powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Lublin-Rzeszów. Passini reżyseruje "Bieguny"

28 sierpnia w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie odbędzie się premiera "Biegunów" w reżyserii Pawła Passiniego.

"Pod-biegunowi! na dziejów-odłogu / Gdzie całe dnie / Niebo się zdaje przypominać Bogu: / Zimno i mnie!..."

Na biegunie podobno co jakiś czas samotny pingwin odłącza się od stada i idzie w głąb lądu. Premedytacja i upór z jakim samotnie udaje się na pewną śmierć pozostają dla naukowców niezrozumiałe. Antarktyczna metaforyka dobrze oddaje straceńczy charakter romantycznych eskapad. Przetrwać może tylko ten, kto cały czas jest w ruchu.

"Zwichnięty Geniusz", jak pisali o Norwidzie współcześni, któremu nie udało się wziąć udziału w ekspedycji na Biegun Północny, wymyka się z przytułku i wyrusza w samotną wyprawę przez lodową pustynię. Staje przed "drugim sobą" jak Hrabia Henryk z dramatu Krasińskiego i, jak Kordian, pokonuje kolejne komnaty prowadzące do sypialni cara, by dotrzeć tam, gdzie jeszcze nie stanęła ludzka stopa. Być może jak Konrad z "Wyzwolenia", ale wpół zamarznięty, wyciągnie rękę "po święty ogień, która TAM płonie"...

Równocześnie w Zakładzie św. Kazimierza na peryferiach Paryża zakonnice segregują pozostałe po martwym już Norwidzie skrzynie pełne listów, wierszy i myśli.

W "Biegunach" Cyprian Kamil Norwid jawi się jako ten z romantyków, dla którego nie starczyło miejsca na podium. Bohaterowie najważniejszych tekstów "starszych braci" stają się więc sposobem poruszania się po nieskończonym.

Nowy spektakl zespołu neTTheatre "Bieguny" w reżyserii Pawła Passiniego zagości w repertuarze Centrum Kultury w Lublinie oraz Teatru Maska w Rzeszowie jesienią 2015 roku.

Spektakl powstał w koprodukcji Centrum Kultury w Lublinie z Teatrem Maska w Rzeszowie.

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

***

scenariusz i reżyseria: Paweł Passini; asystent reżysera: Grzegorz Grecas; projekcje: Maria Porzyc; scenografia i kostiumy: Marta Góźdź; reżyseria światła: Damian Bakalarz; reżyseria dźwięku: Tomasz Kraśkiewicz; występują: Marta Bury, Jadwiga Domka, Paweł Janyst, Malwina Kajetańczyk, Klaudia Cygoń, Jarosław Tomica; plakat: Michał Jadczak; organizacja produkcji: Łukasz Wójtowicz; asystent producenta, promocja: Anita Struk, współpraca scenariuszowa: Paulina Tchurzewska