Podsumowanie sezonu teatralnego 2009/2010

14-06-2010
10-01-2011
Rok 2010 w teatrze: Spokojnie. Bez niespodzianek
Rok 2010 krakowski teatr przemierzył spokojnym, dostojnym krokiem. Nic nie zaskoczyło, nic nie zdumiało, nic nie zachwyciło. Nie było nawet ekscytujących porażek. W tym spokojnym teatralnie roku gorętsze emocje zapewniły przedstawienia gościnne - pisze Joanna Targoń w Gazecie Wyborczej - Kraków.
30-12-2010
Cuda i knoty
Może gdybym widział więcej niż widziałem, moje teatralne puzzle anno 2010 wyglądałyby inaczej. Ale że inaczej już nie będzie, oto one - pisze Tadeusz Nyczek w Przekroju.
28-12-2010
Polska Piramida Dżesera
Gadające trupy, sardynki w puszce, dzienniki rowerowe - Łukasz Drewniak podsumowuje w Przekroju mijający teatralny rok.
22-09-2010
Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2009/2010
Miesięcznik Teatr publikuje doroczne podsumowanie sezonu z cyklu "Najlepszy, najlepsza, najlepsi". 17 krytyków teatralnych typuje, najlepsze ich zdaniem, wydarzenia minionego sezonu.
17-09-2010
Gdańsk. Artyści Wybrzeża docenieni w ankiecie Teatru
Teatr Wybrzeże został doceniony w dorocznej ankiecie miesięcznika Teatr "Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2009/2010", w której najważniejsi polscy krytycy teatralni podsumowują miniony sezon.
23-08-2010
To będzie pracowity sezon
Przyszły sezon artystyczny to rok jubileuszowy, który rozpoczniemy koncertem 8 września. Poza ariami w wykonaniu naszych solistów śpiewaków i orkiestry operowej usłyszymy także Koncert skrzypcowy Henryka Wieniawskiego w wykonaniu Adama Czermaka, znakomitego młodego wirtuoza, który zaczyna u nas pracę jako solista orkiestry, a wcześniej był koncertmistrzem orkiestry symfonicznej w Getyndze w Niemczech. Z kolei w październiku rozpoczyna się II Festiwal Opery Współczesnej, nie tylko polskiej - zapowiada Ewa Michnik, dyrektor Opery Wrocławskiej na portalu Kreatywny Wrocław.
07-08-2010
Teatr narzędziem formowania antyczłowieka
Jak długo jeszcze różnego typu teatralni hochsztaplerzy będą czuli się bezkarni. I jak długo kasa państwowa będzie łożyła na antyteatr i finansowała przedsięwzięcia celowo podważające fundamenty wiary katolickiej, deprecjonujące nasze pamiątki narodowe i promujące ewidentne zło. Jak długo jeszcze teatr będzie politycznym narzędziem w ręku tych, którzy za jego pośrednictwem realizują swój plan wrogi człowiekowi - Temida Stankiewicz-Podhorecka posumowuje sezon teatralny w Naszym Dzienniku.
21-07-2010
Wygrała pszczółka Maja
W minionym sezonie 2009/10 najważniejszym wydarzeniem Teatrze Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu - jak się okazuje - była... "Pszczółka Majka". Przedstawienie, oparte na kanwie animowanego serialu telewizyjnego dla dzieci, którym niezmiennie zachwycają się kolejne młode pokolenia, przygotowały dwie kaliskie aktorki: Małgorzata Kałędkiewicz i Izabella Piątkowska - pisze Bożena Szal-Truszkowska w Ziemi Kaliskiej.
10-07-2010
Teatr dobrze rockujący
Właściwie było do przewidzenia, że po potężnym poprzednim sezonie teatralnym ten mijający będzie trochę nijaki. Owszem, powstało kilka premier wybitnych ("Tango", "Babel", "Niech żyje wojna!"), ale nie stworzyły żadnego nowego pejzażu. Poza wybieraniem teatralnych rodzynków i czekaniem na jakiś istotny debiut zajmowaliśmy się głównie analizą obowiązujących w scenicznym mainstreamie mód. Jednym z najciekawszych i zaskakujących trendów okazał się ten, który pod pretekstem robienia teatru kazał grać na scenie muzykę na żywo, zmieniać aktorów w instrumentalistów. Przyjrzyjmy się tej fascynującej próbie liftingu teatru za pomocą rockowych atrybutów - pisze Łukasz Drewniak w Przekroju.
10-07-2010
Teatr Wielki: podsumowanie sezonu
Sezon artystyczny 2009/2010 za nami. Teatr Wielki pokazał pięć premier. Na przyszły, ostatni przed planowanym remontem, zapowiada kolejne cztery. Będą też XXI Łódzkie Spotkania Baletowe. Od grudnia 2011 roku Teatr Wielki przejdzie gruntowną modernizację, która na blisko rok spowoduje zamknięcie największej łódzkiej sceny - pisze Joanna Rybus w Gazecie Wyborczej - Łódź.
08-07-2010
Kraków. Opera kończy sezon
Dzisiejszym spektaklem "Carmen" [na zdjęciu], inscenizacją, która miała premierę w marcu tego roku, kończy się trwający od 18 czerwca XIV Letni Festiwal Opery Krakowskiej. Ostatnia festiwalowa prezentacja zamyka sezon 2009/2010 Opery Krakowskiej.
29-06-2010
Teatr po sezonie. Odwagi, Panie Gigi L'Amoroso
Dwie sztuki w sezonie, na które warto pójść - w tym jedna bardzo dobra, a druga z bardzo dobrym pomysłem i świetną kreacją aktorską - plus recital, na którym można odpocząć w gronie przyjaciół, traktując go jako wstęp do mile spędzonego wieczoru, to nie senność, a sukces sceny 2009/2010. Jeśli dołożylibyśmy do tego trochę promocji, nowych wyzwań, awangardy, różnorodności i więcej wiary w widza, to kolejny rok, mimo biedy, można wykorzystać jeszcze lepiej. Prawdziwy teatr w bogactwie się nie rodzi - pisze Jarosław Wanecki w Gazecie Wyborczej - Płock.
18-06-2010
Zielona Góra. Uroczystość wręczenia Leonów 2010 w Lubuskim
Po sześciu iście eklektycznych premierach na zielonogórskiej scenie Teatr Lubuski wybiera się na zasłużone wakacje. Który ze spektakli najbardziej się spodobał? Trudno się dziwić, ale absolutnym hitem kasowym okazały się "Przyjazne dusze" [na zdjęciu], które obejrzało blisko 13 tysięcy widzów! Komu powierzą oni statuetkę Leona 2010? O tym przekonamy się już za kilka godzin na dużej scenie teatru - pisze Paulina Nodzyńska w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.
14-06-2010
Koniec sezonu w lubelskiej operetce
Połowa czerwca to czas, w którym wiele instytucji kulturalnych sposobi się do wakacyjnej przerwy w działalności. W minioną sobotę sezon artystyczny 2009/2010 zakończył Teatr Muzyczny - krótkie podsumowanie sezonu napisał Andrzej Z. Kowalczyk w Kurierze Lubelskim.
14-06-2010
Przyjazne dusze i trudne siostry, teatr po sezonie
Jeszcze tylko wręczenie Leonów i sezon 2009/2010 przejdzie do historii, a w Teatrze Lubuskim zaczną się wakacje. Co najchętniej oglądaliśmy? Absolutnym hitem kasowym okazała się zagrana 38 razy komedia "Przyjazne dusze" dla blisko 13 tys. widzów! - pisze Paulina Nodzyńska w Gazecie Wyborczej - Zielona Góra.