powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Dyr. Mieszkowski ws. Teatru Dzieci Zagłębia

"Apeluję do ludzi kultury o reakcje w sprawie rażących przypadków politycznej bezmyślności. Przestrzeń kultury jest wspólna" - pisze Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Wrocław, 29.06.2015 r.

Starosta

Arkadiusz Watoła

Starostwo Powiatowe w Będzinie

LIST OTWARTY

Zdecydowanie sprzeciwiam się likwidacji Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie i solidaryzuję z protestującym Zespołem Teatru.

Uważam, że nieodpowiedzialna polityka władz lokalnych w tej sprawie jest szkodliwa i sprzeczna z interesem publicznym. Od edukacji teatralnej młodego widza zależy kształt społeczeństwa. Teatr nie jest miejscem rozrywki bez znaczenia, jest terenem sztuki, w którym tworzą się wartości. Teatr dla dzieci powinien podlegać szczególnej ochronie. To on daje szansę na wybór jakości dalekich od konsumpocjonizmu i popkulturowych sztamp. Bez tego wyboru zginie szereg potrzeb duchowych i estetycznych a na ich miejsce wejdą te produkowane przez media i rynek.

Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie obchodziłby w tym roku 70 rocznicę istnienia. Jego założyciel Jan Dorman jest znaczącą postacią w historii polskiego teatru dla dzieci. Drastyczne zmniejszenie dofinansowania, brak planów dotyczących dalszych losów Teatru, spór współprowadzących urzędów, świadczy nie tylko o niekompetencji władz, ale jest spotykanym coraz częściej, wyrazem lekceważącego traktowania instytucji kultury przez urzędników. Dostęp do kultury publiczności gwarantuje w Polsce Konstytucja, zamach na tak zasłużoną instytucję jest zamachem na demokrację.

Apeluję do ludzi kultury o reakcje w sprawie rażących przypadków politycznej bezmyślności. Przestrzeń kultury jest wspólna, zagrożenie jednego z jej elementów, zagraża nam wszystkim.

Krzysztof Mieszkowski