Lublin. Dawne legendy na Zamku Lubelskim

W piątek na Zamku Lubelskim ponownie zobaczymy spektakl Poławiaczy Pereł o niezwyczajnych mieszkańcach dawnego Lublina i ich tajemnicach, które stały się miejskimi legendami. Obok profesjonalnych aktorów w przedstawienie zaangażowana będzie także publiczność.

«"Legendy Dawnego Miasta" to autorski projekt Przemysława Buksińskiego i grupy Poławiaczy Pereł Improv Teatr, która powstała na początku 2015 roku.

- Zespół przedstawi spektakl, którego fabuła opiera się na podaniach i opowieściach związanych z Lublinem. Najpierw ktoś z widzów spośród 400 legend wylosuje daną opowieść dotyczącą Lublina. Przeczyta ją, a potem grupa zacznie improwizować na ten temat - wyjaśnia Anna Zbiciak, koordynatorka projektu. Fragmenty dawnych opowieści będą punktem wyjścia do stworzenia zupełnie nowych historii.

Wszystko zależy od publiczności

- Spektakl będzie utrzymany w klimacie średniowiecznym. Historie, które pojawiają się w miejskich legendach, w większości dzieją się właśnie w tej epoce, więc aktorzy postarają się wprowadzić widzów w dawny świat Lublina - wyjaśnia Zbiciak. Obok profesjonalnych aktorów w spektakl zaangażowana będzie także publiczność.

- W improwizacji nigdy nie wiemy, jak ułoży się dialog, więc trzeba szybko reagować, wykazać się błyskotliwością. Wiele zależy od publiczności, ale akurat w Lublinie widzowie bardzo chętnie angażują się w takie przedstawienia - wyjaśnia Przemysław Buksiński z grupy Poławiaczy Pereł Improv Teatr. Spektakl odbędzie się w piątek 14 sierpnia o godz. 17 w Galerii Malarstwa na Zamku Lubelskim.

Kolejne spektakle w weekend

Premierowe przedstawienie w ramach ,,Legend Dawnego Miasta" odbyło się w połowie lipca. Wylosowano wtedy fragment legendy "Herb Lublina z koziołkiem".

- Publiczność dopisała, na spektakl przyszło ok. 100 osób, sala była pełna. Co więcej, widzowie chętnie angażowali się w przedstawienie, a na tym właśnie najbardziej nam zależało - tłumaczy Zbiciak. Legendy odczytali goście specjalni: Krzysztof Komorski, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, oraz Michał Karapuda, dyrektor wydziału kultury UM. Kolejne przedstawienia w ramach ,,Legend Dawnego Miasta" zaplanowano na 15 i 16 sierpnia na godz. 17. Wstęp wolny.

Spektakl jest wystawiany pod patronatem lubelskiej "Gazety Wyborczej" i portalu Gazeta.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego