powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Nowy Sącz. Szwajcarska opera w Małopolskim Centrum Kultury Sokół

W ramach jesienno-zimowej edycji Trans-Opery czyli transmisji i retransmisji oper i baletów z renomowanych europejskich teatrów i festiwali - 15 września pokaz "Wesela Figara" z Zürich Opera House.

Wesele Figara to dalszy ciąg perypetii andaluzyjskiego szlachcica Almavivy i jego sługi, znanych już z komedii Cyrulik sewilski. Sympatyczny hrabia przeistoczył się tym razem w cynicznego uwodziciela, a przedstawiciel stanu mieszczańskiego zatriumfował nad arystokratą, co na owe czasy było bardzo śmiałą satyrą polityczno-społeczną. Zakaz wykonań tej sztuki we Francji wzbudził żywe zainteresowanie publiczności i zrozumiały niepokój cesarza Józefa II, od którego zależała zgoda na prezentację opery w Wiedniu, jednak urok dzieła skłonił go do wydania zezwolenia na jej wystawienie. Tym sposobem, tak się przewrotnie złożyło, że jedna z najwspanialszych oper Mozarta zasłynęła w świecie dzięki cenzurze.

Autor libretta da Ponte i Mozart stworzyli komedię charakterów, umiejętnie nasyconą erotyzmem i poezją opowieści, nacechowaną głęboką znajomością zalet, przywar jak również ułomności ludzkiej natury.

***

15 września (wtorek) 2015 // 19:00

WESELE FIGARA // Wolfgang Amadeusz Mozart

Zürich Opera House, Szwajcaria

Retransmisja: 3h 30'

Libretto: Lorenzo da Ponte na podstawie sztuki Pierre'a Augustina Beaumarchais'go

Dyrygent: Franz Welser-Möst

Reżyseria: Sven-Eric Bechtolf

Występują:

Hrabia Almaviva Michael Volle

Hrabina Malin Hartelius

Zuzanna Martina Janková

Figaro Erwin Schrott

Cherubin Judith Schmid

Marcelina Irne Friedli

Bartolo Carlos Chausson

Don Basilio Martin Zysset

Don Curzio Andreas Winkler

Antonio Giuseppe Scorsin

Barbarina Eva Liebau

Orkiestra i Chór Zürich Opera House