powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Polskie i izraelskie spektakle w Studio Słodownia +3

Od dzisiaj do piątku, w ramach programu "Stary Browar Nowy Taniec na Malcie", potrwa polsko-izraelska wymiana doświadczeń choreograficznych, w jej ramach zobaczymy 4 spektakle z Polski i 4 z Izraela.

Pomysł projektu "Polish-Israeli Choreographic Exchange" narodził się z chęci stworzenia regularnej platformy wymiany doświadczeń i idei dotyczących aktualnego stanu i rozwoju współczesnej sceny tanecznej w Polsce i Izraelu. Idea powstała w dialogu 3 partnerów - Instytutu Kultury Polskiej w Tel Awiwie, Art Stations Foundation / Stary Browar Nowy Taniec w Poznaniu i Teatru Tmuna w Tel Awiwie. Program zainicjowano w październiku w 2014 roku podczas Tmuna Festival.

Widzowie będą mogli zobaczyć po 4 spektakle z Polski i Izraela. We wtorek o 19:00 izraelski spektakl "An hour with All-Eaters" (Godzina z Wszystkożercami). Ten niemal pierwotny taniec operuje tonalną harmonią ciała postrzeganego jako surowy materiał - budulec przepływających nam przed oczami niekonwencjonalnych scen i fragmentów sytuacji, często zaskakujących, nierzadko zabawnych.

Tego samego wieczoru o 21:30 zobaczymy natomiast solo Agaty Siniarkiej "Śmierć 24 klatki na sekundę albo zrób mi tak jak w prawdziwym filmie. Choreografia spowolniona w rozdziałach".

W środę zostaną zaprezentowane aż trzy spektakle. Wieczór otworzy "Intercontinental" Marii Stokłosy (19:30) - spektakl na jedną tancerkę i 7 materacy jest poszukiwaniem intymności w sytuacji nieobecności drugiego człowieka. Próbą ukojenia w towarzystwie wyimaginowanych postaci. O 21:00 "Body Roots" (Korzenie ciała) [na zdjęciu] Shiry Eviatar, badające jak w naszych ciałach zapisani są członkowie naszych rodzin. O 21:30 natomiast praca "noish [komponowanie hałasu]" Marysi Zimpel, będąca taneczną improwizacją do muzyki tworzonej na żywo przez Bryana Eubanksa.

W czwartek o 19:00 zobaczymy solo "Śmierć. Ćwiczenia i wariacje", z dystansem i humorem konfrontujący doświadczenie śmierci z teatrem. O 21:00 natomiast dwa spektakle izraelskie: "Israelica" Rotema Tashacha, badająca codzienne, uliczne choreografie oraz wykład-performance Ashera Leva.

W piątek, 26 czerwca odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem polskich i izraelskich artystów oraz organizatorów "Polish-Israeli Choreographic Exchange", nakreślający obszary potencjalnej, przyszłej współpracy. W kontekst izraelskiej sceny tańca wprowadzi słuchaczy Lior Avizoor.

Bilety na spektakle w cenie 15 zł. dostępne są na stronie malta-festival.pl i punktach sprzedaży eBilet.pl, oraz w Punktach Informacyjnych Starego Browaru.