powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Koszalin. Monodramiści powalczą o Strzałę Północy

W Koszalinie od 17 do 19 września trwać będą 3. Ogólnopolskie Dni Monodramu - Debiuty. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz.

Koszalińskie Ogólnopolskie Dnia Monodramu - Debiuty to festiwal, w którym już po raz trzeci o statuetkę "Strzała Północy" powalczą debiutujący w monodramie aktorzy, reżyserzy, dramaturdzy, tancerze i realizatorzy dźwięku.

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Teatr Propozycji "Dialog" im. Henryki Rodkiewicz w Koszalinie we współpracy z Urzędem Miejskim w Koszalinie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym im. Juliusza Słowackiego, Centrum Kultury 105, Pałacem Młodzieży oraz Radiem Koszalin - patron medialny.

W tym roku w skład rady artystycznej weszli: Aleksandra Dziurosz - dyrektor Warszawskiego Teatru Tańca, Wiesław Geras - dyrektor artystyczny Spotkań Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu i w Toruniu. Zdzisław Derebecki - dyrektor Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie i Marek Kołowski - autor i realizator projektu "Dni Monodramu - Debiuty", dyrektor festiwalu. Wsparcia programowego udzielili Ewa Wycichowska, dyrektor Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu i Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia w Warszawie.

Na scenach Teatru Propozycji "Dialog", Bałtyckiego Teatru Dramatycznego, Centrum Kultury 105 i Pałacu Młodzieży będzie można zobaczyć, a także usłyszeć, osiem spektakli konkursowych oraz trzy pozakonkursowe.

17 września wszystkie spektakle prezentowane będą na scenie teatru "Dialog". Jako pierwszy zobaczymy pozakonkursowy spektakl Szymona Majchrzaka pt. "Pokuć", oparty na motywach książki Aleksandra Jurewicza pt. "Lida". Został on nagrodzony na 11. Turnieju Monodramów "Sam na Scenie" w Słupsku. Następnie w Pokazie Mistrzowskim wystąpi gość specjalny festiwalu - Krzysztof Gordon w monodramie "Śmieszny Staruszek", opartym na sztuce Tadeusza Różewicza. Spektakl ten poprzedziła realizacja w "teatrze wyobraźni", z inicjatywy WROSTJA bowiem w Teatrze Polskiego Radia monodram wyreżyserował Janusz Kukuła. Na scenie teatru "Dialog" zobaczymy efekt pracy Krzysztofa Gordona w podwójnej roli - reżysera i wykonawcy. Dwa dni później widzowie będą mieli możliwość rozmowy z aktorem o pracy nad tam samym scenariuszem w studiu radiowym i na scenie.

Drugi dzień festiwalu rozpocznie się także w teatrze "Dialog" pozakonkursowym pokazem specjalnym performance'u. "Akty" Aurory Lubos, który powstał w oparciu o prawdziwe historie osób dotkniętych przemocą w rodzinie. To kolejna nowa forma jednoosobowej artystycznej wypowiedzi na koszalińskim festiwalu. Jeśli spotka się z aprobatą publiczności, zostanie włączona do rywalizacji turniejowej w przyszłym roku.

Pierwszym spektaklem konkursowym będzie "Zupa rybna w Odessie" w wykonaniu Sebastiana Rysia, który zobaczymy na małej scenie BTD; jak mówi sam aktor: "to alternatywna wizja świata, który zawdzięcza udanej misji Jana Karskiego swój dobrobyt i bezpieczeństwo obywateli". Kolejne przedstawienie konkursowe odbędzie się na Scenie Muzycznej w CK 105, a opatrzone zostało tytułem: "toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie!". Jest to debiut dramaturgiczny i reżyserski Anny Piotrowskiej, z udziałem Łukasza Pawłowskiego. Spektakl powstał z okazji 100-lecia urodzin Tadeusza Kantora i koncentruje się wokół problematyki tożsamości twórcy, źródeł jego inspiracji i poszukiwań samego siebie. W teatrze "Dialog" zaprezentowane zostanie słuchowisko radiowe "Mówić jak do ściany" w wykonaniu Natalii Bloch. Jest to historia dorastającej dziewczyny, której życie ulega zmianie w trakcie poszukiwań idealnego domu. Drugi dzień festiwalu zakończy monodram "Być jak Charlie Chaplin". Oryginalny scenariusz Piotra Wyszomirskiego konfrontuje osobę i twórczość Chaplina z kondycją dzisiejszego aktora. Na scenie "Dialogu" Mateusz Deskiewicz z Teatru Muzycznego w Gdyni będzie tańczył, śpiewał, wzruszał, rozśmieszał i prowokował do refleksji.

Trzeci dzień festiwalu rozpocznie się w Pałacu Młodzieży, gdzie zobaczymy kolejną prezentację pozakonkursową; "Przyjdzie Mordor i coś zje" studentki Akademii Teatralnej w Warszawie Tetiany Logoidy jest jej debiutem reżyserskim w monodramie. Spektakl opowiada historię plastyczki Tasi, która jedzie ze Lwowa do Białegostoku na swoją wystawę.

Kolejne prezentacje konkursowe odbędą się w CK 105. Solo taneczne pt.: "Lady Ł. - unicut." w wykonaniu Heleny Ganjalyan jest inspirowane wierszem Sylvii Plath pt. "Lady Łazarz". Głównym bohaterem jest bezczasowość, w która wpisują się długo trwające pozy, powolne zmiany ruchów skontrastowane z ostrymi przejściami, których celem jest zburzenie powstałej uprzednio atmosfery.

Kolejnym artystą, który wystąpi na tej samej scenie, będzie Tomasz Pomiersbach, który zaprezentuje solo taneczne pod tytułem "Dominique", artystyczny głos w kwestii feminizmu, sceniczna analiza pojęcia męskości i żeńskości, ich płynności i umowności.

W teatrze "Dialog" natomiast usłyszymy "Blizny wolności" w wykonaniu Sebastiana Rysia. Jest to półgodzinna opowieść o Janie Karskiem ukazująca okrucieństwo czasów wojny.

Zaraz po słuchowisku zapraszamy na spotkanie "Teatr wyobraźni"; z aktorem Krzysztofem Gordonem (na zdjęciu) rozmawiać będzie Wiesław Geras - pomysłodawca realizacji radiowej słuchowiska "Śmieszny staruszek". Po spotkaniu odbędzie się już ostatnia prezentacja konkursowa - "Marzenie Nataszy" w wykonaniu Anny Dudziak to monodram o wchodzącej w dorosłe życie wychowance domu dziecka.

Wieczorem zostanie ogłoszony werdykt publiczności i rady artystycznej.

Wstęp na wszystkie spektakle i spotkania Koszalińskich Dni Monodramu jest bezpłatny, za okazaniem Karty Widza, którą można otrzymać w siedzibie Teatru Propozycji Dialog" (ul. Grodzka 3 - Domek Kata). Jest to zarazem karta do głosowania na najlepszy spektakl festiwalu.