pierwszy w Polsce teatr integracyjny. Podczas konferencji poprzedzającej występ Teatru, Renata Jasińska opowie o swojej pracy artystycznej, oraz Teatrze Arka jako wyjątkowym miejscu na mapie Wrocławia - Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

"Statek Szaleńców" (na zdjęciu) w reżyserii Jasińskiej uświetnił dotychczas Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Sarajevska Zima 2015" w marcu tego roku, oraz został zagrany w Edynburgu w listopadzie 2014 roku. Festiwal Magdalena odbywa się w różnych miejscach na świecie. W tym roku w Montpellier we Francji w "Teatrze Bulle" i "Teatrze de la Remise". Rozpoczął się 21 września i potrwa do 26 września