powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Ostrołęka. Dziś startuje Festiwal Teatralny InQbator

Szósta już edycja Festiwalu Teatralnego InQbator, tradycyjnie, będzie trwała trzy dni a jej tematem będzie nieustające zgłębianie tajemnic i meandrów szeroko pojętych sztuk performatywnych, tego czym jest teatr fizyczny i czym może być taniec. To czwarty InQbator poświęcony tej formie przekazu artystycznego

17 września (czwartek)

"Numb" Ostrołęcka Scena Autorska i Dziecięcy Teatr Amatorski

19.00 | Scena przy DH Kupiec

PREMIERA

Historia oparta na opowieści jednej z mieszkanek Berlina w latach 70-tych, zaczerpniętej z książki Dzieci z dworca ZOO, wzbogacona muzyką legendarnej grupy PINK FLOYD ("The Wall"). Świat jaki dostrzegamy w tej opowieści jest daleki od naszych wyobrażeń. Zobaczymy jak młody, zagubiony człowiek wpada w złe towarzystwo i jakie to niesie za sobą konsekwencje. Często poszukiwanie odpowiedniej drogi jest trudne, ale warte poniesionego wysiłku.

"Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać" Teatr KTO

20.00 | Scena Główna OCK

Seans teatralny inspirowany życiem i twórczością Bohumila Hrabala. Poza działaniami na scenie aktorzy anektują wszystkie możliwe przestrzenie teatru, wprowadzają widzów w magiczny świat postaci Hrabala. Na scenie zaś zobaczymy najważniejsze zdarzenia z życia człowieka - narodziny, chrzest, pierwsza komunia, ślub, pogrzeb; a wszystko pokazane w lekkiej, nienapuszonej, groteskowej formie. Ta teatralna historia opowiedziana jest w charakterystyczny dla KTO sposób - spektakl bez słów, w którym najważniejszym tworzywem są: ciało aktora, ruch, gest i muzyka.

Od premiery w 2003 roku spektakl niezmiennie jest prezentowany na scenie Teatru KTO; to właśnie z nim KTO najczęściej podróżuje po świecie. Gościł w Albanii, Austrii, na Białorusi, w Chorwacji, Czechach, Francji, Gruzji, Iranie, Niemczech, Rosji, Rumunii, Słowacji, Ukrainie, USA, Wielkiej Brytanii oraz w wielu miastach Polski.

"Słońce na Wschodzie, na Zachodzie Księżyc - Sen o nocy letniej" Teatr A3. Spektakl/parada

21.30 | Start na parkingu przed OCK

Wieczorna parada. Rozświetla wielkimi lampionami-maskami noc. Towarzyszy jej tylko drgające światło świec ukrytych w lampionach. Porywa do tańca, ujmuje śpiewem, wodzi na pokuszenie muzyką i korowodami, nie grzeszy prowokacją.

Spektakl brzmi muzycznie siłą muzyki granej na żywo; śpiewem ludzkiego głosu. Niesforny i przewrotny w akacji - porywa w taneczne korowody widzów i aktorów, zmienia role - widz staje się aktorem, aktor patrzy z podziwem.

Wizualnie intrygujący gigantycznymi lampionami-maskami, odrealnionymi postaciami i kostiumami - budzi siłę drzemiącą w mariażu zachodniego dziedzictwa i wschodniej mistyczności.

Działa na pozawerbalnej granicy Wschód-Zachód / Szekspir - magia, witalność.

Odnajduje ślady najważniejszych, cyklicznie powtarzających się rytuałów odprawianych w ku czci dusz zmarłych przodków i żywiołów, praktyk magicznych związanych z przełomowymi momentami cyklu słonecznego.

"Sen o nocy letniej" grany ciepłą nocą, o zmierzchu, po zachodzie słońca łączy dalekie brzmienia szekspirowskiego dramatu z pogańskim obrzędem Nocy Kupały - Jest fuzją zachodniej mitologii ze wschodnim mistycyzmem.

