powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Będzin. Zespół Teatru okupuje budynek Starostwa Będzińskiego

Wczorajsze rozmowy ws. sytuacji Teatru Zagłębia zostały zerwane. Na spotkaniu nie pojawił się starosta Arkadiusz Watoła. Pracownicy teatru okupują siedzibę starostwa. "Panie Starosto! Czekamy na pana!" - apelują okupujący. Na godzinę 10 zapowiedzieli spektakl w budynku władz.

Starosta powiatu będzińskiego Arkadiusz Watoła nie przyszedł na umówione wcześniej spotkanie w Teatrze Dzieci Zagłębia. Pracownicy teatru udali się do siedziby starosty, aby porozmawiać z nim osobiście. Po godzinnej debacie na korytarzu, urzędnicy starostwa udostępnili salę sesyjną na toczące się rozmowy.

Po kilku godzinach bezskutecznego oczekiwania na członków Zarządu Powiatu, władnych podjąć uchwałę o uchyleniu wypowiedzenia umowy o współorganizowaniu TDZ oraz o przywróceniu dofinansowania na poziomie z poprzednich lat, starosta opuścił budynek bez żadnych wyjaśnień. Pracownicy TDZ w związku z tym postanowili rozpocząć okupację starostwa do czasu ostatecznego rozwiązania sytuacji prawno-finansowej Teatru.

Protest popiera prezydent miasta. Urząd Miasta dostarczył okupującym dostarczono koce, śpiwory i jedzenie.

"Powyższy precedens jest niepokojący i może uruchomić lawinę tego typu działań władz samorządowych w kraju, które będą skutkować kłopotami finansowymi kolejnych współorganizowanych instytucji kultury" - komentują sytuację protestanci.

***

Dramatyczną sytuację Teatru Dzieci Zagłębia omawiano na wcześniejszych spotkaniach. 28 kwietnia w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyło się wielostronne spotkanie pomiędzy przedstawicielami Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana, Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta z Będzina, z udziałem prezesa ZASP Olgierda Łukaszewicza oraz Wojewody Śląskiego.

Narada miała wyjaśnić pojawiające się po 16 latach funkcjonowania wątpliwości zgłaszane przez Starostę będzińskiego, dotyczące zasadności umowy na współprowadzenie i współfinansowanie Teatru pomiędzy Miastem a Starostwem. Po spotkaniu, pomimo wyjaśnień kończących spór wokół umowy grożący likwidacją TDZ, 12 maja Zarząd Starostwa wypowiedział powyższą umowę ze skutkiem na koniec czerwca, powołując się na jej "ułomność".

29 maja br. pod auspicjami ZASP, z inicjatywy pracowników, odbyło się w TDZ pierwsze spotkanie ze Starostą i Prezydentem Będzina w tej sprawie. Po wstępnych ustaleniach Starosta zobowiązał się wycofać z poprzednich decyzji jeśli MKiDN podtrzyma interpretację prawną przepisów dotyczących kwestionowanej umowy. Ustalono termin ostatecznego spotkania na 9 czerwca.

Opinie Urzędu Marszałkowskiego i Biura Obsługi Prawnej MKiDN wskazują na ustawowy obowiązek współfinansowania TDZ przez Starostwo jako realizacji zadania własnego, zgodnie z ustawą kompetencyjną i na podstawie rzeczonej umowy.