powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Kolejna odsłona festiwalu Nowa Siła Kuratorska

Od 18 do 20 czerwca odbędzie się projekt "Mijanie", będący częścią VII festiwalu Nowa Siła Kuratorska, tworzonego przez studentów Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Projekt rozpoczną warsztaty dramaturgiczne prowadzone przez Artura Pałygę.

W ramach projektu "Mijanie" warsztaty dramaturgiczne poprowadzi jeden z najważniejszych współczesnych dramatopisarzy - Artur Pałyga, Janek Turkowski pokaże rezultaty swojego tajemniczego śledztwa w teatralno-filmowym spektaklu dokumentalnym "Margarete", a multiinstrumentalista Sambor Dudziński wyjedzie na ulice miasta swoją maszyną grającą, improwizując z pomocą poznaniaków pisane przez nich spontanicznie piosenki. Już w dniach 18 - 20 czerwca odbędzie się kolejna odsłona festiwalu Nowa Siła Kuratorska.

Projekt "Mijanie" jest częścią VII edycji festiwalu Nowa Siła Kuratorska tworzonego przez studentów kierunku Wiedza o teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Skierowany jest do każdego mijanego, mijającego i przemijającego. Ma on na celu zwrócenie uwagi na mijanie w różnych, całkiem codziennych kontekstach. Kuratorki projektu: Agnieszka Misiewicz, Joanna Żabnicka oraz Joanna Grześkowiak, zaprosiły do współpracy trzech artystów, którzy spróbują powalczyć z mijaniem - czasu, życia, mijaniem się ludzi. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, na spektakl "Margarete" obowiązują darmowe wejściówki, które odebrać można w Nowej Czytelni (ul. Święty Marcin 69). Dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, dzieci i młodzież z Tarnowa Podgórnego oraz Nowego Tomyśla będą miały sfinansowaną podróż na spektakle.

Projekt rozpoczną 18 czerwca dwudniowe warsztaty dramaturgiczne prowadzone przez Artura Pałygę. Autor odsłoni tajniki zatrzymywania postaci i sytuacji w słowie, odwołując się do swojego bogatego doświadczenia dramaturgicznego, a punktem wyjścia dla rozmów i pisania będą fragmenty powieści Marcela Prousta. Uczestnicy odbywających się gościnnie w Teatrze Polskim warsztatów wybrani zostali na podstawie stworzonych przez nich krótkich form scenicznych inspirowanych frazą "W poszukiwaniu straconego czasu".

W sobotę 20 czerwca nastąpi kulminacja zdarzeń. O godzinie 12 przed Nową Gazownią rozpocznie się "Dźwiękowiązałka - wehikuł (Bez)czasu" - plenerowy spektakl Sambora Dudzińskiego, oparty na interakcji z widzami, wykorzystujący skonstruowaną przez niego machinę grającą. Artysta pojawi się w przestrzeni miejskiej, z rozmysłem zaburzając codzienną rutynę i zmuszając przechodniów do zatrzymania się na chwilę, odkrycia, co dzieje się wokół nich. Zaprosi także do wspólnego tworzenia - spektakl w dużej mierze opiera się bowiem na improwizacji, której ramy nadają właśnie widzowie. W muzycznym przejeździe mogą wziąć udział osoby w każdym wieku, a tuż po nim ci najmłodsi będą mieli okazję poznać instrumenty muzyczne - te nowoczesne i etniczne, popularne i nieznane. Najbardziej dociekliwi będą mogli zasiąść do tej niezwykłej machiny i spróbować na nich zagrać.

Także w sobotę, w sali teatralnej Collegium Maius przy ul. Fredry 10, o godz. 16 oraz 18:30 odbędą się pokazy spektaklu Janka Turkowskiego ze szczecińskiego Teatru Kana. "Margarete" w poruszający sposób pokazuje, jak nie dopuścić do tego, by historia czyjegoś życia przeminęła. Nagrane na taśmie 8mm prywatne filmy odnalezione na jednym z niemieckich pchlich targów stały się dla artysty impulsem do zbadania osobistej historii, zwrócenia wspomnień właścicielce, ale też do podzielenia się nimi z innymi. Wspólnie z Turkowskim widzowie wyruszą w podróż śledczą po wspomnieniach tajemniczej Margarete Ruhbe, szukając w jej historii wyjątkowości. Przedstawienie jest niezwykłym świadectwem przywracania pamięci i historii właśnie dzięki takim "małym narracjom". Dyskusja, która jest integralną częścią spektaklu, stwarza pole do wymiany poglądów i spostrzeżeń na temat trendu współczesnego teatru do zajmowania się pamięcią i historią w wymiarze jednostkowym. Dzięki współpracy z Migaj.eu, spektakl zostanie przetłumaczony na polski język migowy.

***

Harmonogram:

18-19 czerwca, godz. 16:00, Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10, Poznań (warsztaty "W poszukiwaniu straconego czasu")

20 czerwca, godz. 12:00, Nowa Gazownia, ul. Ewangelicka 1, Poznań ("Dźwiękowiązałka - Wehikuł (Bez)czasu", po spektaklu spotkanie muzyczne dla dzieci)

20 czerwca, godz. 16:00 i 18:30, Sala Teatralna Collegium Maius, ul. Fredry 10, Poznań ("Margarete")

---

na zdjęciu: Artur Pałyga z Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną 2013