Za sprawą muzyki granej na żywo, białego śpiewu, tańców i ognia budzą się magiczne siły natury. Nieoczekiwane zamiany ról, nagłe przeobrażenia przestrzeni i rekwizytów budują niezwykłą atmosferę oryginalnego widowiska, w którym odnajdujemy ślady najważniejszych, cyklicznie powtarzających się rytuałów odprawianych w ku czci dusz zmarłych przodków i żywiołów. Siły natury - u Szekspira ubrane w mitologiczny kostium - w tradycji wschodniej ujawniają się poprzez słowiańskie praktyki magiczne, takie jak: rytualna kąpiel, palenie ogni czy korowodowy taniec. W ujęciu A3Teatr towarzyszy im śmiech, zabawa i żart, ale też zaduma, sentyment i spokojna pieśń.

Spektakl ma strukturę snu, który wrażeniowo pamiętamy po przebudzeniu. Jak sen jest nielinearny, ulotny, nieuchwytny - im więcej przeobrażeń przestrzeni, funkcji rekwizytów, obiektów tym bliżej sennego charakteru. Gwałtowność doznań, siła pragnień to cecha tego szczególnego snu, w którym połowiczność pojedynczych egzystencji domaga się zjednoczenia w drugim człowieku, dlatego tak ważna jest interakcja z widzem. W przestrzeni nieustannych zmian trafić na konkretną postać, postać która nagle nie przeobrazi się w kogoś innego jest niezwykle trudno, dlatego trzeba działać szybko i zdecydowanie. Zarówno kształt, forma jak i osoba wraz z upływającymi sekundami przybliżają się do innej formy czy postaci, trzeba tę formę zawczasu uchwycić, lecz wcześniej należy ją dogonić. Zatem walka z czasem i przestrzenią jest zasadą nadrzędną "Snu o nocy letniej".

***

18 września (piątek)

"Ważne sprawy" Fundacja Sztuka Ciała

10.00 | Scena Kameralna OCK

Spektakl rodzinny - adresowany do dzieci od 4-go roku życia i ich opiekunów. Opowiada o wartości przyjaźni, odwadze, lękach a także o wielkiej sile dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Głównym środkiem wyrazu jest tu teatr ruchu oraz pantomima, co umożliwia nawet najmłodszym widzom na bezproblemowy odbiór przekazywanych treści.

"Bądźcie grzeczni, nie nabałagańcie, zjedzcie ładnie kolację i pójdźcie wcześnie spać" - to naprawdę ważne sprawy, ale niekoniecznie w życiu małego człowieka. Owszem, należy starać się wypełnić zadania postawione przez rodziców, jednak bywa to trudne, gdy trzeba w międzyczasie dowodzić statkiem pirackim, odnaleźć ulubionego misia czy przetrwać podróż przez dżunglę. A co gorsza - przy tym wszystkim trzeba opiekować się młodszą siostrą!"

"Dziewczynko w końcu dorośniesz" Celia Chauviere [Francja], Compagnie des Corps Bruts [Francja], Fundacja "Ciało mówi, że"

17.30 | Scena Kameralna OCK

Spektakl bez słów, w tańcu i pantomimie. Dorośniesz więc, dziewczynko... z dziecka staniesz się nastolatką, a potem kobietą. Ale musisz wiedzieć, Dziewczynko, że twoja droga nie będzie wcale łatwa...

Dziewczynko mogłaby być każdym. Każdą dziewczynką urodzoną w Europie w ostatnich czasach. Ale jak wygląda dorastanie w naszym współczesnym, zachodnioeuropejskim społeczeństwie? Dziewczynka szuka swojego miejsca, zmierza się z trudnościami, przeżywa radości i smutki, zachwyt i niezrozumienie. W końcu stanie się tym, czego świat od niej oczekuje... Ten spektakl jest śladem pewnego życia, historią Dziewczynki pośród mnóstwa innych historii. Opowiada o codzienności, być może prostej, ale jednak naznaczonej przez te zdawałoby się nieważne wydarzenia, które przekształcają po trochu dziewczynki we współczesne kobiety.

"Zmysły" Teatr A3, spektakl/parada

18.30 | start spektaklu/parady na parkingu przed OCK

"Zmysły" to wspaniały popis dla oczu, uszu oraz ducha. Cyrkowy humor, absurd sytuacji, nieprzewidywalność warunków i jarmarczny komizm.

"InQbator 2014" Wernisaż wystawy prac z konkursu fotograficznego

19.30 | Hol OCK

Ubiegłorocznej edycji Festiwalu Teatralnego InQbator towarzyszył konkurs fotograficzny zorganizowany przez Ostrołęckie Towarzystwo Fotograficzne i Galerię Ostrołęka OCK. Konkurs miał formułę otwartą, adresowany był do wszystkich fotografujących a patronatem objął go Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki. Wystawa InQbator 2014 prezentuje zdjęcia zarówno nagrodzone, jak i te, które zostały wybrane przez jury do ekspozycji.

"Usłyszeć taniec" Mateusz Wójcik, Agata Teodorczyk, Karol Drzewoszewski, Monika Bral - mistrzowie stepowania

20.00 | Scena Główna OCK

"USŁYSZEĆ TANIEC" to niezwykły spektakl różnych form stepowania: flamenco, stepu irlandzkiego, amerykańskiego, tańca współczesnego oraz muzyki ethnojazzowej granej na żywo. Barwne widowisko, w którym taniec stanowi integralną część muzyki, a muzyka - tańca. Różne kultury muzyczne spotykają się w jednym miejscu, a tradycja i współczesność to synonimy. Projekt tworzą wybitni tancerze i muzycy, soliści widowisk w Europie i USA.

"USŁYSZEĆ TANIEC" to pierwszy w Polsce i jeden z kilku na świecie, projekt łączący flamenco, muzykę irlandzką i jazz. Harmonijny kolaż różnych tradycji muzycznych we współczesnych aranżacjach. Tworzą go, pod kierownictwem Tomasza Bieli, wybitni muzycy reprezentujący różne kultury muzyczne: Michał Czachowski, Damian Kowaliński, Witold Kulczycki, Małgorzata Mycek, Piotr Rogacki i Borja Soto. Efektem ich współpracy jest unikalna, ethnojazzowa fuzja, której celem jest pokazanie możliwości współistnienia kultur we współczesnym świecie.

"Mistrz i Małgorzata" Teatr Formy

21.30 | Parking przed OCK

Mimodram na podstawie powieści Michaiła Bułhakowa. Wydanej w wersji ocenzurowanej w latach 1966-1967, a w wersji prawie pełnej w roku 1973. Fabułę stanowią losy tytułowych bohaterów, mieszkających w Moskwie lat 30. XX w., a także wpleciona w narrację powieść historyczna (powieść w powieści) o Poncjuszu Piłacie w wielowątkowym powiązaniu z wizytą Szatana w ateistycznym Związku Radzieckim.

Plenerowy spektakl ruchowy nie jest wierną ilustracją powieści pisarza, ale raczej swobodną wizją autorską, choreograficzną, obfitującą w głębokie treści natury mistycznej, czy tzw. optyki racjonalnej i natchnionej. Jest zatem współczesnym przekładem czy też wizją, która ukazuje problemy i życie ludzi, których spotykamy na co dzień. Spektakularnymi postaciami przedstawienia są uczłowieczeni: Chrystus i Szatan, którzy wcielają się w realnych ludzi.

