powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Sopot. Rebeka na Kulturalnej Plaży

Kulturalna Plaża, czyli scena plenerowa przed Teatrem na Plaży i Klubem Atelier rusza w Sopocie już 9 lipca. Pierwszym gościem będzie zespół Rebeka, łączący elektronikę z ambitnym popem.

Projekt Kulturalna Plaża to unikatowy cykl działań kulturalnych na sopockiej plaży przy Teatrze na Plaży i Klubie Atelier, łączący w miesiącach lipiec-sierpień działania z zakresu teatru, muzyki, filmu i literatury. Cały projekt został ponadto wpisany w dwa duże sopockie festiwale, które wyznaczą jego początek i koniec: Sopot Film Festival (11-19 lipca) oraz Literacki Sopot (20-24 sierpnia).

W dobie komercjalizacji w sezonie letnim przestrzeni miejskich, w tym plaż na całym polskim wybrzeżu, powstała w ubiegłym roku inicjatywa stworzenia kulturalnej przestrzeni promującej ambitne działania twórcze. W ten sposób ponownie w tym roku rusza projekt, w ramach którego odbędzie się szereg plenerowych spektakli, projekcji filmowych i koncertów a także spotkań z twórcami. Przygotowana zostanie strefa literatury, tj. plenerowa biblioteka i strefa bookcrossingu. Kulturalna Plaża to również przestrzeń do realizacji pomysłów organizacji NGO i innych instytucji kultury.

W każdy poniedziałek w lipcu i sierpniu na plażowej scenie odbywać się będą pokazy ambitnego kina. W lipcu pojawią się filmy z repertuaru Sopot Film Festivalu, a w sierpniu z festiwalu T-Mobile Nowe Horyzonty. Wtorki i środy to teatr, recitale i koncerty. Na scenie zaprezentują się przede wszystkim artyści związani przez cały rok z Teatrem na Plaży. W ten sposób zarówno w lipcu i sierpniu zobaczymy rewię "Jutro będzie lepiej" zrealizowaną przez Piotra Kosewskiego i artystów Sopockiego Teatru Tańca. Jej pierwsza plażowa odsłona (14.07) odbędzie się w trakcie Sopot Film Festivalu pod hasłem "filmowa rewia", a w jej repertuarze zabrzmią piosenki z przedwojennych polskich filmów (druga odsłona 3.08). W ramach realizowanego w Teatrze na Plaży projektu "Przybora+Wasowski" przypomnimy muzykał "Balladyna'68" (28.07) na podstawie twórczości Kabaretu Starszych Panów a Sopocki Teatr Tańca zaprezentuje jedną ze swoich najnowszych produkcji, czyli "Essentię" (20.08). Odbędzie się również recital Piotra Kosewskiego "Festiwal piosenki (nie)poważnej", kilkukrotnie zostanie zagrana "Shirley Valentine" Teatru Czwarte Miasto, a w weekendowe poranki na tarasie Klubu Atelier grana będzie dla najmłodszych widzów "Pchła Szachrajka w Sopocie".

Kulturalna Plaża to również koncerty. W trakcie Sopot Film Festivalu, na plażowej scenie wystąpi Mary Komasa (15.07) a do filmu niemego "Człowiek z kamerą filmową "z 1929 roku, swój autorski mix zagra na żywo DJ MNOW (13.07). Ponadto na plażowej scenie usłyszymy duet Rebeka (9.07), Młynarski plays Młynarski z gościnnym udziałem Natalii Grosiak z zespołu Mikromusic (22.07) oraz Domowe Melodie (11.08).

Kulturalna Plaża to jednak nie tylko koncerty, kino i teatr ale działalność edukacyjna dla najmłodszych. W przestrzeni Sali Prób Teatru na Plaży w lipcu i sierpniu odbędą się warsztaty muzyczno-teatralne dla dzieci z Sopockim Teatrem Muzycznym Baabus Musicalis. W ich ramach powstaną dwa mini spektakle do narracji Leszka Możdżera, z udziałem uczestniczących w nich dzieci, które zaprezentowane zostaną na plażowej scenie. Zapisy na warsztaty już ruszyły.

Na zakończenie całego projektu, na plażowej scenie w dniach 20-23 sierpnia zagości Festiwal Literacki Sopot, w ramach którego codziennie odbywać się będą spotkania z jego gośćmi, prowadzone przez Michała Nogasia z radiowej Trójki.

