powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Muzyka lasu deszczowego i święte dźwięki Griotów na Brave Festival

15 lipca na Brave Festival to przede wszystkim dwa wyjątkowe wydarzenia w programie głównym. Pigmeje Aka zaprezentują muzykę lasu deszczowego i skomplikowany śpiew polifoniczny. Wystąpi także niezwykły wokalista Kasse Mady Diabaté wraz z trzema wirtuozami świętych instrumentów griotów. W programie Przeglądu Filmowego m.in. "Szeherezada" Nacera Khemira, a w cyklu "Opowiadacze" tym razem opowieści księżycowe.

Grupę Ndima tworzą Pigmeje Aka (na zdjęciu) pochodzący z lasów deszczowych Kongo. Zagrają m.in. na dużych bębnach wydrążonych z pnia, a także instrumentach, które służą również do polowania. To na przykład łuk mbela z cięciwą, na której gra się ustami, lub długie harfy-cytry mondoumein o wibrującym dźwięku.

- W języku Pigmejów Aka słowo "ndima" oznacza "las". W ich muzyce słychać dźwięki inspirowane życiem równikowej puszczy. Ogromne wrażenie robią też formy ich polifonicznego śpiewu, niezwykle kunsztowne i wyrafinowane - mówi Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Grupa Ndima wystąpi na Scenie Plenerowej w Studio na Grobli o godz. 20:30. Wcześniej, o godz. 15:00 w Klubie Festiwalowym Mleczarnia, będzie można spotkać się z artystami w ramach Brave Meetings.

Kasse Mady Diabaté i wirtuozi świętych dźwięków

Jego głos to mocny, a przy tym ciepły baryton. Kasse Mady Diabaté śpiewa, a niekiedy melorecytuje - przejmuje, wzrusza i pobudza wyobraźnię. Wystąpi w wyjątkowym kwartecie, z wirtuozami trzech instrumentów najważniejszych dla tradycji griotów. Na balafonie zagra Lansine Kouyaté, na n'goni Badje Tounkara, a na korze Ballaké Sissoko.

- To sama kwintesencja muzycznych tradycji griotów. Każdy z tych instrumentów jest głęboko zakorzeniony w kulturze Afryki Zachodniej. Wirtuozi prezentują pełne możliwości każdego z nich, dla nas to często jak odkrywanie nowego świata dźwięków - dodaje Adrian Podgórny.

Szeherezada i berlińskie kołysanki na ekranie

W programie Przeglądu Filmowego 15 lipca jest najnowszy film Nacer Khemira "Szeherezada". Ta odsłona "Baśni 1001 nocy" wciąga dlatego, że koncentruje się na tym, co najważniejsze - na grze wyobraźni.

- Reżyser sam jest opowiadaczem, często występuje na scenie przed publicznością.

W tym filmie zobaczymy i usłyszymy go właśnie w tej roli. Rzadko mamy okazję przeżyć coś takiego, można się poczuć jak przed wiekami. Wystarczy uważnie słuchać, a szybko uwiedzie nas magia opowieści - mówi Sebastian Sroka, kurator Przeglądu Filmowego Brave Festival.

Z kolei film "Kołysanka" Johanna Feindta i Tamary Trampe koncentruje się na uniwersalnym znaczeniu opowieści, pokazując je w kontekście bardzo współczesnym. To historie ludzkie w scenerii Berlina, opowiedziane w rytmie kołysanek.

- Ten obraz pozwala spojrzeć z dystansu na życie w nowoczesnych metropoliach

i zobaczyć, że bez opowieści sporo tracimy - dodaje Sebastian Sroka.

Opowiadacze: Księżycowe opowieści

Motyw księżyca znajdziemy w opowieściach różnych kultur. Krajobraz księżycowych opowieści wzbogaci muzyczna oprawa zespołu Księżycovo w składzie: Justyna Jary, wokalistka i aktorka, Robert Lipka, jeden z najlepszych akordeonistów polskiej sceny folkowej, Patrycja Napierała, znakomita perkusistka, a także Jarek Kaczmarek, m.in. gitarzysta i opowiadacz z Grupy Studnia.

15 lipca na Brave Festival 2015:

Koncerty w nurcie głównym:

Kasse Mady Diabate

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7 - godz. 18:00

Ndima

Scena plenerowa, Studio Na Grobli - godz. 20:30

Brave Meetings:

Ndima

Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5 - godz. 15:00

Przegląd Filmowy:

DCF, sala Warszawa, ul. Piłsudskiego 64a

"Kołysanka", reż. Johann Feindt, Tamara Trampe - godz. 18:00

"Szeherezada", reż. Nacer Khemir - godz. 20:00

Opowiadacze:

Opowieści księżycowe

Klub Festiwalowy Mleczarnia, ul. Włodkowica 5 - godz. 22:00