W centrum myśli spektaklu jest człowiek z całą swoją złożonością, nadzieją i zwątpieniem. Owo archetypiczne ukazanie walki dobra i zła, dwóch natur drzemiących w człowieku znajduje tu swe odbicie w wyrazie plastycznym, ruchu, muzyki i symbolicznej efektownej mobilnej scenografii.

Spektakl jest współczesną wizją tego zagadnienia, choć różnie widzianej z dzisiejszej perspektywy, niezmienne natomiast wydaje się pojęcie dobra i zła, pomimo zmiany kostiumu epoki etc., natura człowieka natomiast nie zmieniła się od wieków.

***

19 września (sobota)

"Ważne sprawy" Fundacja Sztuka Ciała

15.00 | Scena przy DH Kupiec / Scena Kameralna OCK

Spektakl rodzinny - adresowany do dzieci od 4-go roku życia i ich opiekunów. Opowiada o wartości przyjaźni, odwadze, lękach a także o wielkiej sile dziecięcej wyobraźni. Przedstawienie w swoim wyrazie jest radosne, inspirowane rosyjską klaunadą, w której nacisk kładzie się na zbudowanie komicznych charakterów oraz prostych konfliktowych sytuacji rozwiązywanych w twórczy, nieoczekiwany sposób. Głównym środkiem wyrazu jest tu teatr ruchu oraz pantomima, co umożliwia nawet najmłodszym widzom na bezproblemowy odbiór przekazywanych treści.

"Bądźcie grzeczni, nie nabałagańcie, zjedzcie ładnie kolację i pójdźcie wcześnie spać" - to naprawdę ważne sprawy, ale niekoniecznie w życiu małego człowieka. Owszem, należy starać się wypełnić zadania postawione przez rodziców, jednak bywa to trudne, gdy trzeba w międzyczasie dowodzić statkiem pirackim, odnaleźć ulubionego misia czy przetrwać podróż przez dżunglę. A co gorsza - przy tym wszystkim trzeba opiekować się młodszą siostrą!"

"Marionetarium Clauna Pinezki" Teatr Pinezka

17.30 | Scena przy DH Kupiec

Jubileuszowe przedstawienie z okazji 35-lecia Teatru Pinezka. Clown Pinezka wystąpi razem z plejadą marionetkowych gwiazd, które występowały w różnych spektaklach Teatru Pinezka przez 35 lat. Niestety pojawia się także zła Baba Jaga, która chce przerwać spektakl, ale Clown Pinezka i z nią sobie poradzi. Widowisko i świetna zabawa dla widzów w każdym wieku, bo przecież w każdym człowieku jest dziecko.

"Plan lekcji" Teatr A3

18.30 | Scena przy DH Kupiec / Scena Kameralna OCK

Spektakl "Plan lekcji" jest inspirowany twórczością Tadeusza Kantora, a aktorzy uważani są za kontynuatorów jego stylistyki i techniki gry scenicznej. Kojarzona z Kantorem umarła klasa w "Planie lekcji" ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów-wspomnień-szkolnych historyjek sentymentalnych oraz tragikomicznych i nostalgicznych. Spektakl grany jest bez słów, tylko ruchem i emocjami

Trzech dorosłych mężczyzn po latach ponownie znajduje się w szkole. Pokazują - grają bez słów kolejne obrazy-wspomnienia-historie. Zamknięci w trzech szkolnych kantorowskich ławkach - obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów - uczestniczą w znanych wszystkim lekcjach - biologii, gimnastyki... Wykorzystują najprostsze rekwizyty - jabłka, balony, książki - bawią się w przywoływanie szkolnej beztroski. Pochłonięci własnymi wspomnieniami, tylko na chwilę przebiegają wąskim pomostami do sąsiedniej ławki - szkolnej pułapki. W niej knują, łobuzują, rozśmieszają, przeżywają rozterki i porażki, dzielą się wspólną kanapką - kreują historie celebrując precyzję sztuki aktorskiej w geście i sytuacji.

