powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sokołowsko. Festiwal Sztuki Efemerycznej

Performance, instalacje, realizacje dźwiękowe i multimedialne prezentowane będą podczas V Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Efemerycznej (18-22 lipca).

Piąta edycja festiwalu skupi się tematycznie wokół wody w wielorakich odniesieniach: żywioł, woda życia, "wszystko płynie", powrót do źródeł, oczyszczenie, medium łączące świat i zaświaty... W historii Sokołowska jako uzdrowiska woda odgrywała istotne znaczenie jako element terapii - lecząca woda źródlana i pionierskie zastosowanie hydroterapii dr Priessnitza w sanatorium dr Brehmera. Do tych i innych kwestii odniosą się realizacje artystów.

Festiwal jest miejscem prezentacji sztuki efemerycznej w jej różnych przejawach. Działania festiwalu nakierowane są na społeczność miejscową poprzez realizacje w przestrzeni publicznej, do udziału w których zapraszamy mieszkańców Sokołowska, organizujemy warsztaty dla dzieci i dorosłych. Festiwalowi towarzyszą pokazy filmów i dokumentacji, wystawy, prezentacja projektów artystycznych i instytucji je realizujących. Stwarzamy możliwość dyskusji między artystami, krytykami, teoretykami i historykami sztuki. Przewidujemy dyskusje z udziałem artystów, krytyków i teoretyków sztuki.

Równolegle z festiwalem odbywać się będą warsztaty przeznaczone dla młodych adeptów sztuk efemerycznych prowadzone przez Alaistaira MacLennana (Szkocja/Irlandia,performance), Caroline Bagnall (Wielka Brytania, choreografia, taniec), VestAndPage (Włochy/Niemcy, performance) i Mieczysława Litwińskiego (Polska, dźwięk, muzyka/głos).

Każda edycja festiwalu honoruje klasyka polskiej sztuki. W "Kontekstach" I-IV byli to: Jan Świdziński, Zbigniew Warpechowski, Jerzy Bereś, Zygmunt Rytka. Tym razem oddajemy honory mieszkającemu w Irlandii Północnej szkockiemu klasykowi sztuki performance, Alastairowi MacLennanowi, ale którego "sztuka to demonstrowane łączenie i rozładowywanie konfliktów w działaniu, czy to duchowym, religijnym, politycznym, osobistym, społecznym czy kulturalnym. Uzdrawiać to scalać". "Sztuka jest DLA LUDZI." Alastair przedstawi performance (actuation), poprowadzi warsztaty, zaprezentuje film będący rejestracją działań prowadzonych wspólnie z Sandrą Johnson , wystawę rysunków, posłuchamy wystąpienia autorskiego na temat twórczości artysty.

kurator: Małgorzata Sady