Dzielnice sztuki

09-08-2010
29-12-2011
Gdynia. Forum Kultury droższe o 100 mln zł?
Po raz drugi wojewoda pomorski nie zgodził się z argumentami przemawiającymi za tym, by nie oddać cennych terenów w Gdyni rodzinom poprzednich właścicieli. Leżący nad morzem Park Rady Europy miał być miejscem budowy Forum Kultury. I może będzie, ale wszystko wskazuje na to, że Gdynia może wydać na tę inwestycję 100 mln zł więcej.
13-01-2011
Łódź. Księży Młyn bez artystów?
Zabytkowy, wpisany na listę dziedzictwa Unesco łódzki Księży Młyn, wciąż nie jest dzielnicą artystów i przemysłów kreatywnych. Czy jest szansa na doprowadzenie tego projektu do końca?
09-08-2010
Zielona Góra. Zaułek Artystów przy Fabrycznej
W piwnicach lubuskie wino, na parterze spektakle teatralne i kabaretowe popisy, a na piętrze pracownie zielonogórskich twórców - tak w przyszłości będzie wyglądał Zaułek Artystów przy ul. Fabrycznej.
09-07-2010
Łódź. Strefa kultury na Księżym Młynie
Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna otworzy jesienią dom dla kulturalnych przedsięwzięć, a już teraz zaprasza do współpracy. - Masz pomysł? Przyjdź. Zastanowimy się, jak go zrealizować - mówi szef strefy.
08-06-2010
Łódź. Dzielnica artystów na Księżym Młynie?
Jeszcze w tym miesiącu radni mogą przegłosować projekt stworzenia na zabytkowym osiedlu kulturalnej dzielnicy. W wolnych lokalach rozgościliby się twórcy i zamienili je na studia, galerie i pracownie.
26-11-2009
Gdynia. Latem ruszy budowa Forum Kultury
Gdyńscy radni przyjęli w środę plan zagospodarowania przestrzennego Śródmieścia. Dzięki niemu Skwer Kościuszki zmieni się nie do poznania - powstanie tam prestiżowe Forum Kultury, znikną szpecące budki z hot dogami.
06-03-2008
Gdynia. Zburzą budynek po Teatrze Miejskim?
Kontrowersje wśród mieszkańców Śródmieścia spowodowało rozpoczęcie prac planistycznych dla terenu u zbiegu ul. Słowackiego, ul. Krasickiego i al. Piłsudskiego w centrum Gdyni.
17-01-2008
Gdynia. Nowa siedziba Miejskiego w dzielnicy kulturalnej
W sercu Gdyni powstanie nowe centrum kulturalne z teatrem, galerią i mediateką. Miasto wraca do pomysłów przedwojennych urbanistów, którzy między plażą i skwerem Kościuszki zaplanowali dzielnicę reprezentacyjną. Konkurs na projekt wygrało Fiszer Atelier 41 z Warszawy.
15-01-2008
Kulturalna Europa w centrum Gdyni
- To będzie właściwie podwójny teatr, bo nie tylko klasyczny, ale także eksperymentalny. Gmachy zostaną połączone ze sobą. Projekt rozwiązań wnętrz ma być bardzo nowoczesny, na wzór skandynawski. Wyobrażam sobie taki rozkład pomieszczeń, aby widz czasami sam nie wiedział, gdzie dokładnie odbywa się spektakl, czy to jest foyer, czy scena - mówi Stanisław Fiszer z pracowni architektonicznej Fiszer Atelier 41 z Warszawy, która wygrała konkurs na stworzenie koncepcji zagospodarowania Parku Rady Europy - Centrum Kultury w Gdyni.
05-12-2007
Gdynia. Budowa centrum kulturalnego zagrożona
Budowa nowego centrum kulturalnego - priorytetowa inwestycja Gdyni - jest zagrożona. Spadkobiercy wywłaszczonych przed laty właścicieli terenów przy skwerze Kościuszki żądają zwrotu ziemi. Prawnicy: spór może być dla Unii Europejskiej argumentem, by nie dać dofinansowania.
08-03-2007
Gdynia. Powstanie dzielnica kultury
W centrum Gdyni ma powstać dzielnica kulturalna. W sąsiedztwie Teatru Muzycznego [na zdjęciu], Muzeum Miasta Gdyni i Gemini wyrośnie nowe centrum kultury mieszczące teatr, bibliotekę i galerię sztuki współczesnej. - Obiekt na miarę XXI wieku - mówi o nim prezydent Wojciech Szczurek.
07-03-2007
Gdynia. Nowa siedziba dla Teatru Miejskiego?
Dyrektor Teatru Miejskiego w Gdyni Jacek Bunsch dopiero z pisma urzędnika Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta dowiedział się, iż władze miasta chcą przenieść siedzibę teatru do projektowanego nieopodal skweru Kościuszki Centrum Kultury. Ma żal, że tak ważna kwestia nie została z nim omówiona.