powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spektakl i warsztaty teatru Kasba Arghya z Indii

Muzeum Etnograficzne zaprasza 9 czerwca o g. 19 na pokaz "Macbeth Badya" - spektakl teatru Kasba Arghya (Indie) oraz na Warsztat kalaripayattu i kathakali.

"Macbeth Badya" to spektakl, w którym poezja ruchu i muzyka rezonują z dialektyką tragedii Makbeta. Zadania reinterpretacji tragedii Makbeta podjął się indyjski reżyser i dramaturg Manish Mitra - założyciel i szef zespołu Kasba Arghya z Kalkuty. Spektakl "Macbeth Badya" to opowieść o współczesnym człowieku i jego dążeniu do władzy. Spektakl osadzony jest na fundamencie tradycyjnych indyjskich rag, do akompaniamentu pakhoaj. Natomiast narracja jest fuzją różnorodnych form tradycyjnego tańca indyjskiego, takich jak: kathakali, bharanatyam, kathak i tradycyjnych form teatralnych, takich jak: kutiyattam i yakshagana.

Kasba Arghya - to grupa teatralna z Kalkuty (Indie). Dyrektorem grupy jest Manish Mitra, reżyser i twórca teatralny, specjalizujący się w pracy z tradycyjnymi indyjskimi formami teatralnymi. Praca teatru Kasba Arghya skupiona jest na badaniu tradycyjnych elementów kultury Indii - teatralnych, muzycznych i tanecznych, i na ich podstawie rozwijaniu nowoczesnego języka teatru. Artyści zespołu Kasba Arghya nieustannie pracują nad zgłębianiem etnicznych źródeł własnej kultury. Aktorzy teatru są świetnie wyszkolonymi specjalistami w dziedzinie tradycyjnych indyjskich form tańca, m.in.: kathakali, kutiyattam i kalaripayattu. W swojej pracy, poprzez trening fizyczny, dążą do zrozumienia ciała aktora działającego na scenie i zasad jego scenicznej obecności. Starają się też stworzyć własną, oryginalną metodę scenicznej fizycznej narracji i teatralnego obrazowania.

Koncept i reżyseria: Manish Mitra

Wykonanie: Raju Bera

Muzyka: Jaydeep Sinha

Światła: Tapas Chatterjee

Kostium: Sima Ghosh

Czas trwania: 50 min.

Wstęp na spektakl: 40 zł

Bilety do nabycia w dniu wydarzenia

***

10, 11, 12 czerwca 2015 r. godz. 17.00-21.00, 13 czerwca 2015 r. 10.00-14.00

Warsztat kalaripayattu i kathakali

Prowadzenie: Manish Mitra i Raju Bera (Teatr Kasba Arghya, Indie)

Zapraszamy na warsztaty tradycyjnych indyjskich technik pracy z ciałem - kalaripayattu (sztuk walki) i kathakali (styl tańca/teatru). Warsztat poprowadzą Manish Mitra i Raju Bera z teatru Kasba Arghya z Kalkuty. Warsztat skierowany do osób początkujących i średniozaawansowanych.

Kalarippayattu pochodzi z południowego stanu Kerala (Indie) i często uważane jest za najstarszą sztukę walki na świecie. Źródła historyczne poświadczają jego istnienie co najmniej w XII wieku. Praktyka kalaripayattu obejmuje naukę sekwencji ruchowych, chwytów obezwładniających przeciwnika, walkę wręcz oraz trening z użyciem broni drewnianej i metalowej, a także ćwiczenia siłowe, rozciągające i oddechowe. Trening fizyczny dopełnia system leczniczy blisko związany z ajurwedą, obejmujący m.in. masaże lecznicze i uelastyczniające ciało. Regularna praktyka kalaripayattu pozwala osiągnąć elastyczność, zwinność i koordynację, poprawia siłę i wydolność organizmu, koncentrację i zmysł orientacji, a co najważniejsze - uświadamia własne możliwości, pozwala kontrolować energię i kształci postawę duchową. Ze względu na swój wieloaspektowy charakter kalarippayattu jest propozycją zarówno dla miłośników sztuk walki, adeptów jogi, aktorów i tancerzy, jak i dla wszystkich osób poszukujących nowych form ruchu opartych na świadomej pracy nad własnym wnętrzem i jednocześnie pozwalającej na fizyczną ekspresję własnego temperamentu.

Kathakali - to klasyczny styl teatru/tańca ze stanu Kerala (Indie). Korzenie kathakali sięgają odległych czasów, natomiast forma, w jakiej kathakali istnieje obecnie, ugruntowała się w XVII wieku. Kathakali poprzez pantomimę i taniec opowiada historie przedstawione w wielkich eposach hinduskich - Mahabharacie i Ramajanie. Trening kathakali stanowi gimnastykę zarówno dla mózgu, jak i pamięci ciała, gdyż podczas treningu dużo pracuje się z rytmem.

Prowadzenie: Manish Mitra i Raju Bera (Teatr Kasba Arghya, Indie)

Wstęp na jedne warsztaty: 40 zł

Udział we wszystkich zajęciach: 160 zł

Uczestników prosimy o dokonanie rezerwacji: rezerwacje@ethnomuseum.pl, tel. 22 696 53 80