powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. "Radość z muzyki" prosto z Zanzibaru na Brave Festival

Muzyka żeglarzy Oceanu Indyjskiego, rytmy Afryki Wschodniej i melodie świata arabskiego. Zanzibar to fascynująca mozaika różnych kultur. Na Brave Festival 2015 przedstawi ją grupa Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble.

Nazwa grupy pochodzi od dwóch charakterystycznych dla Zanzibaru tradycji muzycznych - taarab i związanej z nią kindumbak. Grupy wykonujące taarab korzystają

z afrykańskich i europejskich instrumentów, a w ich utworach pojawiają się elementy arabskich, wschodnioafrykańskich, a nawet hinduskich tradycji muzycznych. Natomiast kindumbak to swobodniejsza i bardziej folkowa wersja taarab. Pozostawia muzykom więcej miejsca na improwizację i interakcję z publicznością.

- Słowo taarab oznacza z języka arabskiego "radość z muzyki". To fascynująca tradycja, ponieważ słychać w niej niezwykłą, harmonijnie połączoną mozaikę kultur, które składają się na tożsamość Zanzibaru - opowiada Adrian Podgórny, menadżer programowy Brave Festival.

Zanzibar jest miejscem jedynym w swoim rodzaju. Spotykają się tam i przenikają kultury arabska, Afryki Wschodniej, a także europejska i hinduska. Zanzibar Taarab / Kidumbak Ensemble jest grupą związaną z Dhow Countries Music Academy w Stone Town. Czym jest "dhow"? To arabska nazwa niewielkich żaglowców, od wieków używanych na Oceanie Indyjskim, łączących różnorodne kultury. Dhow jest symbolem tradycji i podróży.

***

Zanzibar Taarab/Kidumbak Ensemble

Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

14 lipca 2015 r. - godz. 18:00

16 lipca 2015 r. - godz. 18:00

11. edycja Brave Festival odbędzie się w dniach 10-17 lipca 2015 r. we Wrocławiu.

Bilety dostępne za pośrednictwem strony internetowej:

http://2015.bravefestival.pl/#events