Jelenia Góra. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w lipcu

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych to 12 spektakli, 4 wydarzenia, a także kilka innych atrakcji. Wystąpią artyści z Meksyku, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Holandii, Czech i Polski, którzy przez 3 dni sprawią, że jeleniogórski Plac Ratuszowy stanie się niezwykłą sceną wyobraźni i artystycznego szaleństwa.

W piątek 3 lipca o godzinie 21:00 rozpoczniemy razem z Galerią BWA wernisażem wystawy polskiego plakatu teatralnego "Papierowy teatr" (Galeria będzie czynna przez cały czas trwania Festiwalu - wstęp za symboliczne 2 złote). Tego samego wieczoru zaprosimy na spektakl wielkiej gwiazdy teatru ulicznego - zespołu ANTAGON (Niemcy) z jego pełnym spektakularnych akrobacji i pirotechniki spektaklem "Ginkgo". 4 lipca rozpocznie się porankiem festiwalowym dla dzieci. Zdrojowy Teatr Animacji oraz Klaun Rufi Rafi rozbawią maluchy spektaklami "Tymoteusz Majsterklepka" i "Przyjaciel Majsterklepki". A po południu gwiazdor światowej klaunady meksykański klaun Aziz Gual spektaklem "De Risa En Risa" rozbawi do nieprzytomności każdego (niezależnie od wieku). Zaraz po nim wystąpi eteryczna Claire Ducreux z Francji z poetyckim spektaklem "Smile Of The Shipwrecked". Sobotni wieczór to spektakl "Thank You For Dancing" interaktywnej grupy Les Filles Föllen And Barbara Wysoczańska (Hiszpania/Polska), a gwiazdą wieczoru będzie Teatr Novogo Fronta z Czech, który pokaże swój prapremierowy spektakl "Zero".

5 lipca, w trzeci dzień Festiwalu, zaskoczy nas Theatre Rue Pietonne (Francja) ze swoimi żywymi pomnikami/popiersiami, czyli spektaklem "Les Bustes". Klaun Aziz Gual da drugi popis w spektaklu "The Odyssey Of Gesture", a gwiazdą wieczoru będzie holenderski zespół Theater Gajes z pełnym szalonych budowniczych spektaklem "Agora Phobia". Festiwal zwieńczy nocny pokaz wizualno-muzyczny Claudii Reh (Niemcy), która na fasadzie budynku Ratusza wyczaruje niesamowite, zmieniające się na oczach widzów, historie.

33. MFTU to nie tylko profesjonalne zespoły z całej Europy i Ameryki. To także finał ogólnopolskiego Konkursu na Scenariusz Sztuki w Przestrzeni Miejskiej. Wydarzeniem będzie również odsłonięcie rzeźby "Wzlot" Jana Supersona przy Galerii BWA. A szczególną i stałą (trwającą przez cały Festiwal) atrakcją będzie "Mieszkanie pod arkadami" - prawdziwe mieszkanie, z prawdziwych mebli, z prawdziwym mieszkańcem - Dyrektorem Festiwalu. Wszystko po to, by festiwalowicze mogli się w poczuć w Jeleniej Górze, jak u siebie w domu!

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego