Warszawa. 15. Festiwal Ogrody Muzyczne

Spektakle operowe, prezentacje baletowe, filmy muzyczne i koncerty odbędą się w lipcu na dziedzińcu stołecznego Zamku Królewskiego w ramach 15. Festiwalu Ogrody Muzyczne "Kwitnące Ogrody". Gościem honorowym edycji będzie Wielkie Księstwo Luksemburga.

«Festiwal jest organizowany już po raz piętnasty. Jego celem jest "propagowanie idei salonu muzycznego dla warszawiaków i nie tylko". W tym roku gościem honorowym festiwalu jest Luksemburg, który 1 lipca br. obejmuje prezydencję w Unii Europejskiej.

Goście trwającej przez cały miesiąc imprezy będą mieli możliwość obejrzenia znanych spektakli operowych, takich jak "Don Giovanni", "Eugeniusz Oniegin", "Łucja z Lammermooru", "Jolanta" czy "Zamek Sinobrodego".

Podczas jednego z wieczorów zaplanowano rozmowę z reżyserem dwóch przedstawień Mariuszem Trelińskim. Zapowiadane są też spotkania z Krzysztofem Pendereckim, Krystyną Mazurówną, Marią Czubaszek, Markiem Niedźwieckim i Martyną Wojciechowską.

Jeden z segmentów festiwalu będzie poświęcony tańcowi. W ramach części "Taniec na ekranie" przybliżone zostaną sławne postacie tańca i baletu XX w., m.in. Fred Aster, Birgit Cullberg, Margot Fonteyn czy John Neumeier. Pokazane zostaną też projekcje przedstawień baletowych w choreografii Maurice'a Bejarta i Angelina Preljocaja. W dokumencie "Historia Tańca" zaprezentowana zostanie niedawno zmarła primabalerina Maja Plisiecka. Będzie można również obejrzeć film "Antyportret" poświęcony historii choreografa Nacho Duato, który po straceniu angażu w Compania Teatro de la Danza w Madrycie trafił do Rosji.

Goście festiwalu będą mogli także zobaczyć wielokrotnie nagradzany obraz "Billy Elliot" Stephena Daldry o chłopcu z biednej górniczej rodziny, który marzy o karierze baletmistrza w Królewskiej Akademii Tańca.

Zaplanowano również polską premierę filmu muzycznego "Koncert". To historia oskarżonego o zdradę ojczyzny znanego rosyjskiego dyrygenta Andreia Filipova. Pozbawiony funkcji i zatrudniony w charakterze sprzątacza szansę na wielki powrót otrzymuje wraz z zaproszeniem orkiestry Bolszoj przez francuski teatr Chatelet. Artysta postanawia wspólnie z dawnymi kolegami, także usuniętymi z Bolszoj, pojechać do Francji zamiast prawdziwego zespołu.

Muzyczną część festiwalu zainauguruje warszawski zespół z Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina "Big Band", który zaprezentuje m.in. "Ebony Concerto" Igora Strawińskiego. Formacji będzie towarzyszył saksofonista jazzowy Zbigniew Namysłowski, który zagra swoje kompozycje.

Wydarzeniem specjalnym ma być zaplanowany na 9 lipca koncert związany do objęciem prezydencji w Unii Europejskiej przez Luksemburg. Weźmie w nim udział pochodząca z tego kraju formacja Lucilin, propagująca dzieła muzyczne XX i XXI w. Tworzy ją kwartet smyczkowy z perkusją i fortepianem. Podczas koncertu zostanie wsparta muzycznie przez polską grupę Hashtag Ensemble, której liderem jest Wojciech Błażejczyk.

Podczas innych koncertów festiwalowych odbędzie się m.in. występ polskich akordeonistów z Motion Trio, którzy zaprezentują własne kompozycje uzupełnione efektami wizualnymi. Orkiestra Sinfonia Viva zagra utwory Karola Szymanowskiego, Ryszarda Straussa i Benjamina Brittena, gdzie partię wokalną wykona Anna Mikołajczyk.

Laureatka Grand Prix i pierwszej nagrody na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Królowej Elżbiety w Brukseli Iwona Sobotka zaśpiewa pieśni m.in. Ryszarda Straussa, Claude'a Debussy'ego i Mieczysława Karłowicza. Podczas recitalu Raquel Camarinha zaprezentuje m.in. utwór "La Bonne Chanson" Gabriela Faure. Cristina Zavalloni wykona utwory Arnolda Schoenberga i "La bonne cuisine" Leonarda Bernsteina. Recital wokalny wraz z zespołem da również Tora Augestad.

Organizatorzy przygotowali także coś dla najmłodszych. Będą to odbywające się w lipcowe czwartki Dziecięce Ogrody Muzyczne. W tym roku w związku z nadchodzącym Konkursem Chopinowskim dzieci będą miały okazję poznać bliżej życie i twórczość Fryderyka Chopina.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Stołecznego Warszawy.

***

15. Festiwal Ogrody Muzyczne

"Kwitnące Ogrody"

1 - 30 lipca 2015

Dziedziniec Wielki Zamku Królewskiego w Warszawie - Muzeum»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego