powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Bielsko-Biała. O cyfrowej Banialuce na konferencji

Dziś o godzinie 11 w Teatrze Lalek Banialuka odbędzie się konferencja finalizująca projekt "Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej".

Prace nad projektem trwały od początku roku. W tym czasie zdigitalizowano blisko 1000 obiektów w tym zdjęcia, afisze, plakaty, programy oraz opracowano materiały filmowe. Do bazy danych wprowadzono wszystkie premiery - od 1947 roku jest ich 289, a także stworzono bazę blisko 700 osób współpracujących z i pracujących dla Banialuki. Powstała także strona internetowa www.cyfrowa-banialuka.pl, która umożliwia swobodne surfowanie po wirtualnym archiwum teatru. Udostępnione archiwalia ilustrują nie tylko zmiany zachodzące w blisko siedemdziesięcioletniej historii teatru, ale także towarzyszące im przemiany polityczne, estetyczne i kulturowe. Są zatem cennym źródłem wiedzy dla badaczy i miłośników teatru i środowiska akademickiego oraz osób zainteresowanych życiem kulturalnym naszego regionu.

Projekt finalizuje konferencja podczas której zostanie zaprezentowana strona www.cyfrowa-banialuka.pl. Ponadto podczas konferencji dr Katarzyna Walotek-Ściańska (Katedra Dziennikarstwa Ekonomicznego i Nowych Mediów Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach) oraz Janusz Legoń (teatrolog) będą mówić o wpływie teatru lalek na kształtowanie świadomości kulturalnej i estetycznej dzieci, młodzieży i dorosłych oraz znaczeniu nowych mediów we współczesnym życiu teatralnym. Dodatkowo w holu teatru zorganizowana została ekspozycja składająca się z dwóch części: fotogramów obrazujących ważne wydarzenia z historii teatru oraz archiwaliów (plakatów i afiszy) pochodzących z pierwszego okresu funkcjonowania teatru.

Projekt "Cyfrowa Banialuka - digitalizacja archiwum działalności artystycznej Teatru Lalek Banialuka w Bielsku-Białej" jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach zadania Teatr 2015. 250-lecie teatru publicznego w Polsce. Edukacja teatralna i promocja teatru.