Szkoła jest w tym spektaklu metaforą wszystkich doświadczeń, które nas formują. A może deformują? Wycieczka w przeszłość jest i śmieszna i nostalgiczna i smutna. Szkolna rzeczywistość to także terytorium codziennych walk emocji, zakazów, rozkazów, strachów. To wcale nieidealna kraina dzieciństwa, w której dajemy sobie wszczepić fobie nauczycieli, gdzie doświadczamy i szaleństwa i okrucieństwa i traumy kolegów.

"Light Soul" Quartet DEK.RU (Ukraina)

20.00 | Scena Główna OCK

Jest to zabawna gra o życiu różnych ludzi, która jest tak samo zrozumiała dla dorosłych i dla dzieci. Spektakl wykorzystuje tematyczne pliki wideo i spontaniczne improwizacje z udziałem publiczności. Ze względu na prosty, ale elegancki język ciała, bez pomocy scenograficznych elementów, aktorzy tworzą świat dna morskiego, grupy mistrzów różnych dyscyplin sportowych, a nawet historię miłosną między dwoma "posągami życia". Oprócz tego poznamy historię zainspirowaną cyrkiem: jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, przed naszymi oczami pojawią się lwy, akrobaci na trapezie, żonglerzy a nawet rozbawiona publiczność - i wszystko to, za sprawa czwórki młodych twórców. Co więcej, klasy mistrzowskie teatru plastycznego, pantomimy i aktorstwa są bardzo popularne wśród publiczności. Unikalna metoda, opracowana przez aktorów DEK.RU "Quartet" wzbudza wielkie zainteresowanie, zarówno wśród amatorów i profesjonalistów. Pokazy młodego teatru zawsze zostawiają radość w duszach widzów i ślad niezapomnianej przygody artystycznej.

Kwartet DEK.RU powstał w Kijowie w 2010 roku. To młody, utalentowany zespół, pracujący w gatunku teatru plastycznego i sztuk i wizualnych. Zespół znany jest z wyrafinowanej estetyki, elegancji, profesjonalizmu i subtelnego poczucia humoru. Mimo młodego wieku, artyści zdobyli uznanie i sympatię międzynarodowej publiczności m.in. w Holandii, Polsce, Włoszech, Francji, Polinezji i Nowej Kaledonii. Wszędzie tam prezentowali autorski program "Light soul" - pokaz współczesnej pantomimy, światła i muzyki.

"Poza czasem" Teatr Akt

21.30 | Parking przy ul. Prądzyńskiego, za Sceną przy DH Kupiec

"Poza czasem" to metafora podróży w czasie i przestrzeni, która prowadzi w głąb własnej wyobraźni. Podejmujemy ją nieświadomie każdego dnia, poszukując wartości i dociekając sensu istnienia. Podróżując doświadczamy, poznajemy, pokonujemy słabości, a potem nigdy nie pozostajemy już tacy sami. Zderzają się tu nowe doświadczenia z refleksją nad przemijaniem. Wędrówka poza czasem to chwila, w której możemy się zatrzymać i dostrzec drugiego człowieka obok nas.

Fantazyjna opowieść utrzymana jest w malowniczej stylistyce steampunk, łączącej styl retro z fantastyką naukową. Teatr ruchu, pantomima, taniec i elementy nowego cyrku w połączeniu z muzyką graną na żywo składają się na ekspresyjne widowisko.

***

Wydarzenia towarzyszące

12 -13 września

Warsztaty budowy lampionów

14 -16 września

Duża przerwa 6 prezentacji x 20 min.

14 - 19 września

Lekcja Kultury Fizycznej

17 - 19 września

Gra uliczna Maska

5 - 19 września

MILONGA

17 - 19 września

Konkurs na recenzję teatralną dla młodzieży szkolnej

Organizatorami Inqbatora są Mazowiecki Instytut Kultury, Urząd Miasta Ostrołęki i Ostrołęckie Centrum Kultury.