Organizatorami tegorocznej edycji Kulturalnej Plaży są Teatr na Plaży, Klub Atelier oraz Bałtycka Agencja Artystyczna BART.

***

Rebeka

9.07 | czwartek | godz. 21.00 | cena biletu : Przedsprzedaż 20 zł/ w dniu koncertu 25 zł

Klub Atelier we współpracy z Teatrem na Plaży zapraszają 9 lipca na Kulturalną Plażę na koncert zespołu Rebeka.

Rebeka to połączenie dwóch silnych indywidualności w imię jednego, jeszcze silniejszego bytu muzycznego. Dwoje kompozytorów: Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to wymagające wiele od siebie nawzajem, skrajnie odmienne osobowości. Dzięki starciu ich charakterów i często odmiennych spojrzeń na muzykę, Rebeka jest zespołem nietuzinkowym - wojownikiem szalonym i nieprzewidywalnym, który apogeum wspólnej energii osiąga w czasie koncertów. Muzyka Rebeki jest pełna piękna, ale i brudu i emocji. Chłodne brzmienie syntezatorów i pulsujący rytm basów przemieniają słuchacza, wciągają w poszczególne historie i nie pozwalają przejść obojętnie. Ich debiutancki album "Hellada" zdobył tytuł Płyty Roku Gazety Wyborczej 2013. Nowe wydawnictwo Rebeki, EP-ka "Breath", pokazuje nowe, mroczniejsze oblicze Rebeki.

Press info:

"Koncert zespołu Rebeka [na Primavera Sound 2015] był najbardziej fascynującym synthpopowym występem, jaki widziałem od nie wiem jak dawna." NOISEY

"Brzmienie Rebeki jest niezwykle mistyczne i obłąkańczo taneczne jednocześnie." Pigeons&Planes

"Iwona Skwarek i Bartek Szczęsny nie są duetem nowicjuszy, nastolatków, którzy chwilę temu chwycili za instrumenty i przypadkiem nagrali dobry album. To twórcy dojrzali, pewni swoich artystycznych atutów." Brand New Anthem

Od wydania debiutanckiej "Hellady" (2013) duet REBEKA konsekwentnie umacnia swoją pozycję na rynku muzycznym. Zdobyli tytuł Płyty Roku 2013 (Gazeta Wyborcza) i zagrali dwie długie trasy koncertowe w Polsce. W styczniu 2015 roku w czasie ich koncertu warszawski Basen był pełny, a publiczność liczyła ponad 1000 osób. Rebeka regularnie odwiedza zagraniczne sceny (koncerty między innymi w Anglii, Niemczech, Francji, Czechach i na Litwie, a nawet w Południowej Korei). Jako jeden z nielicznych polskich zespołów wystąpili w ramach Boiler Room (m. in.: obok Władysława Komendarka). W roku 2014 wydali znakomicie przyjętą EPkę "BREATH".

Rebeka powstała w 2008 roku z inicjatywy Iwony Skwarek, kompozytorki i autorki tekstów, do której w 2010 roku dołączył producent Bartosz Szczęsny. W tym składzie zespół nagrał debiutancką płytę "Hellada" (2013). Rebeka to połączenie dwóch silnych indywidualności w imię jednego, jeszcze silniejszego bytu muzycznego. Iwona Skwarek i Bartosz Szczęsny to wymagające wiele od siebie nawzajem, skrajnie odmienne osobowości. Dzięki starciu ich, często odmiennych, spojrzeń na muzykę Rebeka jest zespołem nietuzinkowym, który apogeum wspólnej energii osiąga w czasie koncertów.

Iwonę i Bartosza fascynuje z jednej strony popowość i melodyjność, a z drugiej szukanie ciekawych brzmień i eksperymentowanie. Łączą elektronikę z ambitnym popem. Używają do swych kompozycji różnorakich sprzętów: syntezatorów analogowych z lat 80-tych, zabawkowych cyfraków, gitary elektrycznej i basowej, dyktafonu taśmowego. Ich muzyka jest pełna piękna, ale i brudu i emocji. Chłodne brzmienie syntezatorów i pulsujący rytm basów przemieniają słuchacza, wciągają w poszczególne historie i nie pozwalają przejść obojętnie. Charyzma sceniczna, wyrafinowane kompozycje i silny głos Iwony to znaki rozpoznawcze Rebeki.

Prawdziwą twarz Rebeki, jej wolność i dzikość, trzeba zobaczyć i usłyszeć na żywo.